تبلیغات ویدیویی چیست و چه مزایایی دارد؟ + انواع ویدیوهای تبلیغاتی

اگر یک تصویر هزاران حرف برای گفتن داشته باشد، بدون شک یک ویدیو با مخاطبان خود ارتباط بیشتری برقرار می‌کند. از همین جمله می‌توان اهمیت تبلیغات ویدئویی را مخصوصاً برای کسب و کارهای کوچک متوجه شد. در حقیقت امروزه در هر پلتفرم و بستری، می‌توانیم ردپای ویدیوهای تبلیغاتی را مشاهده کنیم. بسیاری از سازمان‌ها و کسب و کارهای کوچک و بزرگ برای تبلیغ محصولات خود و رسیدن به فروش بیشتر از تبلیغات ویدیویی استفاده می‌کنند. با توجه به عملکرد بسترهای پخش تبلیغات ویدئویی، این دسته از تبلیغات معمولاً قبل، حین یا بعد از ویدیوی اصلی پخش می‌شود.

حال این سؤال پیش می‌آید که تبلیغات ویدیویی چیست و چه مزایایی برای کسب و کار من دارد؟ ما در این مقاله قصد داریم به همین سؤال جواب بدهیم و انواع تبلیغات ویدیویی را نام ببریم. پس با ما همراه باشید.

تبلیغات ویدیویی چیست؟

video advertising به معنای ساخت ویدیو و استفاده از آن برای بازاریابی و شناساندن محصولات به مشتریان است؛ به‌طوری‌که بتواند نرخ فروش محصولات را افزایش دهد. همچنین افزایش آگاهی از برند و ارتباط با طیف وسیعی از مخاطبان از اهداف بازاریابی ویدیویی است. بنابراین یک تبلیغ ویدیویی می‌تواند برای معرفی محصولات، سرویس‌ها یا خدمات به مشتریان بالقوه استفاده شود.

در حقیقت همه ما می‌دانیم ویدیوهای تبلیغاتی چیست و با آن غریبه نیستیم؛ زیرا هرروز در تلویزیون، فضای وب و شبکه‌های اجتماعی مثل اینستاگرام، تبلیغات مختلفی را مشاهده می‌کنیم. با‌این‌حال، نقطه تمایز این ویدیوها با یکدیگر میزان خلاقیتی است که در هرکدام از آن‌ها استفاده شده است تا مخاطب را به تماشای کامل ویدیو ترغیب کند.

انواع تبلیغات ویدیویی

اکنون که به سؤال قبلی جواب دادیم بهتر است سراغ انواع تبلیغات ویدیویی و کاربرد هرکدام برویم تا شما نیز بتوانید از این نوع تبلیغات بسته به نیاز خود استفاده کنید. همچنین بعد از ساخت ویدیو تبلیغاتی خود، می‌توانید در سرویس تبلیغات در آپارات ثبت‌نام کرده و ویدیوی خود را آپلود کنید. اگر نیاز به راهنمایی بیشتری دارید، می‌توانید مقاله مزایای انتشار ویدیو در آپارات چیست را مطالعه کنید. همچنین مطالعه مقالات بلاگ راجع به آموزش ویدیو مارکتینگ می‌تواند دید بهتری از این حوزه بازاریابی به شما بدهد.

ویدیوهای آموزشی

یکی از انواع این نوع تبلیغات، ویدیوهای آموزشی است که اطلاعات جدیدی به مخاطبان ارائه می‌کند. در حقیقت در این نوع ویدیو در کنار تبلیغ محصول خود، چیز جدیدی به مخاطب آموزش می‌دهید و در آن‌ها حس اعتماد ایجاد می‌کنید. همین اعتماد باعث ترغیب بیشتر آن‌ها به خرید از محصولات شما و افزایش نرخ فروش کسب و کارتان خواهد شد.

این نوع ویدیو خود به چند دسته دیگر مانند آموزش استفاده از محصولات، اطلاع‌رسانی از جدیدترین آپدیت‌های محصول در بازار و… تقسیم می‌شود که قبل از ساخت هرکدام از آن‌ها بهتر است درباره قواعد ساخت ویدیو آموزشی اطلاعات بیشتری به دست آورید.

ویدیوهای فرهنگ سازمانی

ویدیوهای فرهنگ سازمانی اغلب دو هدف اصلی دارند. هدف اول برجسته‌سازی اخلاق حرفه‌ای شرکت برای مشتریان بالقوه است. همچنین هدف اصلی این نوع ویدیو فروش محصول یا خدمات نیست؛ بلکه جذب بیشتر مخاطب، افزایش حس اعتماد و افزایش آگاهی از برند ازجمله اهداف اصلی این نوع ویدیو محسوب می‌شود.

هدف دوم این ویدیوها، استخدام و جذب نیروهای توانمند برای شرکت است. در حقیقت ویدیوهای فرهنگ سازمانی برای ارتقای برند کارفرمایی گزینه بسیار خوبی محسوب می‌شوند. توجه داشته باشید که برای ساخت این نوع ویدئو باید ارزش‌هایی را که برای سازمان یا کسب و کارتان اهمیت بیشتری دارند، نشان دهید.

10 نمونه تبلیغ برتر و موفق جهان را در ادامه مشاهده می‌کنید.

ویدیو معرفی محصولات

در این نوع ویدیو تمرکز اصلی روی معرفی محصولات، ویژگی‌ها و مزایای استفاده از آن است. معمولاً در این ویدیوها باید عنصر خلاقیت زیاد باشد تا مخاطب را جذب محصول کند. بسیاری از ویدیوهای معرفی محصول به‌صورت انیمیشن ساخته می‌شوند تا بتوان به آن‌ها عناصر جذاب و خلاقانه‌ای اضافه کرد.

ویدیو تجربه مشتریان

یکی دیگر از انواع ویدیو تبلیغاتی که تأثیر زیادی روی مخاطبان و مشتریان بالقوه خواهد داشت، به اشتراک گذاشتن تجربه مشتریان قدیمی از محصولات شرکت است. در این نوع ویدیو که به آن ویدیوی تستیمونیال (Testimonial Video) هم می‌گویند، از مشتریان درخواست می‌شود نظر صادقانه خود را درباره یک محصول خاص یا محصولات یک برند ارائه دهند. با این کار اگر کسی بین محصولات شما و رقیبتان دودل باشد، با گوش دادن به نظرات مشتریان، به ‌احتمال ‌زیاد شما را انتخاب می‌کند. آمازون یکی از برندهای بسیار معروفی است که از این نوع کلیپ های تبلیغاتی زیاد استفاده می‌کند.

فیلم کوتاه

یکی دیگر از پرطرفدارترین و شاید جذاب‌ترین انواع ویدیو تبلیغاتی، ساخت فیلم کوتاه برای تبلیغ محصولات است. برای این کار باید یک فیلم‌نامه خلاقانه و جذاب بنویسید که هم کوتاه باشد تا وقت مخاطب را نگیرد و هم جذاب باشد تا حوصله آن‌ها سر نرود. اگر بتوانید تبلیغات خلاقانه‌ای بسازید، نسبت به سایر ویدیوهای تبلیغاتی جذابیت بیشتری برای مخاطب خواهد داشت. پیشنهاد ما به شما این است که اگر کسب و کار تازه‌ای دارید و در مرحله آگاهی از برند هستید، از این نوع ویدیو استفاده کنید.

مزایای تبلیغات ویدیویی

حال شاید این سؤال پیش بیاید که مزایای ویدیو مارکتینگ چیست و آیا روی افزایش فروش محصولات تأثیر مثبتی دارد؟ برای جواب به این سؤال، سایت Biteable که یکی از معروف‌ترین سایت‌های ساخت کلیپ تبلیغاتی است، نظر‌سنجی‌ای بین 964 نفر از صاحبان کسب و کارها برگزار کرده است. بر اساس این نظرسنجی، 69 درصد از این افراد تبلیغات ویدئویی را به دلیل مزایای بی‌شماری که برای آن‌ها داشته است، بر سایر راه‌های تبلیغاتی ترجیح داده‌اند.

همچنین 68 درصد آن‌ها بیان کرده‌اند که این نوع تبلیغات روی فروش آن‌ها تأثیر بیشتری از تبلیغات در گوگل ادز داشته است.

علاوه بر تمامی مواردی که در بالا گفته شد، در ادامه چند مزیت مهم ساخت ویدیو تبلیغاتی را نام خواهیم برد.

ترغیب مشتریان به خرید

بر اساس گزارش کمپانی بزرگ فوربز، 90 درصد از مشتریان بیان کرده‌اند که مشاهده ویدیوهای تبلیغاتی این شرکت باعث ترغیب بیشتر آن‌ها به خرید شده است. با این آمار می‌توان متوجه شد که مشتریان بالقوه علاقه زیادی به مشاهده ویدیوهای تبلیغاتی از برند دارند؛ در‌حالی‌که هر نوع دیگری از تبلیغات مانند عکس، ایمیل مارکتینگ و… توجه زیادی از سمت مخاطب دریافت نمی‌کند.

مزایای تبلیغات ویدیویی

برقراری ارتباط با مخاطب

تولید محتوای ویدیویی مناسب می‌تواند تعامل و ارتباط شما را با مخاطبان تقویت کند و حس اعتماد و صداقت را در مخاطبان ایجاد کند. در حقیقت با ساخت ویدیو تبلیغاتی می‌توانید مخاطبانی را که حس اعتماد به برند برای آن‌ها ارزش زیادی دارد، جذب کنید.

مطلب مرتبط: چرا تولید محتوای ویدیویی کنیم؟

در دسترس و آسان بودن

یکی از مزایای مهم استفاده از ویدیو برای تبلیغات در دسترس بودن آن در هر فضا و هر پلتفرمی است؛ به‌طوری‌که همه می‌توانند از طریق لپ‌تاپ، موبایل، تبلت، تلویزیون و… تیزر تبلیغاتی را مشاهده کنند. همچنین ساخت و آپلود ویدیو در بسترهای مختلف مانند سایت آپارات بسیار آسان است؛ به‌طوری‌که به‌راحتی می‌توانید با بهترین تعرفه تبلیغات ویدیویی در سایت آپارات، ویدیوی خود را در پربازدیدترین سایت ایران در معرض دید میلیون‌ها کاربر قرار دهید. همچنین تبلیغات ویدیویی در اینستاگرام هم به شرطی که در پیج‌های مرتبط و فالوئر بالا منتشر شود می‌تواند بازدهی بالایی برای شما داشته باشد.

کسب درآمد از تبلیغات

شما می‌توانید علاوه بر ساخت ویدیوی تبلیغاتی و آپلود آن در سرویس تبلیغات آپارات، به‌عنوان تولیدکننده محتوا از سرویس درآمدزایی آپارات نیز استفاده کنید. در این سرویس قادر خواهید بود که با استفاده کردن از تبلیغات ویدیویی رایگان سایر برندها در محتوای خود، به کسب درآمد بپردازید.

قابلیت استفاده در ایمیل مارکتینگ

آمارها نشان داده است که استفاده از ویدیوی تبلیغاتی در ایمیل، نرخ کلیک را می‌تواند تا 200 تا 300 درصد افزایش دهد . علاوه بر این، نمی‌توان انکار کرد که تماشای ویدیو خیلی راحت‌تر از خواندن یک متن است.

همچنین اگر هدف از تبلیغ نشان دادن ویژگی‌های منحصربه‌فرد محصول باشد، به‌جز ویدیو چیز دیگری نمی‌تواند به‌خوبی این ویژگی‌ها را برای مخاطبان تبلیغ کند.

تبلیغات ایمیلی

بهبود رتبه سایت در گوگل

موتورهای جستجوی گوگل علاقه زیادی به محتواهایی دارند که مخاطب را جذب کند. به همین دلیل هیچ‌چیز مانند یک ویدیوی تبلیغاتی جذاب که در سایت شما قرار دارد، نمی‌تواند باعث بهبود رتبه در گوگل شود. همچنین ازآنجایی‌که سایت آپارات پربازدیدترین سایت ایران است، آپلود ویدیو شما در آپارات و قرار دادن لینک وبسایت در توضیحات ویدیو، باعث رنک گرفتن هرچه بهتر سایتتان در موتور جستجوی گوگل می‌شود.

چگونه ویدیوی تبلیغاتی بسازیم؟

حال که تا اینجای مطلب به سؤال تبلیغات ویدیویی چیست جواب دادیم و با انواع ویدیوهای تبلیغاتی و مزایای آن آشنا شدیم، بهتر سراغ روش‌های ساخت ویدیو تبلیغاتی برویم.

تدوین استراتژی برای ویدیوی تبلیغاتی را فراموش نکنید

اولین قدم برای ساخت ویدیوی تبلیغاتی، تدوین استراتژی برای آن است. این استراتژی تمامی قدم‌هایی را که باید برای ساخت ویدیو بردارید، تعیین می‌کند و به فرایند ساخت ویدیو نظم و هدف می‌دهد. استراتژی ویدیو مارکتینگ از 6 مرحله کلی هدف‌گذاری، پیدا کردن مخاطب، تعیین داستان برند، رعایت سیاست‌های سازمان، تعیین برنامه زمانی مشخص و بودجه‌بندی تشکیل می‌شود.

حواستان به چند ثانیه اول ویدیو باشد

چگونگی شروع ویدیوی شما بسیار مهم است؛ زیرا بسیاری از مشتریان و کسانی که در حال تماشای ویدیوی شما هستند، با دیدن چند ثانیه اول ویدیو تصمیم می‌گیرند که آن را تا انتها تماشا کنند یا از آن خارج شوند. برای جذب کردن مخاطب در ابتدای ویدیو می‌توانید با طرح یک سؤال یا مشکل رایج که در ذهن مخاطب نیز قرار دارد، شروع کنید. همچنین می‌توانید مقاله 9 راهکار مهم برای دیده شدن ویدیو تا انتها را مطالعه کنید تا بتوانید ویدیوهای جذاب‌تری بسازید.

از ویژگی‌های منحصربه‌فرد برند خود غافل نشوید

چرا مخاطب باید به برند شما اعتماد و از آن خرید کند؟ شما باید به این سؤال در ویدیوی تبلیغاتی خود جواب دهید و بر ویژگی‌هایی که برندتان را از سایر رقبا متمایز کرده است، تأکید کنید. برای این کار دستاوردهای خود را به اشتراک بگذارید و از نظرات مثبت مشتریان استفاده کنید. هرچه بیشتر مزایای شرکت خود را برجسته کنید، تبلیغ ویدیویی شما مؤثرتر خواهد بود.

ویدئو تبلیغاتی را طولانی نسازید

به‌صورت کلی مخاطب ویدیوهایی را می‌پسندد که در سریع‌ترین زمان ممکن پیام را منتقل کند. به همین دلیل حواستان باشد که ویدیوی تبلیغاتی شما تبدیل به مستند نشود. اغلب این ویدئوها 30 ثانیه یا کمتر هستند. البته لازم به ذکر است که بسیاری از پلتفرم‌های انتشار تبلیغات، از تلویزیون گرفته تا پلتفرم آپارات، محدودیت زمانی برای انتشار تبلیغات دارند.

از تجهیزات مناسب برای ساخت ویدیو استفاده کنید

استفاده از تجهیزات مناسب و نورپردازی خوب در ساخت ویدیو می‌تواند نقطه تمایز شما با سایر افراد باشد. بسیاری از ویدیوهای تبلیغاتی که نورپردازی مناسبی ندارند یا با دوربین‌های خوبی فیلم‌برداری نشده‌اند، کیفیت بسیار پایینی پیدا می‌کنند. همین موضوع حواس مخاطب را از حرفی که می‌خواهید بزنید، پرت خواهد کرد و احتمال خروج آن‌ها از ویدیو بسیار زیاد می‌شود. برای رعایت این نکات می‌توانید مقاله‌ معرفی بهترین تجهیزات نورپردازی برای تولید محتوا را مطالعه کنید.

افزایش بازدهی تبلیغات ویدیویی

از Call to Action مناسب استفاده کنید

هدف هر تبلیغی، تشویق مردم به انجام نوعی اقدام است که می‌توان از طریق خود سایت یا لینک داخل ویدیو به این هدف رسید. به‌صورت کلی بهتر است CTA یا فراخوان به اقدام را در انتهای ویدیو قرار دهید. به‌عنوان‌مثال، می‌توانید به مخاطبان بگویید که چگونه می‌توانند برای اطلاعات بیشتر از وب‌سایت شما بازدید کنند، از شما تخفیف بگیرند یا محصولات و خدمات شما را خریداری کنند.

جمع‌بندی

ویدیوهای تبلیغاتی بخش زیادی از فضای آنلاین را به خود اختصاص داده است؛ به‌طوری‌که امروزه هر برند یا کسب و کاری که بخواهد با مخاطب هدف خود ارتباط برقرار کند و آن‌ها را به مشتری تبدیل کند، باید از تبلیغات ویدیویی کمک بگیرد. امیدواریم با مطالعه این مقاله به پاسخ پرسش‌هایتان در مورد این نوع بازاریابی رسیده باشید.

مطالب پیشنهادی برای شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.