معرفی بهترین تجهیزات نورپردازی برای فیلمبرداری و تولید محتوا

تولید ویدیوی جذاب و پربازدید به عوامل متعددی بستگی دارد و نورپردازی مناسب بدون شک یکی از مهم‌ترین آن‌هاست. اگر ولاگر هستید یا در حوزه ویدیو مارکتینگ فعالید و دوست دارید ویدیوهایتان در آپارات و یوتیوب بازدید بالایی داشته باشد لازم است حتما به موضوع تجهیزات نورپردازی برای فیلمبرداری توجه داشته باشید. بینندگان در همان چند ثانیه اول تصمیم به تماشای ادامه ویدیو می‌گیرند و اگر نور برای فیلمبرداری نامناسب باشد و تصویر کیفیت بدی داشته باشد مطمئنا آن را تماشا نخواهند کرد.

نور طبیعی محیط در برخی موارد برای فیلمبرداری کافیست؛ اما همان طور که می‌دانید همه ویدیوها را نمی‌توان در فضای باز و با نور طبیعی فیلمبرداری کرد و نیاز به خرید تجهیزات نورپردازی برای تولید محتوا داریم.

در این مقاله قصد داریم بهترین منابع نور برای فیلمبرداری را به شما معرفی کنیم تا هم با انواع منابع نور آشنا شوید و هم تصمیم بگیرید که برای هر نوع ویدیو چه نوع نوری مناسب‌تر است. با ما همراه باشید.

چرا نور برای تولید محتوا مهم است؟

تولید محتوای ویدیویی یکی از جذاب‌ترین فعالیت‌هاست و در سال‌های گذشته افراد زیادی به ساخت ویدیو علاقمند شده‌اند. ویدیو مارکتینگ هم برای کسب و کارها و هم برای برندهای شخصی می‌تواند بازدهی خوبی داشته باشد و بازدیدکنندگان و در نتیجه سودآوری خوبی برای شما به همراه داشته باشید. اگر تازه وارد این مسیر شده‌اید مقاله تولید محتوا را از کجا شروع کنیم دید جامعی از فرایند ساخت ویدیو به شما می‌دهد و اگر به دنبال موضوع جذاب برای ساخت ویدیو هستید مقاله 8 ایده جذاب برای ساخت ویدیو را حتما بخوانید.

به طور کلی برای ساخت ویدیو به تجهیزات مختلفی مثل دوربین، میکروفون و البته نور کافی نیاز داریم. در مقاله تجهیزات تولید محتوا در مورد انتخاب دوربین مناسب و همین طور میکروفون صحبت کردیم. اما نکته‌ای که نباید از آن غافل شد این است که کمبود نور یا نور نامناسب دلیل اصلیِ پایین آمدن کیفیت فیلمبرداری است.

حتی دوربین حرفه‌ای هم در نور کم نمی‌تواند تصویر واضح و باکیفیتی ضبط کند. دوربین، نور را در یک لحظه ذخیره می‌کند و برای این کار لازم است محیط به اندازه کافی روشن باشد تا سنسورهای (حسگر) دوربین بتوانند نور را دریافت کنند.

تجهیزات نورپردازی برای ساخت ویدیو

سطح حساسیت سنسورهای دوربین درجات مختلفی دارد. هرچه حساسیت سنسور بالاتر باشد (ISO)؛ تصویر در نور کم کیفیت بدتری خواهد داشت. اگر دوربین نتواند نور کافی دریافت کند؛ برای ضبط تصویر حساسیت به نور را افزایش می‌دهد و همین موضوع روی کیفیت تصویر نهایی تاثیر بدی می‌گذارد.

به همین دلیل، لازم است نورپردازی مناسب برای فیلمبرداری فراهم کنید تا دوربین با پایین‌ترین سطح حساسیت تصاویر را ضبط کند و تصویر نهایی به صورت طبیعی و نزدیک به واقعیت باشد. یک نکته مهم را همیشه به یاد داشته باشید:

در مقایسه با چشمان ما، دوربین به نور بیشتری برای ضبط تصاویر نیاز دارد.

به عنوان مثال ممکن است در طول روز داخل خانه باشید و با نور کمی که از پنجره به داخل می‌تابد به راحتی بتوانید همه چیز را ببینید؛ اما برای ضبط ویدیو و فیلمبرداری در همین محیط مطمئنا به منابع نور بیشتری نیاز خواهید داشت. به همین دلیل، همیشه در نظر داشته باشید که دوربین در مقایسه با چشمان شما به منبع نور بیشتری نیاز دارد.

بهترین انواع نور و تجهیزات نورپردازی برای تولید محتوا

اولین درسی که در مبحث نورپردازی باید یاد بگیریم این است که هر محیط و فضایی به نور متفاوتی نیاز دارد و نمی‌توان با یک نوع نور هر نوع ویدیویی را ضبط کرد. در ادامه انواع منابع نور را معرفی می‌کنیم تا با توجه به سناریو و نوع محتوایی که قرار است تولید کنید بهترین نور را برای فیلمبرداری ویدیوهایتان انتخاب کنید.

نور طبیعی محیط

بسیاری از تولیدکنندگان محتوای آپارات از نور طبیعی روز برای ضبط ویدیوهایشان استفاده می‌کنند. مثلا اگر پنجره‌های بزرگ و پرنوری دارید می‌توانید با قرارگیری در زاویه مناسب از نور روز به بهترین شکل استفاده کنید.

اما نور طبیعی محدودیت‌هایی دارد: اولا باید مکان صحیح نشستن و زاویه تابش نور را به درستی تنظیم کنید. در ضمن شما فقط در طول روز فرصت تولید محتوا دارید و اگر حتی یک روز ابری باشد ممکن است نتوانید ویدیوی خوبی ضبط کنید. بنابراین پیشنهاد می‌کنیم نور طبیعی را به عنوان تنها منبع نورپردازی خود در نظر نگیرید و گزینه بهتر و مطمئن‌تری را به عنوان تجهیزات نورپردازی برای فیلمبرداری انتخاب کنید.

نور رینگ لایت

رینگ لایت؛ منبع نور محبوبِ اینفلوئنسرها!

اگر نمی‌خواهید منابع نور متعددی بخرید و به دنبال منبع نوری همه کاره می‌گردید پس بهترین انتخاب، رینگ لایت است. رینگ لایت‌ها در مقایسه با بسیاری از تجهیزات نورپردازی قیمت پایین‌تری دارند و کار با آن‌ها بسیار راحت‌تر است. به همین دلیل در حال حاضر اکثر تولیدکنندگان محتوا در آپارات، یوتیوبرها و اینفلوئنسرهای اینستاگرام از رینگ لایت برای تولید محتوا استفاده می‌کنند. این منبع نور یک حلقه نور ساده است که به راحتی می‌توان آن را تنظیم کرد و با متصل کردن موبایل یا دوربین به راحتی ویدیو ساخت. البته با ترکیب نور قوی و نور ملایم (مثل سافت باکس) می‌توانید تصویری بسیار حرفه‌ای‌تر و زیباتر داشته باشید.

اما اگر تازه تولید محتوای ویدیویی را شروع کرده‌اید؛ بودجه اندکی دارید یا در مورد انتخاب تجهیزات نورپردازی مردد هستید رینگ لایت انتخاب معقولانه‌ای به نظر می‌رسد.

طرز استفاده از رینگ لایت

اگر در ویدیوهایتان، چهره سوژه اهمیت زیاد دارد (مثل ویدیوهای آموزش آرایش)؛ وجود هرگونه سایه و تیرگی تاثیر بدی بر کیفیت ویدیو می‌گذارد. در این صورت رینگ لایت انتخاب بسیار مناسبی برای شما خواهد بود.

طرز کار با رینگ لایت بسیار ساده است. فقط حواستان باشد برای بهترین نتیجه باید رینگ لایت را دقیقا روبروی چهره خودتان قرار دهید تا هیچ سایه‌ای روی صورتتان ایجاد نشود.

نور سافت لایت

لامپ سافت باکس Softbox؛ نوری طبیعی و ملایم

یکی از بهترین و کاربردی‌ترین تجهیزات نورپردازی برای تولید محتوا لامپ‌های سافت باکس است. سافت باکس‌ها جعبه‌های نیم شفافی هستند که در شکل‌های مختلفی وجود دارند؛ اما سافت باکس مستطیلی از همه رایج‌تر است. نور تند و شدید با عبور از محفظه سافت باکس به نوری ملایم و سافت (شبیه نور طبیعی) تبدیل می‌شود و نور طبیعی و مناسبی برای فیلمبرداری فراهم می‌کند.

سافت باکس در مقایسه با سایر نورها مثل چتر نور به کنترل بیشتری نیاز دارد و برای کار با آن به دانش و مهارت کافی نیاز دارید. اما منبع نوری بسیار کاربردی و همه کاره است و با تغییر و تنظیم آن می‌توانید نور دلخواهتان را داشته باشید.

طرز استفاده از نور سافت باکس برای تولید محتوا

طرز کار با لامپ سافت باکس بسیار راحت است؛ کافی است لامپ را داخل جعبه و محفظه تنظیم کنید و قسمت سفید را مقابل سوژه قرار دهید. با این حال، صدها روش برای استفاده از سافت باکس وجود دارد. برای این که قلق سافت باکس دستتان بیاید لازم است زوایا و فواصل مختلف را امتحان کنید و سایه‌هایی که روی چهره سوژه می‌افتد را بررسی کنید.

چتر نور

چتر نور؛ ساده، سبک و کاربردی

اگر تازه وارد حوزه تولید محتوای ویدیویی در آپارات شده‌اید حتما عاشق این چترهای نورانی خواهید شد؛ چون استفاده از این تجهیزات نیاز به دانش و مهارت بالایی ندارد.

چتر نور (Umbrella Light) در مقایسه با سافت باکس، منبع نور وسیع‌تر و طبیعی‌تری در اختیار شما قرار می‌دهد و معمولا برای روشن کردن کل صحنه استفاده می‌شوند. البته اگر بخواهید نور بیشتری روی سوژه تابیده شود می‌توانید علاوه بر چتر نور، از نورهای دیگر هم استفاده کنید.

چتر نور به راحتی قابل حمل است و برای افرادی که در لوکیشن‌های مختلف قصد ساخت ویدیو برای آپارات، اینستاگرام و… دارند گزینه بسیار مناسبی است.

طرز کار با چتر نور

چتر نور کارکرد بسیار ساده‌ای دارد؛ اگر تا به حال با چتر معمولی کار کرده‌اید پس با چتر نور هم مشکلی نخواهید داشت! دو نوع چتر نور وجود دارد: چتر نور بانس bounce unmbrella که معمولا سیاه و سفید هستند و چتر نور shoot-through که سفید و نیمه شفاف هستند و این نوع چتر بیشتر برای فیلمبرداری ویدیوهای آپارات و یوتیوب استفاده می‌شوند.

طرز کار با این منبع نور به این صورت است که قسمت داخلی چتر را در مقابل لامپ قرار دهید و لامپ را به سمت سوژه یا صورت خودتان تنظیم کنید.

جمع بندی؛ کدام منبع نور برای ساخت ویدیوهای شما مناسب‌تر است؟

تا اینجا با ویژگی‌های هر یک از تجهیزات نورپردازی برای تولید محتوا و طرز کار آن‌‎ها آشنا شدیم و احتمالا می‌دانید بهترین نور برای فیلمبرداری ویدیوهایتان مناسب‌تر است. با این حال، برای اینکه بتوانید بهتر تصمیم گیری کنید این سه نوع تجهیزات فیلمبرداری را به صورت خلاصه با هم مقایسه کرده‌ایم.

چتر نور

ساده‌ترین طرز کار را دارد و نیاز به دانش و مهارت بالایی ندارد.

 

نور سافت باکس

 

نوری منحصربفرد و حرفه‌ای به شما می‌دهد؛ اما برای کار با آن به کمی تمرین و مهارت نیاز دارید.

 

نور رینگ لایت

 

حمل و نقل راحتی دارد و سوار کردن آن فقط به حلقه نور و یک پایه نگهدارنده نیاز دارد؛ اما قیمت نسبتا بالایی دارد و ظاهر کاملا طبیعی به شما نمی‌دهد. اگر قصد دارید ویدیوهای آموزش آرایش بسازید رینگ لایت بهترین انتخاب است.

 

امیدواریم توضیحاتی که دادیم به شما در انتخاب بهترین تجهیزات نورپردازی برای فیلمبرداری و تولید محتوا کمک کند و بتوانید با خرید یک منبع نور مناسب، ویدیوهای بسیار جذاب و حرفه‌ای بسازید و بازدیدکنندگان بیشتری پیدا کنید.

مطالب پیشنهادی برای شما
2 نظرات
 1. EGIBIT می گوید

  سلام. برای فیلم برداری در زمینه تعمیرات لپ تاپ از کدام منبع نور استفاده کنم؟

  1. فریبا امامی می گوید

   سلام دوست عزیز وقتت بخیر و شادی
   به زودی در این زمینه مقاله‌ای منتشر می‌کنیم.

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.