9 راهکار مهم و کاربردی برای دیده شدن ویدئو تا انتها

در دنیای پرهیاهوی امروزی، افراد کمتر از قبل حوصله خواندن یک مقاله و متنی طولانی را دارند و ترجیح می‌دهند با دیدن یک ویدیوی چند دقیقه‌ای، جواب سوالاتشان را پیدا کنند. به این ترتیب، محتوای ویدیویی به یکی از جذاب‌ترین و رو به رشدترین انواع محتوا در فضای دیجیتال تبدیل شده و روز به روز افراد بیشتری تمایل به ساخت محتوای ویدیویی و انتشار آن در پلتفرم‌های مختلف مثل آپارات پیدا می‌کنند. ساخت ویدیو نیاز به وقت، هزینه و انرژی زیادی دارد و دیدن شدن ویدئو تا انتها و افزایش بازدید ویدیو می‌تواند خستگی کار را از تن ما بیرون کند.

اما چه کنیم که افراد بیشتری ویدیوی ما را تا انتها تماشا کنند و چطور آن‌ها را متقاعد کنیم که تا آخر ویدیو همراه ما بمانند و حتی پس از آن، به سراغ دیدن ویدیوهای دیگر ما هم بروند؟ در این مطلب 9 راهکار کاربردی برای دیدن شدن ویدئو تا انتها را به شما معرفی می‌کنیم که تاثیر بسزایی در موفقیت ویدیوهای شما خواهند داشت. در ادامه با آپارات همراه باشید.

1- محتوای جذاب و منحصربفرد تولید کنید

شاید این نکته بدیهی بنظر برسد اما یکی از مهم‌ترین نکات در موفقیت و دیده شدن یک ویدیو در آپارات است. بینندگان قرار است بخشی از زمان و توجه خود را وقف تماشای ویدیوی شما بکنند، بنابراین انتظار دارند اطلاعات و محتوای مفیدی را تماشا کنند. کپی کردن ویدیوی دیگران یا ساخت ویدیویی مشابه با صدها ویدیوی موجود در آپارات نمی‌تواند موفقیت چندانی برای شما به همراه داشته باشد. قبل از ساخت ویدیو در مورد موضوع مدنظرتان تحقیق کنید و نمونه‌های موجود در آپارات و سایر پلتفرم‌ها را بررسی کنید و بعد ویدیوی متفاوتی بسازید که اطلاعات و محتوایی بهتر، مفیدتر و جذابتر به بینندگان ارائه کند.

2- مدت زمان مناسبی برای ویدیو انتخاب کنید

ببینید، قبل از آنکه از بیننده انتظار داشته باشیم ویدیوی ما را تا آخر ببیند باید مطمئن شویم مدت زمان مناسبی برای ویدیو انتخاب کرده‌ایم. طول و مدت زمان ویدیو باید تناسب کاملی با محتوای ویدیو داشته باشد؛ به عنوان مثال اگر قرار است دو دقیقه محتوای مفید ارائه کنید پس یک ویدیوی دو دقیقه‌ای بسازید، نه بیشتر! و اگر حدود 10 دقیقه محتوای مفید و جذاب برای مخاطب آماده کرده‌اید پس یک ویدیوی ده دقیقه‌ای بسازید. طولانی کردن بیش از حد ویدیو و به اصطلاح کش دادن یک موضوع نه تنها باعث ویو بیشتر نمی‌شود، بلکه باعث می‌شود افراد کمتری ویدیوی شما را تا آخر تماشا کنند و کلا به ویدیوهای شما بی‌اعتماد شوند.

3- با مخاطب صادق باشید

یکی از مشکلاتی که در برخی ویدیوها وجود دارد تیترهای گمراه کننده و غلطی است که هیچ ارتباطی با محتوای ویدیو ندارد؛ همین مسئله باعث بدبین شدن بینندگان شده است. درست است که تیتر و توضیحات جذاب می‌تواند کاربران را به کلیک ترغیب کند؛ اما حواستان باشد که اگر در نوشتن تیتر و محتوا صادق نباشید کمتر کسی تا انتها ویدیوی شما را تماشا خواهد کرد. بنابراین اگر به دنبال دیده شدن ویدیو تا انتها هستید تیتر، کپشن و توضیحات ویدیو را کاملا شفاف، صادقانه و در عین حال جذاب و وسوسه کننده بنویسید.

4- ویدیو را جذاب و درگیرکننده شروع کنید

براساس تحقیقات انجام شده، به طور میانگین بینندگان حدود 8 ثانیه برای هر ویدیو وقت می‌گذارند و بعد تصمیم به ادامه دادن یا ندادن می‌گیرند. اشتباهی که برخی تولیدکنندگان ویدیو انجام می‌دهند این است که چند ثانیه و حتی چند دقیقه ابتدایی ویدیو را در مورد مسائل غیرجذاب یا حتی خودشان صحبت می‌کنند و بعد وارد مبحث اصلی می‌شوند؛ غافل از اینکه همین کار باعث می‌شود تعداد افراد کمتری ویدیوی آن‌ها را تا انتها تماشا کند.

بنابراین در همان چند ثانیه اول، بیننده را درگیر و میخکوب کنید؛ این کار را می‌توانید با ارائه اطلاعاتی جذاب و عجیب یا طرح سوال یا مسئله‌ای درگیرکننده شروع کنید و به بیننده نشان دهید که اگر ویدیو را تا آخر ببیند حتما جواب سوالاتش را پیدا می‌کند و اطلاعات مفیدی کسب خواهد کرد. به این ترتیب، می‌توانید شانس دیده شدن ویدئوی خود را افزایش دهید.

راهکار-دیده-شدن-ویدیو

5- بیننده را غافلگیر کنید!

اگر با بررسی ویدیوهای خود متوجه شدید که مثلا در دقیقه 1:10 تعداد زیادی تماشای ویدیو را ترک می‌کنند پس سعی کنید قبل از رسیدن به این زمان، یک آیتم جذاب و غافلگیر کننده به ویدیو اضافه کنید. اضافه کردن انیمیشن، موشن گرافی، موزیک، طرح یک سوال چالش برانگیز، یک جوک مرتبط و خنده دار و… می‌تواند بیننده را به دیدن ادامه ویدیو ترغیب کند و میزان دیده شدن ویدئو را افزایش دهد.

6- تیتر هوشمندانه انتخاب کنید

شما برای تولید ویدیو زحمت زیادی می‌کشید، اما اگر به تیتر و توضیحات ویدیو توجه کافی نداشته باشید ممکن است تمام زحماتتان به هدر برود. نوشتن تیتر نامفهوم، غیرجذاب یا نامرتبط ممکن است اولا میزان کلیک ویدئو شما را کاهش دهد؛ در ضمن تاثیر بدی روی دیده شدن ویدئو تا انتها خواهد گذاشت.

یکی از مراحل اصلی و ضروری آپلود ویدئو در آپارات، وارد کردن تیتر و توضیحات یا متادیتای ویدئو است. در این بخش به شما توصیه می‌شود که برای تیتر از کلمات انگلیسی یا فارسی جذاب و مرتبط استفاده کنید؛ به طوری که بیننده با خواندن تیتر بتواند سریع موضوع و محتوای ویدیو را متوجه شود. انگلیسی یا فارسی بودن تیتر تا حد زیادی به موضوع ویدیو بستگی دارد؛ اگر در مورد موضوعی عمومی صحبت می‌کنید انتخاب تیتر فارسی می‌تواند مخاطبان بیشتری برای شما به همراه داشته باشد. اما اگر قرار است در مورد موضوعی تخصصی صحبت کنید که تیتر انگلیسی می‌تواند جذابیت و فهم آن را بیشتر کند پس از کلمات انگلیسی هم در تیتر استفاده کنید.

7- از تاثیر متادیتا یا توضیحات ویدیو غافل نشوید

متاسفانه بسیاری از افراد که در آپارات ویدیو آپلود می‌کنند بخش توضیحات را خالی می‌گذارند؛ اما اگر از اهمیت متادیتای ویدیو باخبر باشید هیچ وقت این مرحله مهم را نادیده نخواهید گرفت. در سرویس اشتراک ویدیوی آپارات شما می‌توانید تا 4000 کلمه توضیح برای ویدیوی خود بنویسید.

آپارات برای راهنمایی کاربران موارد زیر را برای نوشتن متادیتای ویدیو توصیه می‌کند:

 • توضیحات به صورت جملات مفهوم و معنادار و حتما مرتبط با ویدیو باشد.
 • از ردیف کردن کلمات کلیدی بدون جمله بندی صحیح یا کپی کردن تیتر در توضیحات خودداری کنید.
 • از کلمات کلیدی مرتبط و جذاب استفاده کنید.
 • اولین جمله توضیحات باید محتوای ویدیو را کامل توصیف کند و به نوعی، مکمل تیتر باشد.
 • در جمله اول حتما از کیورد و کلمات کلیدی اصلی ویدیوی خود استفاده کنید.
 • لینک‌های مرتبط و نحوه دسترسی را در انتهای توضیحات قرار دهید.

چرا توضیحات ویدیو مهم است؟

بخش توضیحات ویدیو از چند جنبه اهمیت دارد: اول اینکه باعث تمایز ویدیوی شما از بقیه می‌شود. به عنوان مثال اگر رقبای شما ویدیوهای مشابهی در آپارات بارگذاری کرده باشند این توضیحات ویدیو است که باعث تمایز شما و ترغیب بیننده برای کلیک و دیده شدن ویدئو می‌شود.

دوم اینکه الگوریتم آپارات بر اساس تیتر و همینطور کلمات کلیدی که در توضیحات ویدیو نوشته‌اید ویدیوها را نمایش می‌دهد. به عنوان مثال وقتی فردی کلمه فریستایل فوتبال را در آپارات جستجو می‌کند ویدیوهایی که در تیتر و توضیحاتشان کلمه فریستایل دارند در اولویت بالاتری به مخاطب نمایش داده می‌شوند.

در آخر، توضیحات ویدیو از جنبه سئویی و نمایش در موتورهای جستجو مثل گوگل اهمیت بالایی دارد. گوگل براساس کلمات کلیدی و توضیحات ویدیو می‌تواند محتوای آن را متوجه شود و آن را در جستجوهای مرتبط نمایش می‌دهد. هرچقدر توضیحات و متادیتای دقیق و حرفه‌ای‌تری نوشته باشید شانس رتبه گرفتن لینک ویدیوی شما در گوگل افزایش پیدا خواهد کرد.

افزایش-زمان-بازدید-ویدیو

8- عکس کاور جذاب باعث افزایش بازدید ویدیو می‌شود

زمانی که کاربران در پلتفرم‌های اشتراک ویدیو مثل آپارات به دنبال ویدیوی جذاب می‌گردند عکس کاور ویدیو یا تامبنیل تاثیر قابل توجهی در انتخاب و کلیک روی یک ویدیو خواهد داشت. هنگامی که ویدیویی در آپارات بارگذاری می‌کنید یک صحنه از ویدیو به عنوان پیشفرض به عنوان عکس کاور انتخاب می‌شود. البته شما می‌توانید این تصویر را انتخاب کنید و جذابترین صحنه ویدیو که بیننده را کنجکاو می‌کند انتخاب کنید.

اما یک روش بهتر و کارآمدتر که تاثیر زیادی در دیده شدن یک ویدئو دارد طراحی یک عکس اختصاصی برای کاور و تامبنیل ویدیو است. این طرح می‌تواند شامل عکس، طرح یا نوشته باشد؛ به طوری که بیننده با دیدن آن کنجکاو به دیدن ویدیو شود و هم با دیدن کاور به راحتی بتواند محتوای ویدیو را متوجه شود.  درست است که این کار مستلزم صرف هزینه و زمان بیشتر و آشنایی با نرم افزارهای ادیت عکس است، اما با توجه به تاثیری که این کاور اختصاصی بر میزان ویو و دیده شدن ویدئو می‌گذارد با اطمینان می‌گوییم که کاملا به زحمتش می‌ارزد.

9- برچسب‌ و دسته‌بندیِ درست، باعث دیده شدن ویدئو می‌شوند

آخرین موردی که برای دیده شدن ویدئو تا انتها باید به آن توجه کنید انتخاب کلمه کلیدی و دسته بندی برای ویدیو است. با انتخاب برچسب مرتبط، محتوای شما به صورت هدفمند نمایش داده می‌شود و الگوریتم آپارات آن را به گروه مخاطبان هدف شما نمایش می‌دهد. در نتیجه این کار باعث افزایش بازدید ویدیو و افزایش احتمال دیده شدن ویدئو تا انتها می‌شود.

برای دسته بندی هم شما دو گزینه دارید: استفاده از دسته بندی آپارات و دسته بندی داخلی کانال خودتان. با انتخاب دسته بندی آپارات، ویدیوی شما در کنار ویدیوهای مرتبط به مخاطبان نمایش داده می‌شود. اما دسته بندی داخلی به مخاطبان کانال شما کمک می‌کند ویدیوهای مدنظرشان را پیدا کنند. یک ترفند عالی برای افزایش دیده شدن ویدیوهایتان، ساخت لیست پخش و ویدیوهای سریالی است؛ مخاطبان ویدیوهای سریالی را دوست دارند و مخصوصا اگر محتوای جذاب و مفیدی در هر قسمت ارائه شود احتمال زیادی وجود دارد که علاوه بر دیدن یک ویدیو، ویدیوهای بعدی را هم تماشا کنند. به عنوان مثال اگر ده ویدیو در مورد دیجیتال مارکتینگ تهیه کرده باشید با ساخت یک لیست پخش و دسته بندی می‌توانید شانس دیده شدن ویدیوهای دیگرتان را بالا ببرید.

جمع بندی

در حال حاضر، افراد زیادی به سراغ تولیدمحتوای ویدیویی آمده‌اند و در مورد هر موضوعی می‌توانید ده‌ها و حتی صدها ویدیو پیدا کنید. در چنین شرایطی، ویدیویی که متمایز از بقیه باشد و اصول تولیدمحتوای ویدیویی را رعایت کرده باشد می‌تواند شانس بیشتری برای موفقیت و دیده شدن داشته باشد. در این مطلب در مورد 9 نکته مهم صحبت کردیم که احتمال دیده شدن ویدیو تا انتها را به میزان قابل توجهی افزایش می‌دهند. امیدواریم با رعایت کردن این نکات بتوانید ویدیوهای پربازده‌تری داشته باشید و در مسیر ویدیومارکتینگ موفقیت بیشتری کسب کنید. در صورتی که نکته دیگری به ذهنتان می‌رسد تا سوالی در این رابطه دارید برای ما کامنت بگذارید و نظر خود را با ما و دیگر خوانندگان در میان بگذارید.

مطالب پیشنهادی برای شما
4 نظرات
 1. ناشناس می گوید

  عالی بود

 2. صدرا می گوید

  خیلی توضیح مفیدی بود مرسی

 3. فراز می گوید

  خیلی توضیحات مناسب و مفید بود عالی

  1. زهرا مظاهری می گوید

   ممنون از توجه شما

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.