8 گام برای طراحی کمپین تبلیغات ویدیویی

تا به حال موضوعی در رابطه با کمپین تبلیغات ویدیویی به گوشتان خورده است؟ اگر با این موضوع آشنا هستید بدون شک متوجه هستید که تا چه میزانی می‌تواند در کسب‌وکار شما تاثیرگذار باشد. در مقابل آن دسته که با این موضوع آشنا نیستند، لازم است بدانند که میتواند تجارت آن‌ها را زیرورو کند.

مطالعه یک متن زیبا کمک می‌کند تا احساسات نویسنده را درک کنید، مطمئن باشید این موضوع با تبلیغات ویدیویی رنگ و بوی قوی‌تری می‌گیرد. پس با ما همراه باشید تا در این مقاله از آپارات ۸ گام برای طراحی کمپین تبلیغات ویدیویی را به شما آموزش دهیم و از اهمیت تولید محتوای ویدیویی صحبت کنیم.

کمپین تبلیغات ویدیویی چیست؟

بارها برای همۀ ما پیش آمده که قبل از شروع فیلم و سریال در تلویزیون یا پلتفرم‌های آنلاین مثل آپارات، ویدیوها یا تصاویر تبلیغاتی را مشاهده کرده‌ایم. در واقع کمپین ویدیویی مجموعه‌ای از این ویدیوها است که معمولا با طول مدت زمان ۵ تا ۶۰ ثانیه به معرفی و تبلیغات می‌پردازد.

تحقیقات انجام شده نشان می‌دهد که بین سال‌های ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۸ میزان مشاهده ویدیوهای آنلاین به‌طور متوسط سالانه ۳۲ درصد افزایش یافته است. جالب است بدانید در سال ۲۰۲۱ مشخص شد افراد در طول روز به‌طور متوسط بیشتر از ۱۰۰ دقیقه از زمان خود را صرف تماشای ویدیو می‌کنند.

پس اگر در کسب‌وکار خود به روش‌های مختلفی نیاز دارید تا پله‌های ترقی را بالا بروید مطمئن باشید تبلیغات ویدیویی استراتژی مناسبی خواهد بود. از طرفی کمپین‌های ویدئویی قابل استفاده در شبکه‌های اجتماعی، تلویزیون و وب‌سایت‌های مختلف هستند و شما می‌توانید دایره وسیعی از مخاطبان را تحت تاثیر قرار دهید.

در ادامه ۸ گام تجربه شده از طرف متخصصان دیجیتال مارکتینگ در زمینۀ طراحی کمپین‌های ویدئویی را با شما به اشتراک می‌گذاریم تا با انجام دادن هر یک نام برند خود را سر زبان‌ها بیاورید.

طراحی کمپین ویدیویی

 هشت گام برای طراحی کمپین های تبلیغات ویدیویی

کمپین تبلیغات ویدیویی مانند هر زیر شاخه از روش‌های تبلیغات و بازاریابی نیازمند رعایت یک سری اصول و قوانین است تا به جای اتلاف هزینه نتیجه مطلوبی به‌همراه داشته باشد. این موارد عبارتند از:

1. اهداف خود را تعیین کنید

برای شروع هر فعالیت جدید در رسانه‌های اجتماعی لازم است اهداف خود را تعیین کنید و آن‌ها را با برنامه‌ریزی دقیق پیش ببرید. دوست دارید ویدیوهای شما چه نتیجه‌ای را به همراه داشته باشند؟ اگر تازه کار هستید، توصیه می‌کنیم فقط چند هدف منطقی برای خود در نظر بگیرید تا دچار دلسردی نشوید.

در بیشتر اوقات هدف از کمپین تبلیغات ویدیویی معرفی و آگاهی از برند است. در مقابل برخی از برندها از این نوع کمپین برای تبلیغات محصولات یا خدمات خود استفاده می‌کنند.

اگر قصد دارید از تبلیغات ویدیویی برای تبلیغات محصول خود استفاده کنید، لازم است ابعاد مختلفی را در نظر بگیرید. به‌طور مثال با تهیۀ ویدیو مناسب شما می‌توانید در مخاطبان خود احساس نیاز ایجاد کنید. مراحل مختلفی در یک قیف بازاریابی وجود دارد که محتوای ویدیویی به‌خوبی از عهده هر مرحله بر می‌آید؛ اما باید به این نکته توجه کنید که استراتژی ویدیو مارکتینگ مناسبی را برای تهیه ویدیوها در نظر بگیرید.

قبل از شروع به تهیه ویدیو هدف خود را مشخص کنید و بدانید دقیقاً در کدام مرحله از قیف بازاریابی قرار دارد تا محتوای هماهنگ با این موضوع را در اختیار مخاطب قرار دهید.

2. پلتفرم مناسبی برای تبلیغات انتخاب کنید

حتماً شما هم در شبکه‌های اجتماعی مختلفی عضو هستید و اگر نگاه دقیقی به محتواهای موجود در هر یک از شبکه‌ها داشته باشید، متوجه می‌شوید که سبک ویدیوها در هر پلتفرم متفاوت است. پس ابتدا پلتفرم خود را برای تبلیغات انتخاب کنید تا ویدیو مناسبی برای آن برنامه‌ریزی و تولید کنید.

اگر تا به حال از هیچ کمپین ویدیویی در کسب‌وکار خود بهره‌مند نشده‌اید بهتر است برای شروع پلتفرمی را انتخاب کنید که بیشتر مخاطبان شما در آن قرار دارند.

طبق آمار می‌توان متوجه شد که در فوریه ۲۰۱۹ مخاطبان اینستاگرام، فیسبوک و اسنپ‌چت حدود نیمی از وقت خود در این شبکه‌های اجتماعی را صرف تماشای ویدیو می‌کردند. بنابراین انتخاب یکی از این سه شبکه اجتماعی برای اجرای کمپین های تبلیغاتی موفق می‌تواند مناسب باشد. البته در ایران، محبوبیت فیسبوک تا حد زیادی کاهش پیدا کرده و شاید جایگزین کردن آن با توییتر، انتخاب مناسب‌تری باشد.

بعد از انتخاب پلتفرم یا شبکه اجتماعی جهت راه‌اندازی این سبک از تبلیغات به جزئیات هر یک از آ‌نها توجه کنید.

به‌طور مثال اگر قصد اجرای کمپین تبلیغاتی در اینستاگرام را دارید، لازم است ابعاد مناسب تصویر و ویدئو را بدانید. با جزئیات آپلود ویدیو در شبکۀ اجتماعی مورد نظر آشنا شوید تا در هنگام قرار دادن ویدیو در اکانت خود با مشکلات وقت گیر، دست و پنجه نرم نکنید.

کمپین ویدیویی در شبکه های اجتماعی

3. برای تولید محتوا برنامه‌ریزی کنید

تنظیم یک برنامه تولید محتوا دقیق برای دراز مدت میزان در زمان و هزینه شما باعث صرفه‌جویی می‌شود. مهم نیست از نرم افزارهای مختلف یا کاغذ و خودکار برای برنامه‌ریزی استفاده می‌کنید، بلکه تنها کافی است بدانید که برای ساخت و فیلمبرداری ویدیوها باید چه کارهایی را انجام دهید.

گزینه‌های مختلفی برای تولید محتوا وجود دارند. به‌عنوان مثال استخدام یک فرد یا همکاری با شرکت‌های تولید محتوا می‌تواند بخش بزرگی از استرس شما را برطرف کند. این شرکت‌ها از افراد متخصص با برنامه‌ریزی مناسب تشکیل شده‌اند و تنها باید هدف خود را برای آن‌ها مشخص کنید.

اگر جزو آن دسته از افرادی هستید که دوست دارند در منزل کارهای مربوط به ضبط ویدیوهای تبلیغاتی را انجام دهند باید مسئولیت‌های مختلفی را به دوش بکشید. به عنوان مثال، قبل از هرچیز برای موارد زیر باید تصمیم‌گیری کنید:

  • شناسایی تجهیزات و لوازم مورد نیاز
  • نوشتن یک فیلمنامه مناسب
  • ویرایش فیلمنامه
  • برنامه‌ریزی فیلمبرداری برای نتیجۀ بهینه
  • انتخاب افراد سلبریتی یا مشهور
  • شناسایی مکان مناسب برای فیلمبرداری و در نظر گرفتن نورپردازی آن
  • ویرایش دقیق صحنه‌های ضبط شده
  • انتخاب موسیقی متن مناسب جهت جلوگیری از پاک شدن ویدیو در شبکه اجتماعی

پس همانطور که بعد از بررسی این موارد متوجه می‌شوید، کمپین تبلیغات ویدیویی به صورت انفرادی نتیجه مناسبی را به‌همراه نخواهد داشت و بهتر است از یک تیم متخصص و حرفه‌ای در این زمینه کمک بگیرید.

4. نوع ویدیو خود را تعیین کنید

تنوع زیادی برای محتوا مورد استفاده در کمپین‌های تبلیغات ویدیویی وجود دارد که هر یک برای هدف خاصی مورد استفاده قرار می‌گیرند. تعیین نوع ویدیو مورد نظر به شما کمک می‌کند تا به هدف نزدیک شوید.

به‌یاد داشته باشید که ویدیوها نباید مشابه همدیگر ساخته شوند و تنها ایده گرفتن از آن‌ها مسیر موفقیت را برای شما هموار می‌کند. در ادامه چند نوع ویدیو را مورد معرفی قرار می‌دهیم و با بررسی مزایای آن‌ها کمک می‌کنیم تا سبک مناسبی را برای خود انتخاب کنید.

آموزشی: این سبک از ویدیوها دارای جنبه آموزنده هستند و می‌توانند برای آگاهی از برند مورد استفاده قرار بگیرند. این نوع ویدیو دارای لحن معمولی و روان است تا انتقال اطلاعات به مخاطبان به راحت‌ترین شکل ممکن انجام شود. در این بخش قواعد ساخت ویدیوهای آموزشی را با شما در میان گذاشته‌ایم.

پشت صحنه: یکی از انواع راه‌های سرگرم کننده برای مشتریان در کمپین‌های تبلیغات ویدیویی استفاده از پشت صحنه‌ها است. به کمک این سبک به‌آسانی می‌توانید میزان اعتماد مشتریان خود را افزایش دهید.

مصاحبه: مصاحبه با مهمانان یا مشتریان یکی از راه‌های بی‌نظیر جهت معرفی محصول جدید است. استفاده از میکروفون و تکنیک‌های مربوط به این سبک، علاوه بر سرگرم کردن مخاطب، به افزایش اعتبار برند شما کمک می‌کند.

توصیف کننده: در امر بازاریابی این سبک از ویدیوها به برجسته کردن نکات موجود در برند شما کمک می‌کنند. اگر به‌درستی از این نوع تبلیغات استفاده کنید، مشتریان و مخاطبان با مشخصات مختلف محصول و خدمات شما آشنا می‌شوند و در نتیجه میل بیشتری جهت استفاده از آن خواهند داشت.

در حالت کلی به‌یاد داشته باشید که این کیفیت ویدیو است که در نتیجه آن تاثیر مستقیمی دارد؛ پس از دوربین‌های قوی و حرفه‌ای برای ضبط ویدیوها استفاده کنید.

همچنین استفاده از طنز، خلاقیت و عوامل احساسی هم می‌‎تواند به بیشتر درگیر شدن مخاطبان کمک کند. در زیر یک نمونه کمپین تبلیغاتی موفق را مشاهده می‌کنید:

5. اقدامات بعد از تولید محتوا را شناسایی کنید

باید مدت زمان طولانی را برای مرحله بعد از تولید محتوا در نظر بگیرید و به‌خصوص این پروسه زمانی طولانی‌تر هم می‌شود که از آن برای تبلیغات استفاده کنید یا نیاز به ویرایش حرفه‌ای داشته باشد. مراحل بعد از تولید محتوا تنها به بریدن صحنه‌ها و کنار هم قرار دادن آنها و اضافه کردن موسیقی خلاصه نمی‌شود. شما باید موارد دیگری مانند زیرنویس، صحنه هایی برای برقراری ارتباط و … را هم در نظر بگیرید.

6. برای تبلیغ ویدیوها زمان‌بندی کنید

اکنون که تا این مرحله از تهیه ویدیو پیش رفتیم باید زمان مناسبی برای تبلیغ آن در نظر بگیریم. پلتفرم‌های مختلفی وجود دارند که از آنها می‌توانید برای شروع کمپین تبلیغات ویدیویی بهره‌مند شوید. البته باید این مورد را در نظر داشته باشید که چه زمانی بهترین موقعیت برای استفاده از ویدیو خواهد بود.

به‌طور مثال اگر قصد دارید از برنامه‌های زنده برای کمپین خود استفاده کنید، به بازۀ زمانی که بیشترین مخاطب را به‌خود اختصاص می‌دهد، توجه داشته باشید.

7. بهینه سازی سئو را فراموش نکنید

زمانی که محتوایی را برای کمپین تبلیغات ویدیویی آماده می‌کنید بدون شک منتظر بیشترین بازدید کننده هستید تا نتیجه بهتری برای شما به ارمغان بیاورد. پیشنهاد آپارات این است که بهینه سازی سئو را برای ویدیو‌های خود فراموش نکنید. این موضوع کمک می‌کند تا موتورهای جستجو دسترسی راحتی به محتوای شما داشته باشند. افزودن لینک و توضیحات ویدیو در کناره بهره‌مندی از کلمات کلیدی مرتبط و تیتر مناسب مواردی هستند که در صورت رعایت بازدید را تا حد زیادی افزایش می‌دهند.

8. معیارها را درک و سپس تجزیه و تحلیل کنید

آخرین مرحله در طراحی کمپین تبلیغاتی اینستاگرام، 360 درجه یا هر بازاریابی دیگر مربوط به تجزیه و تحلیل آن است. هیچ چیزی به‌اندازه آمار بازدیدکنندگان نمی‌تواند موفقیت آن را مشخص کند. مواردی مانند تعداد بازدیدکنندگان، زمان بازدید، اشتراک گذاری‌ها، تعدادلایک‌ها و نظرات مواردی هستند که نتیجه تبلیغات را نشان می‌دهند.

و در پایان…

کمپین تبلیغات ویدیویی راهی بی‌نظیر برای برندهای مختلف است تا خود را در بین سایر رقبا متمایز کنند. هنگامی که از یک کمپین بازاریابی ویدیویی به‌درستی استفاده شود می‌تواند به برند شما کمک کند تا مشتریان جدیدی بدست آورد و آن‌ها را به مشتریان وفادار تبدیل کند. پس از این تکنیک غافل نشوید تا علاوه بر معرفی برند خود سود بیشتری را به دست آورید. آیا شما تا به حال از ویدیو برای رسیدن به اهداف بازاریابی شرکت و برند خود استفاده کرده‌اید؟ تجربیات خود را با ما در میان بگذارید.

مطالب پیشنهادی برای شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.