تاثیر انتخاب کلمات کلیدی و دسته‌بندی صحیح در موفقیت تبلیغات آپارات

امروزه تبلیغات آنلاین به بخش جدایی ناپذیر هر کسب و کاری تبدیل شده است و بدون حضور در فضای آنلاین و اینترنت نمی‌توان موفقیت چندانی در کسب و کار خود داشت. سرویس اشتراک ویدیوی آپارات به عنوان موفق‌ترین و بزرگ‌ترین بستر پخش ویدیو در ایران، بازدهی بسیار بالایی برای تبلیغات آنلاین دارد؛ از این رو بسیاری از کسب و کارهای بزرگ و کوچک تمایل به تبلیغات محصول و سرویس خود در ویدیوهای آپارات دارند.

با این حال، سوالی که احتمالا ذهن هر صاحب برندی را درگیر کرده این است که این تبلیغات چقدر بازدهی دارند و چگونه می‌توان تبلیغات موفق‌تر و هدفمندتری در آپارات داشت. چطور می‌توانیم مطمئن شویم که تبلیغات ما برای مخاطبان مرتبط و مشتریان بالقوه پخش خواهد شد؟ در این مقاله قصد داریم به سوالات شما درباره تبلیغات آپارات پاسخ دهیم و در مورد اهمیت انتخاب کلمات کلیدی و دسته بندی صحیح در نرخ موفقیت تبلیغات در این پلتفرم بیشتر صحبت کنیم. در ادامه با ما همراه باشید.

تبلیغات آپارات چطور به رشد کسب و کار شما کمک می‌کند؟

سرویس تبلیغات آپارات از تاریخ 21 تیر 1400 جایگزین سرویس افزایش بازدید (Boost) شد تا ایجاد و تنظیم تبلیغات ویدیویی با سهولت و راحتی بیشتری انجام شود. امکانات ویژه این سرویس به کسب و کارهای مختلف این امکان را می‌دهد تا با هر بودجه‌ای بتوانند محصول یا سرویس خود را در ویدیوهای آپارات تبلیغ کنند و توسط مخاطبان هدف خود دیده شوند. با توجه به مزایای تبلیغات ویدیویی و تاثیر قابل توجه آن در افزایش نرخ فروش و بازدید، به نظر می‌رسد هر کسب و کاری که قصد پیشرفت و رشد در دنیای مدرن امروزی را داشته باشد باید این نوع تبلیغات را نیز در برنامه تبلیغاتی خود قرار دهد.

ایجاد تبلیغ جدید در آپارات بسیار آسان است و کافی است بعد از ورود به پنل کاربری خود روی آیکون تبلیغات کلیک کنید و گزینه ایجاد تبلیغ را بزنید. در این قسمت امکانات و گزینه‌های متعددی پیش روی شما قرار دارد؛ اما در این مقاله قصد داریم به طور ویژه در مورد دو گزینه، انتخاب کلمه کلیدی و دسته بندی که تاثیر زیادی در افزایش بازدید و نرخ کلیک تبلیغ شما دارند صحبت کنیم.

انتخاب کلمات کلیدی چه تاثیری در بازدهی تبلیغات شما دارد؟

یکی از مسائل مهم در تبلیغات، انتقال پیام به مخاطب هدف و مشتریان محصول یا سرویس است؛ در صورتی که بتوانیم تبلیغات آنلاین خود را به مشخصا به جامعه مشتریان هدف نمایش دهیم می‌توانیم انتظار بازدهی بالاتری نیز داشته باشیم. به عنوان مثال، فرض کنید قصد داریم یک محصول یا سرویس مرتبط با آشپزی را در ویدیوهای آپارات تبلیغ کنیم. در این صورت، اگر این تبلیغ در ویدیوهای آموزش آشپزی نمایش داده شود مطمئنا بازدهی به مراتب بیشتری نسبت به ویدیوهای غیرمرتبط مثل گیم و تکنولوژی و… خواهد داشت.

با انتخاب یک یا چند کلمه کلیدی برای ویدیوی تبلیغاتی می‌توانید مشخص کنید که تبلیغ شما در چه نوع ویدیوهایی نمایش داده شوند. اما کلمه کلیدی چیست و چطور برای تبلیغ خود، یک یا چند کلمه کلیدی انتخاب کنیم؟ در ادامه در این مورد بیشتر صحبت می‌کنیم.

معنی کلمه کلیدی ویدیو چیست؟

اگر بخواهیم تعریف کوتاهی از کلمه کلیدی ارائه کنیم می‌توانیم اینطور بگوییم: «کلمه کلیدی یک کلمه یا عبارت کوتاه است که نشان می‌دهد ویدیوی شما در مورد چه چیزی است و به نوعی، خلاصه و چکیده ویدیو را در یک کلمه توضیح می‌دهد.» با انتخاب کلمه کلیدی ویدیوی تبلیغی خود می‌توانید نمایش تبلیغات خود را هدفمندتر و موثرتر کنید.

روش انتخاب کلمه کلیدی برای تبلیغات آپارات

با توجه به اهمیت هدفمند کردن تبلیغات، امکان انتخاب کلمات کلیدی و دسته بندی مرتبط در سرویس تبلیغات آپارات برای شما عزیزان فراهم شده تا تبلیغات شما تنها در ویدیوهای مرتبط با حوزه کسب و کار نمایش داده شود.

توجه داشته باشید که این گزینه‌ها اختیاری هستند و امکان ویژه‌ای برای هدفمندتر کردن و در نتیجه افزایش بازدهی تبلیغات شما محسوب می‌شوند. در غیر این صورت تبلیغ شما بدون هدف‌گذاری در تمامی ویدیوهای منتشر شده در آپارات پخش خواهد شد.

برای اینکار لازم است ابتدا وارد حساب کاربری خود در سایت آپارات شوید؛ بعد روی آیکون «تبلیغات» در قسمت بالا، سمت چپ کلیک کنید تا وارد پنل تبلیغاتی خود شوید. سپس با انتخاب گزینه «ایجاد تبلیغ» و در مرحله بعد، با انتخاب گزینه ویدیو، می‌توانید فرایند بارگذاری ویدیوی تبلیغاتی خود را شروع کنید.

پس از تکمیل اطلاعاتی مثل عنوان تبلیغ، قیمت پیشنهادی، سقف بودجه و نحوه نمایش تبلیغات و… به مرحله بعد بروید. انتخاب کلمات کلیدی، دسته بندی و هدفمند کردن پخش تبلیغات در این مرحله انجام می‌شود و به شما توصیه می‌کنیم حتما تمام موارد را تکمیل کنید. چرا که بدون شخصی سازی این گزینه‌ها، تبلیغات شما در تمامی ویدیوهای آپارات نمایش داده خواهد شد.

از این قسمت (که در تصویر مشخص شده) می‌توانید کلمات کلیدی مرتبط با تبلیغ خود را وارد کنید. به این ترتیب، تبلیغ شما فقط در ویدیوهایی که شامل این کلمات کلیدی باشد پخش خواهد شد. برای سهولت بیشتر، هنگامی که اولین کلمه را وارد می‌کنید گزینه «پیشنهاد کلمه کلیدی» فعال می‌شود و آپارات، بر اساس کلمه‌ای که وارد کرده‌‌اید لیستی از کلمات کلیدی را به شما پیشنهاد می‌دهد. در این مرحله، می‌توانید از بین کلمات این لیست به دلخواه انتخاب کنید یا کلمات پیشنهادی آپارات را حذف کرده و کلمات مدنظر خودتان را اضافه کنید.

هدفمند کردن تبلیغات با انتخاب دسته بندی

یکی دیگر از روش‌های افزایش بازدهی تبلیغات آپارات، استفاده از گزینه انتخاب دسته بندی است. با انتخاب یک یا چند دسته بندی مرتبط، تبلیغ شما تنها در ویدیوهای مربوط به آن دسته بندیِ خاص پخش خواهد شد.

نکته بسیار مهمی که باید در این مرحله به آن توجه کنید این است که اگر به صورت هم‌زمان یک کلمه کلیدی و یک دسته بندی خاص را انتخاب کنید، تبلیغ شما تنها در ویدیویی که شامل آن کلمه کلیدی و آن دسته بندی باشد نمایش داده می‌شود که به معنای تعداد کمتر ویدیوهاست. بنابراین توجه داشته باشید که همزمان یک کلمه کلیدی و یک دسته بندی را انتخاب نکنید؛ چون باعث کاهش قابل توجه شانس نمایش تبلیغات شما در آپارات خواهد شد.

گزینه‌های دیگر برای هدفمندتر کردن تبلیغات آپارات

تا اینجا به مواردی مثل انتخاب کلمات کلیدی و دسته بندی تبلیغات اشاره کردیم؛ اما در صورت تمایل می‌توانید باز هم تبلیغ خود را هدفمندتر کنید. در ادامه به سه گزینه کاربردی دیگر اشاره می‌کنیم:

انتخاب کانال: در صورتی که می‌خواهید تبلیغاتتان تنها در چند کانال مشخص نمایش داده شود می‌توانید نام کانال‌ها را در این قسمت انتخاب کنید؛ توجه داشته باشید که نام کانال را باید به انگلیسی وارد کنید.

انتخاب دستگاه نمایش: در این قسمت می‌توانید مشخص کنید که تبلیغات شما در چه دستگاه و فضاهایی پخش شود. به عنوان مثال ممکن است با توجه به ماهیت و نوع تبلیغ ترجیح بدهید تبلیغتان تنها به کاربران کامپیوترهای شخصی نمایش داده شود؛ در این صورت گزینه دسکتاپ را انتخاب کنید. همچنین اگر مخاطب هدف شما تنها کاربران تلفن‌های همراه است گزینه‌های موبایل ویو و اپلیکیشن آپارات را انتخاب کنید.

انتخاب شبکه: در حال حاضر شرکت‌های مختلفی مثل شاتل، آسیاتک، های وب، ماهان نت، ایرانسل، رایتل و… اقدام به ارائه خدمات اینترنت پرسرعت می‌کنند. چنانچه می‌خواهید تبلیغ شما تنها به کاربران یک اپراتور خاص نمایش داده شود از این قسمت اسم اپراتور موردنظرتان را انتخاب کنید.

بعد از انجام تمام این مراحل، ویدیوی تبلیغ شما در انتظار تایید قرار می‌گیرد و پس از تایید ویدیو در ویدیوهای منتشر شده در آپارات نمایش داده خواهد شد.

چطور بازدهی و موفق بودن تبلیغات آپارات را ارزیابی کنیم؟

یکی از بخش‌های جذاب تبلیغات آپارات، ارائه گزارش و آمارهای مربوط به تبلیغات است. این آمارها می‌تواند میزان موفق بودن تبلیغ شدن را نشان دهد و برای برنامه‌ریزی‌های تبلیغاتی بعدی به شما کمک کند. به عنوان مثال، به کمک این گزارش‌ها می‌توانید میزان افزایش بازدید یا کلیک تبلیغ بعد از انتخاب یک کلمه کلیدی یا دسته بندی خاص را بررسی کنید.

بعد از ثبت تبلیغ و پرداخت هزینه می‌توانید از داشبورد اصلی گزینه «آمار» را انتخاب کنید و مواردی چون هزینه، درصد نرخ کلیک، نمایش و کلیک را در بازه‌های زمانی مختلف مشاهده کنید. چنانچه بعد از بررسی آمار و گزارش‌ها نیاز به تغییراتی در تنظیمات تبلیغ خود داشتید می‌توانید در قسمت لیست تبلیغات روی آیکون چرخ دنده بزنید، وارد تنظیمات شوید و تغییرات مدنظرات را اعمال کنید.

مطالب پیشنهادی برای شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.