چرا محتوای ویدیویی از محتوای متنی بهتر است؟

مزایای تولید محتوای ویدیویی

یک عکس صدها حرف برای گفتن دارد. حالا تصور کنید یک ویدیو که از هزاران عکس تشکیل شده چقدر می‌تواند ارزشمندتر باشد. ویدیو به شما اجازه می‌دهد با زبان ساده‌تری با مخاطبانتان ارتباط برقرار کنید و پیام خود را به آن‌ها برسانید. کاربران عادت دارند ویدیوها را تا انتها ببینند، اما کمتر کاربری حوصله می‌کند یک متن طولانی را تا انتها بخواند. مگر اینکه لحن نگارش شما به قدری زیبا باشد که کاربران شیفته قلم زدن شما باشند.

محققان می‌گویند مغز انسان محتوای بصری را ۶۰ هزار بار سریع‌تر از متن پردازش می‌کند. این موضوع به تنهایی نشان می‌دهد که چقدر به تماشای ویدیوها بیشتر از خواندن متن‌ها تمایل داریم. به همین خاطر کسب‌وکارها در هر ابعادی که هستند، به سمت تولید محتوای ویدیویی گرایش پیدا کرده‌اند و هر روزه محتوای خلاقانه‌ای را می‌بینیم که میلیون‌ها دقیقه توسط کاربران سراسر وب مشاهده می‌شوند.

یکی از مهم‌ترین دلایل موفقیت چشمگیر شبکه اجتماعی اینستاگرام هم همین ویدیوهایی است که کاربران را ساعت‌ها چه برای آموزش، چه معرفی محصول و چه سرگرمی به پای این پلتفرم می‌کشانند.

با میلیون‌ها کاربری که روزانه آنلاین می‌شوند و از برنامه‌ها و پلتفرم‌های مختلف استفاده می‌کنند، مزایای تولید محتوای ویدیویی برای بازاریابان مهم‌تر از هر زمان دیگری شده است. مردم ترجیح می‌دهند برای خرید یک محصول، ویدیوی کوتاهی از معرفی آن را ببینند تا آنکه بخواهند توضیحاتش را بخوانند. تماشای ویدیوی محصول علاوه بر این که جذاب است، بلکه باعث می‌شود در وقت کاربر هم صرفه‌جویی شود.

مزایای تولید محتوای ویدیویی نسبت به متنی

مزایای تولید محتوای ویدیویی به قدری زیاد است که بسیاری از کسب‌وکارها آن را به بخش مهمی از بازاریابی دیجیتال خود تبدیل کرده‌اند. در اینجا به بررسی دلایلی می‌پردازیم که نشان می‌دهد چرا محتوای ویدیویی از محتوای متنی بهتر است.

۱. ویدیو بیشتر جلب توجه می‌کند

وقتی شما می‌خواهید یک کمپین تبلیغات دیجیتالی را راه‌اندازی کنید، تمام تلاش خود را می‌کنید که تبلیغات به چشم کاربران بیاید. چه چیزی باعث جلب توجه بیشتر شما موقع وب‌گردی می‌شود؟ یک تبلیغات متنی یا یک ویدیوی تبلیغاتی که در گوشه‌ای از سایت در حال پخش است؟ قطعاً تبلیغات ویدیویی خیلی چشم‌گیرتر از تبلیغات ثابت نه چندان جذاب هستند.

علم روانشناسی می‌گوید چشم‌های شما مجذوب حرکات می‌شوند. بنابراین طبیعی است که ناخودآگاه مجذوب یک ویدیوی در حال پخش می‌شوید.در همین راستا، مطالعات نشان می‌دهد تعداد کلیک‌های آگهی ویدیویی در مقایسه با تبلیغات بنری، ۲۷ برابر بیشتر است.

دریافت اطلاعات از روی ویدیوها و پردازش آن توسط مغز خیلی آسان‌تر است. از آنجا که نزدیک به ۹۰ درصد اطلاعاتی که به مغز ما منتقل می‌شود بصری است، جای تعجبی نیست که چرا مردم نسبت به محتوای متنی، تمایل بیشتری به محتوای ویدیویی دارند.

مزایای آگهی ویدئویی

۲. ویدیو بیننده را درگیر خودش می‌کند

محتوای ویدیویی نه تنها جلب توجه می‌کند، بلکه مخاطب را درگیر هم خواهد کرد. زیرا ویدیوها ترکیبی از حرکات، صداها و متن‌ها را شامل می‌شوند و می‌توانند اطلاعات خیلی بیشتری را در مدت زمان کمتری به مخاطب منتقل کنند. به طور مثال ۱ دقیقه ویدیو می‌تواند صدها هزار کلمه را در خودش بگنجاند.

همانطور که گفته شد مغز شما محتوای بصری را سریع‌تر از متن‌ها پردازش می‌کند. بنابراین اگر فقط چند ثانیه فرصت دارید تا با مخاطبان در ارتباط باشید، ویدیو رسانه بسیار خوبی است. علاوه بر این، ویدیوها داستان‌سراهای بسیار خوبی هستند و این طبیعت انسان است که به داستان‌ها تمایل دارد. ویدیوها واکنش‌های احساسی را به بهترین شکل ممکن برمی‌انگیزند که باعث می‌شود کاربر بخواهد آن را فوراً لایک کرده، به اشتراک بگذارد یا زیر آن نظرش را بنویسد.

تحقیقات نشان می‌دهد اشتراک‌گذاری ویدیوها در توییتر، ۶ برابر بیشتر از عکس‌ها است و خود عکس‌ها هم ۱۵۰ برابر بیشتر از توییت‌های متنی به اشتراک گذاشته می‌شوند.

۳. احتمال نادیده گرفته شدن ویدیو کمتر از متن است

محتوای ویدیویی، یکی از بهترین انواع بازاریابی ویدئویی برای رساندن پیام‌های پیچیده به مخاطبان است. این روش به مشتریان کمک می‌کند توضیحی که داده می‌شود را بتوانند به صورت همزمان ببینند. فرض کنید که شما برای معرفی یکی از محصولات فروشگاهتان مثل یک گوشی موبایل می‌خواهید محتوای ویدیویی تولید کنید.

مسلماً نمایش همزمان موبایلی که در حال توضیح دادنش هستید، به مشتری کمک می‌کند درک بهتری نسبت به آن پیدا کند و راحت‌تر تصمیم بگیرد؛ بنابراین احتمال نادیده گرفته شدن ویدیو خیلی کم است. ولی ممکن است مشتری به خاطر بی‌حوصلگی یا کمبود وقت، نتواند بخش‌های مهمی از یک محتوای متنی مربوط به معرفی همان محصول را بخواند.

آمارهای جالبی که در ویدیوی زیر مطرح شده‌اند به خوبی اهمیت و ارزش بالای محتوای ویدئویی در دنیای امروز را نشان می‌دهند.

۴. ویدیو، ترافیک بیشتری را به سمت سایت شما هدایت می‌کند

ویدیوها ابزار بسیار قدرتمندی برای تقویت سئوی سایت هستند. یک گروه محقق متوجه شده‌اند که با ساخت محتوای ویدیویی و ایندکس شدن آن‌ها توسط موتورهای جستجو، ترافیک جستجوی ارگانیک سایت تا ۱۰ درصد افزایش پیدا می‌کند. وقتی کاربران ویدیوی شما را به اشتراک می‌گذارند یا به صفحه‌ای از سایت شما پیوند می‌دهند، یک لینک ورودی ایجاد می‌شود. لینک‌های ورودی یکی از مهم‌ترین عوامل رتبه‌بندی سئو سایت هستند. هر چه لینک‌های ورودی به سایت بیشتر باشد، وب‌سایت شما از نظر گوگل معتبرتر خواهد بود و این باعث می‌شود به صفحات اول گوگل برسید.

۵. باعث جلب اعتماد مخاطبان می‌‎شود

اعتماد در بازاریابی دیجیتالی سخت‌ترین چیزی است که به دست می‌آید. محتوای ویدیویی، روشی بسیار مؤثر برای اعتمادسازی در بین مخاطبان هستند و معمولاً شرکت‌هایی که قصد دارند اعتماد بیشتری نسبت به برند خود ایجاد کنند، سعی می‌کنند با خلق ویدیو این کار را انجام دهند. یک ویدیو اورجینال که سازنده‌اش برند شما باشد،‌ می‌تواند دور شما و کاربرانتان حلقه اعتماد محکمی را به وجود بیاورد.

۶. محتوای ویدیویی برند شما را ماندگار می‌کند

خیلی سخت است بخواهید با محتوای متنی کاری کنید که در ذهن مخاطبان ماندگار شوید. اما قضیه در مورد محتوای ویدیویی متفاوت است. اصلاً یکی از بزرگترین مزایای تولید محتوای ویدیویی هم همین است که باعث می‌شود شما در ذهن‌ها باقی بمانید.

مطالعات نشان می‌دهد بینندگان ۹۵ درصد یک پیام ویدیویی را به خاطر می‌سپارند، در حالی که این میزان در یک پیام متنی فقط ۱۰ درصد است. این مثال خوبی برای آن است که نشان می‌دهد چرا محتوای ویدیویی از محتوای متنی بهتر است.

احتمال این که مردم داستانی را به خاطر بیاورند خیلی بیشتر از یک تکه متن حفظ کرده است. ویدیوها به بازاریابان دیجیتال اجازه می‌دهند پیامی را که می‌خواهند منتقل کنند، در قالب یک محتوای ویدیویی کوتاه و به گونه‌ای که نیازی به درگیر کردن مخاطب با کلمات و متن‌ها نباشد، انتقال دهند. تأثیری که یک پیام ویدیویی روی مخاطب می‌گذارد خیلی ماندگار است. اکثر مخاطبان فرصت کافی برای خواندن جملات طولانی شما را ندارند؛ بنابراین ترجیح می‌دهند به جای آن یک ویدیوی کوتاه را تماشا کنند.

۷. ویدیو بیشتر مشتریان را تشویق به خرید می‌کند

با توجه به اینکه برانگیختن احساسات در ویدیوها به بهترین شکل انجام می‌شوند، بنابراین تعجب آور نیست که چرا بسیاری از فروشگاه‌ها از محتوای ویدیویی برای دعوت مشتریان به خرید محصولاتشان استفاده می‌کنند.

بررسی‌های KISSmetrics نشان می‌دهد تعداد کلیک‌ها روی Call To Action (دعوت به عمل) ویدئوها، 380% بیشتر از تعداد کلیک سایر CTAها در متن مقاله یا به صورت دکمه است. به همین خاطر هم هست که توصیه می‌شود همیشه در انتهای هر ویدیو از کاربران بخواهید که همچنان با شما در ارتباط بمانند، در خبرنامه وب‌سایت شما ثبت نام کرده و یا ویدیو را با دیگران به اشتراک بگذارند.

۸. ویدیو ارتباط نزدیک‌تری با مخاطبان را به وجود میاورد

برخلاف متن، ویدیو به شما اجازه می‌دهد ارتباط نزدیک‌تری با مخاطبان خود برقرار کنید. این به شما کمک می‌کند که رابطه عاطفی عمیقی با بینندگان ایجاد کنید و به آن‌ها نشان دهید که پشت پرده برند شما، چه شخصی با چه ویژگی‌ها و رفتاری ایستاده است.

۹. خلق ویدیو جذاب و آسان است

ما در عصر تکنولوژی زندگی می‌کنیم؛ بنابراین ساخت ویدیو هیچوقت به این اندازه آسان و سریع نبوده است. برای ضبط یک محتوای ویدیویی دیگر نیازی به تجهیزات گران قیمت استودیویی نیست. دوربین‌های DSLR و گوشی‌های هوشمند، برای خلق یک ویدیو کافی هستند؛ حتی مونتاژ ویدیو هم دیگر مثل سابق دردسرساز نیست.

صدها یا شاید هم هزاران نرم افزار و اپلیکیشن مونتاژ ویدیو وجود دارد که می‌توانید روی کامپیوتر یا گوشی هوشمند خود نصب کنید و ویدیوهای ضبط شده را از طریق آن‌ها ویرایش کنید. در نهایت هم می‌توانید فایل ویدیویی را از نرم افزار استخراج کرده و هر کجا که خواستید، به اشتراک بگذارید.

مزایای محتوای ویدئویی

چه کنیم که ویدیوهای ما توسط کاربران دیده شود؟

میلیون‌ها کاربر در سراسر ایران روزانه به اینترنت دسترسی پیدا می‌کنند و به تماشای محتوای ویدیویی می‌نشینند. انتخاب پلتفرمی که قرار است محتوای ویدیویی خود را در آنجا بارگذاری کنید، یکی از مهم‌ترین عواملی است که روی میزان دیده شدن ویدیو تأثیرگذار است.

با توجه به این که مخاطبان شما کاربران ایرانی هستند و اکثراً داخل کشور سکونت می‌کنند، آپارات به عنوان بزرگترین پلتفرم اشتراک‌گذاری ویدیو در ایران ایده‌آل‌ترین انتخاب برای دیده شدن هر چه بیشتر ویدیوهای شما است.

آپارات به جز این که برترین وب‌سایت ایرانی است، در بین ۵۰ سایت بزرگ جهان نیز جای دارد که نشان دهنده جامعه کاربران بسیار وسیعی است که دارد.

بر اساس گزارش سالانه آپارات، از سال ۱۳۹۹ تا ۱۴۰۰، هر ماه بیش از ۲۰ هزار سال ویدیو در آپارات توسط کاربران تماشا شده است؛ یعنی ۱۰.۶ میلیارد دقیقه نمایش ویدیو در ماه!

بنابراین آپارات بستر بسیار مناسبی برای کسب و کارهایی است که در زمینه تولید محتوای ویدیویی فعالیت می‌کنند. اگر محتوای جذاب، باکیفیت و مستمر تولید کنید مطمئن باشید در مدت کوتاهی می‌توانید دنبال کنندگان زیادی پیدا کنید و شاهد افزایش بازدید آپارات باشید. به همین دلیل، اصلا نیازی نیست به سراغ روش‌های غیرطبیعی مثل خرید بازدید آپارات که اکثرا کلاهبرداری و فیک هستند بروید.

در ویژه برنامه آپارات کست با برخی از تولیدکنندگان مطرح و موفق آپارات گفتگو کردیم. آشنایی با تجربیات و چالش‌هایی که این افراد در مسیر موفقیتشان داشته‌اند می‌تواند در تولید محتوای باکیفیت‌تر به شما کمک کند. بنابراین مشاهده این مصاحبه‌ها را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

سرویس اشتراک‌گذاری ویدیو آپارات علاوه بر اینکه به کاربران اجازه می‌دهد کد امبد ویدیوی آپلود شده را مستقیماً داخل وب‌سایت خود قرار دهند، راه‌های کسب درآمد آپارات از تولیدکنندگان محتوا را هم هموار کرده است. بر اساس طرحی که آپارات برای تولیدکنندگان محتوای ویدیویی در نظر گرفته، کانال شما باید حداقل ۲۰۰ دنبال کننده داشته باشد و در ۳ ماه اخیر ویدیوهای شما حداقل ۳ هزار ساعت دیده شده باشند.

اگر کانال آپاراتی شما از این شرایط برخوردار است، در کمترین حالت ۵۰ درصد از سود نمایش موفق تبلیغات آپارات به شما خواهد رسید. کافیست کاربران حداقل 6 ثانیه از هر تبلیغ را ببینند تا به عنوان یک تبلیغ موفق محاسبه شود. پس بیشتر از این منتظر نمانید و با تولید محتوای ویدیویی و انتشار آن در آپارات، علاوه بر این که کسب‌وکار و برند خودتان را به میلیون‌ها کاربر در سراسر کشور معرفی کنید، از طریق آپارات درآمدزایی هم کنید.

جمع‌بندی

محتوای ویدیویی بسیار تأثیرگذارتر و درگیرکننده‌تر از محتوای یکنواخت متنی بوده؛ به ویژه امروزه که کاربران می‌خواهند هرچه زودتر جواب سوال‌هایشان را پیدا کنند محبوبیت محتوای ویدئویی بیشتر هم شده است. به همین خاطر بسیاری از کسب‌وکارها در استراتژی‌های دیجیتال مارکتینگ خود اهمیت ویژه‌ای برای تولید محتوای ویدیویی قائل هستند و ویدیو مارکتینگ را حتما در برنامه کاری خود قرار می‌دهند. اگر با مزایای تولید محتوای ویدیویی آشنا شوید، همین حالا برای معرفی برند و محصولات خود شروع به خلق محتوا می‌کنید و با انتخاب یک بستر درست برای اشتراک‌گذاری ویدیوها، کسب‌وکارتان را دچار تحول بزرگی خواهید کرد.

مطالب پیشنهادی برای شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.