آموزش صفر تا صد تولید محتوا در اینستاگرام + تجهیزات موردنیاز

اینستاگرام یکی از پویاترین شبکه‌های اجتماعی برای بازاریابان دیجیتال است و بسیاری از کسب‌وکارهای محلی و فروشگاه‌های فیزیکی با دیدن پتانسیل بالای آن، به دنبال شروع فعالیت در اینستاگرام هستند. اگر می‌خواهید کسب‌وکارتان را با این پلتفرم گسترش دهید، باید محتوایی باکیفیت و جذاب را تولید کنید. این محتوا می‌تواند در اشکال مختلفی به صورت یک عکس، متن یا ویدیو تولید و به اشتراک گذاشته شود.

در این مقاله به بررسی این خواهیم پرداخت که چگونه باید در اینستاگرام تولید محتوا کرد، برای انجام آن به چه لوازم و مواردی نیاز است و اینکه چگونه فعالیت در این شبکه اجتماعی به موفقیت منجر خواهد شد. اما پیش از هر چیزی باید بدانید که تولید محتوا در اینستاگرام چه اهمیتی دارد؟

اهمیت تولید محتوا در اینستاگرام

اینستاگرام، پلتفرمی است که امکان اشتراک‌گذاری انواع فایل متنی و تصویری را در اختیار کاربران می‌گذارد. بر اساس آخرین آمار که به سال ۱۴۰۰ بازمی‌گردد، ۴۸ میلیون کاربر ایرانی در شبکه اجتماعی اینستاگرام فعال هستند که نشان از رشد دو برابری آن طی چهار سال گذشته می‌دهد.

این امر نشان می‌دهد که Instagram فضایی با پتانسیل بسیار بالا برای رشد کسب‌وکارها است و هر کسی می‌تواند با حضور در این فضا، فروش خدمات و محصولاتش را چند برابر کند.

اما بدون داشتن استراتژی تولید محتوا در اینستاگرام، حتی با وجود تولید باکیفیت‌ترین محتوا نیز موفقیت چندانی را به دست نخواهید آورد. بنابراین باید برای فعالیت خود یک استراتژی تعیین کنید و طبق آن پیش بروید.

شروع تولید محتوا برای اینستاگرام

هدف از تولید محتوا برای اینستاگرام در یک کلام دیده شدن و کسب درآمد است. برندهای تجاری با ایجاد یک صفحه رسمی، برند خودشان را به کاربران معرفی می‌کنند و خدمات و محصولاتشان را از این طریق معرفی می‌کنند.

برخی هم که عشق و علاقه بلاگر شدن دارند، برای هر چه بیشتر دیدن شدن و محبوبیت می‌خواهند در این فضا فعالیت کنند (فرق ولاگر و بلاگر چیست؟). بنابراین اولین گام در شروع تولید محتوا برای اینستاگرام تعیین هدف است. وقتی هدف خود را تعیین کردید، حالا باید با انواع محتوایی که در این شبکه اجتماعی قابل انتشار است آشنا شوید.

اینستاگرام برخلاف توییتر، یک شبکه اجتماعی مبتنی بر تصاویر است. بنابراین کاربران دوست دارند وقتی این برنامه را باز می‌کنند محتوای تصویری ببینند. شما می‌توانید به چهار طریق در اینستاگرام محتوا خلق کنید:

  • پست ویدیویی/ عکس
  • استوری ویدیویی/ عکس
  • ویدیوهای بلند یا IGTV
  • ریلز Reels
  • پخش زنده یا Live

انواع محتوای اینستاگرامی

پست اینستاگرام

پست‌ها، اصلی‌ترین بخش اینستاگرام هستند. آن‌ها در بخشی به نام Feed به نمایش درمی‌آیند و اگر اینستاگرام تشخیص دهد که پست منتشر شده شما به خوبی توانسته با کاربران ارتباط برقرار کند، آن را به اکسپلورر خواهد برد تا کاربران بیشتری بتوانند آن را ببینند.

استوری اینستاگرام

استوری‌ها، قابلیت بسیار جذابی هستند که به کاربر اجازه می‌دهند یک محتوا را به صورت موقتی در بخش مجزایی از پیج خود به نمایش درآورد. استوری‌ها در بالای صفحه Feed اینستاگرام به نمایش درمی‌آیند و تنها ۲۴ ساعت به نمایش درمی‌آیند. اگر می‌خواهید آن‌ها را همچنان در صفحه خود داشته باشید، می‌توانید با استوری‌هایتان هایلایت بسازید.

ویدیوهای IGTV

از آنجا که IGTV به شما اجازه می‌دهد ویدیویی بیشتر از ۱ دقیقه را آپلود کنید، بستر بسیار مناسبی برای انتشار ویدیوهای آموزشی یا معرفی محصولات است.

ریلز Reels

ریلز اینستاگرام یا Reels، قابلیتی است که به شما اجازه ضبط و انتشار ویدیوهای کوتاه ۱۵ ثانیه‌ای در یک صفحه فید اختصاصی را می‌دهد. این قابلیتی خلاقانه الهام گرفته از اپلیکیشن تیک تاک است.

لایو Live

اینستاگرام با قابلیتی به نام Live به کاربران اجازه می‌دهد بتوانند استریم زنده داشته باشند. شما در لایو می‌توانید صدها هزار بیننده داشته باشید یا با شخصی به صورت مشترک یک لایو را برگزار کنید. شما حتی می‌توانید لایو‌های خود را ذخیره کرده و به عنوان یک ویدیوی IGTV در پیج خود منتشر کنید.

فارغ از نوع آن، محتوایی که تولید می‌کنید باید به قدری ارزشمند باشد که کاربر بخواهد برای دیدن آن وقت بگذارد. محتوایی که منتشر می‌کنید باید به خوبی جلب توجه کند تا کاربر برای تماشای کل محتوای پیج شما ترغیب شود. پست، استوری یا IGTV که منتشر می‌کنید باید نیاز قشری از جامعه را برطرف کند؛ به طور مثال اگر فروشگاه اینترنتی هستید، باید محصول باکیفیتی باشد که کاربران بتوانند روی آن حساب کنند. آن‌ها باید به گونه‌ای طراحی شوند که کاربران را به تعامل وا دارند.

استراتژی تولید محتوا در اینستاگرام

هیچ موفقیتی بدون برنامه‌ریزی حاصل نمی‌شود. همانطور که باید برای موفقیت در زندگی خود، برنامه‌ریزی داشته باشید و طبق نظم خاصی پیش بروید، کلید موفقیت در اینستاگرام هم پیاده‌سازی یک «استراتژی» و فعالیت طبق آن است. فعالیت شما در این شبکه اجتماعی باید به صورت پیوسته و منظم باشد. این یعنی نه آنقدر کم که از خاطر کاربران پاک شوید و نه آنقدر زیاد که باعث آزار و اذیت مخاطبان شوید تا مجبور به آنفالو کردن شما شوند.

ایجاد و اجرای استراتژی تولید محتوا در اینستاگرام چند مرحله ساده دارد که در ادامه به بررسی آن‌ها می‌پردازیم.

۱. برای پیج خود هدف تعیین کنید

یک محتوا وقتی بی‌نقص می‌شود که با هدف تولید شده باشد. شما باید برای پیج خود هدفی را تعیین کنید و سپس بر اساس آن فعالیت کنید.

  • اگر قصد افزایش مخاطبان را دارید: باید پست‌هایی جذاب با هشتگ‌های پرکاربرد را منتشر کنید تا به کاربران جدید کمک کند با پیج شما آشنا شوند.
  • اگر به دنبال یک جامعه هدف هستید: ابتدا باید مخاطبان هدف خود را بشناسید و محتوایی را برای آن‌ها منتشر کنید که باعث افزایش اعتماد آن‌ها به برند شما شود.
  • اگر به دنبال مشارکت بیشتر کاربران هستید: باید سوال بپرسید، الهام‌بخش آن‌ها شوید و از آن‌ها دعوت کنید نظرات خود را با شما درمیان بگذارند.
  • اگر می‌خواهید ترافیک ورودی وب‌سایت خود را افزایش دهید: محتوایی را ایجاد کنید که علاقه آن‌ها را برانگیزد و آن‌ها را تشویق به کلیک روی لینک داخل بیو پیج و یا بالا کشیدن استوری حاوی لینک کند.
  • اگر می‌خواهید فروش بیشتری داشته باشید: یک لینک فروشگاهی را داخل بیو اینستاگرام خود وارد کنید یا یک Instagram Shopping راه‌اندازی کنید و محصولات خود را در پست‌ها و استوری‌هایتان تبلیغ کنید.

۲. یک تقویم محتوایی ایجاد کنید

شاید اصلی‌ترین روش بازاریابی شرکت شما استفاده از پست‌های اینستاگرم باشد، اما اما لزوماً تمام پست‌های اینستاگرام نباید معطوف به محصولات، رویدادها یا فروش شما باشد. طبیعتاً فالوورهای شما از تم تکراری محتوا خسته می‌شوند. برای جلوگیری از یکنواختی پیج، شما باید از یک تقویم محتوایی استفاده کنید. شما در این تقویم تعیین می‌کنید که در طول یک هفته یا یک ماه قرار است چه محتوا با چه موضوعاتی را در پیج خود منتشر کنید.

اما تقویم محتوایی مزیت دیگری هم دارد و آن هم نظم بخشیدن به فعالیت شما است. به لطف یک تقویم، شما می‌دانید که مثلاً امروز قرار است چه پست یا استوری‌هایی روی پیج منتشر شود و دیگر نیازی نیست برای پیدا کردن یک ایده تولید محتوا، بیشتر وقت خود را تلف کنید.

تمپلیت کاور اینستاگرام

۳. یک سبک متمایز کننده برای پست‌هایتان در نظر بگیرید

وقتی کاربری یکی از پست‌ها یا استوری‌های شما را می‌بیند، باید به محض تماشای سبک طراحی یک عکس گرافیکی یا خواندن متن آن، فوراً متوجه شود که آن متعلق به پیج شما است. از لحن نگارش متن تا سبک طراحی گرافیکی، استفاده از ایموجی‌ها و یا کپشن‌ها همگی از جمله مواردی است که باید در آن‌ها سبک خاص خودتان را بسازید.

بسیاری از برندها برای پیج خود یک طیف رنگی را در نظر می‌گیرند و از آن برای طراحی پست‌های خود استفاده می‌کنند.

به طور مثال پیج‌هایی که در حوزه سلامت فعالیت می‌کنند معمولا از طیف رنگی سبز، پیج‌های حوزه سرگرمی بیشتر از رنگ‌های قرمز و بنفش و همچنین پیج‌های حوزه گیمینگ از طیف رنگ مشکی یا دیگر رنگ‌های تیره برای پست‌های خود استفاده می‌کنند.

یادتان نرود حتما از کاور پست مناسب استفاده کنید.

۴. با پیج‌های دیگر تعامل برقرار کنید

تعامل، رمز موفقیت در اینستاگرام است. برای تعامل برقرار کردن شما می‌توانید به سراغ پیج‌هایی که در حوزه کاری نزدیک به شما فعالیت می‌کنند بروید، پست‌های آن‌ها را لایک کرده و در زیر آن‌ها کامنت بگذارید. این کار، بهترین روش برای جذب مخاطبان در اینستاگرام است.

وسایل مورد نیاز برای تولید محتوا در اینستاگرام

بسته به محتوایی که قرار است منتشر کنید، وسایل مورد نیاز برای تولید محتوا در اینستاگرام هم می‌تواند متفاوت باشد. به طور مثال اگر قصد دارید اخبار روز یا آموزش‌های الکترونیکی را ارائه کنید، فقط به یک کامپیوتر با برنامه فتوشاپ و یک برنامه مونتاژ ویدیو مثل پریمیر یا یک گوشی موبایل احتیاج خواهید داشت. اما اگر قصد دارید آیتم‌های ویدیویی بسازید یا صدایتان را ضبط و روی آیتم‌های ویدیویی مونتاژ کنید، شما به تجهیزات بیشتری احتیاج خواهید داشت که در ادامه آن‌ها را معرفی می‌کنیم.

۱. دوربین فیلمبرداری (یا یک گوشی با دوربین خوب)

دوربین، اصلی‌ترین وسیله برای تولید محتوای ویدیویی است. در حال حاضر دوربین‌ها با مدل‌های مختلف و قیمت متفاوت از ۷ میلیون تا بیش از ۱۰۰ میلیون تومان در بازار موجود هستند. شما باید دوربینی را تهیه کنید که حداقل را وضوح 1080p فیلمبرداری کند و به فوکوس خودکار مجهز باشد. علاوه بر این باید یک لنز مناسب (پیشنهادی ۵۰ میلی‌متری) را هم تهیه کنید که به شما در خلق ویدیوهایی با پس زمینه تار کمک می‌کند. البته اگر کیفیت فیلمبرداری دوربین گوشی موبایل شما خوب است هم می‌توانید از همان استفاده کرده تا نیازی به تهیه دوربین نباشد. بسیاری از افراد تولید محتوا با گوشی را به خاطر همیشه در دسترس بودن و آسان بودن استفاده ترجیح می‌دهند.

۲. سه‌پایه

سه‌پایه، مهم‌ترین وسیله برای قرار دادن دوربین جهت فیلمبرداری است. سه پایه روی زمین قرار می‌گیرد و دوربین یا گوشی شما روی آن وصل خواهد شد. به کمک آن می‌توانید بدون لرزش و سختی، فیلمبرداری کنید. یک سه پایه حرفه‌ای با قیمت ۵۰۰ هزار تومان به بالا فروخته می‌شود.

۳. میکروفون

بسته به دکوراسیونی که برای محل فیلمبرداری در نظر گرفته‌اید، شما می‌توانید از یک میکروفون پایه‌دار یا یک میکروفون یقه‌ای برای ضبط صدای خود استفاده کنید. شما باید میکروفونی را انتخاب کنید که بتواند از قابلیت لغو نویز پشتیبانی کند، یک فوم نرم کننده صدا روی آن سوار شده باشد، سیم بلندی داشته باشد و اگر بی‌سیم بود، آنتن‌دهی آن مناسب باشد. میکروفون‌ها دارای قیمت‌های متنوعی هستند و با ۴۰۰ هزار تومان به بالا می‌توانید یک مدل مناسب پروژه خود را تهیه کنید.

۴. تجهیزات نورپردازی

برای آنکه ویدیو یا تصویری که تهیه می‌کنید از کیفی تقابل قبولی برخوردار باشد، شما به تجهیزات نورپردازی احتیاج دارید. بله، نور لامپ اتاق شما برای یک ضبط ویدیویی جذاب کافی نیست. تجهیزات مختلفی برای راه‌اندازی یک استودیو خانگی نیاز است. شما می‌توانید تهیه یک یا دو سافت باکس به همراه لامپ شروع کنید. سافت باکس‌ها در ابعاد و اندازه‌های متفاوتی عرضه می‌شوند و قیمت آن‌ها از ۵۰۰ هزار تومان شروع می‌شود.

برای برخی از کسب‌وکارها مثل آن دسته از پیج‌هایی که در زمینه لوازم آرایشی فعالیت می‌کنند یا کاربرانی که دابسمش می‌سازند، یک رینگ لایت بهترین گزینه نورپردازی است. این وسیله می‌تواند فقط صورت شما را روشن کند. قیمت یک رینگ لایت مناسب با توجه به کیفیت ساخت و امکاناتش از ۴۰۰ هزار تومان شروع می‌شود.

۵. پرده سبز

در یک محتوای ویدیویی جذاب، تمام عناصر صحنه مهم است. بنابراین سعی کنید دکور زیبایی را برای کلیپ خود طراحی کنید یا آنکه از یک پرده سبز (کروماکی) استفاده کنید که به شما اجازه می‌دهد در مونتاژ، یک تصویر زمینه مناسب برای ویدیوی خود انتخاب کنید. قیمت پرده سبز در بازار متناسب با قیمتی که دارد از ۱۰۰ هزار تومان آغاز می‌شود.

برنامه های تولید محتوا در اینستاگرام

با توجه به نوع محتوایی که برای اینستاگرام تولید می‌کنید، اپلیکیشن‌‌های مورد نیاز شما می‌تواند متفاوت باشد. اما از آنجا که این پلتفرم عموماً برای اشتراک‌گذاری عکس و ویدیو مورد استفاده قرار می‌گیرد، برنامه های تولید محتوا در اینستاگرام همگی برای ویرایش تصاویر یا مونتاژ ویدیو هستند و به راحتی روی گوشی اندروید یا آیفون شما نصب می‌شوند.

در ادامه به چندتا از بهترین و کاربردی‌ترین اپلیکیشن‌های تولید محتوا اشاره خواهیم کرد.

۱. اپلیکیشن Picsart

یکی از بهترین نرم افزارهای ویرایش عکس با موبایل که گزینه مناسبی برای تولیدکنندگان محتوای اینستاگرامی است، Picsart نام دارد. این برنامه امکانات حرفه‌ای متعددی مثل کلاژ، فیلتر، قلم مو، افکت‌ها و غیره را در اختیار کاربران می‌گذارد. شما با استفاده از این برنامه می‌توانید پس زمینه عکس‌ها را حذف کنید،

۲. اپلیکیشن Canva

کانوا یکی از بهترین و مشهورترین برنامه های تولید محتوا با گوشی است که می‌توانید برای ویرایش تصاویر اینستاگرامی از آن استفاده کنید. این برنامه قالب‌های آماده تنوعی را در اختیار کاربران قرار می‌دهد و می‌توانید هم با گوشی و هم کامپیوتر خود از آن استفاده کنید. همچنین از آنجا که ابعاد و اندازه‌ها برای طراحی پست و استوری اینستاگرام مهم است، این برنامه ابزارهای مناسبی را در اختیار کاربران می‌گذارد.

۳. اپلیکیشن Adobe Premiere Rush

اگر به دنبال اپلیکیشن برای ویرایش فایل‌های ویدیویی خود هستید، کمپانی ادوبی اپلیکیشن قدرتمندی به نام Premiere Rush را در اختیارتان می‌گذارد که به شما امکان ویرایش لایه به لایه ویدیوها، تغییر ابعاد فایل ویدیویی استخراجی، اضافه کردن متن به ویدیو و غیره را می‌دهد.

۴. ‌Boomerang from Instagram

بومرنگ، یک ابزار کاربردی و جذاب برای تولید محتوای ویدیویی است. وقتی این برنامه را اجرا کنید و انگشتتان را روی دکمه گرد پایین صفحه نگه دارید، ۱۰ عکس پشت سر هم از شما خواهد گرفت و آن را به صورت یک فایل ویدیویی کوتاه یا یک فایل GIF تحویل شما می‌دهد.

۵. Inshot

اینشات، یکی از برنامه های تولید محتوا در اینستاگرام است که به شما امکان ساخت ویدیو کلیپ‌های کوتاه با استفاده از ده‌ها عکس و ویدیو و انتشار آن‌ها در شبکه اجتماعی اینستاگرام را می‌دهد. شما می‌توانید با این برنامه نور و کنتراست ویدیو را تغییر داده، روی آن برش بزند و یک موسیقی به آن اضافه کنید.

آنالیز پیج اینستاگرام

اینستاگرام این اجازه را به شما می‌دهد با آنالیز محتوای پیج خود، درک بهتری از مخاطبان خود پیدا کنید و بازخورد آن‌ها نسبت به پست‌های خود را ارزیابی کنید. اینکه بدانید کاربران کدام پست‌ها را بیشتر ذخیره کرده‌اند یا با دیگر دوستان خود به اشتراک گذاشته‌اند، بسیار ارزشمند است. این اطلاعات به شما کمک می‌کند به سلیقه کاربر نزدیک‌تر شوید و بتوانید محتوایی دلپذیرتر برای او تولید کنید. چرا که اصلاً هدف از تولید محتوا هم همین است.

اینستاگرام برای آنالیز پیج شما ابزاری به نام Insights را ارائه می‌کند. البته این ابزار فقط وقتی در دسترس خواهد بود که حساب خود را از حالت شخصی به تجاری تغییر داده باشید. سپس با ورود به این بخش می‌توانید به اطلاعات ارزشمندی دسترسی پیدا کنید.

این ابزار تعداد ذخیره‌ها، اشتراک‌گذاری‌ها و لایک‌های یک پست را به نمایش می‌گذارد. علاوه بر این شما می‌توانید بفهمید که بیشتر کاربران در چه رنج سنی هستند، از کدام شهرها و کشورها پیج را بازدید می‌کنند و بیشتر در چه ساعت‌هایی از روز بازخورد پیج بهتر است.

جمع‌بندی

کسب‌وکارها در حال گرایش به سمت بازاریابی دیجیتال و فعالیت در شبکه‌های اجتماعی به خصوص پلتفرم اینستاگرام هستند و در بازاریابی دیجیتال هم «محتوا، پادشاه است». وقتی اهمیت تولید محتوا در اینستاگرام را درک کنید، می‌توانید کسب‌و‌کار خودتان را متحول کنید.

البته برای فعالیت در این پلتفرم شما باید یک استراتژی تعیین کنید و با برنامه‌ها و وسایل مورد نیاز برای تولید محتوا در اینستاگرام آشنا شوید. شما حتی می‌توانید تولید محتوا با گوشی را هم آموزش ببینید تا فارغ از زمان و مکان، بتوانید در هر جایی که هستید برای پیج خود محتوا خلق کنید.

مطالب پیشنهادی برای شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.