تله پرامپتر یا اتوکیو چیست و چرا برای تولیدمحتوای ویدیویی به آن نیاز داریم؟

تا به حال به این فکر کرده‌اید که سخنرانان یا گویندگان خبر چطور متن‌های طولانی را حفظ می‌کنند و بدون آن که به برگه‌های خبر روی میز نگاه کنند اجرا می‌کنند؟ به نظرتان گویندگان آن همه متن را واقعا حفظ می‌کنند؟ واقعیت این است که در چنین موقعیت‌هایی از فناوری به نام «اتوکیو» استفاده می‌شود و گویندگان در واقع در حال روخوانی از روی مانیتوری هستند که برای بینندگان قابل رویت نیست.

این تکنولوژی سبب می‌شود فردی که در حال سخنرانی است، متن مدنظر را ببیند و با خواندن از روی این نوشته‌ها اطلاعات را بدون فراموش کردن و تپق زدن در اختیار مخاطبان قرار دهد. البته این موضوع از زمان‌های قدیم وجود داشت که سخنران‌ها متن صحبت‌های خود را روی کارت‌ و کاغذ می‌نوشتند. اما امروزه پیشرفت علم، تکنولوژی و تجهیزات جدیدی را در اختیار ما قرار می‌دهد. با بلاگ آپارات همراه شوید تا ابزار مفید و کاربردیِ اتوکیو را با هم بررسی کنیم؛ در پایان نیز چند اپلیکیشن کاربردی و معروف برای تبدیل موبایل به تله پرامپتر را به شما معرفی خواهیم کرد.

اتوکیو چیست؟

اتوکیو یک فناوری قدیمی است که نخستین بار در سال ۱۹۴۸ توسط فردی به‌نام «هوبرت شافلی» طراحی شد، بنابراین نمی‌توانیم بگوییم یک تکنولوژی جدید است. در حال حاضر هر دو اصطلاح تله پرامپتر و اتوکیو در ایران متداول هستند؛ هرچند اصطلاح اتوکیو در بین گویندگان و برنامه‌سازان حرفه‌ای کمی رایج‌تر است.

دلیل این نام‌گذاری هم داستان جالبی دارد؛ اولین بار این دستگاه توسط برند autocue به ایران وارد شد و به همین دلیل هم این دستگاه را با نام این برند، یعنی اتوکیو می‌شناسیم.

اما دلیل طراحی دستگاه اتوکیو چیست؟ در زمان‌های قدیم بازیگران و سخنرانان مجبور بودند حین اجرای برنامه زنده چندین کارت در دست داشته باشند تا با خواندن متن از روی این تکه کاغذها منظور خود را به مخاطب برسانند.

در واقع تله پرامپتر این امکان را در اختیار فرد قرار می‌دهد تا همزمان با صحبت کردن، متن موردنظر را ببیند. با این دستگاه می‌توانید درعین حال که تماس چشمی خود را با مخاطبان حفظ کرده‌اید از روی مانیتور، متن را بخوانید.

در حال حاضر، سیاستمداران، سخنرانان، گویندگان خبر و همچنین افرادی که به صورت حرفه‌ای مشغول تولید محتوای ویدیویی هستند از این ابزار مفید استفاده می‌کنند تا دغدغه‌ای بابت فراموش کردن متن و صحبت‌هایشان نداشته باشند.

اتوکیو چگونه کار می‌کند؟

اگرچه طراحی و تکنولوژی تله پرومپتر چندان پیشرفته و جدید نیست؛ اما همچنان عصای دسته افرادی است که به آن احتیاج دارند. نوشته‌ها به کمک این دستگاه به صورت معکوس روی صفحۀ مانیتور نشان داده می‌شوند. شیشه شفاف پرتو متن را روی یک صفحه شیشه‌ای یک طرفه جلوی دوربین منعکس می‌کند؛ بدون اینکه روی دوربین نمایش داده شود.

دستگاه اتوکیو حرفه‌ای از دو صفحه شیشه‌ای تشکیل شده که یکی پایین دوربین و دیگری جلوی لنز دوربین قرار می‌گیرد. متن به صورت معکوس روی صفحه پایینی نمایش داده می‌شود و انعکاس آن روی صفحه جلوی دوربین می‌افتد و هم‌زمان با ضبط تصویر می‌توانید متن را روی این صفحه شیشه‌ای ببینید و بخوانید. قرارگیری دوربین پشت صفحه باعث می‌شود که بیننده تصویر شما را ببیند و متوجه نشود که شما در حال خواندن متن از روی اتوکیو هستید.

برای کار با این ابزار به نرم افزار یا اپلیکیشن مربوطه نیاز دارید تا بتوانید متن موردنظرتان را روی صفحه نمایش دهید.

مزایای استفاده از تله پرامپتر چیست؟

تله پرامپتر یک ابزار عالی است و این امکان را به شما می‌دهد تا در زمان مناسب حرف درست را بزنید. با این دستگاه دیگر نگران نیستید که چه می‌خواهید بگویید یا چه زمانی آن را باید بگویید. این ابزار کیفیت و تعامل ویدیوها را افزایش می‌دهد و تأثیرگذاری آن‌ها را بیشتر می‌کند. اما تمام ویژگی‌ها به اینجا ختم نمی‌شود و مزایای دیگری هم وجود دارد تا شما از این ابزار استفاده کنید. این ویژگی‌ها عبارتند از:

1- حفظ ارتباط چشمی با مخاطب

در واقع با این ابزار اهمیت ندارد که متنی که در حال صحبت کردن در مورد آن هستید چقدر طولانی است؛ تله پرامپتر این امکان را به شما می‌دهد تا با حفظ ارتباط چشمی خود آن را به مخاطبان انتقال دهید. در زمان‌های گذشته استفاده از تکه کاغذها به جای این تکنولوژی باعث می‌شد تا گوینده ارتباط چشمی خود را با مخاطبان قطع کند. البته گویندگان تقصیری نداشتند چون باید متن موردنظر را مطالعه و بازگو می‌کردند.

2- عدم نیاز به حفظ کردن متن

با این دستگاه لازم نیست نگران حفظ کردن متن‌های طولانی، تپق زدن یا گفتن موضوعاتی باشید که نباید به زبان بیاورید. شما تنها باید روی گفتار و فن بیان خود تمرکز کنید و آنچه را که روی مانیتور تله پرامپتر نشان داده می‌شود به مخاطب انتقال دهید. این موضوع سبب می‌شود تا خطای کمتری داشته باشید.

به‌جای اینکه درگیر تعویض کارت‌ها باشید یا با پایین انداختن سرتان آنها را برای مخاطبان بخوانید می‌توانید تسلط بیشتری در گفتار خود به‌دست آورید. با این دستگاه دست‌های شما آزاد است و زبان بدن به حرکات شما با تله پرامپتر ظاهر طبیعی‌تری دارد.

 3- هماهنگی بیشتر

سرعت و لحن دو عامل مهم در هنگام تهیه ویدیو هستند. به‌طوری که در برخی از اوقات نحوۀ ادا و بیان موضوعات مختلف می‌تواند باعث ایجاد سردرگمی در مخاطبان شود. یکی از ویژگی‌های کاربردی در تله پرامپتر این است که در برخی از اوقات سرعت ظاهر شدن کلمات در مانیتور متفاوت است و در نتیجه این امکان را در اختیار گوینده قرار می‌دهد تا سرعت بیان خود را کنترل کند.

4- کنترل و تسلط بیشتر موقع اجرا

بیایید اعتراف کنیم که قرار گرفتن در مقابل دوربین برای تعداد زیادی از ما کار راحتی نیست. استرس و اضطراب ناشی از این موقعیت باعث می‌شود موضوعاتی که قرار است بگوییم را فراموش کنیم.

این ابزار باعث می‌شود طبیعی‌تر به‌نظر برسید و راحت‌تر با مخاطبان خود تعامل برقرار کنید. دیگر حواس مخاطب‌ها از نگاه شما به یادداشت‌ها و سخنرانی‌های آماده شده پرت نمی‌شود. همچنین شما می‌توانید با برقراری ارتباط چشمی تأثیر سخنان گفته شده را افزایش دهید. اگر به‌دنبال این هستید که مخاطبان خود را دعوت به خرید یک محصول یا استفاده از خدمات کنید، بهره‌مندی از تله پرامپتر تأثیر چشمگیری خواهد داشت.

قیمت دستگاه تله پرامپتر چقدر است؟

تا به اینجا در مورد مزایا و ویژگی‌های استفاده از این دستگاه صحبت کردیم و به شما یاد دادیم که می‌توانید از نرم افزارهای آن برای راه انداختن کارهای خود کمک بگیرید.

انواع مختلفی از دستگاه autocue وجود دارد که البته قیمت‌های متفاوتی هم دارند. انواع پیشرفته‌تر آن برای گویندگان خبر حرفه‌ای در تلویزیون استفاده می‌شود و در این مدل‌ها، تله پرامپتر خود دارای یک صفحه نمایش برای انعکاس متن روی صفحه شیشه‌ای جلوی دوربین است. همچنین دستگاه‌های حرفه‌ای دارای یک ریموت برای کنترل سرعت حرکت متن هستند.

حال این سوال مطرح می‌شود که: قیمت اتوکیو چند است؟ متاسفانه مدتی است که افزایش نرخ ارز تأثیر مستقیمی در قیمت تجهیزات فیلمبرداری و ضبط ویدیو گذاشته است که قیمت تله پرامپتر از این قاعده مستثنی نیست. در حال حاضر قیمت این دستگاه چیزی بین 2 تا ۵ میلیون تومان است.

اما اگر برای تولید محتوای ویدیویی قصد دارید از این دستگاه استفاده می‌کنید مدل‌های ساده‌تر و ارزان‌تر هم به خوبی جوابگوی نیاز شما هستند. در این مدل‌ها نمایشگر مخصوص وجود ندارد و می‌توانید به جای آن، از موبایل یا تبلت استفاده کنید. همچنین با نصب اپلیکیشن می‌توانید موبایلتان را به اتوکیو تبدیل کنید که در ادامه در مورد آن بیشتر صحبت می‌کنیم.

آیا برای تولید محتوای ویدیویی به دستگاه اتوکیو نیاز دارم؟

تله پرامپتر می‌تواند زحمت حفظ کردن متن‌‌های طولانی و نگرانی فراموش کردن کلمات را از دوش شما بردارد و به شما کمک کند به جای وقت گذاشتن برای حفظ کردن متون، می‌توانید انرژی و تمرکز خود را روی بهبود اجرا و فن بیانتان بگذارید.

به طور کلی اتوکیو ابزاری بسیار مفید برای اجرا مقابل دوربین است و با داشتن این ابزار می‌توانید کیفیت ویدیوهای خود را به طرز قابل توجهی افزایش بدهید. اگر به صورت حرفه‌ای محتوای ویدیویی تولید می‌کنید و این کار را به عنوان شغل و کسب و کار خود در نظر گرفته‌اید و اگر به فکر ساخت استودیو فیلمبرداری خانگی هستید پیشنهاد می‌کنیم خرید این ابزار را هم در نظر بگیرید. اما اگر تازه کار محتوای ویدیویی را شروع کرده‌اید و نمی‌خواهید هزینه بالایی برای تجهیزات خرج کنید نیازی به خرید دستگاه اتوکیو ندارید.

خوشبختانه در حال حاضر اپلیکیشن‌ها و نرم‌افزارهای متعددی ساخته شده‌اند که می‌توانند کار تله پرامپتر را به شکلی قابل قبولی انجام دهند و متن را در صفحه نمایش موبایل یا تبلت نمایش دهند.

در این اپلیکیشن‌ها امکان تغییر سرعت حرکت متن یا تغییر اندازه فونت نیز وجود دارد و می‌توانید در حالی که روبروی دوربین موبایل قرار گرفته‌اید و چهره خود را می‌بینید متن صحبت‌‍‌هایتان را از روی صفحه گوشی بخوانید. به این ترتیب، می‌توانید تولید محتوا با گوشی را به شکلی کاملا حرفه‌ای انجام دهید و ویدیوهایی باکیفیت‌تر تولید کنید.

اپلیکیشن اتوکیو برای موبایل

بهترین نرم افزار و اپلیکیشن‌های اتوکیو

قبل از معرفی نرم‌افزار تله پرومپتر نحوۀ کار این دستگاه را با همدیگر بررسی می‌کنیم تا نوبت به بررسی نرم‌افزار هم برسد. دستگاه اتوکیو دارای یک آینه بازتابنده و نمایشگر است. برخی از کسب‌وکارهای کوچک در ابتدای مسیر خود ممکن است هزینۀ لازم برای خرید این دستگاه را نداشته باشند که در این جا اپلیکیشن آن مورد استفاده قرار می‌گیرد.

اپلیکیشن یا برنامه تله پرامپتر نسخۀ ساده شده‌ای است که با استفاده از آن در تلفن همراه یا تبلت می‌توانید در هر مکان و زمان ویدیوهای عالی بسازید. در نتیجه تأثیرگذاری خود را در ذهن مخاطبان تا حد زیادی افزایش دهید. امکان دانلود نرم‌افزار اتوکیو برای سیستم‌عامل‌های مختلف تلفن‌همراه و کامپیوتر به‌صورت رایگان یا با پرداخت هزینه فراهم است.

این برنامه‌ها در نسخه‌های اندروید، IOS و دسکتاپ موجود است و کافی است در فروشگاه‌های مربوطه مثل گوگل استور، اپل استور، بازار و… عبارت teleprompter را جستجو کنید و برنامه دلخواه را نصب کنید.

برخی از معروف‌ترین اپلیکیشن‌های تله پرامپتر برای موبایل عبارتند از:

 • BIGVU Teleprompter
 • Elegant Teleprompter
 • Nano Teleprompter
 • Oratory
 • Teletoto
 • Parrot Teleprompter

در ویدیوی زیر می‌توانید امکانات و نحوه کار با اپلیکیشن Parrot Teleprompter را مشاهده کنید:

سخن پایانی

به‌نظر می‌رسد بعد از شنیدن مزایا و ویژگی‌هایی که تله پرومپتر یا اتوکیو در اختیار شما قرار می‌دهد زمان آن رسیده تا کیفیت تولید محتوای ویدیویی خود را افزایش دهید. مطمئن باشید با این دستگاه می‌توانید ارتباط خود را با مخاطبان بهتر کنید و نتیجۀ بی‌نظیری در ذهن آن‌ها به‌وجود آورید. اتوکیو یکی از تجهیزات ساخت ویدیو و تولید محتوای ویدیویی است که باعث افزایش کیفیت محتواهای شما می‌شود. شما از چه تجهیزات نورپردازی و تکنیک‌های ساخت ویدیو برای بهتر شدن کیفیت ویدیو‌های خود استفاده می‌کنید؟ آیا تابه‌حال تجربۀ استفاده از این ابزار را داشته‌اید؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

مطالب پیشنهادی برای شما
4 نظرات
 1. 214 می گوید

  سلام. قسمت آخر تله ترامپتر خوب بود. مشکل من انتخاب کلمات کلیدی، عنوان و دسته بندی ویدیوهام هست.

  1. تیم تحریریه آپارات می گوید

   سلام دوست عزیز.
   در مورد انتخاب کلمه کلیدی و دسته بندی، این مقاله می‌تونه بهتون کمک کنه:
   https://aparat.blog/aparat-ad-keywords/

 2. شیدا اصغرزاده می گوید

  عالی بود. متشکرم..

 3. محمد می گوید

  جالبه

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.