آموزش صفر تا صد ساخت استودیو فیلمبرداری خانگی

ازآنجاکه دنیای آنلاین روز به روز در حال پیشرفت است و طرفداران محتواهای آنلاین بیشتر از قبل شده‌اند، ممکن است شما هم به این فکر افتاده باشید که محتوای ویدیویی خود را به شکلی حرفه‌ای‌تر بسازید تا در بین میلیون‌ها محتوایی که در فضای اینترنت وجود دارند بیشتر دیده شوید. بدون شک یکی از بهترین راهکارها برای حرفه‌ای‌تر کردن ویدیوهایتان، ساخت یک استودیو فیلمبرداری خانگی است؛ زیرا تمام تجهیزاتی که نیاز دارید در این استودیو فراهم می‌شوند و دیگر نیازی نیست هر بار که می‌خواهید ویدیوهایتان را بسازید، تمام تجهیزات را از اول راه‌اندازی کنید.

در این مقاله از سایت آپارات، با هم یاد می‌گیریم که چگونه یک استودیو فیلمبرداری یا استودیو عکاسی خانگی دست ساز بسازیم و تمامی لوازم مورد نیاز برای استودیو خانگی تولید محتوا را معرفی می‌کنیم. پس با ما همراه باشید.

راهنمای ساخت استودیو فیلمبرداری خانگی

اگر می‌خواهید نحوه ساخت استودیو خانگی ارزان را یاد بگیرید، مراحلی را که در ادامه نام می‌بریم با دقت دنبال کنید.

1- برای محتوای خود برنامه‌ریزی کنید

قبل از شروع، مهم است که آینده مسیر تولید محتوا را برای خود تعیین کنید که این کار با برنامه‌ریزی محتوایی انجام می‌شود. با این حال اگر از قبل مطمئنید که دقیقاً چه نوع محتوایی را می‌خواهید تولید کنید، می‌توانید از این مرحله رد شوید.

اهمیت این مرحله از آن جهت است که نوع محتوایی که تولید می‌کنید، به نوع استودیویی که می‌خواهید بسازید مرتبط است.

حال برای برنامه‌ریزی محتوایی خود باید موارد زیر را تعیین کنید:

 • انواع موضوعات مختلف برای تولید محتوای ویدیویی در استودیو
 • تعیین مدت زمان ضبط در روز و تعداد دفعاتی که می‌خواهید از استودیو استفاده کنید
 • مشخص کردن کسانی که می‌خواهید به این استودیو دعوت کنید
 • زوایای موردنیاز برای دوربین
 • میزان فضایی که در استودیو نیاز دارید

همچنین ظاهر و دکور استودیو و سایر موارد مانند نور و پس‌زمینه هم به نوع محتوایی که می‌خواهید تولید کنید بستگی دارد.

2- مکان مناسبی برای ساخت استودیو انتخاب کنید

ممکن است برای ساخت استودیو خانگی، از قبل یک اتاق خالی را انتخاب کرده باشید که مناسب ساخت استودیو باشد؛ با این حال، بهتر است موارد دیگری را نیز در نظر بگیرید. در حقیقت بسته به نوع محتوایی که تولید می‌کنید می‌توانید مکان‌های متفاوتی برای ساخت استودیو انتخاب کنید.

به عنوان مثال اگر ویدیوهای شما آموزش آشپزی است، بدیهی است که بهترین مکان برای ساخت استودیو، آشپزخانه است.

با این حال، تعیین مکان برای ساخت استودیو برای همه محتواها چندان بدیهی هم نیست. برای پیدا کردن بهترین مکان برای ساخت استودیو فیلمبرداری خانگی می‌توانید از گزینه‌های زیر کمک بگیرید:

 • اتاق نشیمن: اگر در ویدیوهایتان تنها نیستید یا می‌خواهید مهمانان مختلفی را دعوت کنید، بهترین مکان برای ساخت استودیو، اتاق نشیمن خانه‌تان است. ساخت استودیو در این مکان ویدیوهای شما را واقعی‌تر و جذاب‌تر می‌کند.
 • آشپزخانه: علاوه بر ویدیوهای آموزش آشپزی، آشپزخانه می‌تواند میزبان مهمان‌ها یا مناسب ویدیوهای سرگرمی نیز باشد. همچنین اگر می‌خواهید ویدیوی آموزشی درباره لوازم خانگی بسازید یا آن‌ها را تبلیغ کنید آشپزخانه بهترین مکان برای این کار است.
 • اتاق‌خواب: شما می‌توانید اتاق‌خوابتان را هر طور که می‌خواهید تزئین کنید و ویدیوهای خود را با پس‌زمینه قفسه‌های کتاب یا پوسترهایتان بسازید. علاوه بر این، اگر در خانه تنها نیستید و نمی‌توانید از اتاق نشیمن یا سایر مکان‌ها برای ساخت استودیو خود استفاده کنید، اتاق شخصی شما بهترین مکان برای ساخت استودیو خانگی است.

مواردی که در بالا توضیح دادیم، مکان‌های رایجی برای ساخت استودیو فیلمبرداری خانگی هستند؛ اما بسته به طراحی خانه و سلیقه شما، مکان مناسب برای ساخت استودیو می‌تواند هرجایی باشد.

ساخت ویدیو در آشپزخانه
گاهی آشپزخانه، بهترین مکان برای ساخت استودیوی خانگی است!

3- دیوارها را رنگ کنید

پس از انتخاب مکان، می‌توانید دیوارهایتان را رنگ کنید. البته این کار ضروری نیست؛ اما اگر می‌خواهید از اتاقتان فقط به عنوان استودیو خانگی استفاده کنید، بهتر است این کار را انجام دهید تا ویدیوهای حرفه‌ای‌تری بسازید.

اگر استودیوهای فیلمبرداری یا عکاسی را دیده باشید، متوجه شده‌اید که اغلب آن‌ها از رنگ‌های سفید، سیاه یا کمی خاکستری استفاده کرده‌اند.

در حقیقت بهترین رنگ‌ها برای استودیوی فیلمبرداری، رنگ‌های خنثی هستند تا تمرکز بیننده روی سوژه بماند.

برخی از مزایای هر یک از این رنگ‌ها عبارت‌اند از:

 • رنگ سفید محبوب‌ترین رنگ برای ساخت استودیو است؛ زیرا بیشترین نور را در اطراف استودیو پخش می‌کند و سوژه و پس‌زمینه بهتر دیده می‌شوند.
 • رنگ مشکی دقیقاً برعکس رنگ سفید، نوری را که به استودیو شما منعکس می‌شود، به حداقل می‌رساند. رنگ مشکی به شما کمک می‌کند تا کنترل کاملی بر آنچه می‌خواهید مخاطب روی آن تمرکز کند، داشته باشید.
 • بسیاری از تولیدکنندگان محتواهای ویدیویی از رنگ‌های خاکستری و طوسی استفاده می‌کنند تا هردو مزایای رنگ سفید و مشکی را داشته باشند.
 • بهترین رنگ خاکستری برای استودیوی خانگی، رنگی است که 20 درصد مشکی و 80 درصد سفید باشد.

4- دکور استودیو خانگی خود را بچینید

اگر می‌خواهید ویدیوهایتان بیشتر از یک پس‌زمینه ساده باشند، باید استودیو خانگی خود را تزئین کنید و دکور آن را طبق سلیقه خودتان بچینید. به عنوان مثال می‌توانید تنها با یک قفسه کتاب و یک صندلی، یک پس‌زمینه و دکور جذاب بسازید. نکته مهم این است که سعی کنید اقلام، رنگ‌ها و مبلمانی را انتخاب کنید که نشان‌دهنده برند شما یا موضوع کلی ویدیوهایتان باشد.

در چیدن دکور استودیو، علاوه بر توجه به پس‌زمینه، باید به پیش‌زمینه نیز توجه کنید. پیش‌زمینه به تمام چیزهایی گفته می‌شود که به اندازه سوژه به دوربین نزدیک هستند مثل اشیایی که در ویدیو توضیح داده می‌شوند یا اقلامی که روی میزتان قرار دارند.

5- دوربین و لنز مناسب بخرید

برای ساخت ویدیو، صدها دوربین برای انتخاب وجود دارد که اغلب آن‌ها گزینه‌های بسیار خوبی هستند. هنگام خرید دوربین باید موارد زیادی را در نظر بگیرید؛ مانند:

 • داشتن لنزهای متنوع
 • خوب به نظر رسیدن تصویر و سوژه از فاصله دور
 • داشتن فوکوس خودکار بسیار خوب برای فیلمبرداری از نمای نزدیک
 • داشتن امکان Flip Out Screen
 • کار کردن آسان با آن (مخصوصاً برای کسانی که مبتدی هستند.)
 • داشتن کیفیت تصویر 4k

اگر تازه شروع به کار کرده‌اید و نمی‌خواهید هزینه زیادی برای خرید دوربین حرفه‌ای صرف کنید، می‌توانید به‌راحتی با استفاده از تلفن همراه یا وب‌کم لپ‌تاپتان ویدیوهای خود را ضبط کنید؛ مخصوصاً اگر تلفن همراهتان کیفیت HD داشته باشد.

برای این کار یک سه‌پایه کوچک مخصوص گوشی بگیرید و آن را در موقعیت افقی قرار دهید تا اصول قاب بندی ویدیو رعایت شود. همچنین می‌توانید مقاله تجهیزات موردنیاز برای تولید محتوا را برای انتخاب بهترین دوربین مطالعه کنید.

خرید لنز دوربین برای استودیو خانگی

6- از تجهیزات مناسب نورپردازی استفاده کنید

مهم‌ترین چیزی که یک استودیو خانگی را به یک استودیوی فیلمبرداری حرفه‌ای تبدیل می‌کند انتخاب بهترین تجهیزات نورپردازی است. خوشبختانه، می‌توانید با راه‌های بسیار مقرون‌به‌صرفه شروع کرده و نورپردازی بسیار خوبی برای استودیوی خود راه‌اندازی کنید.

بسته به مکانی که برای ساخت ویدیوهایتان استفاده می‌کنید می‌توانید هم از نور طبیعی و هم از تجهیزات نورپردازی استفاده کنید. البته معمولاً کم پیش‌ می‌آید که داخل خانه بتوانیم مکانی را برای ساخت استودیو انتخاب کنیم که نور طبیعیِ کافی هم داشته باشد؛ به همین دلیل بهترین کار، استفاده از تجهیزات است. با این حال، میزان تجهیزاتی که برای نورپردازی استفاده می‌کنید می‌تواند بسته به نور اتاق متفاوت باشد.

یکی از بهترین سیستم‌های نورپردازی، سیستم سه نقطه‌ای است که شامل موارد زیر می‌شود:

 • نور اصلی (Key light): روشن‌ترین نور که با زاویه 45 درجه روی سوژه متمرکز شده است. برای استفاده از این نور هم می‌توانید از تجهیزات نورپردازی استفاده کنید و هم نزدیک به پنجره قرار بگیرید تا بتوانید از نور طبیعی استفاده کنید.
 • نور پر (Fill light): نور کم‌تر که در مقابل نور اصلی قرار می‌گیرد تا به پر کردن سایه‌ها کمک کند.
 • نور پس‌زمینه (Back light): این نور برای ایجاد عمق در فیلمبرداری از بالا به سوژه می‌تابد و از نور اصلی کم‌تر است.

هنگام قرار دادن نورها همیشه حواستان به ایجاد سایه‌ها باشد و اطمینان حاصل کنید که سایه‌ها چیزی را که می‌خواهید مخاطب روی آن تمرکز کند، نپوشانده باشند. با این حال نیازی نیست سایه‌ها را به طور کامل از بین ببرید؛ زیرا می‌توانند عمق خوبی به ویدیوهای شما اضافه کنند.

7- میکروفون مناسب تهیه کنید

پس از راه‌اندازی تجهیزات نورپردازی، کنترل صدا مورد مهمِ بعدی برای راه‌اندازیِ یک استودیو خانگی حرفه‌ای است. معمولاً راه درست یا غلطی برای راه‌اندازی میکروفون برای استودیو وجود ندارد؛ اما برخی از میکروفون‌ها صدای شما را در ویدیو بهتر ضبط می‌کنند.

انواع مختلف میکروفون که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید عبارت‌اند از:

 • می‌توانید میکروفون خود را به دوربین وصل کنید؛ مخصوصاً اگر دوربین شما کمتر از 5 فوت از سوژه‌تان فاصله داشته باشد و اتاق دارای طنین ناخواسته، پژواک یا صداهای نامطلوب نباشد.
 • استفاده از میکروفون کوچک یقه‌ای که روی پیراهن نصب می‌شود، ساده‌ترین راه برای نزدیک کردن میکروفون به دهان است و در حذف صداهای ناخواسته بسیار خوب عمل می‌کند.
 • میکروفون بوم معمولاً یک میکروفون در انتهای یک میله بوم است که مزیت اصلی استفاده از آن این است که می‌توانید آن را تا حد امکان نزدیک به سوژه و در عین حال خارج از کادر نگه دارید. این میکروفون به شما این امکان را می‌دهد که با کیفیت بالا، بهترین صدا را دریافت کنید.
 • بسیاری از استودیوها از میکروفون دستی روی میز که قابل تنظیم هستند، استفاده می‌کنند. اگر برایتان مهم نیست یک میکروفون بزرگ در قاب ویدیوی شما وجود داشته باشد، این نوع میکروفون گزینه مناسبی است.

همچنین می‌توانید مقاله بهترین میکروفون برای ضبط ویدیو را مطالعه کنید تا بتوانید میکروفون مناسبی برای استودیوی خانگی خود انتخاب کنید.

8- لوازم جانبی دوربینتان را تهیه کنید

علاوه بر تجهیزات نورپردازی و میکروفون، وسیله دیگری که برای ساخت استودیوی شما ضروری است سه‌پایه دوربین است. اکثر سه‌پایه‌ها برای استودیو فیلمبرداری مناسب هستند. همچنین سایر تجهیزاتی که می‌تواند در استودیوی شما به ساخت ویدیوی حرفه‌ای‌تر کمک کنند، عبارت‌اند از:

مانیتور ویدیو

مانیتور ویدیو یک صفحه نمایش بزرگ است که به صورت جداگانه آنچه را که دوربینتان در حال فیلمبرداری است به شما نشان می‌دهد. در حقیقت یک صفحه نمایشگر ارزان‌قیمت 7 اینچی می‌تواند به شما کمک کند تا هنگام فیلمبرداری خودتان را ببینید و ویدیوی بهتری ضبط کنید.

ریموت دوربین

این وسیله ساده برای شروع و توقف ضبط کاربرد دارد و می‌تواند در زمان شما برای رفت و آمد مکرر بین دوربین و جایی که نشسته‌اید صرفه‌جویی کند.

عایق صوتی استودیو خانگی

9- صداهای ناخواسته را حذف کنید

آخرین مرحله از آموزش ساخت استودیو فیلمبرداری خانگی، حذف صداهای ناخواسته، اکو و صداهای اضافه از استودیو یا به اصطلاح تنظیم آکوستیک استودیو است. می‌توان گفت این مرحله، سخت‌ترین قدم برای ساخت یک استودیو فیلمبرداری خانگی است؛ زیرا تشخیص این صداها و تنظیم آن‌ها معمولاً کاری دشوار است.

به‌طورکلی دو نوع مشکل صوتی وجود دارد که باید در استودیو برطرف شوند که در ادامه آن‌ها را توضیح می‌دهیم.

کاهش نویز خارجی

نویز یا صدای خارجی صداهایی است که از بیرون خانه شما به داخل می‌آیند مانند بازی بچه‌ها در کوچه یا صدای دریچه تهویه هوا.

برای حذف این صداها باید از عایق صوتی کمک بگیرید و موارد زیر را انجام دهید:

 • از هرجایی که هوا در جریان باشد صدا نیز می‌تواند به داخل بیاید. به همین دلیل بهتر است از پنجره‌ها و درهای دوجداره استفاده کنید (حتی درهای داخلی).
 • از پرده‌های عایق صدا برای کاهش صداهایی که از پنجره می‌آیند استفاده کنید. همچنین می‌توانید از پتوهای آکوستیک یا پتوهای صوتی برای این کار استفاده کنید.
 • اگر دریچه تهویه هوا صدای زیادی دارد بهتر است آن را به طور دائم با دیوار کاذب، فوم شانه تخم مرغی یا یک پتوی کوچک آکوستیک بپوشانید تا صدا را کاهش دهید.

حذف Reverb/Echo

این نوع صدا در اتاق‌هایی که خالی، کوچک یا بدون فرش و مبلمان هستند به وجود می‌آید.

برای کاهش این نوع صدا می‌توان راهکارهای زیر را انجام داد:

 • از فرش یا موکت استفاده کنید؛ هر چه ضخیم‌تر، بهتر.
 • به استودیوی خود مبلمان اضافه کنید؛ زیرا قرار دادن اقلام گوناگون به اتاق باعث از بین رفتن این نوع از صدا می‌شود. همچنین قفسه‌های کتاب مخصوصاً همراه با کتاب‌های یک شکل و اندازه، گزینه بسیار خوبی است.
 • می‌توانید از پانل‌های آکوستیک و عایق صوتی که برای جذب صدا طراحی شده‌اند، استفاده کنید. این پانل‌ها در رنگ‌های مختلف وجود دارند که برای مطابقت با دکور استودیو شما بسیار مناسب هستند.
 • فوم آکوستیک می‌تواند به‌خوبی برای جذب صدا عمل کند. البته توجه داشته باشید که کیفیت فوم مهم است.

سخن آخر: ادیت و تدوین ویدیوهایتان را فراموش نکنید!

حال که تا اینجا با تمامی تجهیزات ساخت استودیو فیلمبرداری خانگی آشنا شدیم، توجه به این نکته ضروری است که بعد از ساخت استودیو و ضبط ویدیوهایتان، تدوین و ادیت آن‌ها هم از اهمیت زیادی برخوردارند. به همین دلیل باید وقت زیادی برای آن بگذارید. همچنین با خرید میز استودیو خانگی می‌توانید تجهیزاتتان را حرفه‌ای تر کنید.

پیشنهاد می‌کنیم مقاله معرفی 5 اپلیکیشن برای ادیت و تدوین ویدیو را برای ساخت ویدیوی حرفه‌ای مطالعه کنید.

در آخر به شما پیشنهاد می‌کنیم بعد از اتمام ویدیوهایتان، آن‌ها را در سایت آپارات نیز آپلود کنید؛ زیرا پربازدیدترین سایت ایران با 60 میلیون کاربر فعال است و می‌توانید به‌راحتی از طریق آپارات مخاطبان زیادی را به ویدیوهایتان جذب کنید و حتی از طریق آن درآمدزایی کنید.

مطالب پیشنهادی برای شما
2 نظرات
 1. علی محمد قربانی می گوید

  بسیار خوب یک زبان دیگر را یاد داشته باشی و زبان انگلیسی بین المللی است تشکر از برای فیلم های زیبای تان

 2. محسن می گوید

  عالی بود

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.