ویدیوی تستیمونیال یا توصیه مشتری چیست؟

همه ما می‌دانیم که جلب توجه مشتریان و کسب رضایت آن‌ها کار آسانی نیست؛ آن هم در دنیای امروز که میلیون‌ها برند با ارائه کالا و خدمات مختلف در حال رقابت با یکدیگر هستند. در این بین کسانی که در دنیای ویدیو مارکتینگ و تبلیغات حرفی برای گفتن دارند، از روش‌های مختلف بازاریابی برای تبلیغ محصولات خود استفاده می‌کنند. یکی از این روش‌های کارآمد و رایج، ساخت ویدیو توصیه مشتری یا testimonial است.

ویدیوهای تستیمونیال تا به حال توانسته بسیاری از اهداف بازاریابی تیم‌های مارکتینگ را تحقق ببخشد و به همین دلیل بسیاری از کسب و کارها از این روش در طراحی کمپین‌ تبلیغاتی خود استفاده می‌کنند. از این رو، در این مقاله بلاگ آپارات قصد داریم شما را با ویدیو توصیه مشتری بیشتر آشنا کنیم و درباره مزایا و نکاتی که برای ساخت این نوع ویدیو باید بدانید، صحبت کنیم. با ما همراه باشید.

ویدیوی تستیمونیال یا شهادت مشتری چیست؟

ویدیو تستیمونیال نوعی از تبلیغات ویدیویی است که در آن مشتریان صادقانه رضایت خود را از شرکت و کسب و کارتان بیان می‌کنند.

اغلب در این ویدیوها، درباره اینکه چگونه محصول یا خدمات شرکت به آن‌ها در حل مشکل یا رفع نیازی خاص کمک کرده است صحبت می‌شود. همچنین مشتریان در ویدیوهای تستیمونیال درباره این‌که چه کسی هستند، چگونه با محصول شرکت آشنا شده‌اند و به کدام ویژگی این محصول علاقه دارند، صحبت می‌کنند و بازخورد مثبت خود را درباره خدمات و محصولات شرکت در اختیار سایر افراد می‌گذارند.

چرا باید ویدیو تستیمونیال بسازیم؟

ویدیو توصیه مشتری یکی از مؤثرترین روش‌های تبلیغات و ویدیو مارکتینگ است. این نوع ویدیو می‌تواند هم برای مشتریان بالقوه و هم مشتریان فعلی، ابزاری اثرگذار باشد و آن‌ها را به خرید از محصولاتتان ترغیب کند. اغلب افراد قبل از خرید محصولی خاص، انتقادات و نظرات سایر مشتریانی را که از آن محصول استفاده کرده‌اند می‌خوانند و سپس برای خرید آن تصمیم‌گیری می‌کنند. به همین دلیل ویدیو توصیه مشتری تأثیر عمیق و زیادی روی این افراد دارد.

در ادامه سایر مزایای این نوع ویدیو را نام می‌بریم.

ایجاد ارتباط عمیق و صادقانه با مخاطب

یکی از اهداف اصلی هر کسب و کاری هنگام برقراری ارتباط با مخاطبان، باید ایجاد اعتماد و اعتبار باشد؛ زیرا مشتریان فقط نیاز به دانستن آنکه محصول شما می‌تواند نیاز آن‌ها را رفع کند، ندارند؛ بلکه می‌خواهند مطمئن شوند که می‌توانند به شما اعتماد کنند و شما نیز می‌توانید نیاز آن‌ها را بهتر از هر کس دیگری رفع کنید.

بر اساس آمار سایت bigcommerc.com استفاده از ویدیو توصیه مشتری به طور منظم، می‌تواند منجر به 62 درصد درآمد بیشتر از هر مشتری شود.

علاوه بر این، 92 درصد از مشتریان گفته‌اند که قبل از تصمیم‌گیری برای خرید، به ویدیوهای توصیه مشتری نگاه می‌کنند و نزدیک به 90 درصد از آن‌ها بیان کرده‌اند که به این نوع توصیه‌ها اعتماد کامل دارند.

علاوه بر این، بیش از 70 درصد از شرکت‌کنندگان در این آمار گفته‌اند که ویدیوهای تستیمونیال به طور قابل توجهی اعتماد آن‌ها را به کسب و کارها افزایش داده است. این آمار به تنهایی اثرگذاری ویدیوی testimonial را نشان می‌دهد.

مزایای ویدیوی تستیمونیال

تبدیل مشتریان بالقوه به مشتریان ثابت

هدف نهایی تمامی مارکترها، تبدیل مشتریان بالقوه به مشتریان فعلی است. در این راستا، مطالعه مؤسسه Content Marketing Institute در سال 2018 فهرستی از روش‌های رایج تبلیغات توسط بازاریابان را ارائه کرده است که ویدیو توصیه مشتری رتبه سوم را در این فهرست به خود اختصاص داده است. همین امر نشان‌دهنده اثرگذاری بالای این نوع ویدیوی تبلیغاتی است که مارکترهای زیادی ترغیب به استفاده از آن شده‌اند.

ایجاد اعتماد بیشتر

هنگام تصمیم‌گیری برای خرید محصول یا خدمات هر کسب و کاری، مردم بیشتر از برند، به مشتریان آن برند اعتماد دارند. به همین دلیل ویدیو توصیه مشتری می‌تواند نسبت به سایر روش‌های تبلیغاتی تأثیر بیشتری داشته باشد؛ زیرا از زبان مشتریان آن کسب و کار بیان می‌شوند.

در حقیقت مردم بیشتر احتمال دارد چیزی را بخرند که دیگران قبلاً آن را خریده‌اند و به احتمال بیشتری به برندی که سایر افراد به آن اعتماد کرده‌اند، اعتماد می‌کنند. به همین دلیل، توصیه‌ها، امتیازدهی، پست‌های رسانه‌های اجتماعی و سایر اشکال تولید محتوا تولیدی توسط مشتریان فعلی در ایجاد اعتماد در سایر افراد نقش به سزایی دارند.

ایجاد یک داستان خوب برای مشتری

نظرات مشتریان شما نه تنها قدرتمند هستند، بلکه داستانی را در مورد برندتان بیان می‌کنند. در حقیقت در قلب ویدیوهای تستیمونیال، داستان‌های معتبری که توسط مشتریانتان بیان شده‌اند، قرار دارد که هرکدام از آن‌ها، داستان متفاوتی در مورد اینکه چگونه برند شما به آن‌ها کمک کرده است، بیان می‌کند. در زیر یک نمونه ویدیوی توصیه مشتری را مشاهده می‌کنید:

نکات مهم برای ساخت ویدیوی تستیمونیال

برای ساخت ویدیو تستیمونیال دو راه کلی پیش روی شما قرار دارد:

  • اولین راه این است که صفر تا صد ساخت این نوع ویدیو را خودتان بر عهده بگیرید و از مشتریان بخواهید که به استودیوی شما بیایند.
  • دومین راه هم آن است که با مشتریانتان ارتباط برقرار کنید و از آن‌ها بخواهید که خودشان این ویدیوها را ساخته و در اختیار شما قرار دهند.

در هرکدام از این راه‌ها باید با مشتریان خود ارتباط مؤثری برقرار کنید و به طور کلی نکات مهمی را به خاطر داشته باشید که در ادامه آن‌ها را بیان می‌کنیم.

با مشتریان قدیمی خود ارتباط برقرار کنید

هنگامی که می‌خواهید از مشتریانتان بخواهید که در ویدیوی توصیه مشتری برند شما شرکت کنند، بهتر است ابتدا با مشتریانی که مدت زمان بیشتری همراه شما بوده‌اند، ارتباط برقرار کنید؛ زیرا این درخواست از مشتریان جدیدتان ممکن است باعث شود که آن‌ها را از دست بدهید.

مشتریان قدیمی‌ احساس اعتماد و وفاداری بیشتری نسبت به شما دارند و به همین دلیل راحت‌تر درخواست شما را قبول خواهند کرد.

کسانی را پیدا کنید که قبلاً به شما بازخورد مثبت داده‌اند

هنگامی که می‌خواهید ویدیوی تستیمونیال بسازید، نباید یک تمپلیت ایمیل را انتخاب و آن را به تمامی مشتریانتان ارسال کنید. این کار معمولاً جواب نمی‌دهد و کار شما را نیز سخت‌تر می‌کنند.

برای ساخت ویدیو توصیه مشتری باید وقت کافی بگذارید و مشتریانی را پیدا کرده که برند شما را دوست دارند و قبلاً بازخورد مثبتی به شما داده‌اند. سپس با آن‌ها ارتباط مؤثری برقرار کنید.

توصیه مشتری

از طریق ایمیل با آن‌ها ارتباط برقرار کنید

هنگامی که به یک لیستی از بهترین مشتریان خود رسیدید، بهتر است از طریق ایمیل یا کانال‌های پیام‌رسان مانند تلگرام یا واتس اپ با آن‌ها ارتباط برقرار کنید. اگر تماس مستقیمی با آن‌ها بگیرید ممکن است تحت فشار قرار بگیرند یا در شرایط مناسبی نباشند و همان اول جواب رد به شما بدهند.

در حقیقت اولویت شما باید ایجاد احساس راحتی و احترام به جواب آن‌ها باشد. به همین دلیل باید به آن‌ها زمان بدهید تا به پیشنهاد شما فکر کنند و سپس جواب خود را از طریق ایمیل یا سایر راه‌ها با شما در میان بگذارند.

تمام جزئیات را برای مشتریانتان شرح دهید

هنگام ارسال ایمیل، ابتدا از آن‌ها برای بازخوردی که به کسب و کار شما در گذشته داده‌اند، تشکر کرده و سپس توضیح کاملی از درخواست خود را در اختیار آن‌ها بگذارید.

اگر قصد دارید ویدیوی توصیه مشتری را در استودیو خود بسازید، زمان، مکان و سایر شرایط را به طور کامل به آن‌ها توضیح دهید. در غیر این صورت باید توضیحات بیشتری از انتظارات و شرایط کار در اختیار آن‌ها بگذارید تا قادر باشند که ویدیو را به بهترین شکل ساخته و به شما تحویل دهند.

باید در متن ایمیل به این افراد توضیح دهید که این ویدیو چه هدفی دارد و قرار است برای سایر افراد منتشر شود. همچنین باید به آن‌ها اطمینان بدهید که هیچ‌گونه فشاری روی آن‌ها وجود ندارد و نقش آن‌ها به عنوان یک مشتری مهم‌تر از مشارکت آن‌ها در ویدیو است.

در زیر می‌توانید یک نمونه دیگر از ویدیوهای تستیمونیال را مشاهده می‌کنید:

ویدیوهای خود را در آپارات منتشر کنید

انتخاب یک پلتفرم مناسب برای انتشار ویدیوهای تستیمونیال اهمیت بسیار زیادی دارد؛ زیرا این پلتفرم تعیین‌کننده میزان بازدید ویدیوهای شما و دسترسی مشتریان بالقوه‌ به آن است. به همین دلیل توصیه ما به شما این است که ویدیوهای خود را در سایت آپارات که پربازدیدترین سایت ایران با 60 میلیون کاربر فعال است، آپلود کنید.

در حقیقت با این تعداد کاربر فعال در سایت آپارات می‌توانید مطمئن باشید که ویدیوهای توصیه مشتری شما توسط طیف وسیعی از افراد دیده می‌شود و اهداف بازاریابی شما محقق خواهند شد.

مطلب مرتبط: مزایای انتشار ویدیو در آپارات

به مشتریانتان پول ندهید!

بسیاری از برندها و کسب و کارها در ازای ساخت ویدیوی توصیه مشتری، پول یا مزایایی را در اختیار این افراد می‌گذارند. حتی اخیرا برخی برندها با پرداخت پول یا مزایا به اینفلوئنسرها و افراد سلبریتی از آن‌ها می‌خواهند نقش مشتری را بازی کنند.

هرچند ممکن است این قبیل رویکردها رواج پیدا کرده باشد اما حواستان باشد که این کار می‌تواند به‌کل هدف ویدیوی تستی مونیال را زیر سؤال ببرد؛ زیرا بر توصیه مشتریان تأثیر می‌گذارد و دیگر صادقانه نیست.

مشتریان نیز باید بدانند که شما برای تجربیات و بازخوردهای آن‌ها، چه خوب و چه بد، ارزش قائل می‌شوید و قرار نیست با صرف هزینه، تجربیات آن‌ها را از فیلتر عبور دهید.

ویدیوی توصیه مشتری

سؤالات یا فیلم‌نامه را از قبل به مشتری بدهید

برای ساخت ویدیوی تستی مونیال در استودیوی خودتان، نباید در لحظه از مشتری سؤال بپرسید یا از او بخواهید درباره محصول شما صحبت کند. این کار باعث ایجاد اضطراب در آن‌ها می‌شود و اگر نتوانند فوراً پاسخ دهند، می‌تواند آن‌ها را تحت فشار بگذارد.

بهتر است بعد از دریافت پاسخ مثبت از مشتریان برای همکاری با شما، چند روز قبل سؤالات یا سایر مواردی را که قرار است در ویدیو درباره آن‌ها صحبت شود، در اختیارشان بگذارید.

اگر قصد فیلم‌برداری در استودیوی خودتان را ندارید و قرار است مشتری خودش ویدیو را بسازد، بهتر است مواردی را که می‌خواهید در ویدیو درباره آن‌ها صحبت شود، در اختیار آن‌ها بگذارید.

مکانی مناسب را برای فیلم‌برداری انتخاب کنید

در روزها یا هفته‌های منتهی به ضبط، باید مکان و سایر عوامل مؤثر در فیلم‌برداری خود را انتخاب کنید. به عنوان مثال برای نورپردازی چه زمانی از روز قصد ضبط دارید؟ همچنین باید تجهیزات فیلمبرداری خود را آزمایش کرده و از عملکرد درست آن‌ها اطمینان حاصل کنید. علاوه بر این روز ضبط باید مطمئن شوید که صورت مشتریان به وضوح قابل مشاهده است و صدای آن‌ها به خوبی پخش می‌شود.

اگر ویدیو توسط مشتری ساخته می‌شود، حتماً برای آن‌ها اهمیت رعایت این موارد را شرح دهید:

شرایط را برای راحتی مشتریانتان فراهم کنید

مشتریان شما با حضور در ویدیوی تستیمونیال در حقیقت لطف بزرگی به شما کرده‌اند و به همین دلیل در مقابل باید هر کاری کنید تا آن‌ها در روز حضورشان در استودیو فیلم‌برداری احساس راحتی کنند. در صورتی که فیلمبرداری بیش از حد طول کشید، از آن‌ها پذیرایی کنید و هنگام تمام شدن فیلمبرداری حتما از آن‌ها تشکر کنید.

ضبط را بدون کات ادامه دهید

بسیاری از ویدیوهای تستیمونیال به دلیل داشتن لحظات غیرقابل پیش‌بینی یا حتی اتفاقاتی که در پشت صحنه رخ می‌دهد، محبوب می‌شوند. به همین دلیل سعی کنید هنگام فیلمبرداری ضبط را قطع نکنید و در انتها لحظات و صحنه‌هایی را که نمی‌خواهید، ویرایش و حذف کنید.

همچنین کات کردن مداوم و دوباره آغاز کردن ضبط ممکن است باعث ایجاد اضطراب در مشتریانتان شود؛ در صورتی که اگر ضبط را دائم ادامه دهید، آن‌ها نیز فراموش می‌کنند که روبروی دوربین هستند و همین امر به آن‌ها احساس راحتی می‌دهد که نتیجه آن ساخت یک ویدیوی طبیعی است.

سخن آخر

در این مقاله به طور کامل با ویدیوهای تستیمونیال یا توصیه مشتری، مزایا و نحوه ساخت آن آشنا شدیم. در آخر توجه داشته باشید که تا زمانی که برند و کسب و کار شما نتواند محصول یا خدماتی مناسب و رضایت‌بخش را به مشتریان ارائه دهد، ویدیوهای توصیه مشتری نیز نمی‌توانند باعث افزایش فروش یا سود شما شوند. پس مهم‌ترین کاری که باید قبل از استفاده از این شیوه تبلیغاتی انجام دهید، ارائه محصولات باکیفیت، دریافت بازخورد از مشتریان و بهبود خدمات است.

مطالب پیشنهادی برای شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.