ولاگ چیست؟ بلاگر و ولاگر چه فرقی با هم دارند؟

در حال حاضر به لطف پلتفرم‌های اشتراک ویدیو مثل آپارات و حتی شبکه‌های اجتماعی مثل اینستاگرام و تیک تاک، محتوای ویدیویی محبوبیت زیادی پیدا کرده است و روز به روز افراد بیشتری به سمت ساخت ویدیو روی می‌آورند. به همین دلیل احتمالا اصطلاحاتی مثل ولاگ (Vlog)، ولاگینگ (Vlogging)، ولاگر (Vlogger)، بلاگر (Blogger) و مانند آن را زیاد شنیده‌اید و شاید برایتان سوال پیش آمده باشد که معنی این اصطلاحات دقیقا چیست و فرق بلاگر و ولاگر در چه چیزی است؟

در این مقاله قصد داریم یکبار برای همیشه با توضیح این اصطلاحات بگوییم بلاگ و ولاگ چیست و شما را با دنیای جذاب و رو به رشد ولاگ و ساخت ویدیو آشنا کنیم. اگر در حال حاضر در این حوزه فعالید یا قصد دارید در آینده محتوای ویدیویی بسازید مطالعه این مقاله را از دست ندهید. در ادامه با آپارات همراه باشید.

مفهوم ولاگ چیست؟

قبل از آن که تفاوت‌های ولاگ و بلاگ را توضیح بدهیم اول بیایید ببینیم ولاگ یعنی چه؟

ویدیو بلاگ یا ویدیو لاگ که به اختصار ولاگ (Vlog) گفته می‌شود به معنی بلاگ ویدیویی یا گزارش تصویری است و به نوعی بلاگ-پست گفته می‌شود که بخش عمده محتوای آن در قالب ویدیو تولید می‌شود.

پست‌های ولاگ معمولا شامل یک ویدیو از ولاگر است که در آن در مورد یک موضوع خاص، مثلا یک محصول یا رویداد، صحبت می‌کند. در ولاگ حتی می‌توانید روش انجام یک کار هنری، خلاقانه یا یک موضوع تخصصی را آموزش بدهید. بعضی ولاگرها در ولاگ شخصی‌شان اجراهای هنری جدید یا موزیک‌هایی را که ساخته‌اند به اشتراک می‌گذارند.

در واقع، درست مثل بلاگ، می‌توانید در مورد هر چیزی و هر موضوعی ولاگ داشته باشید. ولاگ یا محتوای ویدیویی یکی از زیرمجموعه‌های ویدیو مارکتینگ محسوب می‌شود و سازمان‌ها و کسب و کارهای شخصی از مزایایی بی‌شمار آن استفاده می‌کنند.

تفاوت ولاگ و بلاگ

ولاگر کیست؟ فرق بلاگر و ولاگر چیست؟

قبل از هرچیز بهتر است تفاوت بین دو مفهوم بلاگ و ولاگ را کمی توضیح دهیم.

بلاگ: محتوای نوشتاری و مبتنی بر کلمات را بلاگ می‌گویند. به عنوان مثال، هر نوع محتوایی که در فضای وب می‌خوانید یک پست بلاگی به حساب می‌آید.

ولاگ: محتوایی که مبتنی بر ویدیو باشد در دسته بندی ولاگ قرار می‌گیرد. به عبارت دیگر، ولاگ به بلاگی گفته می‌شود که تمامی یا بخش عمده محتواهای آن در قالب ویدیو ارائه می‌شود.

به همین ترتیب می‌توانیم فرق بلاگر و ولاگر را بهتر متوجه شویم؛ Vlogger به شخصی گفته می‌شود که محتوای ویدیویی تولید می‌کند. به طور کلی، به شخصی که محتوای متنی برای بلاگ می‌نویسد بلاگر و به کسی که محتوای ویدیویی تولید می‌کند ولاگر گفته می‌شود.

به این ترتیب، کسی که ویدیو تولید می‌کند و آن را در بلاگ یا وبسایت یا سرویس‌های پخش کننده ویدیو (VOD) منتشر می‌کند یک ولاگر است. اگر به ولاگر شدن علاقه دارید ولی نمی‌دانید چطور باید وارد این مسیر شوید مقاله برای ولاگر شدن از کجا شروع کنیم؟ را بخوانید.

ولاگرها در چه پلتفرم‌هایی فعالیت می‌کنند؟

درصد قابل توجهی از ولاگرها وبسایت و بلاگ شخصی خودشان را دارند و اغلب در مورد یک موضوع خاص محتوای ویدیویی تولید می‌کنند؛ از جمله این نوع Vlogging می‌توان به ولاگ‌های سفر یا آشپزی اشاره کرد.

داشتن وبسایت شخصی مزایای زیادی برای ولاگرها دارد؛ به عنوان مثال ولاگرهای سفر انواع محتواها مثل راهنمای سفر یا مقالات راجع به کشورها و جاذبه‌های گردشگری یک شهر یا کشور را در وبسایتشان منتشر می‌کنند و پس از بالا رفتن بازدید و دنبال کنندگان، اقدام به برگزاری دوره‌های آموزشی یا حتی تورهای گردشگری می‌کنند و از این راه، درآمد خوبی کسب می‌کنند.

با این حال، اصطلاح Vlog توسط استریمرها یا پخش‌کننده‌های ویدیو و افرادی که در پلتفرم‌های اشتراک ویدیو مثل آپارات و یوتیوب فعالیت می‌کنند هم استفاده می‌شود. این افراد بلاگ شخصی ندارند اما معمولا در آپارات یا یوتیوب و سایر پلتفرم‌های مشابه کانال دارند و ویدیوهایی که می‌سازند را در آن منتشر می‌کنند. نوع دیگری از ولاگرها در شبکه‌های اجتماعی مثل فیسبوک و به ویژه اینستاگرام فعالیت می‌کنند و با اشتراک گذاری ویدیو در قالب پست یا لایو با مخاطبانشان ارتباط برقرار می‌کنند.

زمانی که ویدیویتان آماده شد (و کار ادیت و صداگذاری را انجام دادید) می‌توانید آن را به طور مستقیم یا از طریق لینک embed در بلاگ یا وبسایتتان بارگذاری کنید تا دنبال کنندگان شما بتوانند جدیدترین ویدیوی شما را تماشا کنند.

ولاگر-کیست

چطور از تولید ولاگ به کسب درآمد برسیم؟

ولاگ‌ها به دلیل ماهیت ویدیویی که دارند، معمولا در پلتفرم‌های ویدیویی محور منتشر می‌شوند. در حال حاضر، آپارات بهترین سرویس انتشار ویدیو علی‌الخصوص ولاگ در ایران است. اگر بتوانید به شرایط درآمدزایی از آپارات برسید، می‌توانید درآمد بسیار خوبی داشته باشید. شرایط رسیدن به درآمدزایی در آپارات راحت است و شما با داشتن حداقل ۲۰۰ دنبا‌کننده و ۳۰۰۰ ساعت نمایش در ۳ ماه گذشته می‌توانید درخواست خود را در این سرویس ثبت کنید و کارشناسان ما در آپارات آن را بررسی می‌کنند و در صورتی که شما شرایط بالا را داشتید و ولاگ‌ها را خودتان تولید کرده باشید، عضو سرویس درآمدزایی از آپارات می‌شوید.

آیا ولاگ جایگزین بلاگ خواهد شد؟

با توجه به رشد ناگهانی ولاگرها و استقبال مخاطبان از ولاگ، به نظر می‌رسید که در آینده‌ای نه چندان دور، ولاگ جایگزین بلاگ و محتوای متنی خواهد شد. با این حال، این پیش بینی چندان محتمل نیست، چون همیشه افرادی هستند که خواندن یک متن را به تماشای ویدیو ترجیح می‌دهند؛ به ویژه اگر به دنبال اطلاعاتی مثل اخبار یا طرز تهیه غذا باشند معمولا محتوای متنی کاربرد بیشتری دارد.

علاوه بر این، بلاگ‌های تاثیرگذار بسیار پرطرفدار هستند و هر ساله مخاطبان بیشتری پیدا می‌کنند. اما چیزی که مسلم است این است که بلاگ‌های جدید در مقایسه با گذشته، کار سخت‌تری پیش رو دارند و برای شناخته شدن باید مسیر پرفراز و نشیب‌تری را طی کنند. زیرا رقابت شدیدتری بین بلاگ‌های مختلف به وجود آمده است.

آیا بلاگرها می‌توانند ولاگر باشند؟

در هر دو نوع ولاگ و بلاگ، چیزی که بیشترین اهمیت را دارد محتواست. بنابراین بلاگرها به راحتی می‌توانند ولاگر شوند؛ زیرا تنها کافیست قالب محتوایشان را از مقاله به فرمت ویدیو تغییر دهند. به همین دلیل، بسیاری از بلاگرهای باسابقه به ولاگینگ روی آورده‌اند و با خواندن محتوایشان جلوی دوربین یک محتوای ویدیویی می‌سازند و آن را در پلتفرم‌هایی مثل آپارات یا اینستاگرام به اشتراک می‌گذارند.

عکس این مسئله هم صادق است و ولاگرها هم می‌توانند محتوایشان را در قالب متن منتشر کنند؛ اما با توجه به استقبال بیشتر از ویدیو، این اتفاق کمتر دیده می‌شود.

تجهیزات و ابزارهای ولاگرها و بلاگرها چه فرقی با هم دارد؟

با توجه به تفاوت عمده در قالب محتوای Vlog و Blog، ابزارهای مورد استفاده برای تولید محتوا هم با یکدیگر متفاوت است. در ادامه به ابزارهای مورد استفاده برای تولید هر نوع محتوا اشاره می‌کنیم:

ابزارهای بلاگرها

به طور کلی، بلاگرها به تجهیزات و ابزارهای کمتری نیاز دارند و تولید محتوای متنی نسبت به محتوای ویدیویی کم هزینه‌تر است. با هزینه‌ای در حدود 4 دلار در ماه می‌توانید یک وبسایت حرفه‌ای داشته باشید و انواع مقالات و محتواهای متنی خود را در آن منتشر کنید.

به طور کلی تجهیزات موردنیاز بلاگرها شامل اتصال به اینترنت پرسرعت، یک کامپیوتر و یک وبسایت است.

البته ممکن است بعدها برای پیشرفت کارتان به خرید و افزودن پلاگین‌های مختلف برای وبسایت داشته باشید یا برای افزایش بازدید سایت به صرف هزینه تبلیغات در گوگل ادز، شبکه‌های اجتماعی و هزینه برای سئو نیاز پیدا کنید.

ابزارهای ولاگرها

ولاگرها به تجهیزات و هزینه بیشتری برای تولید محتوا نیاز دارند. با توجه به اینکه ولاگرها محتوای ویدیویی تولید می‌کنند لازم است تجهیزات مربوط به ساخت و ادیت ویدیو نیز در اختیار داشته باشند. نوع دوربین با توجه به کیفیت ویدیو متفاوت است و تجهیزات مورد نیاز از یک موبایل ساده تا دوربین‌های فیلمبرداری حرفه‌ای و گران‌قیمت متغیر است.

برای شروع شاید دوربین موبایل کفایت کند اما ولاگرهای حرفه‌ای و معروف برای ساخت ویدیو و افزایش کیفیت از دوربین‌ها و تجهیزات حرفه‌‌ای استفاده می‌کنند تا مخاطبانشان تجربه کاربری بهتر و لذت‌بخش‌تری داشته باشند.

علاوه بر دوربین، برای ضبط صدا به میکروفون هم نیاز خواهید داشت. صدایی که با موبایل یا دوربین فیلمبرداری ضبط می‌شود معمولا کیفیت بالایی ندارد و تاثیر بدی بر تجربه کاربری خواهد گذاشت؛ به همین دلیل ولاگرهای حرفه‌ای برای ضبط صدا از میکروفون‌ استفاده می‌کنند. قیمت میکروفون با توجه به کیفیت آن متغیر است؛ اما مسلما هرچه بیشتر هزینه کنید کیفیت صدای ضبط شده بالاتر و حرفه‌ای‌تر خواهد شد.

فرق=بلاگر-ولاگر

سه پایه، نور و دکور هم از جمله تجهیزاتی است که برای تولید محتوای ویدیویی نیاز دارید. در مقاله تجهیزات موردنیاز برای تولید محتوا به طور کامل و مفصل در مورد انتخاب بهترین وسایل برای ساخت ویدیو صحبت کرده‌ایم. هرچند با هزینه‌های مختلف می‌توان ویدیو تولید کرد اما به طور کل، هزینه ساخت ویدیو بالاتر از تولید محتوای متنی است؛ اما سودآوری و درآمدزایی ویدیو هم به مراتب بیشتر از محتوای متنی است.

درآخر این‌که: بهتر است بلاگر شوم یا ولاگر؟

بعد از خواندن این مقاله و پیدا کردن جوابِ پرسشِ «ولاگ چیست»، احتمالا این سوال برایتان پیش می‌آید که کدام مسیر بهتر است؟ واقعیت این است که یک جواب قطعی و مشخص برای این سوال وجود ندارد و بهترین جواب تا حد زیادی به شما بستگی دارد. از خودتان بپرسید چه نوع محتوایی را بیشتر دوست دارید؟ حتی درونگرا بودن یا برونگرا بودن شما نیز می‌تواند در انتخاب نوع محتوا تاثیرگذار باشد.

آیا ترجیح می‌دهید پشت میزتان بنشینید و با آرامش و در سکوت یک مقاله 2000 کلمه‌ای بنویسید؟ یا دوست دارید جلوی دوربین باشید و با استفاده از مهارت‌های اجرا و لحن و زبان بدن خود (body language) محتوا و اطلاعات را به مخاطبان منتقل کنید؟

برای بسیاری از افراد، اجرا جلوی دوربین سخت و استرس‌زا است و نوشتن محتوای متنی برایشان به مراتب راحت‌تر است. اما از طرف دیگر، ممکن است برای برخی دیگر، جلوی دوربین بودن نه تنها سخت نباشد که لذت‌بخش هم باشد.

با این حال، این نکته مهم را هم در نظر بگیرید که در حال حاضر تعداد تولیدکنندگان محتوای متنی بسیار بیشتر است و در نتیجه اگر محتوای متنی را انتخاب کنید رقبای بیشتری خواهید داشت. اما بازار محتوای ویدیویی هنوز اشباع نشده و به خاطر هزینه بیشتر و چالش‌های بیشتری که دارد افراد کمتری به سراغ آن می‌روند. این موضوع می‌تواند مزیت ویژه‌ای برای جذب مخاطب باشد؛ چون با ساخت ویدیوی مفید و جذاب می‌توانید خیلی سریع‌تر مخاطب پیدا کنید و دیده شوید.

مطالب پیشنهادی برای شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.