بهترین مدت زمان برای ویدیو در پلتفرم‌های مختلف چقدر است؟

آیا می‌دانستید که تقریباً دو سوم کسب و کارها در استراتژی تولید محتوا و بازاریابی خود از محتوای ویدیویی استفاده می‌کنند؟ زیرا ویدیوها نسبت به متن‌های ساده جذاب‌تر هستند و تماشا کردن آن‌ها نیز خیلی راحت‌تر از خواندن متن‌های طولانی است. اما برای کسب بهترین نتایج و بهره‌مندی از مزایای محتوای ویدئویی، مهم است که تولید ویدیو را به درستی انجام دهید و یکی از مهم‌ترین سوالاتی که تولیدکنندگان محتوا می‌پرسند این است که «طول ویدئو باید چقدر باشد؟».

اگر می‌خواهید بیشترین تعامل و نرخ تبدیل را از ویدیوهای خود به دست بیاورید، طول و مدت زمان ویدیو در هر پلتفرمی که قرار است به اشتراک گذاشته شود بسیار مهم است. ما در اینجا یک راهنمای کلی را برای ویدیوهای شما در هر پلتفرم و وب‌سایتی که قرار است آپلود کنید گردآوری کرده‌ایم که توجه به آن حائز اهمیت است.

چرا طول ویدیو مهم است؟

مدت زمانی که مخاطبان شما صرف تماشای ویدیوها می‌کنند ثابت نیست و کاملاً به ذهنیت، پلتفرم و بسیاری از فاکتورهای دیگر بستگی دارد. هرچند شاید نتوانید به طور کامل این فاکتورها را رعایت کنید، اما حداقل می‌توانید مدت زمان بهینه برای ویدئو را در اولویت قرار دهید.

به طور مثال مشتریان بالقوه در مراحل اولیه آشنایی با شما (کسانی که فیدهای شبکه‌های اجتماعی مثل اینستاگرام را مرور می‌کنند) معمولاً از روی کنجکاوی ویدیوی شما را باز می‌کنند و هنوز برای تماشای یک ویدیوی طولانی آماده نشده‌اند. اما هرچه که ارتباط شما با آن‌ها نزدیک‌تر شود، می‌توانید انتظار داشته باشید ویدیوهای طولانی‌تری را هم از شما مشاهده کنند.

در زیر توجه شما را به برخی از آمار و ارقام مربوط به طول محتوای ویدیویی جلب می‌کنیم:

 • متوسط طول تمام ویدیوهای مربوط به کسب و کارها زیر ۱۰ دقیقه است.
 • اکثر ویدیوها (حدوداً ۵۶ درصد) کمتر از ۲ دقیقه هستند.
 • تنها ۴ درصد از ویدیوهای کسب و کارها طولی بین ۱۰ تا ۲۰ دقیقه دارند.
 • میانگین تعداد ویدیوهای فراتر از ۲۰ دقیقه در سال ۲۰۲۱ با رشد ۲۰۰ درصدی مواجه بوده که نشان می‌دهد تمرکز روی محتوای آموزشی طولانی‌تری مثل وبینارها رو به افزایش است.
 • اگر ویدیوی شما زیر ۶۰ ثانیه باشد، ۶۲ درصد از بینندگان آن را تا انتها تماشا می‌کنند.
 • اگر ویدیوی شما بیشتر از ۲۰ دقیقه باشد، فقط ۲۶ درصد بینندگان ویدیو را تا انتها می‌بینند.

مطلب مرتبط: آمارهای ویدئو مارکتینگ در سال 2022

با در نظر گرفتن این موارد، در ادامه مدت زمان بهینه برای ویدئو در هر پلتفرم یا رسانه را بررسی خواهیم کرد.

زمان محتوای ویدئویی

بهترین مدت زمان ویدئو در اینستاگرام

از استوری‌های چند ثانیه‌ای گرفته تا استریم‌های زنده چند ساعته، اینستاگرام به کاربران اجازه می‌دهد ویدیوهایی با طول مختلف را منتشر کنند. اگرچه اینستاگرام به شما اجازه می‌دهد ویدیوهای ۶۰ ثانیه‌ای آپلود کنید، اما تأثیرگذارترین محتواهای ویدیویی در این پلتفرم، کلیپ‌های کوتاه زیر یک دقیقه‌ای هستند. اگرچه تحلیلگران توصیه می‌کنند که حتماً پیام خودتان را در ۲۰ ثانیه نخست کلیپ به مخاطب انتقال دهید.

به طور مثال، ویدئوی تبلیغاتی نوشیدنی‌های ویمتو را در زیر مشاهده کنید:

بهترین مدت زمان ویدیو در استوری اینستاگرام ۱۵ ثانیه است و شما باید در این مدت بتوانید پیام خودتان را به مخاطب انتقال دهید. همچنین اگر قصد دارید ویدیوهای بلندتری را در IGTV آپلود کنید، مدت زمان ویدیو در IGTV اینستاگرام بهتر است که از ۱۰ دقیقه فراتر نرود. اما در مورد لایو اینستاگرام کاملاً قضیه برعکس است. هر چه مدت زمان لایو شما طولانی‌تر باشد، فرصت جذب مخاطب بیشتری خواهید داشت. شما می‌توانید لایو‌هایی تا ۱ ساعت هم داشته باشید. در این قسمت می‌توانید اطلاعات بیشتری درباره تولید محتوای اینستاگرام بیاموزید.

بهترین مدت زمان ویدیو در یوتیوب

یوتیوب بعد از گوگل، دومین وب‌سایت برتر جهان است. همین به تنهایی کافیست تا بدانید که مخاطبان زیادی در آن هستند که می‌توانند محتوای ویدیویی شما را ببینند. کاربران در یوتیوب بیش از ۱ میلیارد ساعت ویدیو تماشا می‌کنند (منبع).

بنابراین مهم است بدانید که چه مدت زمانی برای یک محتوای ویدیویی ایده‌آل در یوتیوب مناسب است تا توسط تعداد افراد بیشتری دیده شود. گرچه ویدیوهای یوتیوب می‌توانند تا ۱۲ ساعت هم ادامه پیدا کنند، اما باید با توجه به کسب و کار و نوع محتوایی که قرار است آپلود کنید، مدت زمان بهینه برای ویدئو خود را پیدا کنید.

مدت زمان ایده‌آل برای تبلیغات ویدیویی بامپر در یوتیوب ۶ ثانیه است و تبلیغات پیش پخش می‌توانند بین ۱۵ تا ۲۰ ثانیه باشند.

بهترین مدت زمان برای ویدیوهای آپلودی شما هم می‌تواند بین ۷ تا ۱۵ دقیقه باشد. اما همانطور که گفتیم یک ویدیوی آموزشی یا معرفی کامل یک محصول، می‌تواند طولانی‌تر هم باشد.

بهترین مدت زمان ویدیو در آپارات

طبق گزارش سالانه آپارات، از تیر 1399 تا تیر 1400، به ازای هر دقیقه، بیش از دو ساعت و 15 دقیقه ویدئو در آپارات بارگذاری شده و رکورد آپلود ویدیو در آپارات به 72 میلیون دقیقه در سال رسیده است.

این آمار نشان‌دهنده پتانسیل بسیار بالای آپارات به عنوان یکی از بزرگ‌ترین و محبوب‌ترین سایت‌های ایرانی برای انتخاب به عنوان پلتفرم ویدیویی از سوی کاربران است.

اما اگر می‌خواهید ویدیوهای شما به طور کامل در این پلتفرم دیده شود، باید توجه ویژه‌ای به طول ویدئو داشته باشید. بهترین طول ویدیو برای تبلیغات پری رول (Pre-rolls) بین ۱۵ تا ۲۰ ثانیه است. ویدئوهای زیر 2 دقیقه معمولا بازدید بالاتری دریافت می‌کنند. دیگر ویدیوها با موضوعات آموزشی و سرگرمی با طولی بین ۷ تا ۱۵ دقیقه، بازخورد مناسبی خواهند داست. مگر اینکه بخواهید ویدیوهای آموزشی طولانی یا فیلم و سریال آپلود کنید که بحث آن متفاوت است.

بهترین مدت زمان ویدیو در توییتر

ویدیوها در پلتفرم پرنده آبی، توییتر محبوبیت خوبی به دست آورده‌اند و طبق آمار روزانه دو میلیارد نفر در این پلتفرم ویدیو می‌بینند. آمارها نشان می‌دهد توییت‌هایی که حاوی ویدیو هستند، ۱۰ برابر بیشتر از توییت‌های بدون ویدیو با مخاطبان تعامل ایجاد می‌کنند. اما برای درگیر کردن کاربران، زمان ویدیو در توییتر اهمیت زیادی دارد.

بررسی‌ها نشان می‌دهد هم برای توییت‌ها و هم ویدیوهای تبلیغاتی، مدت زمان بهینه برای ویدئو بین ۲۰ تا ۴۵ ثانیه است.

اگرچه ویدیوها می‌توانند تا ۲ دقیقه و ۲۰ ثانیه هم ادامه پیدا کنند، اما توجه داشته باشید که ذائقه مخاطبان توییتر متن‌ها و ویدیوهای کوتاه است. اما ویدیوهای استاندارد به کنار، فایل‌های ویدیویی GIF نیز در توییتر به صورت خودکار پخش می‌شوند.

شما می‌توانید ویدیوهای تبلیغاتی محصولات را به صورت فایل‌های GIF و با نوشتن توضیحات روی ویدیو در توییتر منتشر کنید تا کاربرانی که عادت دارند بدون صدا در صفحه فید توییتر مرور کنند را هم درگیر کنید؛ طول این ویدیوها نیز بهتر است تا حداکثر ۳۰ ثانیه باشد.

جمع‌بندی

این روزها که مردم حوصله خواندن متن‌های طولانی روزنامه‌وار را ندارند، ویدیوها نقش بسیار پررنگی در بازاریابی ایفا می‌کنند. به همین بهانه بسیاری از کسب و کارها شروع به تولید محتوای ویدیویی و انتشار آن در پلتفرم‌های مختلف مثل اینستاگرام، یوتیوب، آپارات و توییتر کرده‌اند. اما اگر می‌خواهید ویدیوی شما بیشترین نرخ تعامل را به دست بیاورد، باید به مدت زمان بهینه برای ویدئو توجه داشته باشید. در غیر این صورت، احتمال نادیده گرفتن ویدیو و به هدر رفتن هزینه و زحمات شما زیاد است.

نظر شما در این باره چیست؟ بیشتر چه ویدیوهایی در اینستاگرام توجه شما را به خودشان جلب می‌کنند؟ آیا ویدیوهای طولانی در آپارات یا یوتیوب را تا انتها تماشا می‌کنید؟ خوشحال می‌شویم نظرات خودتان را در زیر همین مطلب با ما به اشتراک بگذارید.
مطالب پیشنهادی برای شما
2 نظرات
 1. مالک می گوید

  باز هم بیشتر بنویس خوب بود

  1. فریبا امامی می گوید

   مالک عزیز، حتما

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.