تفاوت استودیوی خانگی و حرفه ای

با یک استودیو خانگی شروع کنم یا یک استودیو حرفه‌ای راه بیندازم؟ این سوالی‌ست که تولید‌کنندگان محتوای ویدیویی در ابتدا از خود می‌پرسند. ممکن این موضوع بسیار گیج و کلافه‌تان کرده باشد. در این مقاله یک راهنمای جامع درباره این موضوع آماده کرده‌‌ایم و مواردی مانند تفاوت استودیوی خانگی و حرفه‌ای را مطرح کردیم. اگر قصد دارید یک استودیو تولید محتوای ویدیویی راه‌اندازی کنید ولی نمی‌دانید چه کار کنید، این مقاله برای شماست. تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

استودیوی خانگی چیست؟

استودیو خانگی  یک محیط تولید محتوا با استفاده از ارزان‌ترین وسایل و خلاقانه‌ترین روش‌ها در خانه خودتان است. شما در استودیو خانگی با کمترین امکانات اقدام به تولید محتوای ویدیویی می‌کنید و از آن به کسب درآمد می‌رسید. بسیاری از تولید‌کنندگان محتوای مشهور با یک استودیو خانگی شروع به کار کرده‌اند و به‌ مرور آن را به استودیو حرفه‌ای تبدیل کرده‌اند.

نکته مثبت یک استودیو خانگی کم‌هزینه بودن است. در شروع کار به‌دلیل داشتن ریسک بالا و نداشتن سرمایه استودیو خانگی می‌تواند گزینه مناسبی باشد. شاید بتوان گفت تفاوت استودیوی خانگی و حرفه ای در همین مورد است.

مزایای استودیو خانگی

بزرگترین مزیت استودیو خانگی کم هزینه بودن آن است. این باعث می‌شود شما به‌راحتی بتوانید کار خود را شروع کنید و ایده‌هایتان را عملی کنید؛ همچنین تا حدی کمک می‌کند که پول خود را ذخیره کنید و برای تجهیزات مختلف صرف نکنید؛ اما استودیو خانگی دارای مزایای دیگری هم است که در ادامه آن‌ها را برایتان لیست کرده‌ایم:

مزایای استودیو خانگی
 • عدم نیاز به تجهیزات: در استودیو خانگی شما نیاز به تجیهزات خاصی ندارید. این بدان معنا است که نیازی به هزینه‌های سنگین برای خرید سافت باکس، فیلتر نور، دوربین حرفه‌ای و امثالهم ندارید.
 • نیاز نداشتن به تزئینات: افرادی که استودیو حرفه‌ای دارند، هزینه‌ی زیادی برای دکور، تزئینات و صحنه صرف می‌کنند. شما در استودیو خانگی می‌توانید با لوازمی که در دسترس دارید مانند تابلو یا گلدان این کار را انجام دهید.
 • وجود نور طبیعی: در استودیو‌های حرفه‌ای که هزینه زیادی برای نور و تجهیزات نورپردازی صرف می‌شود؛ زیرا بسیاری از استودیو‌های حرفه‌ای کاملا پوشیده هستند. در استودیو خانگی شما به راحتی می‌توانید از نور طبیعی استفاده کنید. این می‌تواند حال و هوای بهتری هم به ویدیو‌هایتان دهد.
 • ریسک کم: شروع تولید محتوا می‌تواند یک سرمایه‌گذاری باشد. اگر با دید سرمایه‌گذاری به این کار نگاه کنید، شروع با یک استودیو خانگی ریسک کمتری دارد؛ زیرا شما هزینه نقدی زیادی در ابتدای کار نمی‌کنید، به هر دلیلی ممکن است از ادامه راه منصرف شوید و اگر هزینه زیادی کرده باشید متحمل ضرر زیادی می‌شوید.

محدودیت‌های استودیو خانگی

خب درست است که استودیو خانگی هزینه زیادی ندارد؛ اما محدودیت‌های زیادی دارد که ممکن است کار شما را دشوار کند. برخی از این محدودیت‌ها در لیست زیر آمده‌اند:

 • فضای کم: متاسفانه شما در استودیو خانگی محدودیت فضا دارید و برای راه‌اندازی یک استودیو تولید محتوا نمی‌توانید به یک فضای بزرگ دسترسی داشته باشید. این باعث می‌شود نمای ویدیو‌ها همیشه تکراری باشند و جایی برای صحنه‌های جدید نباشد.
 • مشکلات صدا: با روش‌های زیادی می‌توانید استودیو خانگی را عایق صدا کنید؛ اما بیایید صادق باشیم در هر صورت ممکن است شما نویز زیادی را دریافت کنید، به‌هر حال دارید در خانه ویدیو ضبط می‌کنید و امکان دارد نویز زیادی در خانه‌تان وجود داشته باشد. به‌خصوص اگر یک کودک در خانه‌تان باشد.
 • کیفیت پایین: نتیجه یک محتوای استودیو خانگی می‌تواند رضایت بخش باشد؛ اما دارای کیفیتی فوق‌العاده نیست. شما در استودیو خانگی باید به کم راضی باشید؛ چرا که بسته به امکانات نمی‌توان خروجی با کیفیتی داشت.

استودیو حرفه‌ای چیست؟

استودیو حرفه‌ای یک استودیو مختص تولید محتوا است که دارای امکاناتی برای این کار است. برای مثال تجهیزات نورپردازی، صدا برداری و تصویربرداری برخی از امکاناتی هستند که در این استودیو وجود دارند. معمولا استودیو‌های حرفه‌ای دارای فضای بزرگی هستند که افراد می‌توانند چند صحنه برای تصویربرداری در آن ایجاد کنند. اگر قصد ارائه خدمات به افراد دیگر و شرکت‌ها داشته باشید باید یک متخصص تولید محتوا هم در استودیو حرفه‌ای حضور داشته باشد.

راه‌اندازی یک استودیو حرفه‌ای نیازمند صرف هزینه‌ی زیادی است و شما باید آن را یک سرمایه‌گذاری تصور کنید؛ البته هزینه مشخصی نمی‌توان برای یک استودیو حرفه‌ای مشخص کرد؛ زیرا بسته به تجهیزاتی که تهیه می‌کنید کاملا متفاوت است. یک استودیو حرفه‌ای باید حداقل امکانات نورپردازی، تصویربرداری و صدابرداری را داشته باشد تا فرآیند تولید محتوا با کیفیت مناسبی طی شود.

مزایای استودیو حرفه‌ای

در استودیو حرفه‌ای معمولا دست شما برای تولید محتوا‌های باکیفیت و فوق‌العاده باز است؛ زیرا با امکانات موجود می‌توانید کیفیت ویدیو‌هایتان را ارتقا دهید. علی رغم هزینه‌های زیاد یک استودیو حر‌فه‌ای، آن دارای مزیت‌هایی است که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم:‌

مزایای استودیو حرفه‌ای
 • کیفیت بالای ویدیو‌ها: ما روز به روز شاهد افزایش تولید‌کنندگان محتوا هستیم و این افزایش باعث می‌شود انتظار مخاطبان از ویدیو‌ها بیشتر شود. به‌همین دلیل کیفیت ویدیو‌ها تبدیل به یک معیار برای سنجیدن محتوا‌های خوب شده است. یک استودیو خانگی برای شروع کار بسیار مناسب است؛ اما اگر می‌خواهید رقابت کنید و مخاطبان زیادی به‌دست بیاورید باید ویدیو‌های باکیفیتی تولید کنید.
 • محدود نبودن به زمان و موقعیت: در استودیو خانگی شما باید در زمان خاصی فیلم‌برداری کنید؛ زیرا تنها در آن زمان‌های خاص نور طبیعی مناسب است. علاوه بر آن ممکن است در همه‌ی موقعیت شما به‌دلیل وجود نویز و سر و صدای زیاد قادر به فیلم‌برداری نباشید. در استودیو حرفه‌ای شما به‌خاطر داشتن محیط جدا و مخصوص؛ همچنین داشتن کنترل کامل بر روی نور محدودیتی در این زمینه ندارید.
 • عایق بودن محیط: استودیو‌های حرفه‌ای معمولا به‌صورت دقیق عایق صدا می‌شوند و این باعث می‌شود ویدیو‌های شما عاری از هر‌گونه نویز و صدای مزاحم باشد. در نهایت کیفیت ویدیو شما افزایش پیدا می‌کند.
 • فضای بزرگ برای صحنه‌های مختلف: معمولا استودیو‌های حرفه‌ای دارای یک فضای اختصاصی و جدا هستند که می‌توان در آن‌ها صحنه‌های مختلفی برای تولید ویدیو طراحی کرد. این از تکراری بودن ویدیو‌ها جلوگیری می‌کند؛ همچنین می‌تواند به شما کمک کند که بسته به موضوعات محیط‌های مختلفی برای ویدیو‌ها درست کنید.

محدودیت‌های استودیو حرفه‌ای

در استودیو‌های حرفه‌ای شما نیازمند صرف هزینه نقدی زیادی هستید؛ همچنین ممکن است راه‌اندازی یک استودیو حرفه‌ای کاری زمان‌بر باشد. علاوه بر این‌ها معمولا فرآیند تولید محتوا هم زمان‌بر است؛ زیرا باید وقت زیادی صرف تنظیم نور و تصویر و موارد دیگر کنید. اگر شما در حوزه تولید محتوا تخصص نداشته باشید نیازمند فردی متخصص خواهید بود که در زمینه نورپردازی، فیلم‌برداری و صدا‌برداری تخصص داشته باشد و به شما کمک کند.

در استودیو حرفه‌ای شما زمان و انرژی زیادی هم باید بابت تدوین ویدیو‌ها صرف کنید؛ البته این مورد درباره‌ی استودیو خانگی هم وجود دارد؛ اما شما در استودیو حرفه‌ای باید با نرم‌افزار‌های حرفه‌ای‌تری کار کنید و تدوین‌های باکیفیت‌تری انجام دهید. این مورد هم نیاز به متخصص دارد. در ادامه قصد داریم به تفاوت‌های کلیدی استودیو خانگی و حرفه‌ای بپردازیم.

استودیو خانگی در برابر استودیو حرفه‌ای: تفاوت‌های کلیدی

تفاوت استودیوی خانگی و حرفه‌ای شامل چند مورد می‌شود که می‌تواند تصمیم شما را در راه‌اندازی یک استودیو تغییر دهد. در زیر به کلیدی‌ترین تفاوت‌های این دو استودیو می‌پردازیم:

هزینه راه‌اندازی

مهم‌ترین تفاوت استودیوی خانگی و حرفه ای هزینه راه‌اندازی آن‌هاست. شما برای راه‌اندازی یک استودیو خانگی نیازی به صرف هزینه زیادی ندارید؛ حتی می‌توانید به خرج یک ریال یک استودیو خانگی راه‌اندازی کنید و تولید محتوا را آغاز کنید. در عوض برای راه‌اندازی یک استودیوی حرفه‌ای باید هزینه زیادی بپردازید تا تجهیزات تهیه کنید.

محدودیت

با این که برای راه‌اندازی استودیو حرفه‌ای باید هزینه زیادی صرف کنید؛ اما بسیاری از محدودیت‌های تولید محتوا برایتان از بین می‌رود. شما در استودیو خانگی از لحاظ نور، زمان ضبط، موقعیت ضبط و بسیاری از موارد دیگر دارای محدودیت هستید؛ اما در استودیو حرفه‌ای این محدودیت را از بین می‌روند. شما با در اختیار داشتن تجهیزات می‌توانید در هر زمان ویدیو ضبط کنید. علاوه بر آن تجهیزات به شما کمک می‌کنند که محدودیت کیفیت را هم از بین ببرید.

سرعت

تفاوت استودیوی خانگی و حرفه ای در سرعت، سریع بودن استودیو خانگی است. با این که استودیو حرفه‌ای باعث تولید محتوا‌هایی با کیفیت‌تر و جذاب‌تر می‌شود؛ اما به هر حال زمان بیشتری از شما می‌گیرد. برای مثال تنظیم نور در استودیو حرفه‌ای ممکن است زمان زیادی از شما بگیرید. در استودیو خانگی همه‌چیز سریع اتفاق میوفتد.

منبع نور

بحث تنظیم نور و نورپردازی شد. یکی از مولفه‌های مهم ویدیو منبع نور است. تفاوت استودیوی خانگی و حرفه‌ای در منبع نور، نوع آن است؛ در واقع شما در استودیو خانگی باید از نور طبیعی خورشید استفاده کنید که تنها در زمان خاصی قابل دسترس است. در استودیو حرفه‌ای منبع نور شما مصنوعی است و می‌تواند یک سافت باکس یا نور ثابت و… باشد. راستش را بخواهید نمی‌شود گفت کدام منبع نوری بهتر است. این بسته به استفاده شما می‌تواند تغییر کند.

انتخاب استودیو مناسب برای شما

تا این جا که به توضیح مفصل استودیو‌ها پرداختیم، احتمالا برایتان این سوال پیش آمده که کدام استودیو مناسب شما است؟ برای تصمیم‌گیری این موضوع باید چند مولفه را در نظر بگیرید:

هدف

می‌خواهید یک کانال آپارات راه‌اندازی کنید؟ یا می‌خواهید برای مشتریان‌تان ویدیو بسازید؟ یکی از مهم‌ترین مواردی که در راه‌اندازی یک استودیو در نظر بگیرید، هدفتان است. برای مثال شما قصد دارید به تازگی یک کانال آپارات راه‌اندازی کنید، شاید در ابتدای این راه نیازی به استودیو حرفه‌ای نداشته باشید و یک استودیو خانگی کارتان را راه بیندازد.

بودجه

مورد مهم بعدی میزان بودجه‌ای که دارید است. اگر بودجه‌ی کافی ندارید باید به فکر راه‌اندازی یک استودیو خانگی باشید. راه‌اندازی یک استودیو حرفه‌ای بسته به نیاز شما می‌توانید هزینه زیادی برایتان داشته باشد.

میزان ریسک

چند بار این نکته را تکرار کردم که اگر به این کار به عنوان یک سرمایه‌گذاری نگاه کنید، می‌توانید بر اساس میزان ریسک تصمیم بگیرید که کدام گزینه مناسب شما است. تفاوت استودیوی خانگی حرفه‌ای در موضوع ریسک بسیار است. اگر شما قصد دارید برای این کار ریسک کمی کنید، بهتر است با راه‌اندازی یک استودیو خانگی شروع کنید. استودیو خانگی به‌دلیل نیاز کمتر به هزینه نقدی و زمانی ریسک پایین‌تری هم دارد.

راه‌اندازی استودیو خانگی

در این جا یک راهنمای سریع و کوتاه برای راه‌اندازی استودیو خانگی با شما به اشتراک گذاشتیم:

از دوربین موبایل برای فیلم‌برداری استفاده کنید

در استودیو خانگی نیازی به دوربین حرفه‌ای ندارید. کافی‌ست با استفاده از موبایل خود ویدیوتان را ضبط کنید؛ البته اگر یک دوربین خانگی هم دارید می‌تواند در افزایش کیفیت بهتان کمک کند. نکته‌ای که در فیلمبرداری با موبایل باید به آن توجه کنید، ضبط فیلم به‌صورت افقی است. احتمالا این نکته بدیهی است؛ اما فراموش نکنید که لنز دوربین را پاک کنید.

از نور خورشید کمک بگیرید

نور یک موضوع کلیدی در استودیو خانگی و تولید ویدیو است. استفاده از لامپ‌های ال‌ای دی و چراغ مطالعه گزینه‌ی مناسبی برای منبع نور نیستند. همان‌طور که قبلا گفتیم می‌توانید از نور طبیعی خورشید استفاده کنید. برای این کار کافی‌ است در کنار یک پنجره بنشینید یا یک شیشه‌ای؛ به‌طور کلی باید در مکانی ویدیو را ضبط کنید که نور طبیعی به آن جا می‌تابد. سعی کنید مواردی درباره‌ی زاویه تابش نور یاد بگیرید که در بهترین زاویه ویدیوتان را ضبط کنید.

یک سه‌پایه موبایل تهیه کنید

داشتن یک سه‌پایه موبایل ضروری نیست؛ اما می‌توان از چند جهت کار شما را راحت کند. اولین مورد این که نیازی به فردی ندارید که از شما فیلم‌برداری کند. مورد دوم هم باعث جلوگیری از لرزش‌های زیاد و بی‌کیفیت شدن ویدیو می‌شود. این ابزار هزینه زیادی ندارد.

از یک دیوار یا کتابخانه برای پس‌زمینه استفاده کنید

برای پس‌زمینه استودیو خانگی نیازی به خرید پرده سبز و… ندارید. برای این کار می‌توانید یک دیوار را تزئین کنید یا دیواری که از نظرتان زیبا است استفاده کنید. داشتن جزئیاتی در پس‌زمینه مانند گلدان یا تابلو می‌تواند ویدیوتان را جذاب کند؛ همچنین از مکان‌هایی مانند کتابخانه هم برای پس‌زمینه می‌توانید استفاده کنید.

از نرم‌افزار‌های ادیت مناسب استفاده کنید

این موضوع بستگی به کاربری شما دارد. اگر می‌خواهید از سیستم‌ عامل اندروید یا آی او اس برای این کار استفاده کنید، نرم‌افزار‌هایی مانند اینشات مناسب هستند. اگر کاربر ویندوز هستید Camtasia برای شروع عالی است و زمانی که در تدوین ماهر شدید می‌توانید از پریمیر استفاده کنید. برای اطلاعات بیشتری می‌توانید مقاله آموزش صفر تا صد ساخت استودیو فیلمبرداری خانگی را مطالعه کنید.

از نرم افزارهای ادیت مناسب استفاده کنید

ارتقاء به استودیو حرفه‌ای

پس از این که استودیو خانگی خودتان را راه‌اندازی کردید، می‌توانید به‌مرور آن را تبدیل به یک استودیو حرفه‌ای کنید. در واقع می‌توانید تجیهزات خود را به مرور تکمیل کنید و در ابتدا با تهیه تجهیزات ضروری مانند میکروفون و دوربین شروع کنید. در نهایت زمانی که به کسب درآمد رسیدید می‌توانید یک فضای اختصاصی هم برای استودیو حرفه‌ای خود اجاره کنید و شروع به ساخت آن جا کنید. این راه احتمالا روش امن‌تری برای شماست.

نتیجه‌گیری

در این مقاله به سوال همیشگی تولیدکنندگان محتوا یعنی استودیو خانگی یا حرفه‌ای پاسخ دادیم. سعی کردیم به طور کامل به این دو نوع استودیو بپردازیم و مزایای و محدودیت‌های آن‌ها را با شما به اشتراک بگذاریم. درباره‌ی تفاوت استودیوی خانگی و حرفه ای صحبت کردیم و لیست تفاوت‌های کلیدی را به شما ارائه دادیم.

در نهایت موضوعاتی هم درباره‌ی انتخاب نوع استودیو به شما گفتیم. پس این موارد سعی کردیم یک راهنمای کوتاه برای راه‌اندازی استودیو خانگی آماده کنیم. امیدوارم این مقاله برای شما مفید بوده باشد و به جواب سوال‌هایتان رسیده باشید. به ما در بخش نظرات بگویید که تصمیم گرفتید چه استودیویی راه‌اندازی کنید؟

مطالب پیشنهادی برای شما
2 نظرات
 1. پژوهشگر می گوید

  خیلی مفید بود.
  مسئله نویز و صدای مزاحم در استودیوی خانگی واقعا مهم است و من دچار این مشکل هستم.
  همچنین داشتن سه پایه برای نگهداشتن دوربین یا موبایل لازم است خصوصا اگر تنهایی کار میکنید.

  1. فریبا امامی می گوید

   خواهش می‌کنم. امیدوارم این مشکل براتون زودتر حل بشه. بله دقیقا داشتن سه‌پایه خیلی لازمه.

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.