بررسی دلایل موفقیت و تحلیل کانال «اسب بخار» در آپارات

خودرو، یکی از حوزه‌های محبوب برای تولید محتوا به خصوص در بین قشر جوان است. در گذشته برای آنکه با مشخصات فنی، امکانات و کیفیت ساخت یک اتومبیل آشنا شوید، حتماً باید به یک نمایشگاه خودرو می‌رفتید و از نزدیک آن را بررسی می‌کردید. اما حالا چند سالی است که گروه‌های تولید محتوای خوبی مثل «اسب بخار» در سرویس ویدیویی آپارات ظهور پیدا کرده‌اند که کار را برای این افراد آسان می‌کنند.

در حالی که پشت میز کامپیوتر خود نشسته‌اید یا روی مبل به دور از ترافیک خیابان‌ها در حال استراحت هستید، می‌توانید ویدیوهای بررسی اتومبیل‌هایی که دوستشان دارید را ببینید، آن‌ها را با هم مقایسه کنید و از نظرات کارشناسی فعالان این حوزه برای انتخاب یک اتومبیل مناسب استفاده کنید.

کانال اسب بخار در آپارات توسط محمدمهدی تفضلی و حسین دلاور مدیریت می‌شود و این دو که خودشان هم ماشین‌باز حرفه‌ای هستند، وظیفه تولید و اجرای آیتم‌های ویدیویی اسب بخار را بر عهده دارند.

کانال آپارات اسب بخار در حال حاضر بیش از ۱۹ هزار دنبال کننده مستقیم دارد و ویدیوهای این گروه ده‌ها هزار بار توسط کاربران مشاهده یا دانلود می‌شود. ما در برنامه آپارات کست با این دو تولیدکننده محتوا گپ و گفتی دوستانه داشتیم؛ اما امروز می‌خواهیم دلایل موفقیت این گروه را با هم بررسی کنیم. اگر به حوزه تولید محتوا علاقه‌مندید می‌توانید از تجربیات و علل موفقیت اسب بخار استفاده کنید و ویدئوهای پربازدیدتر و موفق‌تری داشته باشید. اما قبل از آنکه بخواهیم به بررسی این دلایل بپردازیم، نگاهی به تاریخچه و آغاز فعالیت اسب بخار خواهیم انداخت.

نگاهی به تاریخچه فعالیت اسب بخار

محمدمهدی تفضلی و حسین دلاور دو دوست قدیمی و دو علاقه‌مند به حوزه اتومبیل هستند و همین علاقه انگیزه خوبی برای آن‌ها بود تا بخواهند برای دیگر علاقه‌مندان ماشین‌ها تولید محتوای ویدیویی کنند.

«پیدا کردن روشی برای خاموش کردن سیستم کنترل پایداری خودرو تویوتا آریون»، این دو نفر را به این فکر فرو برد که می‌توانند در واقع همین آموزش را به صورت یک آیتم ویدیوی ضبط کرده و در اختیار عموم کاربران قرار دهند و همین موضوع، زمینه‌ساز شروع فعالیت گروه اسب بخار شد.

درست ۷ سال پیش، اولین ویدیوی کانال اسب بخار در آپارات با مضمون بررسی خودرو لکسوس GS250 Fsport منتشر شد. اجرای دوستانه و دلنشین محمدمهدی تفضلی و حسین دلاور با استقبال عمومی خوبی از سوی کاربران آپارات همراه شد و این انگیزه در آن‌ها ایجاد شد تا بخواهند کار را به شکل جدی‌تری به جلو ببرند. از آن به بعد شاهد انتشار بررسی دقیق تمام ابعاد و توانایی‌های انواع اتومبیل‌های ایرانی و خارجی مونتاژی و وارداتی توسط این گروه بودیم.

آن‌ها گاهی اوقات خودروها را با یکدیگر مقایسه هم می‌کنند، رویدادهای داخلی بزرگ صنعت خودرو مثل نمایشگاه‌های بین‌المللی خودرو در ایران را تحت پوشش خبری قرار می‌دهند و اکنون به رقیب ایرانی برنامه‌های محبوب جهانی «تور بزرگ» و «تخت گاز» تبدیل شده‌اند.

دلایل موفقیت کانال اسب بخار در آپارات

اسب بخار طی این هفت سال فعالیت خودش موفق شده نزدیک به ۲۰ هزار دنبال کننده در آپارات پیدا کند و آمار مشاهده ویدیوهای تولیدی آن‌ها بعضاً تا ۱۰۰ هزار بازدید هم می‌رسد.

مطلب مرتبط: روش‌های افزایش بازدید آپارات

اما چه دلایلی باعث موفقیت این گروه خلاق بین کاربران علاقه‌مند به خودرو شده است؟

۱. علاقه‌مندی زیاد مجریان آیتم‌ها به حوزه خودرو

یکی از عمده‌ترین دلایل موفقیت کانال اسب بخار در آپارات، علاقه وافر مجریان این برنامه، محمدمهدی تفضلی و حسین دلاور به مباحث مربوط به خودرو است. آنطور که از مصاحبه‌های این دو نفر می‌توان برداشت کرد، مجریان و طراحان اصلی اسب بخار به خاطر عشق و علاقه به خودرو تحصیلات دانشگاهی خود را در رشته مکانیک دنبال کرده‌اند و این باعث نزدیک‌تر شدن هر چه بیشتر آن‌ها به درک کاملی از بخش فنی و ساختار اتومبیل‌ها شده است.

مجریان این برنامه اشراف اطلاعاتی کامل به صنعت خودروسازی، مونتاژ قطعات و بخش‌های فنی خودروها دارند. همین باعث شده بتوانند به بهترین شکل ممکن و کاملاً منطقی اتومبیل‌ها را بررسی کرده و در مورد آن‌ها اطلاعات مفیدی را در اختیار کاربران بگذارند.

کانال اسب بخار

۲. اجرای راحت و دلنشین مجریان برای مخاطبان

اجرای خوب و حرفه‌ای، یکی از مهم‌ترین عواملی است که می‌تواند در موفقیت یک محتوا ویدیویی تأثیرگذار باشد. محمدمهدی تفضلی و حسین دلاور به عنوان مجریان اصلی برنامه اسب بخار، به گونه‌ای آیتم‌ها را اجرا می‌کنند که مخاطبان دوست دارند.

درست مثل مجریان محبوب برنامه‌های بین‌المللی مربوط به خودرو مثل جرمی کلارکسون و ریچارد هموند، این دو نفر هم تلاش می‌کنند شوخی و خنده را هم چاشنی اجرای خود کنند تا فرم برنامه از آن حالت خشک مکانیکی خودروها خارج شود و حتی کسانی که خیلی علاقه‌مند به این حوزه نیستند را هم جذب دنیای ماشین‌ها کنند.

وقتی مجریان این برنامه در حال بررسی یا مقایسه ماشین‌ها هستند، تسلط آن‌ها در اجرا باعث اعتماد کامل مخاطب می‌شود و حس خوبی که انتقال می‌دهد، شما را ترغیب می‌کند آیتم‌های ویدیویی این گروه را هم تماشا کنید. ارتباط دوستانه این دو در آیتم‌ها هم جالب توجه بوده و باعث جذابیت هر چه بیشتر برنامه شده است.

۳. تدوین و تصویربرداری مناسب

گروه اسب بخار دارای یک تیم حرفه‌ای ضبط است که شامل کارگردان، سردبیر، تصویربردار، عکاس و مدیر تولید می‌شود. همیشه لازمه جذابیت یک آیتم ویدیویی، ضبط حرفه‌ای تصاویر و تدوین مناسب آن‌ها است که به مذاق کاربران خوش آید.

بررسی ویدیوهای این گروه در آپارات نشان می‌دهد که اسب بخار به خوبی کار خودش را بلد است و آیتم‌هایی را تدوین و منتشر می‌کند که اصول حرفه‌ای فیلمبرداری به خوبی در آن رعایت شده است.

اعضای این تیم همیشه سعی می‌کنند بالاترین استاندارد فیلمبرداری را در ضبط برنامه‌های خود رعایت کنند. به طور مثال موقع بررسی کابین داخلی خودرو، از یک دوربین با لنز فوق عریض استفاده می‌کنند که می‌تواند دو مجری و نمای بزرگی از خودرو را به نمایش بگذارد تا کاربر حس کند خودش هم داخل آن خودرو قرار دارد.

مجریان این برنامه در مورد هر یک از عناصر خودرو که صحبت می‌کنند، یک دوربین مستقل روی آن بخش زوم می‌کند تا تماشاگران به خوبی بتوانند آن موضوع را درک کنند.

این گروه ویدیوهایشان را با کیفیت‌های مختلفی در دسترس کاربران قرار می‌دهند تا متناسب با سرعت اینترنت و پهنای باند خود بتوانند آن‌ها را تماشا کنند. صدابرداری، قاب‌بندی و تدوین نهایی خوب هم جزوی از تمام کارهای تولیدی اسب بخار است. همه‌ی این‌ها باعث موفقیت کانال اسب بخار در آپارات و محبوبیت دو مجری این برنامه،‌ محمدمهدی تفضلی و حسین دلاور بین علاقه‌مندان به حوزه خودرو شده است.

۴. بررسی تمام خودروهای محبوب بازار و مقایسه آن‌ها با یکدیگر

یکی از بزرگ‌ترین قشر بینندگانی که ویدیوهای این کانال آپاراتی را می‌بینند، مشتریانی هستند که به دنبال خرید خودرو ایرانی یا خارجی بوده و می‌خواهند پیش از خرید با تمام مزایا و معایب آن آشنا شوند. این گروه تقریباً تمام خودروهای ایرانی موجود در بازار که پرفروش هستند را به دقت بررسی کرده و کاربران را با عناصر طراحی، کیفیت ساخت و مشخصات فنی آن‌ها آشنا می‌کنند.

اما بسیاری از کاربران دوست دارند مقایسه خودروها با یکدیگر را ببینند. اسب بخار با درک این موضوع همیشه سعی می‌کند اتومبیل‌های محبوب را در کنار یکدیگر گذاشته و مقایسه کاملی از آن‌ها را ارائه کند.

به طور مثال همین چند وقت پیش آن‌ها در آیتمی به مقایسه اتومبیل‌های رانا پلاس، پژو ۲۰۶ و پژو ۲۰۷ صندوق‌دار به عنوان محبوب‌ترین خودروهای تولید داخل با یکدیگر پرداختند که در ادامه می‌توانید ویدیوی آن را مشاهده کنید؛ اخیراً هم دو اتومبیل وارداتی محبوب هیوندای i20 و تویوتا یاریس را با یکدیگر مقایسه کرده‌اند. 

اما ویدیوهای این گروه فقط مختص به اتومبیل‌ها نیست. اسب بخار ویدیوهایی از بررسی انواع موتورسیکلت‌های محبوب برندهای یاماها، هوندا و غیره را هم برای علاقه‌مندان به این وسایل نقلیه منتشر می‌کنند.

۵. تنوع زیاد در آیتم‌های ویدیویی

تنوع آیتم‌های ویدیویی این گروه بسیار زیاد است. برخی از ویدیوهای اسب بخار مختص بررسی اتومبیل‌های داخلی و خارجی است، برخی دیگر خودروها را با یکدیگر مقایسه می‌کنند، بررسی و مقایسه انواع موتورسیکلت‌ها را هم انجام می‌دهند و به جز همه این‌ها می‌توانید ویدیوهای آموزشی خوبی را در این کانال ببینید.

به طور مثال اسب بخار در ویدیویی به معرفی اینکه «کاور بدنه یا بادی فنس» چیست پرداخته است. یا در مبحث دیگری آموزش می‌دهد که چگونه باید «چراغ‌های جلوی خودرو را تنظیم کنیم». این‌ها آیتم‌های ویدیویی جذابی هستند که صاحبان اتومبیل‌ها دوست دارند هم خودشان ببینند و برای دوستان خود ارسال کنند.

اما یکی از نکات مثبت فعالیت کانال اسب بخار در آپارات، حضور فعال آن‌ها در رویدادهای مهم صنعت خودروسازی کشور است. اسب بخار در تمام نمایشگاه‌های بین‌المللی خودرو که در سراسر کشور برگزار می‌شود حضور پیدا کرده و علاقه‌مندان را در جریان تمام اتفاقات و محصولات معرفی شده در رویدادها می‌گذارد.

سخن پایانی

علاقه وافر محمدمهدی تفضلی و حسین دلاور به دنیای ماشین‌ها آن را به سمت و سویی که به آن علاقه دارند کشاند. سپس آن‌ها یک تیم حرفه‌ای از افراد متخصص را دور هم جمع کردند تا بتوانند کانال محبوبی چند ده هزار مخاطبی اسب بخار فعلی را به وجود بیاورند. اگر شما هم به تولید محتوا علاقه دارید، انتخاب حوزه‌ای که دوستش دارید اهمیت بسیار زیادی در حاصل شدن موفقیت دارد. شما باید برای تولید ویدیوهای باکیفیت برای مخاطبان تلاش کنید و بتوانید آیتم‌هایی بسازید که آن‌ها دوست دارند ببینند. با رعایت این موارد همراه تلاش و پشت‌کار، موفقیت شما تضمینی است.

مطالب پیشنهادی برای شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.