ساخت استودیوی خانگی با کارتن

اگر به فکر این هستید هزینه زیادی برای ساخت یک استودیو صرف کنید، باید بهتان بگویم که نیازی به این کار نیست. شما می‌توانید با استفاده از مواد دورریختی و قابل دسترس در خانه، یک استودیو تولید محتوا بسازید. برای مثال کارتن یکی از متریال‌هایی است که با استفاده از آن می‌توانید تجهیزات زیادی برای استودیو خانگی بسازید. در این مقاله ما قصد داریم به شما آموزش دهیم که با استفاده از کارتن یک استودیو خانگی بسازید. تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

استودیوی خانگی با کارتن چه مزیتی دارد؟

دلیلی که افراد را مجاب به راه‌اندازی یک استودیوی خانگی با کارتن می‌کند، به‌صرفه بودن آن است. می‌توان گفت استودیو خانگی از هر لحاظ ارزان و به‌صرفه است. از لحاظ اقتصادی شما نیاز به خرج هزینه زیادی ندارید. متریال مورد نیاز برای این نوع از استودیو خانگی، کارتن است که می‌توانید به‌صورت رایگان آن را از مغازه‌های مختلف بگیرید. در نتیجه برای ساخت بخش‌های مختلف نیاز به خرید موادی مانند پنل آکوستیک ندارید.

احتمالا قبول دارید که هزینه فقط از جنس پول نیست. صرف زمان هم نوعی هزینه محسوب می‌شود که در ساخت استودیو خانگی با کارتن از این لحاظ هم می‌توانید صرفه‌جویی کنید. درست است که برای ساخت این استودیو باید زمان صرف کنید؛ اما نیازی نیست برای انتخاب تجهیزات زمان زیادی بگذارید. در ساخت استودیو حرفه‌ای شما زمان زیادی صرف این موضوع کنید.

مواد و ابزارهای مورد نیاز برای ساخت استودیو با کارتن

در ابتدا باید مشخص کنید که قصد دارید با استفاده از کارتن کدام تجهیزات را بسازید، سپس مواد و ابزار‌های مورد نیاز را انتخاب کنید. ما در این جا به‌طور کلی مواد و ابزار‌های مورد نیاز را شرح دادیم و مشخص کرده‌ایم که برای کدام تجهیزات هستند. با استفاده از کارتن شما می‌توانید سافت باکس، محیط ضبط صدای آکوستیک، محیط عکاسی و پس‌زمینه بسازید.

مواد و ابزارهای مورد نیاز برای ساخت استودیو با کارتن
  • کارتن: کارتن اصلی‌ترین ماده مورد نیاز برای ساخت استودیوی خانگی با کارتن است. با استفاده از این ماده می‌توانید چارچوب‌های تجهیزات مختلف را بسازید.
  • چسب: برای ساخت تجهیزات موردنیاز باید تیکه‌های کارتن را به یکدیگر متصل کنید. با چسب می‌توانید این کار را انجام دهید.
  • فویل آلومینیومی: اگر قصد ساخت سافت‌باکس دارید باید داخل آن از فویل استفاده کنید تا نور بهتری داشته باشید.
  • پارچه سفید: پارچه سفید نقش نرم کنندگی نور سافت باکس را دارد.
  • شانه تخم مرغ: با استفاده از شانه تخم می‌توانید محیط آکوستیک برای ساخت محیط ضبط صدا بسازید.
  • کاتر و قیچی: از کاتر و قیچی برای برش قطعات کارتن استفاده کنید.

مراحل ساخت استودیو

در ادامه مراحل کلی ساخت استودیوی خانگی با کارتن را با شما به اشتراک می‌گذاریم. با طی کردن این مراحل می‌توانید یک استودیو خانگی بسازید و سفر تولید محتوایتان را آغاز کنید.

ایده استودیو را طراحی کنید

همیشه وقتی قصد دارید چیزی بسازید اولین مرحله را باید به طراحی ایده آن اختصاص دهید. برای این که مشخص کنید می‌خواهید چه چیزی را بسازید باید طرح استودیو را اجرا کنید. شما برای این کار می‌توانید از پلتفرم‌های مختلفی مانند پینترست ایده بگیرید. در این پلتفرم‌ها هزاران ایده برای ساخت استودیو خانگی وجود دارد؛ همچنین در آپارات ویدیو‌هایی در باره‌ی این موضوع وجود دارد که می‌توانید از آن‌ها هم الهام بگیرید.

لوازم مورد نیاز را تهیه کنید

پس از این که ایده و نقشه استودیو را آماده کردید، نوبت به لوازم مورد نیاز می‌رسد. زمانی که شما نقشه آماده داشته باشید تهیه لوازم کاری آسان است؛ زیرا مشخص است که براساس نقشه به چه مواد و لوازمی نیاز دارید. البته در این مقاله ما به شما لوازم اصلی موردنیاز را معرفی کردیم و در صورتی که ایده خلاقانه‌ی اضافه‌ای داشته باشید می‌توانید بر طبق سلیقه خودتان لوازم دیگری هم تهیه کنید. بسیاری از لوازم را هم در خانه پیدا می‌کنید و نیازی به خرید آن‌ها ندارید.

شروع به ساخت استودیو کنید

اکنون نقشه و لوازم را اختیار دارید و بهتر است دست به کار شوید. بر اساس نقشه‌ای که طراحی کردید و لوازمی که در دسترس دارید شروع به ساخت استودیوتان کنید. در این مراحل باید به چند نکته توجه کنید. سعی کنید با آرامش کار کنید تا کیفیت لازم را حفظ کنید. کار با عجله و سریع می‌تواند به کیفیت استودیوتان آسیب برساند.

تجهیزات را نصب کنید

در آخرین مرحله ساخت استودیوی خانگی با کارتن باید تجهیزات مورد نظر را نصب کنید. میکرفون، نور و دوربین را در جای مناسب قرار دهید تا همه‌چیز آماده برای تولید محتوا باشد. پس از این کار می‌توانید سراغ تولید محتوا بروید و ویدیو‌های مدنظرتان را بسازید.

طراحی داخلی و تزئینات

برای تزئیات و طراحی داخلی استودیو خانگی می‌توانید از ایده‌های زیادی استفاده کنید. همان‌طور که در بخش‌های قبلی گفتیم پلتفرم‌هایی مانند پینترست و اینستاگرام ایده‌های زیادی دارند که به شما در تزئین استودیوتان کمک می‌کنند. شما تنها نیاز به کمی خلاقیت دارید و نیاز به صرف هزینه زیادی ندارید. صرفا با استفاده از وسایل دور ریختی و کمی ذوق هنری می‌توانید استودیوتان را چشم‌نواز کنید.

یک ایده استفاده از شانه تخم مرغ برای تزئین استودیو است. این نه تنها می‌تواند باعث زیبایی استودیوتان شود؛ بلکه به‌نوعی کار پنل آکوستیک را هم انجام می‌دهد. در نهایت می‌توانید کیفیت صدای خوبی را در ویدیو‌هایتان داشته باشید.

بهره‌گیری از نورپردازی مناسب

همان‌طور که در قبلا هم گفتیم شما می‌توانید برای نورپردازی استودیوتان از سافت‌باکس استفاده کنید. ساخت این سافت‌باکس با استفاده از کارتن کار ساده‌ای است و به‌راحتی می‌توانید یک سافت با کارتن بسازید؛ البته یک نور مناسب برای ویدیو هم خواهید داشت. علاوه بر این می‌توانید از نور طبیعی هم استفاده کنید. خورشید منبع نور طبیعی است و اگر راستش را بگویم کیفیت ویدیو‌هایتان را بالا می‌برد. فقط دارای چندین محدودیت است و نیازمند یادگیری برای استفاده درست از نور است.

استفاده از صداپیشه و تجهیزات ضبط

در ساخت استودیوی خانگی با کارتن می‌توانید یک محیط ایزوله برای ضبط صدا هم با استفاده از کارتن بسازید. این کار زمان زیادی از شما نمی‌گیرد. شما می‌توانید داخل محیط ضبط صدا پنل آکوستیک یا شانه تخم مرغ بچسبانید. بعد از این کار کافی‌ست میکروفون را داخل آن محیط قرار داده و صدای خودتان را ضبط کنید. این کمک می‌کند که شما صدای بدون نویز و باکیفیتی را در ویدیو‌هایتان داشته باشید.

مزیت ساخت محیط ایزوله ضبط صدا و استفاده از تجهیزات این است که شما می‌توانید علاوه بر ویدیو محتوای صوتی مانند پادکست هم تولید کنید.

چطور از استدیوی کارتنی خود مراقبت کنیم؟

به‌خاطر این که شما به‌صورت مداوم از استودیو برای تولید محتوا استفاده می‌کنید، باید حواستان باشد که استودیوتان آسیب نبیند. برای این کار باید برخی فعالیت‌ها را برای نگهداری از استودیو انجام دهید. برای مثال می‌توانید محیط استودیو را پاکیزه نگه دارید و به هرکسی اجازه ندهید که به آن جا رفت و آمد داشته باشد. این کار می‌تواند باعث آسیب به استودیوتان شود. همچنین سعی کنید اگر لوازمی دچار مشکل شد آن را تعمیر کنید تا به باقی لوازم آسیب نرساند.

تبدیل ایده‌ها به واقعیت

اگر هر روز با خودتان درگیر ایده‌های تولید محتوا بودید، دیگر وقت آن رسیده که آن‌ها را عملی کنید. تا این جا یاد گرفتید که چگونه یک استودیوی خانگی با کارتن بسازید و از آن برای تولید محتوا استفاده کنید. سعی کنید به مرور ایده‌هایی که درباره‌ی تولید محتوا دارید را به واقعیت تبدیل کنید. همچنین می توانید ایده‌های استودیوتان را هم اجرایی کنید.

پیشنهاداتی برای بهبود استودیو

پس از ساخت استودیو خانگی می‌توانید به مرور آن را بهبود دهید. برای مثال می‌توانید تجهیزات بیشتر و پیشرفته‌تری برای آن تهیه کنید؛ همچنین پس از گذشت زمان می‌توانید متریال‌های موجود را هم عوض کنید. برای مثال می‌توانید به‌جای شانه تخم مرغ از پنل آکوستیک استفاده کنید. علاوه بر آن می‌توانید نور‌های حرفه‌ای ثابت و سافت‌باکس بخرید. همچنین استفاده از نور‌های RGB و تزئینی محیط زیباتری ایجاد خواهد کرد.

سخن آخر

هیچ محدودیتی برای تولید محتوا وجود ندارد. اگر واقعا قصد شروع تولید محتوا داشته باشید، می‌توانید به راحتی لوازم مورد نیاز آن را محیا کنید. ما در این مقاله به شما آموزش دادیم تا یک استودیوی خانگی با کارتن بسازید و هر چه سریع‌تر کار خود را در تولید محتوا شروع کنید. ما لوازم و ابزار مورد نیاز برای ساخت این استودیو را معرفی کردیم. همچنین به مزیت‌های آن پرداختیم. علاوه بر آن مراحل ساخت استودیو را هم با شما به اشتراک گذاشتیم. امیدوارم این مقاله برای شما مفید بوده باشد. اگر قصد ساخت یک استودیو خانگی را دارید در بخش نظرات به ما بگویید!

مطالب پیشنهادی برای شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.