آپارات کست 2 قسمت 12: مصاحبه با هوشنگ گلمکانی

هوشنگ گلمکانی متولد 1333 در گرگان، منتقد، روزنامه‌نگار، مترجم و کارگردان سینما است. او فارغ التحصیل رشته سینما و تلویزیون از دانشکده هنرهای دراماتیک تهران است و به عنوان عضو هیئت داوران در جشنواره‌های مختلف حضور داشته است. ویدیوی مصاحبه‌ها و نقدهای او که در کانال آپاراتش (فیلم امروز) نیز منتشر می‌شود با استقبال بسیار خوب مخاطبان روبرو شده است. در این قسمت آپارات کست با استاد هوشنگ گلمکانی گفت‌وگو خواهیم کرد.

در ادامه بخش‌هایی از این مصاحبه جذاب را می‌خوانیم:

  • آقای گلمکانی، شما رشته سینما خوندید و اون فضا رو لمس کردید. بعد یک‌دفعه چرا سمت نقد رفتین؟

داستانش مفصله، من قبل از این که بیام تو مطبوعات، نقد می‌نوشتم واسه خودم. از 16 سالگی در مورد فیلم‌هایی که می‌دیدم تو دفترم می‌نوشتم. علاقمند به سینما و فیلم ساختن هم بودم. ولی اون موقع که نمی‌تونستم فیلم بسازم در مورد فیلم‌ها می‌نوشتم و بعد، اتفاقی وارد مطبوعات شدم. بعد هم رفتم رشته سینما خوندم و به دلایلی حس کردم نوشتن در مورد سینما چیزیه که دوست دارم و تلاشی هم برای فیلم ساختن نکردم.

  • اولین فیلمی که خیلی روتون تاثیر گذاشت چی بود؟

تو سینمای گرگان بیشتر فیلم فارسی پخش می‌شد و فیلم خارجی خیلی نمی‌دیدیم. ولی فیلمی که خیلی روم تاثیر گذاشت اشک‌ها و لبخندها بود در نوروز 1346 که افتتاحیه سینما کاپری گرگان بود. اتفاقا همین دیروز تو آپارات دوباره فیلم اشک‌ها و لبخندها رو دیدم و یاد اون خاطرات افتادم.

  • آیا سلیقه شما به عنوان مخاطب در تماشا و نقدهاتون تاثیر می‌ذاره؟

معلومه، هرکسی براساس سلیقه‌اش تماشا و قضاوت می‌کنه. ولی یه تعبیر اشتباهی از سلیقه وجود داره که می‌گن نباید سلیقه‌ای قضاوت کرد؛ در صورتی که سلیقه ترکیبی از خونده‌ها، دیده‌ها، دانش، تجربه‌ها، زیست آدم و مجموعه چیزهاییه که در زندگی کسب کرده است.

ویدئوی کامل این مصاحبه را همین حالا تماشا کنید.

مطالب پیشنهادی برای شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.