چرا استریم کردن تبدیل به یک شغل محبوب شده است؟

استریمینگ آن هم نه فقط در زمینه بازی‌های ویدیویی، بلکه در صنعت‌های بزرگ دیگری مثل فیلم و موسیقی روز به روز پیشرفته‌تر می‌شود. با ورود افراد بیشتری به حوزه‌های مختلف سرگرمی، حالا شرکت‌ها انواع مختلفی از سرویس‌های استریم را ارائه می‌کنند و به نظر می‌رسد که این موضوع قرار است تحول جدید تکنولوژی در این زمینه باشد. تحولی که فعلا قرار نیست ترمزش را بکشد.

در حال حاضر، استریمینگ و به طور خاص استریم کردن بازی‌ها، یک شمشیر دولبه است. با ورود افراد بیشتر به این حوزه، خیلی‌ها اعتقاد دارند که استریمینگ می‌تواند همان مسیر موفقیت یک‌شبه‌ای باشد که خیلی‌ها را به افراد مشهور با درآمد‌های عجیب و غریب تبدیل می‌کند. در سوی دیگر، افرادی با ذهنیت کاملا متفاوت حضور دارند که استریمینگ را حتی یک پدیده‌ی معقول یا رسمی نمی‌شناسند، با آن ارتباطی برقرار نمی‌کنند و آن را اتلاف وقت مفید مردم، به خصوص جوان‌ها می‌دانند.

در عین حال، کدام یک از این دیدگاه‌ها بیشتر به واقعیت نزدیک است؟ تقریبا هیچ‌کدام!

قبل از هر چیزی، ما در آپارات گیم تلاش کردیم تا این اختلاف نظر را ریشه‌یابی کنیم و در عین حال، دلیل محبوبیت چشم‌گیر پدیده‌ی نوپایی مثل استریمینگ را پیدا کنیم. این مقاله در ادامه دو بخش دارد که بخش اول به بررسی دلایل علاقه‌ی مردم به تماشای استریم اختصاص دارد. بنابراین اگر به دنبال این هستید که بدانید چرا استریم کردن امروزه به یک شغل محبوب تبدیل شده، جوابتان را در ادامه پیدا می‌کنید. با ما همراه باشید.

ارتباط مستقیم

دلایل زیادی برای استریم دیدن وجود دارد و مردم سعی می‌کننند از روش‌های مختلفی برای سرگرم کردن مخاطب خود استفاده کنند. ما دلیل اول را با ارتباط مستقیم شروع می‌کنیم. فرض کنید هوادار یک گروه موسیقی خاص هستید و موسیقی‌های آن‌ها را گوش می‌کنید، آهنگ‌هایشان را برای دوستانتان می‌فرستید و بلیت کنسرت آن‌ها را می‌خرید. اگر یک روش ارتباطی نزدیکتر برای ارتباط برقرار کردن با آن‌ها وجود داشت خیلی خوب می‌شد، نه؟

استریمینگ دقیقا چنین فرصتی را برای خیلی از هواداران شخصیت‌های مهم فراهم می‌کند. استریمرها شخصیت خاص خودشان را دارند و در طول یک استریم می‌توانند با حداقل امکانات لازم نسبت به یک میتینگ فیزیکی، صدا و تصویر خوبی را با هزاران نفر به اشتراک بگذارند، بازی کنند، یک کلیپ خاص را تماشا کنند یا حتی یک قطعه موسیقی اجرا کنند. استریمینگ قدرت خودش در متصل کردن افراد را به همین موضوع وابسته است و باعث شده تا خیلی از مردم با افرادی که دوستشان دارند ارتباط نزدیکتری داشته باشند.

ارتباط مستقیم با مخاطب در استریمینگ

جایگاه حرفه‌ای‌ها

شما را نمی‌دانم ولی برای من، تماشا بازی حرفه‌ای‌ترین بازیکن‌های ایپکس لجندز و دوتا ۲، سطح جدیدی از سرگرمی را باز می‌کند. با همه‌گیر شدن عصر دیجیتال، مردم هنوز هم رقابت‌های ورزشی را دنبال می‌کنند و بخشی از این رقابت‌ها هم به صورت اجتناب‌ناپذیر، در اختیار صنعت بازی است. اما به واسطه‌ی پلتفرم‌های استریم، حالا مردم می‌توانند بازی حرفه‌ای‌ترها را به صورت مستقیم و بدون واسطه تماشا کنند. فرض کنید که یک بلیت رایگان برای تماشای تمرین وزرشکار مورد علاقه‌تان دارید و قرار است حسابی سرگرم شوید. چه کسی از چنین فرصتی خوشش نمی‌آید؟

درصد قابل توجهی از رشد استریمینگ، به واسطه‌ی افزایش محبوبیت ورزش‌های الکترونیک در دنیاست. بازیکن‌های حرفه‌ای حالا زمین بهتری برای بازی دارند و زمان زیادی را صرف تمرین خودشان در بازی‌های بزرگ می‌کنند. دوتا ۲ یا لیگ آو لجندز، ایپکس لجندز یا کال آو دیوتی وارزون، پلتفرم‌های استریم در هر شاخه‌ای میزبان تعداد زیادی از بازیکن‌های حرفه‌ای هستند. هر چند که زمین بازی حرفه‌ای‌ها فقط شامل بازیکن‌های ورزش‌های الکترونیک نمی‌شود و خیلی از موسیقی‌دان‌ها بعضا با استریم کردن تمرین‌های موسیقی خود، هواداران را به وجود آورده و تجربه‌ای بی‌نظیر را برایشان رقم می‌زنند.

حرفه‌ای‌هایی که در حال استریمینگ هستند.

تعامل بیشتر با مخاطب

تماشاگرها برای تماشای استریم، نیاز به برقراری ارتباط از نوع نزدیکتر است. اغلب افراد بیشتر از آن چیزی که فکر می‌کنید خجالتی هستند و بسترهای مدرن مثل اینترنت و پیام‌رسان‌ها، کمک چندانی به خجالتی بودن آن‌ها نکرده است. از طرف دیگر، ارتباط گرفتن در لایو استریم با این که می‌تواند در ظاهر ترسناک و اتفاق جدیدی باشد، از راه‌های مدرن دیگر کم استرس‌تر است.

ارتباط از طریق چت وب‌سایت‌های استریم یا حتی لایو اینستاگرام، نوع جدید و مستقیم‌تری از ارتباط گسترده با افراد مختلف بوده و مشکل افراد را با دیگر فرمت‌های ارتباطی مثل فروم‌ها، قسمت کامنت‌های سایت و حتی سوشال مدیاهایی مثل توییتر برطرف کرده است. این ارتباط نوع مستقیم‌تری دارد و می‌تواند احساسات مخاطب به استریمر را به صورت آنی منتقل کند.

در ادامه با هم مرور می‌کنیم که چرا استریمرها به استریم کردن علاقه دارند.

درآمد چشمگیر

درست مثل اینلفلوئنسرهای اینستاگرامی، اکثر استریمرهای بزرگ هم درآمدهای بالایی از استریم کردن دارند. استریمرهای رده بالای توییچ و یوتیوب، به واسطه قراردادهای مستقیمی که با صاحبان پلتفرم برای انحصاری ماندن در آن دارند، به تنهایی عجیب و غریب‌ترین رقم‌ها را روانه حساب بانکی‌شان می‌کند. با توجه به این که اینفلوئنسرها حالا فقط محدود به شبکه‌هایی مثل اینستاگرام نمی‌شوند، استریمرها هم نقش خودشان را در رشد یک جامعه از مردم به عنوان افراد محبوب جامعه دارد. همین موضوع باعث شده تا خیلی از شرکت‌ها برای اسپانسرشیپ و شروع کمپین‌های تبلیغاتی، سراغ استریمرهای معروف را به جای اینفلوئنسرها بگیرند.

امروزه آپارات به عنوان بزرگ‌ترین پلتفرم ویدیویی فارسی زبان و همچنین، بستری گسترده برای پخش زنده، میلیون‌ها کاربر را به خود جذب کرده و هزاران نفر در آن به تولید محتوا و پخش زنده می‌پردازند. همچنین با گسترش استریم بازی‌های ویدیویی، افراد بسیاری به این حوزه جذب شده‌اند و تجربه‌ی خود از بازی کردن را با دیگران به اشتراک می‌گذارند. با توجه به این مسئله، تیم آپارات تلاش کرده تا برای این بخش بهترین امکانات و شرایط را در دسترس قرار دهد. مطلبی که لینکش را در ادامه قرار دادیم، راهنمایی برای شما خواهد بود تا آگاه شوید از چه روش‌هایی می‌توان در آپارات گیم درآمد کسب کرد.

چگونه در آپارات گیم درآمد کسب کنیم؟

تجهیزات مورد نیاز استریم

دسترسی‌پذیری و مسیر رشد متفاوت

تبدیل شدن به یک استریمر محبوب، اصلا کار راحت یا کم‌زحمتی نیست. با این حال، مسیر رشد در این زمینه، با مسیر تبدیل شدن به یک فوتبالیست یا حتی بازیگر حرفه‌ای متفاوت است. بازیگر شدن نیاز به کلاس‌های بازیگری دارد و فوتبالیست‌ها هم سال‌ها در تیم‌های نوجوانان بازی می‌کنند. با این حال برای استریم کردن نه محدودیت سنی خاصی وجود دارد، نه زمان چندان زیاد و نه امکانات عجیب و غریب. شروع استریمتنها به یک کامپیوتر، یک وبکم و یک میکروفون نیاز دارد. باقی موارد، تنها نکات اضافه بر سازمانی هستند که نسبت به محتوای استریم می‌توانند اضافه یا حذف شوند. خیلی از استریمرهای محبوب امروزی نه به واسطه استعداد خاص، بلکه به خاطر کاریزماتیک بودن شخصیتشان و امکانات ابتدایی محدودی که داشته‌اند موفق شده‌اند.

فراگیری بالا

اما سومین و آخرین دلیل استریمرها برای شروع، فراگیری بالاست. از قدیم می‌گویند که افراد بااستعداد هیچ‌وقت بیکار نمی‌مانند. با این حال، یک شاعر نمی‌تواند خیلی راحت مسیر تبدیل شدن به یک کارمند بانک موفق را طی کند. دلیل اصلی این اتفاق،  توانایی‌هایی است که افراد در حوزه‌ی مالی نیاز دارند تا به یک بانکدار موفق تبدیل شوند. در عین حال، حال و هوای صنعت استریم کاملا متفاوت است و هر کسی با هر استعداد و حرفه‌ای می‌تواند شانس بالایی برای موفقیت داشته باشد. در عین حال که تعدادی از استریمرها در استریم خود ساز زنده می‌نوازند، استریمر دیگر حرفه‌ای بازی می‌کند و استریمر دیگر آشپزی یا نقاشی می‌کند. در حوزه‌ی استریم، هر کسی با هر استعداد و هنری می‌تواند حرفی برای گفتن داشته باشد و از آن طریق به موفقیت و شهرت برسد.

استریمینگ یک صنعت زنده و همواره در حال رشد. است. فضایی که همواره تغییر و تحولات بسیاری به خود می‌بیند و همواره با آغوش باز از افراد جدید دعوت می‌کند. دسترسی‌پذیری بالا، فضای دوستانه و سطح خلاقیتی که بعضا استریمرهای مختلف از خود نشان می‌دهند، استریمینگ را به یکی از صنعت‌های آینده‌دار دنیا در حوزه سرگرمی تبدیل کرده است. صنعتی که می‌تواند نسل جدیدی از اینفلوئنسرها را پرورش دهد و فضای رشد بسیاری زیادی دارد.

مطالب پیشنهادی برای شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.