محتوای همیشه سبز چیست؟ چگونه محتوای اورگرین تولید کنیم؟

محتوای همیشه سبز مانند درختان کاج می‌ماند. همیشه زنده هستند و دائما می‌توانید از دیدن آن لذت ببرید و به تنه‌اش تکیه بدهید. شاید این تشبیه به نظرتان عجیب بیاید، ولی واقعیت همین است. محتوای همیشه سبز، همیشه و همیشه مخاطب دارد و دائما سرچ می‌شود. در ادامه، مفصل‌تر درباره محتوای همیشه سبز صحبت خواهیم کرد.

محتوای همیشه سبز چیست؟

محتوای همیشه سبز در بحث مارکتینگ و تولید محتوا، بسیار پرطرفدار است. محتوای همیشه سبز یا Evergreen Content محتوایی است که هیچ تاریخ انقضایی ندارد و همیشه خواننده‌ای برای جست‌وجو کردن آن وجود دارد. به عنوان مثال، همیشه کسانی هستند که جست‌وجو کنند فیبر چیست؟ این محتوا ماندگار است و ارزش خود را با گذشت زمان از دست نمی‌دهد. محتواهای همیشه سبز، کهنه نمی‌شوند و بعد از چند وقت، سرچ آن‎ها پایین نمی‌آید. به عنوان مثال، اگر شما محتوایی با موضوع، سهام شرکت الف در مرداد ماه بنویسید، دیگر کسی در دی ماه این مطلب را جست‌وجو نمی‌کند. در واقع این محتوای شما، بعد از ۳۱ مرداد ماه، هیچ خواننده‌ای نخواهد داشت.

دلایل اهمیت محتوای همیشه سبز

چرا باید تولید محتوای همیشه سبز را در تقویم محتوایی خود جا بدهید؟ در ادامه دو دلیل اهمیت محتوای همیشه سبز را بررسی کرده‌ایم.

ترافیک همیشه سبز

زیرا این محتواها، برای شما یک ترافیک همیشگی دارد. برگردیم به مثالی که زدیم. مقاله «فیبر چیست» هیچ گاه کهنه نمی‌شود. چرا؟ چون همیشه یک نفر وجود دارد که بخواهد بداند فیبر چیست. حالا این یک نفر می‌تواند کسی باشد که تازه رژیم غذایی خود را شروع کرده است یا یک دانش‌آموز باشد می‌خواهد که درباره فیبر مقاله بنویسد. مقاله فیبر چیست، همیشه و همیشه برای شما ترافیک به همراه دارد.

رتبه‌ای همیشه سبز

۲۸.۷۵% درصد از مردم فقط به نتایج صفحه اول گوگل می‌بینند. در نتیجه، در صورتی مردم شما را می‌بینند، که در صفحه اول گوگل باشید. بارگذاری محتوا evergreen می‌تواند در افزایش امتیاز E-A-T تاثیرگذار باشد. این امتیاز به معنای تخصص (Expertise)، اعتبار (Authoritativeness) و قابلیت اطمینان (Trustworthiness) است. هرچه امتیاز E-A-T بیشتر باشد، مدت زمان طولانی‌تری می‌توانید در صفحه اول گوگل باقی بمانید.

یکی از راه‌های افزایش رتبه در سایت، داشتن کیووردهای مخصوص، برای موضوعات همیشه سبز است. هر کسب و کاری، در حوزه تخصصی خودش، موضوعات همیشه سبز دارد. کافیست این موضوعات را پیدا کنید و درباره‌شان بنویسید. همین امر، به سئو سایتتان نیز کمک بسیاری می‌کند.

چگونه محتوای همیشه سبز تولید کنیم؟

برای اینکه بتوانید یک evergreen content تولید کنید، باید ابتدا از خودتان این سوال را بپرسید: آیا چندین سال بعد هم، کسی سراغ این محتوا می‌آید؟ اگر جواب سوال شما بله است، تبریک! شما یک موضوع عالی برای محتوای سبزتان پیدا کرده‌اید. برای اینکه بتوانید محتوای همیشه سبز بنویسید، به نکات زیر توجه کنید:

موضوعی سبز پیدا کنید

برای پیدا کردن موضوع مناسب این نوع محتوا، در مقدمه صحبت کردیم. کافیست از خودتان بپرسید آیا چند سال بعد کسی دنبال خواندن این موضوع است؟ موضوعی انتخاب کنید که بتواند ترافیک سایتتان را بیشتر و بیشتر کند. برای این که بتوانید این موضوعات را پیدا کنید، از ابزارهایی مانند گوگل آنالیتیکس کمک بگیرید. گوگل ترندز نیز برای پیدا کردن کیووردهای مناسب، به کمکتان خواهد آمد.

حواستان به کلمات کلیدی باشد که انتخاب می‌کنید

انتخاب موضوع با انتخاب کلمات کلیدی، دو بحث کاملا جداست. ممکن است شما موضوع خوبی برای تولید محتوای سبزتان پیدا کنید، اما در بخش کلمات کلیدی، عملکردتان ضعیف باشد. یک کیوورد ریسرچ خوب، می‌تواند بازی را به نفع شما تغییر بدهد. پس، برای این بخش وقت کافی بگذارید و از ابزارهای مختلف کمک بگیرید تا بتوانید بهترین کلیدواژه‌ها را پیدا کنید.

به اتفاقات خاص اشاره کنید

بحث خلاقیت در تولید محتوای متنی بسیار مهم است. اما بعضی وقت‌ها، هنگام نوشتن از تشبیهات یا مثال‌هایی استفاده می‌کنید که مختص همین سال و همین ماه است. به عنوان مثال، به اتفاقی اشاره می‌کنید که در همین سال، ترند شده است و ممکن است سه سال دیگر، کسی این اتفاق را به خاطر نیاورد. سعی کنید از اینطور تشبیهات، مثال‌ها یا اتفاقات خاص، دوری کنید.

تاریخ نیاورید!

اگر بنویسید«فیبر چیست | سال ۱۴۰۰»، کسی در سال ۱۴۰۲، روی مطلب شما کلیک نمی‌کند. حتی اگر بهترین مطلب دنیا درباره فیبر باشد. چرا؟ چون با این کار، ناخودآگاه به خواننده القا کرده‌اید که مطلب شما قدیمی است و دیگر به روز رسانی نشده است. چرا باید مخاطب اطلاعات قدیمی را بخواند؟ آن هم در عصری که همه چیز به سرعت رو به پیشرفت است؟

به روز رسانی را فراموش نکنید

اگر می‌خواهید محتوای همیشه سبزتان، همیشه سبز بماند، باید به آن رسیدگی کنید. آب و خاکش را مرتب عوض کنید. یک برنامه محتوایی برای این دسته از محتواهایتان بچینید. هر چند وقت یک بار، به آن سری بزنید و مطالب را به‌روزرسانی کنید. اگر تحقیق جدید درباره خواص فیبر انجام شده است، آن را به مطلب خود اضافه کنید. اگر خاصیتی دیگر جنبه علمی ندارد، آن را حذف کنید. محتوای همیشه سبز گاهی اوقات به هرس کردن نیاز دارد!

همه چیز را بگویید

در دادن اطلاعات، بخیل نباشید. همه چیز را درباره فیبر، روی دایره بریزید. افراد دوست دارند یک محتوای جامع و کامل بخوانند. محتوایی که به تمام سوالاتشان پاسخ بدهد. اگر جواب سوال خود را در مقاله شما پیدا نکنند، سراغ سایت‌های دیگر می‌روند. شاید اصلا دیگر سراغ سایت شما را نگیرند. پس هرچه در چنته دارید، خرج کنید و اطلاعات کامل را به افراد بدهید.

اعتبار بازار را به دست بگیرید

مطالب شما باید معتبر باشد. از نوشتن مطالبی بپرهیزید که درباره آن‌ها مطمئن نیستید. اگر مخاطب احساس کند مطالب شما با عقل و منطق جور در نمی‌آید، اعتبارتان از دست می‌رود. این موضوع تنها شامل اعتبار سایتتان نیست، بلکه کسب و کارتان نیز زیر سوال می‌رود. به خصوص اگر فروشنده خدمات یا اجناس خاص باشید.

ساده بنویسید

توجه کنید که شما باید نیازِ مخاطبانی را که به دنبال کسب اطلاعات در اینترنت هستند، یا وقت کافی برای خواندن مراجع‌های معتبر ندارند یا افراد مبتدی که به اطلاعات پیچیده نیاز ندارند، رفع کنید و مطالب را طوری بنویسید که آن‌ها متوجه آن شوند. ساده و فهمیدنی بنویسید.

نمونه محتوای همیشه سبز در حوزه‌های مختلف

برای اینکه بیشتر با مفهوم محتوای اورگرین آشنا شوید، مثال همیشه کارساز است. به همین خاطر، نمونه‌هایی از این نوع محتوا را برای شما در ادامه آورده‌ایم. با ما همراه باشید.

چه محتواهایی همیشه سبز هستند؟
  • دستورات آشپزی: همیشه کسی هست که بخواهد قرمه‌سبزی مجلسی یاد بگیرد!
  • خواص مواد غذایی: همیشه افرادی وجود دارند که درباره خواص و مقدار کالری چیزهایی که نوش جان می‌کنند، دغدغه داشته باشند.
  • روانشناسی: موضوعات روانشناسی، عموما همیشه سبز هستند و افراد بسیاری به آن علاقه‌مند هستند.
  • کاهش وزن: تا به حال کسی را دیده‌اید که یک بار در عمرش رژیم نگرفته باشد یا کلیدواژه رژیم گرفتن را جست‌وجو نکرده باشد؟
  • مراقبت از گیاهان: بعضی از گیاهان در همه خانه‌ها یافت می‌شود. همه افراد یک بار پتوس داشته‌اند! پس گیاهان این چنینی را پیدا کنید و درباره آن‌ها بنویسید.
  • مراقبت از حیوان خانگی: همه افراد یکبار عروس هلندی داشته‌اند! درباره مراقبت از حیوانات خانگی رایج در ایران بنویسید.
  • چیستی‌ها: در کسب و کارتان، چیستی‌های همیشگی را پیدا کنید. به عنوان مثال، در بازاریابی محتوایی، محتوای سبز چیست؟ یک محتوای همیشه سبز است! چرا که هرکسی وارد این کسب و کار شود، باید درباره محتوای همیشه سبز بداند. پس چیستی‌های اولیه کسب و کارتان را پیدا کنید.

آیا فقط باید محتوای همیشه سبز تولید کنیم؟

خیر! برای داشتن سئو بهینه، باید ترکیبی از تمام مقالات را داشته باشید. شما باید روی موضوعات ترند کار کنید و در کنار آن، برنامه‌ای مشخص برای تولید محتوای همیشه سبز نیز داشته باشید. ترکیب انواع مقالات، سایت شما را جامع می‌کند و این، برای گوگل و مخاطب، ارزشمند است.

سخن آخر

در این مقاله با محتوای همیشه سبز آشنا شدید. این مقاله‌ای که خواندید، یک نمونه زنده از محتوای همیشه سبز بود. محتوای اورگرین را در تقویم محتوایی خود جای بدهید تا شاهد تاثیر شگفت‌انگیز آن، روی سئو سایتتان باشید. تولید این محتوا، کار سختی نیست، کافیست برایش وقت بگذارید.

امیدواریم با مطالعه این مقاله اطلاعات کافی برای تولید محتواهای همیشه سبز بدست آورده باشید و از آن در مقالات سایت یا کسب‌وکار خود استفاده کنید. نمونه محتوای همیشه سبز در حوزه‌ی شما چیست؟ برایمان حتما بنویسید.

سوالات متداول

محتوای همیشه سبز چیست؟

محتوایی که تارخی انقضا نداشته باشد و همیشه، مخاطبی برای خواندن آن مشتاق باشد.

نباید روی موضوعات ترند کار کنیم؟

این فرضیه اشتباه است! شما باید یک تقویم کامل شامل محتواهای همیشه سبز، محتواهای ترند و محتواهای پیلار و کلاستر داشته باشید.

مطالب پیشنهادی برای شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.