تیزر تبلیغاتی چیست؟ ۵ نمونه از برترین تیزرهای تبلیغاتی ایران

تازه‌واردان در حوزه بازاریابی و تبلیغات معمولا برایشان این سوال‌ها پیش می‌آید که تیزر تبلیغاتی چیست؟ انواع تیزر تبلیغاتی چیست؟ شاید بتوان گفت تیزر تبلیغاتی یکی از مهم‌ترین رکن‌های تبلیغات در دنیای امروز هستند. ما در این مقاله قصد داریم به سوالات بالا پاسخ دهیم و به‌طور جامع اطلاعاتی درباره تیزر تبلیغاتی در اختیار شما قرار دهیم. تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

تیزر تبلیغاتی چیست؟

در تعریف ساده، به ویدیوی کوتاهی که قصد معرفی یک برند یا محصول جدید را دارد، تیزر تبلیغاتی می‌گویند. یکی از دلایل استفاده این کلمه برای ویدیو‌های تبلیغاتی، تفهیم نکردن مخاطب به‌صورت کامل است؛ یعنی اطلاعات تیزر کامل نیست و مخاطب را کنجکاو می‌کند تا یک برند را برای به‌ دست آوردن اطلاعات بیشتر دنبال کند. در واقع به طور کلی می‌توان گفت که یک تیزر تبلیغاتی قصد دارد مخاطب را جذب یک موضوع کند و آن را به سمت یک کانال (منظور از کانال مواردی مانند وبسایت، فروشگاه و غیره است) هدایت کند. بازاریابان از تیزر‌های تبلیغاتی برای موارد مختلفی استفاده می‌کنند. برای مثال می‌توان به معرفی یک محصول جدید، ارائه یک خدمت و دعوت به یک رویداد اشاره کرد؛ البته تیزر‌های تبلیغاتی کاربرد‌های فراوانی دارند.

تیزر‌های تبلیغاتی انواع مختلفی هم دارند. در ادامه قصد داریم به سوال انواع تیزر تبلیغاتی چیست پاسخ دهیم.

انواع تیزر تبلیغاتی

به‌طور کلی می‌توان تیزر‌های تبلیغاتی را به چهار دسته تقسیم کرد. البته این دسته‌بندی استاندارد خاصی ندارد و ما در این مقاله فقط متداول‌ترین تیزر‌های تبلیغاتی را با شما به اشتراک می‌گذاریم.

تیزر رئال

منظور از تیزر رئال، تیزر‌های تبلیغاتی‌ای هستند که با کاراکتر‌های واقعی و روایت‌های واقعی ساخته می‌شوند. در واقع تمامی اجزای حاضر در ویدئو مانند دنیای واقعی هستند؛ همچنین استوری لاین یا همان خط داستانی هم بر اساس واقعیت است. بازیگران این ویدیو‌ها انسان‌ها هستند و شخصیت‌های خیالی در آن‌ها حضور ندارند.

برای این تیزر‌ها معمولا یک سناریویی طراحی و نوشته می‌شود. سپس فیلمبرداری و تدوین هم بر اساس همان سناریو اجرا می‌شود. کاربرد‌های تیزر رئال بسته مفاهیم و لحن برند‌ها می‌تواند باشد. برای مثال استفاده این نوع تیزر برای شرکت‌های حوزه املاک متداول است.

تیزر انیمیشن

تیزر‌های انیمیشن ویدیو‌هایی هستند که با استفاده از ابزار‌های کامپیوتری ساخته شده‌اند و اجزای گرافیکی دارند. برای مثال تمامی کاراکتر‌ها، فضاها و محصولات حاضر در یک تیزر انیمیشن توسط ابزار‌های طراحی گرافیک ساخته شده‌اند. نزدیک‌ترین مثال به تیزر‌های انیمیشن همان کارتون‌های دوران بچگی هستند. در تیزر انیمیشن ها می‌تواند شخصیت‌های خیالی زیادی وجود داشته باشد. این نوع از تیزر‌ها هم بسته به لحن برند انتخاب می‌شوند؛ اما باید گفت که امروزه برند‌ها مرزی در انتخاب نوع تیزر برای خود قائل نیستند.

تیزر رئال انیمیشن

تیزر رئال انیمیشن ترکیبی از نوع‌های قبلی است؛ در واقع در این نوع از تیزر‌های تبلیغاتی هم از اجزای واقعی و هم از اجزای گرافیکی استفاده می‌شود. در تیزر‌های رئال انیمیشن یک کاراکتر خیالی و گرافیکی می‌تواند در کنار یک کاراکتر واقعی حضور داشته باشد یا یک کاراکتر خیالی از یک محصول واقعی استفاده کند. این نوع از تیزر در برند‌های خوراکی بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای مثال برند چی‌توز نمونه‌های زیادی تیزر رئال انیمیشن دارد.

تیزر استاپ موشن

شاید بتوان استاپ موشن را نوعی از تیزر‌ انیمیشن دانست؛ اما به‌دلیل اینکه به طور کامل دارای ویژگی‌های آن دسته نیست، یک نوع کاملا جدا محسوب می‌شود. این نوع از تیزر‌های تبلیغاتی با استفاده از تعداد زیادی عکس ساخته می‌شوند. سازنده تیزر در این نوع هر لحظه‌ی ویدیو (فریم) را طراحی و عکاسی می‌کند. سپس با قرار دادن تمامی عکس‌ها پشت سر هم یک ویدیو می‌سازد که همان تیزر تبلیغاتی است. در ادامه که چند نمونه از تیزر‌های تبلیغاتی را برای شما قرار داده‌ایم، می‌توانید نمونه‌ای تیزر استاپ موشن را هم مشاهده کنید.

اگر موافق باشید، وقت آن رسیده که سراغ مراحل ساخت تیزر تبلیغاتی برویم. در بخش بعدی به سوال مراحل تیزر تبلیغاتی چیست پاسخ می‌دهیم.

چگونه تیزر تبلیغاتی تاثیرگذار بسازیم؟

شما برای ساخت یک تیزر تبلیغاتی تاثیرگذار باید سه مرحله را طی کنید. این سه مرحله شامل مراحل، پیش از تولید، تولید و پس از تولید می‌شوند.

مرحله پیش از تولید

قبل از ساخت تیزر شما باید مواردی را مشخص کنید. این موارد در قالب بریف تیزر تعریف می‌شوند. در واقع شما در بریف تیزر چارچوب تیزر تبلیغاتی را مشخص می‌کنید؛ اما این موارد چه چیزی هستند؟ در ابتدا شما باید هدف و چرایی تیزر را مشخص کنید. اگر بخواهم ساده بگویم باید به این سوال جواب دهید: چرا این تیزر تبلیغاتی را می‌سازیم؟

یکی دیگر از موارد قابل توجه در مرحله پیش از تولید، مشخص کردن مخاطب است. شما باید مخاطب تیزرتان را مشخص کنید تا بتوانید بر أساس ویژگی‌های آن مخاطب یک تیزر تبلیغاتی تولید کنید. این کار باعث می‌شود تیزر شما تاثیر بیشتری داشته باشد. علاوه بر مخاطب تیزر، مشخص کردن مواردی مانند سناریو، نوع تیزر و افراد درگیر پروژه هم باید انجام شود. البته یادتان نرود که برنامه‌ریزی را هم در این مرحله انجام دهید.

مرحله تولید

پس اینکه چارچوب تیزر را مشخص کردید، نوبت به اجرا یعنی همان تولید می‌رسد. در این مرحله اگر تیزر شما رئال است باید به همراه عوامل تیزر و بازیگران و… اقدام به ضبط تیزر کنید. مدیریت تولید تیزر هم نیاز به کار‌های زیادی دارد. برای مثال شما باید تمامی عوامل را با یکدیگر هماهنگ کنید و تلاش کنیم کار بر أساس برنامه‌ریزی پیش برود.

همچنین شما باید بر مرحله تولید نظارت کنید تا این کار بر أساس بریف انجام شود.

مرحله پس از تولید

بعد از اینکه اجرای تیزر انجام شد، نوبت به کار‌های پس از تولید می‌رسد. در این مرحله از تولید تیزر تبلیغاتی شما باید با تدوین‌گر هماهنگ شوید و کار‌هایی مانند تدوین، اصلاح رنگ و صداگذاری را انجام دهید. دقت کنید که تدوین تیزر بسیار مهم است باید توسط یک متخصص انجام شود.

تدوین تنها کاری نیست که باید پس از تولید انجام دهید. آماده‌سازی تیزر برای کانال‌های مختلف هم کار مهم دیگری‌ست که باید انجام دهید. همچنین انتشار تیزر و ترویج آن هم در این مرحله انجام می‌شود. وقتی که زمان انتشار تیزر می‌رسد، افراد تصور می‌کنند که کار به پایان رسیده؛ اما این بخش هم دارای اهمیت است. برای مثال اگر در شبکه‌های اجتماعی قصد انتشار آن را دارید، باید بدانید که چه زمانی و در کجا آن را منتشر کنید.

همچنین اگر می‌خواهید با گوشی خود تیزر تبلیغاتی بسازید و آن را ویرایش کنید، می‌توانید این مقاله را مطالعه کنید.

۵ نمونه تیزرهای تبلیغاتی موثر ایرانی

تیزر تبلیغاتی برند صباح

به احتمال زیاد شما این تیزر را در تلویزیون مشاهده کرده باشید. تیزر تبلیغاتی برند صباح از نوع رئال انیمیشن است و برای معرفی محصولات مختلف ساخته شده است.

تیزر تبلیغاتی ایران‌خودرو برای تارا

راه تو را می‌خواند! این جمله برای بسیاری از ایرانی‌ها آشناست. تیزر‌های تبلیغاتی ایران‌خودرو معمولا از تیزرهای موثر هستند. در این تیزر تبلیغاتی ایران‌خودرو محصول جدید خود یعنی تارا را معرفی می‌کند. این تیزر از نوع تیزر رئال است.

تیزر تبلیغاتی نوشیدنی عالیس

هلو شو بدم؟ لیموشو بدم؟ فکر می‌کنم بعید است که این تیزر از عالیس را ندیده باشید. این تیزر رئال عالیس حدود سه سال پیش در صدا و سیما پخش شد و سر و صدا بر پا کرد. بسیار وایرال شد و حتی در شبکه‌های اجتماعی هم منتشر شد.

تیزر تبلیغاتی ازکی

ازکی. از کی؟ ازکی دات کام که یکی از سرویس‌های ارائه‌دهنده بیمه است در سال‌های اخیر اقدام به تبلیغات تلویزیونی کرده است. تیزر‌های تبلیغاتی ازکی بازخورد خوبی در تلویزیون داشتند. این تیزر‌ها از نوع رئال هستند.

تیزر تبلیغاتی ایلیکا

تیزر تن ماهی ایلیکا یکی دیگر از تیزر‌های موثر ایرانی است. این تیزر هم مانند تیزر‌های قبلی در تلویزیون بازخورد خوبی داشته است.

سخن آخر

تیزرهای تبلیغاتی، بهترین نوع رساندن پیام کسب‌وکارتان به گوش مخاطب است. سعی کنید با نکاتی که در بالا گفته شد، تیزرهایی کوتاه و جذاب بسازید و آن را درست و اصولی در کانال‌های مختلف تبلیغ کنید.

خیلی ممنونیم که زمان ارزشمندتان را در اختیار ما قرار دادید و تا انتهای این مقاله همراه ما بودید، امیدواریم مطالبی که در بالا گفته شد، برایتان مفید بوده باشد.

شما هم اگر تیزر تبلیغاتی‌ جذابی در تلویزیون یا شبکه‌های اجتماعی دیدید و توجه‌تان را جلب کرده، حتما برایمان بنویسید.

مطالب پیشنهادی برای شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.