افزایش نرخ تعامل ویدیو با ‍۱۰ راهکار کلیدی

ویدیو در دنیای مجازی یکی از اصلی‌ترین و مهم‌ترین راه‌ها برای انتقال پیام، اطلاعات و احساسات و ایده‌ها به مخاطبان است. ویدئو می‌تواند تصویری جذاب، زنده و واقع‌گرایانه از یک محتوا، محصول، خدمت یا رویداد ارائه دهد و باعث تقویت حافظه، تعامل و اعتماد مخاطبان شود. ویدیو همچنین می‌تواند برای آموزش، تبلیغات، سرگرمی، هنر و فعالیت‌های اجتماعی استفاده شود.

ما در این مقاله قصد داریم، شما را با نرخ تعامل آشنا کنیم و راهکارهایی برای افزایش نرخ تعامل ویدئوهایتان به شما معرفی کنیم. با ما همراه باشید.

نرخ تعامل چیست؟

نرخ تعامل یا اینگیجمنت ریت، معیاری است که میزان واکنش و مشارکت کاربران با یک محتوا یا رسانه را نشان می‌دهد. برای مثال، در شبکه‌های اجتماعی، نرخ تعامل بر اساس فاکتورهایی مثل لایک، کامنت، تعداد سیوها، اشتراک‌گذاری و بازدید محاسبه می‌شود. نرخ تعامل نشان‌دهنده این است که چقدر محتوای شما برای مخاطبان جذاب و مفید است و چقدر آن‌ها را درگیر می‌کند.

مفهوم نرخ تعامل ویدیو

نرخ تعامل ویدئو یک شاخص مهم برای سنجش میزان جذابیت، کارایی و تأثیرگذاری یک ویدیو در دنیای مجازی است. نرخ تعامل ویدئو نسبت تعداد افرادی که با یک ویدیو تعامل دارند (مانند بازدید، لایک، کامنت، اشتراک‌گذاری، سابسکرایب و غیره) به تعداد کل بازدیدکنندگان آن ویدیو است. به عبارت دیگر، نرخ تعامل ویدیو نشان می‌دهد که چه درصد از مخاطبان یک ویدیو فقط آن را مشاهده می‌کنند و چه درصد از آن‌ها علاوه‌بر مشاهده، عمل دیگری هم انجام می‌دهند.

به زبان ساده‌تر نرخ تعامل یعنی چقدر کاربران به محتوای شما علاقه‌مند هستند و با آن واکنش نشان می‌دهند. نرخ تعامل به شما می‌گوید که محتوای شما چقدر خوب است و کاربران چقدر با آن ارتباط برقرار می‌کنند. اگر نرخ تعامل شما بالا باشد، یعنی محتوای شما جذاب و مفید است و کاربران دوست دارند آن را ببینند و به آن واکنش نشان بدهند. اگر نرخ تعامل شما پایین باشد، یعنی محتوای شما خسته‌کننده و حوصله سربر است و کاربران چندان به آن علاقه‌ای ندارند.

چرا افزایش نرخ تعامل ویدیو مهم است؟

بازاریابی محتوای ویدیویی یکی از بهترین راه‌ها برای افزایش بازدید، فروش و شناخته‌تر شدن کسب و کار است که امروزه توسط بسیاری از افراد استفاده می‌شود. در دنیای تولید محتوا اگر محتوای متنی را با ارزش ۱ در نظر بگیریم؛ محتوای تصویری ارزشی برابر با ۱۰۰۰ دارد. در واقع برای کاربران، محتوای ویدیویی جذاب‌تر از محتوای متنی هستند. به همین دلیل امروزه بسیاری از کسب‌وکارها با استفاده از محتوای ویدیویی سعی دارند افراد بیشتری را با کسب و کار خود آشنا کنند و به این صورت فروش بیشتری کسب کنند. یکی از دلایلی که نرخ تعامل ویدیو مهم است به این خاطر است که محتوای ویدیویی باعث افزایش مشارکت، وفاداری، اعتماد و جلب رضایت مشتری می‌شود. از طرفی شما می‌توانید با استفاده از بازاریابی ویدیویی کارایی، قابلیت‌ها، خصوصیات و فواید محصول یا خدمات خود را به نمایش بگذارید تا به این صورت ابهامات مخاطبان‌تان را برطرف کنید. همچنین بازاریابی ویدیویی، تنبل‌ترین مخاطبان را نیز به مشارکت وا می‌دارد. به این صورت که شاید بعضی از مخاطبان حوصله خواندن چندین پاراگراف متن را نداشته باشند. اما دیدن ویدیو برای آن‌ها جذاب‌تر باشد.

راهکارهای افزایش نرخ تعامل ویدیو

نرخ تعامل بیشتر برای بیشتر دیده شدن شما و کسب و کارتان بسیار مفید است. به همین دلیل لازم است با چند راهکار برای افزایش نرخ تعامل ویدیو آشنا شوید. برای افزایش نرخ تعامل ویدیو راهکارهای متفاوت و مختلفی وجود دارد که در ادامه به برخی از موثرترین آن‌ها اشاره خواهیم کرد:

۱- شناخت مخاطب

شناخت مخاطب در واقع یکی از اولین راهکارها در افزایش نرخ تعامل ویدیو است. زمانی که شما بتوانید مخاطب هدف خود را بشناسید می‌توانید روحیه‌ و سبکی از ویدیو را انتخاب کنید که با شخصیت و احساسات مخاطبانتان هم‌خوانی داشته باشند. همچنین می‌توانید مکانی مناسب برای انتشار محتوای ویدیویی خود پیدا کنید که بیشترین مخاطب هدفتان در آنجا قرار دارد. به طور کلی شناخت مخاط هدف به شما کمک می‌کند که با توجه به رفتار، نقش و موقعیت مخاطبانتان ویدیویی مناسب با خلق و خو و روحیه آن‌ها بسازید و به این طریق ویدیو را برای آن‌ها جذاب‌تر کنید.

۲- تعامل با مخاطبان

می‌توانید به صورت مستقیم از مخاطبان خود نظرسنجی کنید و از آن‌ها بپرسید چه نوع محتوایی دوست دارند یا چه پیشنهاداتی برای بهتر شدن ویدیوهای شما دارند. به این ترتیب سلیقه آن‌ها را بهتر درک خواهید کرد و با توجه به سلیقه و روحیات آن‌ها تولید محتوا می‌کنید. پاسخ دادن به کامنت‌هایی که مخاطبانتان زیر پست‌های شما قرار می‌دهند یک روش بسیار عالی برای ارتباط برقرار کردن با مخاطبان است. به این صورت می‌توانید از پیشنهادات یا انتقادات آن‌ها استفاده کنید و برای بهتر شدن نرخ تعامل ویدیوهایتان از آن‌ها بهره ببرید.

۳- استفاده از ابزارهای تجزیه و تحلیل

یکی دیگر از روش‌های مناسب برای شناخت سلیقه مخاطبانتان توجه به بازخورد مخاطبان است. بررسی تجزیه و تحلیل‌هایی که شبکه‌های مجازی مختلف در اختیار شما قرار می‌دهند می‌تواند در شناخت مخاطبان‌تان بسیار مفید باشد. به طور مثال در بخش insights اینستاگرام می‌توانید به اطلاعات بسیار خوبی در رابطه با مخاطبانتان دسترسی پیدا کنید و با استفاده از Google Analytics می‌توانید رفتار مخاطبانی که از طریق کانال شبکه‌های اجتماعی شما به سایت‌تان مراجعه کرده‌اند را بررسی کنید.

ابزار تحلیل شبکه‌های اجتماعی

۴- ساخت ویدیوهای کوتاه و جذاب

یک ویدیو جذاب و در عین حال کوتاه می‌تواند تاثیر به سزایی در افزایش نرخ تعامل ویدیو داشته باشد. در واقع هرچقدر مدت زمان ویدیو کوتاه‌تر باشد. مخاطب مقدار بیشتری از آن‌را نگاه می‌کند و این موضوع می‌تواند در موفقیت آن ویدیو نقش ویژه‌ای داشته باشد.

۵- استفاده از اپلیکیشن‌های مختلف برای ساخت ویدیو

در ادامه چند عدد از بهترین اپلیکیشن‌هایی که با استفاده از آن‌ها می‌توانید محتوای ویدیویی جذاب بسازید را معرفی خواهیم کرد:

 • inShot: اینشات یک اپلیکیشن رایگان است که برای ساخت ویدیوهای کوتاه می‌توانید از آن استفاده کنید. این اپلیکیشن از بسیاری امکانات مختلف برای ساخت ویدیو برخوردار است. اما اصلی‌ترین دلیل موفقیت این اپلیکیشن آسان بودن آن است.
 • Animoto: انیموتو یک سرویس آنلاین است که از آن می‌توانید برای ساخت ویدیو استفاده کنید. با استفاده از این سرویس می‌توانید برای محصولات یا خدمات خود ویدیوهای جذابی بسازید.
 • Lumen5: یک ابزار آنلاین است که با استفاده از هوش مصنوعی متونی که در اختیار آن قرار می‌دهید را به یک ویدیوی تبلیغاتی جذاب تبدیل می‌کند.

۶- استفاده از قابلیت‌های جدید اینستاگرام

استفاده از قابلیت‌های جدید اینستاگرام مانند ریلز، استوری و لایو می‌تواند تاثیر زیادی در افزایش نرخ تعامل مخاطبان با ویدیوی شما داشته باشد. استفاده از این قابلیت‌ها می‌تواند باعث شود پروفایل کاربری شما فعال و متنوع به نظر برسد و مخاطبان را به دنبال کردن محتوای شما تشویق کند. همچنین این قابلیت‌ها به شما امکان می‌دهد تا ویدیوهای خود را با سبک‌ها و افکت‌های مختلفی قرار دهید.

از تمام قابلیت‌های اینستاگرام استفاده کنید

۷- ویدیوهای مختلف بسازید

این موضوع که بتوانید به مخاطبان خود چیزی را بیاموزید یا برای حل یک مشکل به آن‌ها کمک کنید بسیار می‌تواند در رشد ویدیوی شما مفید باشد. اکثر افراد وقتی یک محتوای مفید را می‌بینند. سعی می‌کنند آن را با اطرافیان خود به اشتراک بگذارند. به این ترتیب نرخ تعامل ویدیوهای شما افزایش می‌یابد.

۸- یک داستان تعریف کنید

ویدیویی که بتواند یک داستان را تعریف کند برای رشد نرخ تعامل می‌تواند تاثیر به سزایی داشته باشد. اکثر کاربران به شنیدن داستان علاقه دارند. ساخت یک ویدیو که بتواند یک داستان خلاقانه یا طنز را بازگو کند می‌تواند نقش زیادی در موفقیت شما داشته باشد، زیرا این نوع ویدیوها معمولا بازتاب خوبی از سمت مخاطبان دارند.

۹- احساسات مخاطبان را درگیر کنید

انسان موجودی احساسی است. همین می‌تواند دلیل خوبی باشد تا بفهمید که برای افزایش نرخ تعامل ویدیوها نیاز است احساسات مخاطبانتان را درگیر کنید. قرار دادن یک ویدیوی احساسی می‌تواند منجر به افزایش تعداد لایک، کامنت و اشتراک گذاری یک پست شود.

۱۰ – ساخت ویدئو‌های مسابقه، چالش و…

شما با ساخت اینطور ویدیوها به مخاطبان خود فرصت می‌دهید تا در فعالیت‌های جالب و سرگرم‌کننده شرکت کنند، خودشان را آزمایش کنند یا نقطه نظر خود را در مورد محصولات یا خدمات شما بگویند. این کار باعث می‌شود که شما مخاطبان خود را به تعامل با پیج تشویق کنید، بازخورد از آن‌ها بگیرید و یک کامیونیتی فعال بسازید.

سخن آخر

اینکه تصمیم گرفته‌اید، به دنیای تولید محتوای ویدیویی وارد شوید، بی‌نظیر است. اما باید یاد بگیرید مخاطبان را با خود همراه کنید و کاری کنید تا آن‌ها با محتواهای شما ارتباط برقرار کنند و به آن واکنشی مانند: لایک، کامنت، سیو، اشتراک‌گذاری به دیگران و… نشان دهید. با افزایش نرخ تعامل، محتوای شما به افراد بیشتری پیشنهاد داده می‌شود و در نتیجه محتوای شما را افراد بیشتری تماشا می‌کنند.

خیلی ممنونیم تا انتهای این مقاله همراه ما بودید. شما برای افزایش نرخ تعامل چه راهکارهای دیگری پیشنهاد می‌کنید؟

مطالب پیشنهادی برای شما
3 نظرات
 1. شبکه قلم می گوید

  مچکرم از اپارات گرامی مطالب بینظیر

  1. فریبا امامی می گوید

   شبکه قلم عزیز، ممنون از شما بابت زمانی که گذاشتید و این مطلب را مطالعه کردید.

   1. شبکه قلم می گوید

    💫

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.