راهنمای جامع اصول طراحی بنر تبلیغاتی + ۱۵ نکته مهم

تبلیغات بنری، یکی از قدیمی‌ترین انواع تبلیغات در فضای آنلاین محسوب می‌شوند. شما با استفاده از این روش بازاریابی می‌توانید یک ارتباط سریع با بیننده برقرار کنید و تأثیر قوی بر مشتریان بالقوه خود بگذارید. بنرهای تبلیغاتی اگر به ‌درستی طراحی شوند، می‌توانند ترافیک وب‌سایت شما را افزایش دهند و در نتیجه منجر به افزایش فروش شوند.

ما در این مقاله قصد داریم، ۱۵ نکته طلایی برای طراحی بنر تبلیغاتی به شما آموزش دهیم تا بتوانید بنرهایی درست و اصولی طراحی کنید و به نتایج و اهداف دلخواه کسب‌وکار خود برسید.

بنر تبلیغاتی چیست؟

احتمالا برای شما هم پیش آمده است که هنگام وبگردی یا گشت‌وگذار در وبسایت‌های مختلف، تصاویر متحرک یا ثابتی را در جایگاه‌های متفاوت از وب‌سایت دیده باشید، که با کلیک بر روی آن‌ها به وب‌سایت دیگر یا صفحه‌ای خاص در همان سایت، منتقل شوید. به این تصاویر ثابت یا متحرک، بنر و به این نوع تبلیغات در وب‌سایت‌های مختلف، تبلیغات بنری می‌گویند. در واقع بنرهای تبلیغاتی یکی از پرطرفدارترین ابزارهای بازاریابی در وب هستند. این تبلیغات در اشکال و اندازه‌های مختلف در بالا و کناره‌های یک وب‌سایت نمایش داده می‌شوند و می‌توانند توجه بینندگان را به خود جلب می‌کنند.

شبکه‌های تبلیغات ادنتورک، طی سالیان اخیر، رشد قابل توجهی داشتند و به جایگاه بسیار خوبی دست یافته‌اند. در حال حاضر، پلتفرم‌های صباویژن، یکتانت، مدیااد و سنجاق پرطرفدارترین شبکه‌های تبلیغات آنلاین ایرانی هستند.

 چرا باید به تبلیغات بنری توجه کنیم؟

تبلیغات بنری بخش بزرگی از دنیای بصری فضای وب را به خود اختصاص می‌دهند. شما با طراحی یک بنر جذاب می‌توانید توجه افراد را به خود جلب کنید و آن‌ها را به عمل دلخواه خود سوق دهید. اما این تمام مزایای تبلیغات بنری نیست و در زیر شما را با مزایای دیگر تبلیغات بنری آشنا می‌کنیم:

افزایش ترافیک وب‌سایت: هدف و مزیت اصلی استفاده از تبلیغات بنری افزایش ترافیک وب‌سایت است. تبلیغات بنری شما باید برای مخاطبان به‌قدری جذاب و وسوسه‌انگیز باشد که نتوانند در برابر کلیک کردن روی آنها مقاومت کنند. در نتیجه شما با طراحی یک بنر خلاقانه و متمایز می‌توانید شانس خود را برای دیده شدن و افزایش ترافیک وب‌سایت بیشتر کنید.

افزایش فروش: یک تبلیغ بنری موثر می‌تواند نرخ تبدیل و نرخ کلیک را افزایش داده و منجر به افزایش درآمد شود.

جلب توجه مشتری: یکی دیگر از مزایای استفاده از تبلیغات بنری، جلب توجه مشتری است. هنگامیکه کاربران متوجه یک تبلیغ می‌شوند، احتمال بیشتری دارد که در مورد خدمت یا محصول شما مطالعه کنند. یک راه عالی برای جلب توجه کاربران استفاده از طنز در متن تبلیغ است البته باید مواظب باشید که شوخی شما متناسب با جایگاه و هویت برند سازمان‌تان باشد.

رشد آگاهی از برند: با حضور در سایت‌های مختلف در سراسر وب، می‌توانید به مخاطبان بیشتری دست پیدا کنید و آگاهی از برند خود را افرایش دهید.

مقرون به صرفه بودن: تبلیغات بنری روشی نسبتا مقرون‌ به صرفه نسبت به باقی روش‌‌های بازاریابی دیجیتال به شمار می‌آید.

امکان هدف‌گیری مخاطبان هدف: قطعا تمام بازدیدکنندگان یک وب‌سایت، مخاطبان هدف شما نیستند. تبلیغات بنری این امکان را به شما می‌دهند که تنها مخاطبانی که شما تمایل دارید تبلیغ محصول یا خدمت شما را ببینند، مورد هدف قرار بگیرند.

۱۵ نکته طلایی برای بهبود طراحی بنر تبلیغاتی

اگر تمایل دارید، ترافیک وب‌سایت خود را با تبلیغات بنری افزایش دهید، احتمالاً از خود می پرسید: چگونه می‌توانم بنر تبلیغاتی طراحی کنم که افراد روی آن کلیک کنند؟ در ادامه ۱۵ نکته فوق‌العاده کاربردی برای طراحی تبلیغات بنری باکیفیت به شما ارائه می‌دهیم تا بتوانید به نتایج و اهداف ایده‌آل خود برسید.

۱- اطمینان حاصل کنید در اندازه مناسب بنر خود را طراحی می‌کنید

یکی از مهم‌ترین مواردی که هنگام طراحی بنر تبلیغاتی باید در نظر بگیرید، اندازه بنر است. اندازه بنر می‌تواند تأثیر مستقیمی بر نحوه عملکرد تبلیغات شما داشته باشد و انتخاب صحیح آن می‌تواند نتایج بازاریابی شما را افزایش دهد. اگر می‌خواهید بدانید کدام بنرها بیشترین استفاده را در سراسر وب دارند، این راهنما برای شما مناسب است.

۹۷۰ در ۲۵۰ پیکسل (افقی)

۳۰۰ در ۱۰۰ پیکسل (افقی)

۱۲۰ در ۶۰۰ پیکسل (عمودی)

۳۰۰ در ۲۵۰ پیکسل (افقی)

۷۲۸ در ۹۰ پیکسل (افقی)

سایز مناسب بنرهای تبلیغاتی

۲- اولویت‌بندی را در اصول طراحی رعایت کنید

برای آنکه بتوانید تبلیغات بنری موثر با نرخ تبدیل بالا داشته باشید باید سه اصل اساسی زیر را رعایت کنید:

لوگوی برند: برای ایجاد آگاهی از برند شرکت‌تان باید لوگوی خود را در طرح بنرتان استفاده کنید، اما حواستان باشد که لوگو به‌شدت بزرگ و برجسته نباشد که مانع از دیده شدن پیام اصلی و دکمه فراخوان به عمل شود.

ارزش پیشنهادی: ارزش پیشنهادی، مزایا و منافعی است که برند شما به مشتریان می‌رساند. در طرح خود خدمات یا محصولاتی که ارائه می‌دهید را نشان دهید و با پیشنهادات و قیمت‌های جذاب توجه را به خود جلب کنید. به مواردی مانند: “کیفیت بالا”، “تخفیف فوق‌العاده” و “زمان محدود” فکر کنید. به این نکته توجه کنید که ارزش پیشنهادی شما باید بیشترین فضا را در تبلیغ‌تان اشغال کند و اولین چیزی باشد که چشم بیننده آن را می‌بیند.

دکمه فراخوان به عمل (CTA): دکمه فراخوان برای عمل یا (CTA) متن یا دکمه‌ای است که کاربران با کلیک بر روی آن می‌توانند به صفحه فرود مورد نظر شما وارد شوند. عبارات‌هایی مانند “بیشتر بیاموزید”، “شروع به کار” و “اکنون تماشا کنید”، نمونه‌های خوبی برای دکمه فراخوان به عمل هستند. نکته مهم این است که دکمه فراخوان به عمل باید در نقطه کانونی طرح شما باشد.

اگر تمایل دارید با بهترین CTA در تبلیغات بیشتر آشنا شوید، بهتان پیشنهاد می‌کنیم این مقاله را حتما مطالعه کنید.

سه اصل اساسی در طراحی بنرهای تبلیغاتی

۳- از اصل پارِتو در طراحی‌های خود پیروی کنید

قانون پارِتو در طراحی بنرهای تبلیغاتی می‌گوید باید ۸۰ درصد طرح بنر خود را با تصویر و ۲۰ درصد باقی مانده را با متن پر کنید. این نسبت طلایی در تبلیغات بنری مانند جادو عمل می‌کند و توجه افراد بسیاری رو به خود جلب می‌کند. همان‌طور که در بنر تبلیغاتی زیر می‌بینید این نسبت به درستی رعایت شده است.

۴- از کپی‌های جذاب استفاده کنید

شما تنها چند ثانیه فرصت دارید تا توجه کاربر را به تبلیغ خود جلب کنید. از این رو، استفاده از متنی که جذاب یا قابل ارتباط باشد، بسیار مهم است. در حقیقت، کپی شما باید به‌قدری گیرا باشد که بیننده را به کلیک کردن ترغیب کند. برای نوشتن یک کپی جذاب بهتر است، ابتدا به سوالات زیر پاسخ دهید و سپس به ایده‌های خلاقانه فکر کنید.

چه پیامی را می‌خواهید به مخاطبان خود منتقل کنید؟ قلاب اصلی چیست؟ آیا خواندن آن آسان است؟

از کپی‌‌ رایت های  جذاب استفاده کنید

۵- در طرح خود از تصاویر زیبا و باکیفیت استفاده کنید

در طراحی یک بنر تبلیغاتی همان‌طور که عنوان مهم است، استفاده از یک تصویر مناسب هم اهمیت دارد. در واقع، تصویر و متن مکمل یکدیگر هستند. بهتر است عکس‌هایی که می‌خواهید در بنر تبلیغاتی خود استفاده کنید را خودتان تهیه کنید، اما اگر امکان عکس‌برداری یا تجهیزات لازم را نداشتید، تلاش کنید عکس‌های مرتبط با تبلیغ‌تان را در فضای وب پیدا کنید که پیام شما را تقویت کند و مستقیما با محصول یا خدمت شما مرتبط باشد.

۶- حس از دست دادن فرصت (FOMO) را القا کنید

 همانطور که می‌دانید بازاریابی کار آسانی نیست و متقاعد کردن کاربرانی که روزانه با هزاران تبلیغ روبه‌رو می‌شوند کار دشواری است. حس از دست دادن فرصت یا Fear Of Missing Out یکی از بهترین تکنیک‌ها در بازاریابی دیجیتال است که شما در این روش باید حس از دست دادن فرصتی را به مخاطب القا کنید تا او به سرعت، عملی که شما می‌خواهید را انجام دهد. عبارت‌هایی مانند “فوق‌العاده”، “محدود”، “شگفت‌انگیز”، “آخرین فرصت”، “ارزان‌ترین”، مثال‌های خوبی برای استفاده از این تکنیک هستند.‎‌

۷- از فونت خوانا استفاده کنید

همان‌طور که می‌دانید تبلیغ شما در بهترین حالت فقط چند ثانیه زمان دارد تا توجه کاربر را به خود جلب کند. شما در این زمان محدود باید بتوانید پیام خود را به شکلی خوانا و واضح به مخاطب هدف خود برسانید. یک فونت مناسب می‌توانند در مورد شخصیت برند شما صحبت کند و تأثیر چشمگیری بر نحوه درک برند شما توسط مخاطب داشته باشد.

در میان فونت‌های مختلفی که برای طراحی وجود دارند برخی از فونت‌ها جذابیت بالایی دارند و می‌توانند طرح بی‌نظیری را خلق کنند و پیام شما را بهتر به مخاطب برسانند. به شما پیشنهاد می‌کنیم در طراحی بنر خود از فونت‌های ایران‌یکان، ایران‌سنس، تحریر، شبنم، آوینی، لاله‌زار و کتاب استفاده کنید.

نکته‌ی مهم دیگری که باید به آن توجه کنید این است که تعداد فونت‌هایی را که در بنر تبلیغاتی خود استفاده می‌کنید را به یک یا دو عدد محدود کنید و از انواع فونت‌ها در طرح خود استفاده نکنید.

۸– با رنگ‌ها بازی کنید

رنگ‌ها اولین المانی هستند که مخاطب در تبلیغات بنری شما متوجه آن می‌شود. هر رنگی تداعی‌کننده‌ی احساسی خاص در مخاطب است و شما با انتخاب رنگی مناسب می‌توانید پیامی درست را به مخاطب هدف خود برسانید. در ادامه فهرستی از مفهوم هر رنگ و احساساتی که برمی‌انگیزد را برایتان گردآوری کرده‌ایم.

قرمز: قرمز یک رنگ بسیار محبوب در بین بازاریابان دیجیتال است. این رنگ نشان‌دهنده قدرت، انرژی، هیجان، اشتیاق و فوریت است. از این رنگ باید در حد اعتدال استفاده کنید و در طرح‌هایی که به دنبال ظاهری کلاسیک و جدی هستید، از رنگ قرمز استفاده نکنید.

سبز: رنگ سبز می‌تواند احساس سلامتی، طراوت و ثروت را برانگیزد. تبلیغ‌کنندگان اغلب از رنگ سبز استفاده می‌کنند تا به مشتریان کمک کنند احساس آرامش بیشتری داشته باشند و بتواند آنها را به تصمیم‌گیری بیشتر تشویق کند.

آبی: آبی رنگ قابل اعتمادی است که می‌تواند افراد را راحت کند و حس اطمینان و امنیت را به آنها یادآوری کند. برندهایی که هدفشان ایجاد حس اعتماد در مشتریان‌شان است، مانند سازمان‌های مالی و مراقبت‌های بهداشتی، معمولا از این رنگ استفاده می‌کنند.

زرد: رنگ زرد نشاندهنده‌ی نور، گرما و شادی است و به افراد احساس انگیزه، امید و خوش‌بینی می‌دهد. هنگام استفاده از رنگ زرد در مقادیر زیاد احتیاط کنید زیرا همان‌طور که حس انگیزه می‌دهد می‌تواند باعث ایجاد حس اضطراب در برخی افراد شود.

نارنجی: نارنجی احساس نشاط و هیجان‌زدگی را برمی‌انگیزد و می‌تواند رنگ مناسبی برای برندی باشد که می‌خواهد سرد، مبتکرانه و سرگرم کننده به نظر برسد.

بنفش: بنفش رنگ سلطنتی است که ظرافت، اعتبار، پیچیدگی و احترام را به مردم یادآوری می‌کند. در بنرهایی که می‌خواهید حس لوکس بودن را به تصویر بکشید، استفاده از این رنگ بهترین انتخاب است.

صورتی: صورتی احساس هیجان، امید، عشق را برمی‌انگیزد. این رنگ، یکی از رنگ‌های رایج برای شرکت‌هایی است که بر روی محصولات کودک، اسباب‌بازی‌ها، لوازم آرایش یا دسر تمرکز دارند.

سیاه: مشکی احساس قدرت و ثبات را برمی‌انگیزد و بسته به سلیقه شما می‌تواند در طرح‌های مدرن یا سنتی مورد استفاده قرار بگیرد. مشکی زمانی که با رنگ های متضاد همراه شود می تواند مناسب به نظر برسد.

سفید: رنگ سفید نماد سادگی، تمیزی و خلوص است و در بنر صنایعی مانند مراقبت‌های بهداشتی و نظافت کاربرد دارد.

قهوه‌ای: قهوه‌ای رنگی آرامش‌بخش است که حس سادگی را منتقل می‌کند. این رنگ می‌تواند یک انتخاب عالی برای برندهایی باشد که از مشتریان می‌خواهند آنها را کم خطر و پایدار بدانند.

طلائی: طلایی رنگی است که عمدتاً در برندهای لوکس دیده می‌شود. اگر می‌خواهید در طرح خود از رنگ طلائی استفاده کنید، سعی کنید به جای رنگ زرد خالص، آن را با رنگ‌های قرمز و قهوه‌ای ترکیب کنید.

خاکستری: خاکستری نمایانگر حس ثبات، وقار و فروتنی است. این رنگ را اغلب شرکت‌هایی که در زمینه مالی، فناوری و تجهیزات حمل‌ونقل فعالیت می‌کنند، به کار می‌برند.

۹- دکمه فراخوان(CTA)  را به درستی طراحی کنید

هنگام خواندن یک تبلیغ، کاربر به طور ناخودآگاه می‌خواهد بداند که قرار است با آن اطلاعات چه کاری انجام دهد. شما باید با طراحی دکمه‌ای اصولی، کاربران را به صفحه درست هدایت کند. هنگام طراحی دکمه فراخوان به عمل به نکات زیر توجه کنید:

  • متن روی دکمه باید کوتاه، شفاف و مستقیم باشد.
  • دکمه فراخوان باید به راحتی در دسترس باشد. معمولا برندها ترجیح می‌دهند آن را پایین بنر نگه دارند.
  • اندازه دکمه نباید خیلی بزرگ یا خیلی کوچک باشد.
  • از رنگ مناسب برای جلب توجه استفاده کنید.
یک دکمه فراخوان به عمل باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟

۱۰- از تصاویر متحرک یا گیف بنر استفاده کنید

بنرهای متحرک معمولاً عملکرد بهتری نسبت به بنرهای ثابت دارند و می‌توانند چشم‌های بیشتری را نسبت به یک عکس ثابت به خود جذب کنند. در طراحی بنر تبلیغاتی خود می‌توانید از GIF یا سایر اشکال موشن گرافیک استفاده کنید. از انیمیشن‌های ساده‌ای استفاده کنید که بیشتر از ۱۵ ثانیه طول نکشند و مطمئن شوید که بیش از 3 بار پخش نشوند. در نظر بگیرید که آخرین فریم انیمیشن خود را یک فراخوان به عمل واضح داشته باشد.

از تصاویر متحرک یا گیف بنر استفاده کنید

۱۱- بنر خود را ساده اما چشم‌نواز طراحی کنید

هنگام طراحی بنر تبلیغاتی خود از خلاقیت نترسید. مردم عاشق دیدن تبلیغات منحصر به‌فرد هستند و اگر بتوانید در عین سادگی بنری چشم‌نواز طراحی کنید، می‌توانید تمام توجه‌ها را به تبلیغ خود جلب کنید و شانس دریافت ورودی بیشتر به وب‌سایت خود را افزایش دهید.

۱۲- مراقب حجم فایل تبلیغاتی خود باشید

شما حتی اگر یک بنر تبلیغاتی خیره‌کننده با کپی خلاقانه طراحی کنید، اما تبلیغ شما نتواند به سرعت در یک صفحه وب بارگذاری شود، بی‌معنا خواهد بود. حجم تبلیغات بنری شما باید حداکثر تا ۱۵۰ کیلوبایت باشد.

۱۳- از فرمت مناسب برای فایل را بررسی کنید

فرمت‌های متفاوتی برای بنرهای ثابت و متحرک وجود دارد. اما بهتر است فایل نهایی تبلیغ‌تان در فرمت‌های  JPG، PNG،  GIF  یا HTML5 باشد.

۱۴- صفحه فرود (لندینگ پیج) باید با بنر تبلیغاتی شما سازگار باشد

صفحه فرود اولین صفحه‌ای است که بازدیدکنندگان پس از کلیک بر روی بنر تبلیغاتی شما، آن را مشاهده می‌کنند. صفحه ورود نقش مهمی در تبدیل بازدیدکنندگان شما به مشتری دارند. فراموش نکنید که حتما بنر شما باید مرتبط با تبلیغ شما باشد و به صفحه فرودی که برای این کمپین خاص طراحی کردید لینک شود و نه صفحه اصلی سایت یا صفحه تماس با ما. اگر مشتریان را به صفحه اصلی سایت هدایت کنید در اکثر موارد او را دچار سردرگمی می‌کنید و ترجیح می‌دهد سریع‌تر آن صفحه را ترک کند.

۱۵- A/B  تست بگیرید

A/B تست به شما این امکان را می‌دهد که به مطالعه رفتار مشتری بپردازید. در این تست، شما باید دو نسخه‌ی مختلف از یک استراتژی تبلیغاتی را با تغییر متغیرهایی مانند تصاویر، متن، دکمه فراخوان به عمل و… ایجاد کنید. سپس، این دو نسخه را به دو گروه متفاوت از مخاطبان با اندازه‌ی مشابه نشان دهید و تجزیه‌وتحلیل کنید که کدام‌یک از بنرها در یک دوره‌ی زمانی خاص، عملکرد بهتری داشته است.

البته این نکته مهم را در نظر داشته باشید که در A/B تست باید همه فاکتورها را ثابت نگه دارید و فقط یک مورد را تغییر دهید تا تفاوت متغیرهایی که آزمایش می‌کنید مشخص شود. برای مثال برای بررسی یک بنر تبلیغاتی، همه فاکتورها را در بنر ثابت نگه دارید و تنها رنگ بک‌گراند را عوض کنید و بررسی که با کدام رنگ نرخ تبدیل بیشتری به دست می‌آورید.

جمع‌بندی

در این مقاله تلاش کردیم، ۱۵ نکته طلایی برای طراحی‌ بنرهای تبلیغاتی را با شما به اشتراک بگذاریم، تا با رعایت کردن آن‌ها بتوانید پیام خود را به مخاطب هدف برسانید. در زیر به صورت مختصر چکیده‌ای از کل مقاله را برایتان آورده‌ایم که با خواندن آن می‌توانید یک درک کلی درباره‌ی طراحی بنرهای تبلیغاتی داشته باشید.

قانع‌کننده باشید. تبلیغات بنری باید به اندازه کافی چشم‌نواز باشد تا توجه را به خود جلب کند. تنها در این صورت است که پیام بازاریابی شما این فرصت را پیدا می‌کند که از طریق آن نفوذ کند. مواردی مانند گیف بنر، استفاده از چهره‌ها، رنگ‌های برند و متن واضح به تبلیغات بنری شما کمک می‌کنند.

مختصر باشید. در هر لحظه ممکن است شخصی یک بنر تبلیغاتی را ببیند و فقط برای یک لحظه به آن توجه کند. در آن لحظه، مختصر صحبت کنید تا مطمئن شوید که پیام شما به مخاطب هدف می‌رسد.

شفاف باشید. اندازه‌ی تبلیغات بنری نسبتا کوچک هستند، بنابراین شما همیشه فضای زیادی برای کار ندارید. سعی نکنید زیاد بگویید؛ زیرا ممکن است آگهی در نهایت به هم ریخته به نظر برسد. درعوض، یک پیام بازاریابی واحد را در مورد یک محصول یا خدمت به وضوح بیان کنید و دکمه فراخوان به عمل را در دسترس بگذارید.

ممنونیم که تا انتهای مقاله با ما همراه بودید، اگر سوالی را بدون پاسخ گذاشته‌ایم، برایمان در قسمت نظرات بنویسید تا سریعا پاسخ‌گو باشیم. 🙂

مطالب پیشنهادی برای شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.