چگونه مخاطب هدف خود را پیدا کنیم؟

یک ضرب‌المثل معروف در دنیای دیجیتال مارکتینگ وجود دارد که می‌گوید: «اگر سعی کنید به همه بفروشید، در نهایت به هیچ‌کس نمی‌فروشید.» اما از سوی دیگر، موفقیت آنلاین به معنای داشتن هر چه بیشتر مشتریان جدید است. به همین خاطر، جای تعجب نیست که بسیاری از سازمان‌ها تصور می‌کنند باید پیام خود را تا حد امکان با افراد مختلف به اشتراک بگذارند. به نظر شما آیا این رویکرد درست است؟ خب…شاید نه.

در دنیای مدرن و دیجیتال امروز، همه ما دائماً با حجم عظیمی از اطلاعات در حال بمباران هستیم. فقط در وردپرس حدود 82.6 میلیون پست جدید در ماه تولید می‌شود. در این میان اگر شما با گروه خاصی از مردم صحبت نمی‌کنید، این احتمال وجود دارد که پیام شما در دریای از سروصدای دیگران غرق شود. اینجاست که اهمیت پیدا کردن مخاطب هدف مشخص می‌شود؛ اما مخاطب هدف کیست؟ و چگونه مخاطب هدف خود را پیدا کنیم؟ در این مقاله از بلاگ آپارات با ما همراه باشید تا به این سؤالات پاسخ دهیم.

تعریف مخاطب هدف چیست؟

مخاطب هدف به گروه خاصی از مصرف‌کنندگان اشاره دارد که احتمالاً محصول یا خدمات شما را می‌خواهند؛ به‌عبارت‌دیگر گروهی از افراد هستند که هدف کمپین‌های تبلیغاتی شما قرار می‌گیرند. مخاطب هدف ممکن است بر اساس سن، جنسیت، درآمد، مکان، علایق یا تعداد بی‌شماری از عوامل دیگر مشخص شود. با انجام این اقدامات و پیدا کردن مخاطب هدف می‌توانید با پیام‌های خلاقانه‌ای توجهشان را به خود جلب و آنها را به مشتری واقعی خود تبدیل کنید.

بسته به محصول یا خدمتی که ارائه می‌دهید، مخاطبان هدف شما ممکن است خاص یا گسترده باشند. به عنوان مثال، اگر یک فروشنده کفش هستید، مخاطبان هدف شما گسترده است، زیرا مردان، زنان و کودکان همگی کفش می‌پوشند. از سوی دیگر، شاید شما به طور خاص کفش‌های دو بفروشید. در این صورت، مخاطب هدف شما، ورزشکاران حرفه‌ای بین سنین 20 تا 40 سال خواهند بود که به دویدن علاقه دارند و می‌خواهند در ماراتن شرکت کنند.

چرا پیدا کردن مخاطب هدف اهمیت دارد؟

ما در مقاله بازار هدف کجاست؟ مشتری هدف کیست؟ به طور مفصل به اهمیت شناسایی بازار هدف، مشتری هدف و تفاوت آنها پرداختیم. هدف قراردادن یک بازار خاص به این معنی نیست که باید افرادی را که با معیارهای خاص شما مطابقت ندارند، کنار بگذارید. بازاریابی هدفمند به شما این امکان را می‌دهد تا پیام خود را بر روی بازار مناسب و افرادی که به‌احتمال زیاد از شما خرید می‌کنند، متمرکز کنید. با پیدا کردن مخاطب هدف، می‌توانید با هزینه کمتر، به باارزش‌ترین سرنخ‌ها برای جذب مشتری دست یابید.

در واقع پیدا کردن مخاطب هدف اولین و ضروری‌ترین قدم برای موفقیت هر شرکت یا کسب‌وکار است، به‌خصوص اگر تازه شروع به کار کرده‌اید. یادگیری نحوه شناسایی شخصیت مخاطب هدف تضمین می‌کند که می‌توانید برند خود را به مقرون‌به‌صرفه‌ترین و کارآمدترین راه به بازار عرضه کنید. از سوی دیگر با پیدا کردن مخاطب هدف می‌توانید تحقیق کلمات کلیدی را به‌درستی انجام دهید و فرصت‌هایی را بیابید که نه‌تنها باعث افزایش ترافیک، بلکه مهم‌تر از آن، افزایش درآمد شما می‌شوند.

چگونه مخاطب هدف خود را پیدا کنید: 6 سؤالی که برای پیدا کردن مخاطب هدف باید بپرسید.

مخاطب-هدف-کیست

پیدا کردن مخاطب هدف کار پیچیده‌ای نیست و فقط به چند سؤال ساده ختم می‌شود. شما می‌توانید با بررسی هر یک از سؤالات زیر به‌راحتی مشتریان موردنظر خود را شناسایی کنید.

  1. آنها چه کسانی هستند؟

وقتی به پیدا کردن target audience خود فکر می‌کنید، باید این موضوع را بررسی کنید که چه کسانی با برند شما سروکار دارند. یکی از راه‌های پی‌بردن به این موضوع، نظارت بر افرادی است که پست‌های شما را در شبکه‌های اجتماعی مانند لینکدین، آپارات و اینستاگرام دنبال می‌کنند، لایک می‌کنند، به اشتراک می‌گذارند و نظر می‌دهند. اگر کسی مایل به تعامل با شما باشد، به‌احتمال زیاد او مخاطب هدف شماست.

از سوی دیگر اگر شخصی یک‌بار از شما خرید کرده است باید بخشی از مخاطب هدف شما در نظر گرفته شود، زیرا ممکن است او بازهم مایل به خریدِ دوباره از شما باشد. اگر تلاشی برای حفظ مشتریانی که قبلاً به دست آورده‌اید، انجام ندهید و تنها بر روی فروش بیشتر تمرکز کنید، هیچ فایده‌ای ندارد. مشتریان دوست دارند احساس خاص بودن کنند؛ به همین دلیل فرایند پس از فروش بسیار مهم است. رابطه شما با مشتری حتی پس از تکمیل خرید نیز باید ادامه داشته باشد.

  1. بزرگ‌ترین مشکل، مسئله یا خواسته آنها چیست؟

این مرحله احتمالاً مهم‌ترین جایی است که می‌توانید مخاطب هدف خود را شناسایی کنید. آگاهی از نقاط درد مخاطب و توانایی شما در معرفی محصول خود، به‌عنوان راه‌حل آن مشکل، تضمین می‌کند که مردم بدون توجه به هزینه‌ای که انجام می‌دهند، از اینکه شما را انتخاب کرده‌اند خوشحال باشند. بنابراین بزرگ‌ترین مشکلی که مخاطبان شما با آن مواجه است شناسایی کنید و سعی کنید به بهترین شکل ممکن به حل آن کمک کنید.

نکته حائز اهمیت در اینجا این است که در هنگام شناسایی مشکلات مخاطب، به مشکلات خودتان فکر نکنید؛ بلکه خودتان را جای مخاطب بگذارید. با درنظرگرفتن مخاطب هدف و درک کامل نیازها و خواسته‌های او، می‌توانید تشخیص دهید چگونه محصول/خدمت شما می‌تواند به رفع مشکلات او کمک کند تا زندگی آسان‌تری را برای مخاطب هدف شما فراهم کند.

  1. آنها کجا به دنبال اطلاعات آنلاین هستند؟

با رشد روزافزون تکنولوژی و ارتباطات، همه ما به اطلاعات به روز شده نیاز داریم. ما هر روز غرق اطلاعات زیادی می‌شویم؛ اما زمانی که بیشتر به آن نیاز داریم، برای یافتن پاسخ به کجا می‌رویم؟ برای پیدا کردن مشتری، باید بهترین و مهم‌ترین کانال‌های ارتباطی آنها را شناسایی کنید و سعی کنید در آنجا با استفاده از زبانی خاص از دنیای خود با آنها صحبت کنید.

به عنوان مثال، اگر مخاطبان شما نوجوانانی هستند که به دنیای بازی‌های آنلاین کامپیوتری علاقه دارند، احتمالاً آپارات گیم جایی است که آنها در آن حضور دارند؛ بنابراین شما هم باید در این رسانه حضور داشته باشید و مخاطب هدف خود را در آنجا پیدا کنید.

مخاطب-هدف-کیست

  1. چه سود واقعی به مخاطب هدف خود ارائه می‌دهید؟

همان‌طور که در بالا اشاره کردیم، همه خواهان راه حلی سریع و مؤثر برای مشکلاتشان و آسان‌تر کردن زندگی خود هستند. این یک خواسته جمعی است و مخاطب هدف شما هم یکی از این افراد است. کمی در مورد محصول خود و مشکلی که آن را حل می‌کند فکر کنید. محصول یا خدمات شما چه مزایایی دارد؟ برای حل مشکلات موجود چه کاری می‌تواند انجام دهد؟ ارزش‌افزوده شما برای مخاطبان چیست؟

برای پیروزی در رقابت نفس گیری که در دنیای کسب‌وکار وجود دارد، باید مزیت رقابتی خاص خود را ایجاد کنید. همیشه سعی کنید محصول یا خدمت خود را بهبود ببخشید. چیزی اضافی ارائه دهید که رقبای شما آن را ندارند. به عنوان مثال، خدمات بهتر به مشتریان، یک ابزار رایگان یا یک دوره آزمایشی رایگان. فراموش نکنید اگر ارزشی ارائه نکنید، برای پیدا کردن مخاطب هدف خود دچار چالش خواهید شد.

  1. چه چیزی توجه آنها را به طور منفی جلب می‌کند؟

در دنیای کسب‌وکار خوش‌بین بودن کمک زیادی برای رسیدن به اهداف می‌کند؛ اما فکرکردن به نکات منفی هم می‌تواند کمک‌کننده باشد، به‌خصوص وقتی در مورد مخاطبان هدف صحبت می‌کنیم. در کنار درنظرگرفتن خواسته‌های مخاطبان و رفع مشکلات و نیازهای آنها، به این فکر کنید که مخاطب هدف شما چه چیزی نمی‌خواهد و از چه چیزی اجتناب می‌کند؟

با دردست‌داشتن این اطلاعات قدرتمند، احتمالاً شانس بیشتری برای پیدا کردن مخاطب هدف خود خواهید داشت. اجتناب از آنچه مخاطبان دوست ندارند و در آنها احساس منفی ایجاد می‌کند، اولین قدم برای جلب رضایت آنهاست. پس از شناسایی نقاط مثبت و منفی موردتوجه مخاطبتان، تنها باید استراتژی‌های لازم را برای انجام بازاریابی کارآمد اعمال کنید تا به موفقیت یک گام نزدیک‌تر شوید.

  1. به چه کسی اعتماد دارند؟

در دنیای کسب‌وکار اعتماد حرف اول را می‌زند. هیچ‌کس محصول یا خدماتی را از شرکتی که نمی‌شناسد یا به آن اعتماد ندارد خریداری نمی‌کند. به همین دلیل است که نظرات در دیجی‌کالا خوانده شده و برای فروشندگان بسیار مهم است. آنها می‌دانند که نظرات مثبت خریداران باعث ایجاد اعتماد بیشتر و فروش بیشتر می‌شود. همچنین به دیجی‌کالا کمک می‌کند تا به یک شرکت میلیاردی تبدیل شود.

یک فرمول جادویی برای موفقیت در هر بیزینسی وجود دارد: “بیشتر از تلاش برای فروش، روابط صادقانه ایجاد کنید.” شهرت کسب‌وکار شما در پیدا کردن مخاطب هدف بسیار مهم است. مراقبت از رابطه شما با مشتریان ضروری است؛ زیرا آنها اطلاعات مربوط به برند شما را در اینترنت با دوستان و خانواده خود به اشتراک می‌گذارند. اگر نقدهای خوبی دریافت کنید، نظرات مثبتی داشته باشید و شهرت زیادی کسب کنید، مشتریان انگیزه بیشتری برای خرید از شما خواهند داشت.

سخن پایانی

در این مقاله در مورد یکی از پیش‌نیازهای مهم شروع هر کسب‌وکار یعنی پیدا کردن مخاطب هدف و روش‌های شناسایی آنها صحبت کردیم. فراموش نکنید فرایند خرید در دستان مشتری است. اگر می‌خواهید در میان دریایی از برندها و تبلیغ‌کنندگان توجه آن‌ها را جلب کنید، باید تجربیات هدفمند و شخصی‌سازی شده را برای آنها ایجاد کنید. برای این منظور باید درک جامعی از مخاطب هدف خود داشته باشید تا تصمیمات آگاهانه‌تری در مورد رسانه، پیام‌رسانی و سایر عوامل بگیرید.

با پاسخ‌دادن و بررسی سؤالات مطرح شده در این مقاله، پیدا کردن مخاطب هدف برای شما آسان‌تر خواهد شد و یک گام به هدف نهایی خود یعنی افزایش فروش و داشتن درآمد بیشتر نزدیک‌تر خواهید شد. آیا شما مخاطب هدف خود را شناسایی کرده‌اید؟ برای پیدا کردن مخاطب هدف چه اقداماتی انجام داده‌اید؟ لطفاً تجربیات و نظرات خود را با ما و دوستان خود به اشتراک بگذارید.

مطالب پیشنهادی برای شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.