برای جذب مخاطب در ابتدای ویدئو چقدر زمان داریم؟

“Video is the future and future is now. “William arruda

احتمالاً در مورد قدرت جذاب و شگفت‌انگیز ویدئوها در دنیای دیجیتال شنیده‌اید. اگر شما هم به ساخت ویدئو و تولید محتوای ویدئویی علاقه‌مند هستید، حتماً این سؤال برایتان ایجاد شده است که ویدئوی شما چقدر فرصت برای جذب مخاطب دارد و در عین حال زمان کافی برای ارائه پیام‌های کلیدی شما چه میزان است؟

جلب نظر مخاطبان در زمانی کوتاه چالش کوچکی نیست؛ ما در این مقاله نکاتی طلایی در خصوص مدت زمان مورد نیاز برای جذب مخاطب در ابتدای ویدئو و ترغیب او به تماشای آن تا انتها در میان خواهیم گذاشت.

چرا شروع ویدئو در جذب مخاطب مؤثر است؟

در ساخت ویدئو، یک شروع خوب و تأثیرگذار، نرخ ماندگاری بالاتری دارد و منجر به عملکرد بهتر از نظر SEO و تعامل با مخاطب می‌شود و در نهایت می‌تواند نتایج هزینه به ازای نمایش (CPI) شما را بهبود بخشد. همچنین یک شروع جذاب نرخ کلیک فراخوان شما را نیز می‌تواند افزایش دهد. هرچه شروع جذاب‌تری در ساخت ویدئو داشته باشید، بینندگان بیشتری احتمال دارد تا انتهای ویدئو همراه شما باقی بمانند و افراد کمتری ویدئوی شما را در میانه راه ترک می‌کنند.

اکثر الگوریتم‌های موتور جستجو برای اولویت‌بندی محتوا با نرخ تعامل بالا، دست‌کاری می‌شوند؛ بنابراین هرچه مدت‌زمان طولانی‌تری مردم ویدئوی شما را تماشا کنند، شانس زیادتری وجود دارد برای اینکه پیام ویدئو شما به افرادی بیشتری برسد و ویدئویی‌تان به اشتراک گذاشته شود.

ساخت ویدیو

“قانون قلاب” رمز موفقیت شماست

یکی از قانون‌های کاربردی دنیای مارکتینگ، بدون شک قانون قلاب است. کاربرد این قانون تنها به ویدئوهای تبلیغاتی محدود نمی‌شود، بلکه در صورت عدم رعایت آن، نه تنها ویدئوهای شما بازدید کمتری خواهد داشت، بلکه مقالات شما نیز کم‌تر خوانده خواهد شد و در نتیجه اثربخشی هر تمامی محتواهای تولیدی شما کاهش پیدا خواهد کرد.

حال که از اهمیت این قانون مطلع شدیم، در ادامه به توضیح بیشتر آن می‎‌پردازیم. همه ما می‌دانیم که یکی از بهترین روش‌های جذب مخاطب و خریدار در سایت، تولید محتوای ارزشمند و مفید است. اما محتوا هرچقدر هم که باکیفیت و صحیح باشد، نیاز به قلابی دارد که مخاطب را جذب کند و او را ترغیب کند تا به محتوا توجه کند.

منظور از محتوا، ویدئو، مقاله، صوت و… است. قانون قلاب می‌گوید شما در ارائه محتوا فرصت بسیار کمی برای جلب توجه مخاطب دارید. اگر از این فرصت به‌خوبی استفاده نکنید، دیگر مهم نیست بقیه مطلب چگونه است، زیرا بسیاری از مخاطبان مطلب شما را دنبال نخواهند کرد.

در واقع با این قلاب به جای ماهی شما باید در پی شکار توجه مخاطبان خود باشید. به بیان دیگر شما در اولین بخش محتوا باید توجه مخاطب را جلب کنید و بلافاصله سر اصل مطلب بروید، قبل از اینکه مخاطب از مشاهده محتوای شما منصرف شود!

از حاشیه بپرهیزید و سعی کنید محتوای خود را با تیترها، جملات یا تصاویری که توجه مخاطب را به خود جلب می‌کند و جذاب است شروع کنید.

جذب مخاطب

رابطه بین مدت‌زمان ویدئو و تعامل مخاطب چیست؟

آیا می‌دانستید مدت‌زمان توجه افراد به یک موضوع کوتاه‌تر از یک ماهی قرمز است؟ ممکن است خنده‌دار و غیرقابل‌باور به نظر برسد؛ اما این یک واقعیت است. تحقیقات نشان می‌دهد محدوده توجه مردم به 8.25 ثانیه کاهش‌یافته است؛ درحالی‌که توجه یک ماهی قرمز کوچک 9 ثانیه است!

این بدان معناست که شما باید بسیار خلاق باشید و یک ذهنیت استراتژیک داشته باشید تا یک محتوای ویدئویی جذاب برای متقاعدکردن فوری مخاطب تولید کنید و در ادامه توجه آنها را به کل ویدئوی خود جلب کنید. آیا این کار ممکن است؟ بله خوشبختانه این کار با انجام اقداماتی قابل انجام است که در ادامه به آنها می‌پردازیم.

با توجه به اینکه کمتر از 8 ثانیه برای جذب مخاطب فرصت دارید، باید به مدت‌زمان ویدئو خود توجه ویژه‌ای داشته باشید. از این نظر، بین طول ویدئو و تعامل مخاطب رابطه قوی وجود دارد؛ در ادامه به بررسی این رابطه بر اساس آمار Wistia می‌پردازیم:

 • ویدئوهای 2 دقیقه‌ای می‌توانند تعامل خوبی با مخاطب ایجاد کنند. اگر بتوانید ویدئوی خود را زیر 120 ثانیه نگه دارید، مخاطبان را مجذوب خود خواهید کرد.
 • از دقیقه 2 تا 3 ، یک افت واضح از نظر تعامل وجود دارد.
 • از دقیقه 6 تا 12 ، شما فرصت خوب دیگری برای برقراری ارتباط با مخاطبان خود دارید.
 • از دقیقه 12 به بعد باید هوشیار باشید؛ زیرا هر دقیقه که می‌گذرد توجه بینندگان خود را کم‌کم از دست خواهید داد.

بهتر است مدت ‌زمان یک ویدئو چقدر باشد؟

لطفاً خود را با داده‌هایی که از مطالعه ویستیا بیان کردیم، در موقعیت سخت قرار ندهید و ناامید نشوید. فکر نکنید که هر ویدئوی که تهیه می‌کنید باید حداکثر 2 دقیقه طول بکشد! این یک اشتباه بزرگ خواهد بود. فکرکردن به این که ویدئوی ۸ دقیقه‌ای شما را به ۷ دقیقه کاهش دهید، کار درستی نیست اما همین کار می‌تواند یک فیلم ۱۰ دقیقه‌ای شما را به یک ویدئوی ۲ دقیقه‌ای تبدیل کند تا به استاندارد موردنظر نزدیک‌تر شود و جذب مخاطب در آن آسان‌تر شود.

درست مانند TED، یک ویدئو گفتگو و مصاحبه، به طور معمول حدود 15 دقیقه، یک ویدئو معرفی 2 دقیقه و یک تبلیغ ویدئویی کمتر از 60 ثانیه زمان لازم دارد. همان‌طور که مشاهده می‌کنید هر ویدئو دارای مدت‌زمان خاص بر اساس عوامل مختلف است؛ مانند محتوایی که پوشش می‌دهد، مخاطبی که مورد هدف قرار می‌گیرد و بستری که در آن ویدئو به نمایش گذاشته می‌شود. اجازه دهید هر یک از این عناصر را به‌اختصار توضیح دهیم:

محتوا

ویدئو مارکتینگ در سراسر جهان وجود دارد و امکانات زیادی برای یافتن ایده‌های ناب به شما ارائه می‌دهد: ویدئوهای آموزشی، ویدئوهای رضایت مشتری، ویدئوهای معرفی محصول، فیلم‌های پشت‌صحنه، نحوه تهیه ویدئوها، پادکست‌ها و غیره. فقط به یاد داشته باشید که محتوای شما تعیین می‌کند که باید به دنبال یک ویدئو کوتاه یا طولانی باشید.

مخاطب هدف

برای جذب مخاطب در هر کمپین ارتباطی از جمله کمپین‌های ویدئو مارکتینگ، دانستن مخاطب هدف قطعاً موردنیاز شماست. این تنها راهی است که می‌توانید با یک پیام مناسب و مؤثر به آنها برسید. همچنین مهم است که مشخص کنید چه نوع اقدامی از مخاطبان انتظار دارید انجام دهند. سرگرمیِ مخاطبانِ هدف با آموزش آنها یا اطلاع‌رسانی یکسان نیست.

بستر محتوا

از خود بپرسید مخاطبان شما از چه نوع دستگاه‌ها و بسترهایی برای دسترسی به محتوای ویدئویی شما استفاده می‌کنند. همچنین انتظارات آنها را بررسی کنید. همه این عوامل بر مدت‌زمان ویدئو شما تأثیر می‌گذارد. به عنوان مثال، آمارهای Hubspot نشان می‌دهد، ویدئوهای زیر 5 دقیقه به طور گسترده در تلفن‌های هوشمند، توسط مخاطبان دیده می‌شوند.

ساخت ویدئو

کوتاه‌ترین زمان برای جلب مخاطب در ابتدای ویدئو چقدر است؟

تا اینجا گفتیم برای تعیین مدت‌زمان یک ویدئو، توجه به سه فاکتور محتوا، مخاطب و بستر نمایش اهمیت دارد، حالا به این سؤال اصلی می‌رسیم که در ساخت ویدئوهای متفاوت، کوتاه‌ترین زمان برای شروع مؤثر ویدئو چقدر است؟ در پاسخ باید گفت به طور کلی بهتر است در دو دقیقه ابتدایی ویدئو، توجه مخاطب را به محتوای خود جلب کنید. با این حال، طول مطلوب ویدئو برای شروع بسته به عوامل مختلف متفاوت است، مانند مخاطبان موردنظر، کانالی که برای پخش آن استفاده می‌کنید و “قالب” یا سبکی که برای آن انتخاب می‌کنید. در اینجا کوتاه‌ترین زمان لازم برای شروع ویدئوهایی با موضوعات مختلف آورده شده است:

 • ویدئوهای آموزشی: مدت‌زمان ایده‌آل بین 45 تا 90 ثانیه؛
 • تبلیغات خلاقانه: مدت‌زمان ایده‌آل بین 15 تا 59 ثانیه؛
 • ویدئوهای جذب سرمایه: مدت‌زمان ایده‌آل به طور متوسط 2.5 دقیقه؛
 • ویدئوهای رضایت مشتری: مدت‌زمان ایده‌آل بین 60 تا 119 ثانیه.

برای شروع یک ویدئو بهتر است چه اقداماتی انجام دهید؟

با مدت‌زمان ایده‌آل برای ساخت ویدئو و شروع جذاب آن آشنا شدیم، در اینجا چند روش کلی وجود دارد که می‌تواند به شما در جذب مخاطب در کوتاه‌ترین زمان ممکن کمک کند:

 1. در مورد مخاطبان خود تحقیق کنید: نوع محتوایی که مخاطب شما از تماشای آن لذت می‌برد، پیدا کنید و از آن به‌عنوان راهنمای ساخت ویدئوی خود استفاده کنید.
 2. باقدرت شروع کنید: تعلیق برای فیلم‌های هالیوود عالی است، اما افراد آنلاین، محتوایی را ترجیح می‌دهند که مستقیماً به اصل مطلب می‌پردازد.
 3. بر یک ایده یا مفهوم کلیدی تمرکز کنید: در شروع ویدئو مفهوم کلیدی موردنظر خود را مطرح کنید و از بقیه مدت‌زمان ویدئو برای توسعه آن مفهوم استفاده کنید.
 4. از زمان‌های مرده اجتناب کنید: در شروع ویدئو از کات‌های اضافی خودداری کنید، ویرایش ویدئوهای شما باید سریع و روان باشد تا بینندگان را درگیر خود کند.
 5. سعی نکنید همه چیز را در یک ویدئو جمع کنید: اگر موضوع شما گسترده است، ممکن است ساخت ویدئوهای سریالی در چند قسمت بهتر باشد، لازم نیست همه محتوا را در یک ویدئو ارائه دهید.

چگونه می‌توانید توجه مخاطبان خود را در شروع ویدئو جلب کنید؟

نکات و ترفندهایی وجود دارد که می‌توانید برای جلوگیری از افت بازدیدکنندگان در ساخت ویدئوی خود و شروع آن به کار بگیرید. موارد زیر به شما کمک می‌کند حداکثر استفاده را از 60/90 ثانیه اولیه ویدئو ببرید:

 • Call To Actions: CTAها منبعی مفید برای جلب‌توجه مخاطبین و هدایت آنها در قیف فروش هستند، شما می‌توانید آنها را در آغاز ویدئوی خود قرار دهید.
 • کپشن و زیرنویس: اکثر مردم ویدئوها را، به‌ویژه در تلفن‌های همراه خود، بدون صدا تماشا می‌کنند. افزودن کپشن یا زیرنویس به ویدئوی شما می‌تواند حتی در صورت بی‌صدا بودن، آن را قابل‌درک‌تر و جذاب‌تر کند.
 • نقاط درد مخاطب خود را در ابتدای ویدئو قرار دهید: این کار را به روشی جالب، واضح و مستقیم انجام دهید تا توجه مخاطب را به‌سرعت جلب کنید.
 • روی یک ویدئوی سفارشی کار کنید: این امر تفاوت زیادی در زمینه تعامل و به‌یادماندنی بودن ویدئوی شما ایجاد خواهد کرد. اگر شخصیت‌ها، چشم‌اندازها و پس‌زمینه ویدئوی خود را به‌صورت سفارشی بسازید، یک ارتباط احساسی قوی با بینندگان خود ایجاد خواهید کرد و آنها احساس می‌کنند که داستان به طور خاص برای آنها ساخته شده است.
 • یک ویدئو باکیفیت بالا بسازید: در هر مرحله از فرایند تولید ویدئو، با تمرکز و دقت در جزئیات، کیفیت کار خود را ارتقا دهید تا مخاطبان بیشتری را در شروع ویدئو جذب کنید.

این موارد می‌توانند به شما در حفظ توجه و علاقه مخاطبان کمک کنند. اما اگر ویدئو شما آن‌طور که انتظار دارید مورد استقبال مخاطبان قرار نگرفت، ممکن است دلایل دیگری در پشت پرده وجود داشته باشد: یک فیلمنامه ضعیف، یا شاید به‌طورکلی یک محتوا باکیفیت بد و نامطلوب.

ساخت ویدئو

سخن پایانی

بر اساس برخی مطالعات، به نظر می‌رسد مدت‌زمان ایده‌آل برای تحت تأثیر قراردادن مخاطبان در ابتدای ویدئو حدود 2 دقیقه است. اما آیا این بدان معناست که هر ویدئویی که تهیه می‌کنید باید 120 ثانیه طول بکشد؟ البته خیر؛ باید به‌خاطر داشته باشید که مدت‌زمان ویدئو شما به عوامل مختلفی بستگی دارد. برخی ملاحظات مهم باعث می‌شوند تا ساخت ویدئوی شما جذاب و مؤثرتر باشد.

ساخت ویدئو با استفاده از روش‌ها و تکنیک‌هایی که در این مقاله گفته شد، یک شروع عالی و تأثیرگذار برای تولید محتوای ویدئوی شما به ارمغان میاورد و مطمئناً نتایج شگفت انگیزی در همراهی و تعامل مخاطبان تا پایان ویدئو خواهید دید. شما از چه تکنیک‌ها و ترفندهایی برای جذب مخاطبان خود استفاده می‌کنید؟ لطفاً نظرات و پیشنهادهای خود را با ما و دوستان خود در میان بگذارید.

 

مطالب پیشنهادی برای شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.