آیا وبینار آموزشی مفید است؟

در یک دهه اخیر با پیشرفت تکنولوژی، وبینار آموزشی به یک ابزار شگفت‌انگیز برای یادگیری تبدیل شده است. متأسفانه تعداد کمی از مردم می‌توانند در تمام آموزش‌های باکیفیت حضوری، شرکت کنند. مسئله محدودیت زمان و هزینه‌های سفر، حضور در کلاس‌های آموزشی را دشوار کرده است. اما یک وبینار آموزشی همه افراد مشتاق یادگیری را از دورترین نقاط، کنار هم جمع می‌کند و فرصت‌های زیادی برای یادگیری، خودسازی و رشد شغلی فراهم می‌کند.

از سوی دیگر، بحران COVID-19 2020 نیاز به برگزاری رویداد آنلاین را به‌عنوان راهی برای حفظ ارتباط مردم، درست در زمانی که آنها نمی‌توانستند در کنار هم باشند، افزایش داد. این اتفاق نیاز به وبینار را به‌عنوان یک ابزار آموزش و فروش برای کسب‌وکارهایی که با بحران سازگار می‌شوند، ضروری کرد. اما دقیقاً وبینار چیست؟ وبینار آموزشی چه مزایایی دارد؟ آیا رویداد آنلاین آموزشی می‌تواند عملکرد مؤثری در آموزش مخاطبان داشته باشد؟ در این مقاله از بلاگ آپارات به این سؤالات پاسخ خواهیم داد.

وبینار چیست؟

کلمه “وبینار” یا ” webinar” از اصطلاح «سمینار مبتنی بر وب» گرفته شده است. این رویداد آنلاین می‌تواند یک کارگاه آموزشی، سخنرانی یا ارائه ویدئویی شامل ارتباط صوتی و تصویری بین سخنران و شرکت‌کنندگان باشد. هدف اصلی یک وبینار خواه آموزش مخاطبان یا فروش محصولات، برقراری ارتباط است که با استفاده از نرم‌افزارهای ارائه وبینار، میزبانی می‌شود.

وبینار ابزاری حرفه‌ای با مجموعه‌ای از امکانات پیشرفته است. در هرکجا که هستید وبینار برای شما فرصت یادگیری فوق‌العاده‌ای ایجاد می‌کند. تنها چیزی که برای یک وبینار آموزشی نیاز دارید یک کامپیوتر، اتصال به اینترنت و یک پلتفرم نرم‌افزاری مناسب است. ارائه وبینار آموزشی می‌تواند شامل ویدئو یا پاورپوینت باشد و برای برقراری جریان تعامل بین ارائه‌دهنده و مخاطب، امکان گفتگوی متنی و صوتی وجود دارد.

وبینار-آموزشی

مزایای شرکت در یک وبینار آموزشی چیست؟

در طول چند سال گذشته، سریع‌ترین حوزه آموزشی در حال رشد، پلتفرم ارائه وبینار بوده است. جای تعجب نیست؛ زیرا هر فناوری که زندگی را آسان‌تر می‌کند، این شانس را دارد که به سرعت مورد استقبال عموم قرار بگیرد. در ادامه به مهم‌ترین مزایای شرکت در وبینار آموزشی پرداخته‌ایم.

۱- وبینار آموزشی بهترین ابزار یادگیری است

همه رویدادهای آنلاین در مورد به‌اشتراک‌گذاری اطلاعات هستند. در یک وبینار آموزشی افرادی با موضوعات موردعلاقه مشترک برای کسب جدیدترین اطلاعات در آن زمینه، با یکدیگر به گفتگو و تعامل می‌پردازند. دانش عمیق سخنران، همراه با ایده‌ها و نظرات مختلف شرکت‌کنندگان از نقاط مختلف دنیا، محیطی را ایجاد می‌کند که شبیه هیچ جای دیگری نیست. شما به‌راحتی می‌توانید با شرکت در وبینارها، خود را در مورد چیزهایی که به آنها علاقه دارید، مانند فناوری، بازاریابی و بسیاری موارد دیگر آموزش دهید.

۲- وبینار آموزشی را می‌توان بعداً تماشا کرد

اگر برنامه شما با زمان و تاریخ وبینار آموزشی موردنظرتان مغایرت دارد، نباید نگران باشید، زیرا می‌توانید سمینار را بعداً از طریق ضبط ویدئوی که توسط اکثر میزبانان رویداد آنلاین انجام می‌شود، تماشا کنید. اکثر وبینارها در مدت کوتاهی پس از برگزاری در دسترس شرکت‌کنندگان ثبت‌نام‌شده، قرار می‌گیرند و برای مدت طولانی پس از تاریخ اصلی وبینار در دسترس هستند؛ بنابراین، اگر در طول رویداد آنلاین آموزشی موفق به شرکت در وبینار نشدید، به‌راحتی می‌توانید آن را بعداً تماشا کنید.

۳- از هرکجا می‌توان در وبینار آموزشی شرکت کرد

برای شرکت در یک وبینار آموزشی مطلقاً نیازی به سفر ندارید. رویداد آنلاین، نحوه برنامه‌ریزی و اجرای رویدادها را متحول کرده است. دیگر نیازی به آماده‌سازی یک رویداد و دعوت از شرکت‌کنندگان برای رفتن فیزیکی به کلاس آموزشی نیست. همه می‌توانند از هرکجا که هستند، در خانه، کتابخانه یا کافه، در رویداد آنلاین آموزشی شرکت کنند. با شرکت در یک وبینار آموزشی مخاطبان می‌توانند در زمان و هزینه‌ای که برای حضور در یک رویداد فیزیکی واقعی استفاده می‌شد، صرفه‌جویی کنند.

۴- وبینار آموزشی مقرون به صرفه است

رفتن به دانشگاه و شرکت در کلاس‌های آموزشی مستلزم سرمایه‌گذاری زیاد است. شرکت در کلاس از طریق وبینار آموزشی باعث صرفه‌جویی زیادی در هزینه‌های رفت‌وآمد، خوابگاه، خرید لباس برای دانشگاه و … می‌شود. همچنین می‌توان مطالب خواندنی ارائه شده توسط دانشگاه‌های دیگر که به‌صورت وبینار آموزشی برگزار شده را دانلود کرد. اغلب اوقات وبینارها رایگان هستند؛ اما برخی از وبینارها مقداری هزینه ثبت‌نام دارند که در مقابل هزینه دانشگاه و کلاس‌های آموزشی، مبلغ کمی به‌حساب می‌آید.

۵- دوره های زیادی برای شرکت در وبینار آموزشی، وجود دارد

رویدادهای آنلاین به افراد طیف گسترده‌ای از موضوعات و دوره‌های آموزشی ارائه می‌دهند. گاهی اوقات فرد نمی‌تواند در دوره‌ای آموزشی شرکت کند فقط به این دلیل که آن موضوع در محل زندگی او ارائه نشده است. موارد متعددی وجود دارد که دانشجویی مایل به تحصیل در خارج از کشور است؛ اما به دلیل کمبود پول یا سایر موارد، مجبور است از رویای خود چشم‌پوشی کند. اینجاست که وبینار آموزشی وارد عمل می‌شود و در حل این مشکل برای دانش‌پژوهان بسیار مؤثر است.

6- تعامل در وبینار آموزشی بیشتر است

وبینار آموزشی امکان تعامل بهتر بین دانشجویان و اساتید را فراهم می‌کند؛ زیرا همه دانشجویان را در موقعیتی برابر قرار می‌دهد. در یک وبینار آموزشی، کسی نیست که شما را قضاوت کند، زیرا همه شما فقط از طریق صفحه‌نمایش رایانه خود، در کنار هم هستید. این محیط به دانشجویانی که به‌اندازه کافی اعتمادبه‌نفس ندارند کمک می‌کند تا دست خود را بالا ببرند و در کلاسی پر از دانشجو سؤال خود را به‌راحتی بپرسند.

وبینار

بهترین نرم‌افزارهای برگزاری وبینار آموزشی

نرم‌افزاری که به طور خاص برای وبینار آموزشی طراحی شده است با ابزارهای کنفرانس وب و کنفرانس صوتی متفاوت است؛ زیرا آنها برای تمرکز بر یک مرجع و بینندگان متعدد ایجاد شده‌اند. مانند همه نرم‌افزارها، هیچ ابزار وبینار یکسانی وجود ندارد که برای هر کسب‌وکاری کار کند. بسته به وضعیت مالی، اهداف، اولویت‌ها و اندازه شرکت، برخی از نرم‌افزارها ممکن است مناسب‌تر از سایرین باشند. در ادامه به معرفی سه نرم‌افزار وبینار آموزشی پیشرو در ایران پرداخته‌ایم.

برگزاری-وبینار

نرم‌افزار ادوبی‌کانکت (Adobe Connect)

ادوبی کانکت محصولی از شرکت مشهور اَدوبی (Adobe) یکی از پرطرف‌دارترین نرم‌افزارها، برای برگزاری وبینار آموزشی در ایران است. امکان استفاده از این برنامه با سرعت اینترنت پایین، امکان شخصی‌سازی وبینار و داشتن محیط کاربری مناسب آن را به نرم‌افزاری محبوب در زمینه برگزاری وبینار، کلاس آنلاین و جلسات مجازی تبدیل کرده است.

مزایا: کار با ادوبی کانکت ساده است و برگزارکننده و مخاطبان ارتباط راحتی با آن برقرار می‌کنند.

معایب: یادگیری نحوه جابه‌جایی و تنظیم دکمه‌های برنامه کمی زمان بر است.

نرم‌افزار زوم (Zoom)

این برنامه با بیش از 100 میلین دانلود در گوگل‌پلی به یکی از محبوب‌ترین نرم‌افزارهای  برگزاری وبینار آموزشی تبدیل شده است. در کنار مزایای فراوان این برنامه مانند قابلیت برگزاری وبینار باکیفیت HD و استفاده از فضای ابری، امکان کسب درآمد دلاری از رویداد آنلاین آموزشی با همکاری Paypal فراهم است.

مزایا: استفاده از رابط کاربری بسیار آسان است و ثبت‌نام در آن رایگان است.

معایب: گاهی اوقات کیفیت تماس بسیار ضعیف می‌شود و تماس‌های ویدئویی به طور خودکار قطع می‌شوند. برای عملکرد عالی به پهنای باند قوی اینترنت نیاز است.

نرم‌افزار اسکای روم ( Sky Room)

مرکز رشد دانشگاه علم و صنعت، اسکای روم را به‌عنوان یک پلت فرم بومی و ایرانی توسعه داده است. در حال حاضر اسکای روم با خدمات بسیار خوب خود، به‌عنوان یکی از محبوب‌ترین برنامه‌های برگزاری وبینار آموزشی، در ایران شناخته می‌شود.

مزایا: برای استفاده از این نرم‌افزار نیازی به نصب آن نیست و می‌توان به‌صورت آنلاین از آن استفاده کرد.

معایب: امکان گفتگوی آنلاین و قیمت نسبتاً بالا برای برگزارکنندگان از معایب این نرم‌افزار رویداد آنلاین است.

و اما پخش زنده در آپارات چیست؟

قابلیت پخش زنده آپارات یکی از ویژگی‌های حرفه‌ای و کاربردی آپارات است که به کمک آن می‌توانید لایواستریم خود را در بستری امن و مطمئن برگزار کنید و از امکانات شگفت‌انگیر آن بهره‌مند شوید.

ایجاد پخش زنده در آپارات دارای ویژگی‌های کاربردی بسیاری است تا کاربران بتوانند به سهولت، پخش زنده خود را شخصی‌سازی کنند. برای آموزش ساخت پخش زنده در آپارات به این لینک مراجعه کنید.

سخن پایانی

در زمانی که جهان از همه‌گیری ویروس کرونا رنج می‌برد، اینترنت و روش‌های ارتباطی آن به مردم دنیا کمک کرد تا ارتباط خود را با هم حفظ کنند و با یگدیگر تعامل بیشتری داشته باشند. وبینار آموزشی یکی از دستاوردهای مهم اینترنت است و افراد زیادی به خصوص دانشجویان و دانش آموزان با استفاده از آن شرکت در کلاس های خود را از خانه یا هر مکان دیگری ادامه می‌دهند.

در این مقاله، ما در مورد برخی از مزایای اصلی استفاده از وبینار آموزشی و بهترین نرم‌افزارهای اراده‌دهنده آن صحبت کردیم. این مزایا وبینارها را به ابزاری ضروری و مفید برای مشتاقان یادگیری تبدیل کرده است. استفاده از وبینار آموزشی راحت و کارآمد است و فرصت بزرگ یادگیری را برای همه بازکرده است. آیا شما از وبینار آموزشی استفاده می‌کنید؟

مطالب پیشنهادی برای شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.