آموزش حذف پس زمینه پرده سبز با ابزار اینشات و پریمیر

بسیاری از صحنه‌های به یادماندنی فیلم‌ها و سریال‌هایی که در ذهنتان حک شده است، با پرده سبز فیلم‌برداری شده‌اند. تکنولوژی پرده سبز، دست شما را برای تدوین بک‌گراند باز می‌گذارد. با این روش، هر پس‌زمینه‌ای که دوست داشته باشید را می‌توانید پشت تصویر قرار بدهید. می‌توانید درباره هوش مصنوعی جلو دوربین صحبت کنید و پس‌زمینه را جنگل آفریقا بگذارید و یک شیر را هم در حال شکار، جا بدهید. چرا باید جلوی خلاقیت را بگیرید؟ در این مقاله می‌خواهیم درباره حذف پس زمینه پرده سبز با ابزارهای مختلف صحبت کنیم. اما اجازه بدهید ابتدا، با این تکنولوژی پرکاربرد، بیشتر آشنا شویم.

پرده سبز چیست؟

پرده سبز یکی از ابزارهای جلوه ویژه در دنیای سینماست. برای خیلی از فیلم‌هایی که نیاز به فیلم‌برداری در لوکیشن خاص دارند اما امکان آن نیست، از پرده سبز استفاده می‌شود. فیلم‌های مارول را به خاطر بیاورید؟ واقعا فکر می‌کنید این همه آسیب و خرابی شهرها، واقعی بوده است؟ قطعا نه! ابتدا با پرده سبز صحنه‌ها ضبط شده‌اند. بعد با استفاده از ابزارهای مخصوص، پس‌زمینه تغییر کرده و لوکیشن مدنظر با تغییرات، ایجاد شده است.

استفاده از پرده سبز، فقط برای کارهای بزرگ مانند سینمای مارول نیست. فرض کنید شما یک تولیدکننده محتوا ویدیویی هستید و فعلا، امکان ضبط در یک لوکیشن منحصر‌به‌فرد را ندارید. هیچ مشکلی نیست. روی یک پرده سبز ضبط کنید و بعد، پس‌زمینه را تغییر بدهید. مثلا، یک دفتر کار را برای پس‌زمینه‌تان انتخاب کنید.

کروماکی چیست؟

به حذف کردن رنگی مشخص از پس‌زمینه، تکنیک کروماکی می‌گویند. این تکنیک، با نام پرده سبز نیز شناخته می‌شود. بگذارید از یک راه دیگر تعریف کنیم، در واقع پرده سبزی که برای فیلم‌برداری‌ها به کار می‌برند، همان پرده کروماکی است. معروف‌ترین پرده کروماکی، همین پرده سبز رنگ است که همه ما آن‌ را می‌شناسیم. اما پرده کروماکی، با رنگ آبی نیز در بازار وجود دارد که استفاده و کاربرد آن، دقیقا شبیه به پرده سبز است.

نحوه کار کروماکی

برای آنکه بتوانید از تکنیک کروماکی استفاده کنید، ابتدا به یک پرده کروماکی سبز رنگ یا آبی رنگ نیاز دارید. این پرده سبز رنگ، باید به اندازه‌ای باشد که زیر پای شما هم قرار بگیرد. حدود دو متر، فضای زیر پای شما نیز باید از پرده کروماکی پوشیده باشد. این پرده، باید در صاف‌ترین حالت ممکن قرار بگیرد و هیچ چین و چروکی نداشته باشید. بعد از اتمام فیلم‌برداری و ضبط، نوبت به ادیت با تکنیک کروماکی می‌رسد.

در این تکنیک، با استفاده از ابزارهای خاص، رنگ پس‌زمینه به صورت کامل حذف می‌شود. بعد شما می‌توانید بک‌ گراند مدنظرتان را انتخاب کنید. نگران نباشید، در ادامه مطلب حذف پس زمینه پرده سبز با برنامه‌های مختلف در گوشی و کامپیوتر را با هم بررسی خواهیم کرد. این بخش، یک توضیح کلی از مراحل و نحوه کار کروماکی، برای درک بهتر این تکنیک بود.

دلایل سبز بودن پرده سبز

اصلی‌ترین دلیل سبز بودن پرده سبز، نبودن رنگ سبز در پوست بدن انسان است. رنگ سبز و رنگ پوست انسان، با یکدیگر بسیار متفاوت‌اند. مهم نیست برای چه نژادی باشید و پوست رنگ شما تیره باشد یا روشن، طیف سبز در آن وجود ندارد. به همین دلیل، کار حذف کردن پس‌زمینه سبز، بسیار راحت‌تر است. اگر از رنگ‌های مانند زرد یا قرمز استفاده کنید، کامپیوتر نمی‌تواند تفاوت آن را با پوست انسان نشان بدهد.

انواع پرده کروماکی

با تکنیک کروماکی، پرده سبز و مراحل اجرا کروماکی آشنا شدیم. حالا نوبت به بررسی انواع پرده کروماکی می‌رسد. این پرده‌ها، جنس‌های مختلفی دارد. نکته‌ای که در همه جنس‌ها رعایت می‌شود، پس نزدن نور است. یعنی پرده کروماکی، باید جنس جاذب نور داشته باشد تا نور، در آن رفلکس نشود.

برای خرید پرده کروماکی، چند گزینه پیش روی شماست. اولین گزینه، پرده با جنس مخملی است. یکی از پرمصرف‌ترین جنس پارچه برای تهیه فون عکاسی و فیلم‌برداری. اما از معایب آن می‌توان به از بین رفتن جنس مخملی اشاره کرد. یعنی اگر زیاد روی آن راه بروید، پرزهایش از بین می‌روند و حالت کچلی به خود می‌گیرد.

گزینه دوم، پرده شطرنجی است. این نوع پرده، از پرفروش‌ترین و پرکاربردترین نوع پرده کروماکی است. طول عمر بیشتری نسبت به پرده مخمل دارد. اگر به دنبال تولید محتوای ویدیویی هستید و بودجه زیادی ندارید، پرده شطرنجی، قیمت مقرون به صرفه‌ای دارد.

دو مدل قبلی، به صورت رولی در بازار پیدا می‌شوند. اگر فضای اضافی برای نگهداری درست از نوع رولی را ندارید، می‌توانید پرده پارچه‌ای تهیه کنید. پرده‌های پارچه‌ای را می‌توان تا زد. یکی از معروف‌ترین جنس‌های پرده پارچه‌ای، جنس مازلین است. مازلین از پارچه تترون زخامت بیشتری دارد و مقداری کش می‌آید. البته باید به خاطر بسپارید که اگر این پرده را تا می‌کنید، برای دفعه بعدی استفاده، قطعا نیاز به اتو کردن خواهد داشت.

نحوه حذف پس زمینه مراحل و نحوه انجام کار

با انواع پرده کروماکی نیز آشنا شدید. حالا فرض کنید پرده کروماکی را تهیه کرده‌اید و کار فیلم‌برداری نیز به اتمام رسیده است. نوبت چیست؟ بله! حذف پس زمینه پرده سبز. در ادامه، آموزش نحوه حذف پس زمینه پرده سبز در کامپیوتر و حذف پس زمینه پرده سبز در گوشی را به صورت جداگانه برایتان آورده‌ایم. همینطور، برنامه‌های مناسب برای این کار را نیز، معرفی کرده‌ایم. پس این بخش را بادقت بیشتری بخوانید.

نحوه حذف پس زمینه پرده سبز با برنامه اینشات در گوشی

برای شروع، برنامه اینشات را باز کنید. بعد روی گزینه video کلیک کنید. یک پروژه جدید بسازید. بعد در قسمت photo، پس زمینه‌ای را انتخاب کنید که دوست دارید. حالا باید روی گزینه Pip بزنید و ویدیویی را در برنامه آپلود کنید که با پرده سبز تهیه کرده‌اید. بعد روی گزینه chroma کلیک کنید. این گزینه، در واقع برای تکنیک کروماکی است. باید نشانگر تشخیص رنگ را روی بک‌ گراند بگذارید. حالا با استفاده از نوار‌های Strength و Shadow میزان تشخیص رنگ و سایه را به مقدار مناسب تغییر بدهید. ممکن است این تغییر، اصلا نیاز نباشد. بعد طول لایه پس زمینه جدید را تا انتهای ویدیو قرار بدهید. تغییرات لازم را ایجاد کنید و گزینه Save را انتخاب کنید.

نحوه حذف پس زمینه پرده سبز با برنامه پریمیر در کامپیوتر

برای این کار، ابتدا برنامه پریمیر را باز کنید. نگران نباشید، کار کردن با پریمیر، اصلا کار پیچیده‌ای نیست. روی منوی File در بالای صفحه کلیک کنید. وارد قسمت Import شوید و ویدیویی را آپلود کنید که با پرده سبز ضبط کرده‌اید. حالا ویدیو را از بخش ساید بار (sidebar) به بخش ویرایشگر (editor) منتقل کنید.

مرحله اول

برای حذف پس زمینه پرده سبز در کامپیوتر، وارد بخش Effects در برنامه پریمیر شوید و بعد سراغ بخش Video Effects در پایین و سمت چپ صفحه بروید. حالا گزینه Keying را انتخاب کنید. گزینه ultra key را از فهرست ظاهر شده (برگه Effect)، پیدا و آن را انتخاب کنید. این افکت را وارد ویدیو کنید.

مرحله دوم

روی دکمه کنار key color در قسمت وسط برگه Effect Controls کلیک کنید. در این مرحله باید روی قسمت‌هایی در پس زمینه کلیک کنید که نمی‌خواهید دیده شود.

مرحله سوم

به قسمت output در وسط برگه Effect Controls بروید و آن را به گزینه Alpha Channel تغییر دهید. از افکت‌های ارائه شده برای سیاه کردن بخشی استفاه کنید که نمی‌خواهید دیده شود. این کار را بادقت انجام بدهید. بعد از تمام شدن کار، output را در برگه Effect Controls به حالت Composite برگردانید.

مرحله چهار

حالا دوباره سراغ منوی File در بالای صفحه برید و گزینه Import را انتخاب کنید. سپس تصویر بک گراند مدنظرتان را وارد پریمیر کنید. بعد از قسمت side bar سمت چپ صفحه، آن را انتخاب کنید. تصویر را به بخش ویرایشگر (Editor) انتقال ببرید. به برگه Controls Effects در بالای صفحه بروید. با استفاده از video effects می‌توانید موقعیت و اندازه تصویر پس زمینه خود را تغییر دهید.

مرحله پنجم

تغییرات مدنظر را ایجاد کنید. پس از تمام شدن کار، به منوی File در بالای صفحه بروید و با انتخاب گزینه Save as ویدیو جدید را ذخیره کنید. به همین راحتی، بک گراند تغییر کرد. حالا این که چه بک گراندی را برای ویدیوهایتان انتخاب کنید، بستگی به خلاقیت خودتان دارد.

مرحله ششم

نکات مهم در خرید پرده سبز

مهم‌ترین نکته این است: پرده‌ای بخرید که نور را منعکس نمی‌کند. پرده کروماکی، باید نور را به صورت مستقیم پخش کند و زمان نور‌پردازی، هیچ سایه‌ای در بک گراند نیندازد. نکته بعدی، چروک نشدن پارچه است. حتما پرده‌ای بخرید که رولی است و چروک نمی‌شود. اگر پرده چروک باشد، موقع ادیت کردن، شما را به دردسر می‌اندازد و نتیجه تمیزی نخواهید داشت.

پرده‌ای را بخرید که بتوانید آن را تکان بدهید. بر هر دلیلی ممکن است مجبور باشید مکان ضبط فیلم‌برداری را تغییر بدهید. با یک پرده کروماکی ثابت، چطور می‌خواهید این کار را انجام بدهید؟ پس پرده‌ای بخرید که متحرک باشد و به راحتی بتوانید آن را تکان بدهید. اما هنگام تغییر مکان، حواستان باشد که پرده خراب، پاره و چروک نشود.

نکته سوم، راحتی نصب پرده است. نوعی از پرده کروماکی را بخرید که نصب آن راحت باشد. با رعایت این نکته، هر زمانی که بخواهید می‌توانید مکان پرده را تغییر بدهید. بدون آنکه نگران نحوه نصب کردن آن باشید. نیاز به نصاب نیز نخواهید داشت.

سخن آخر

نحوه حذف پس زمینه پرده سبز در کامپیوتر و گوشی را آموختید. با خواندن این مقاله متوجه شدید که پرده سبز و تکنیک کروماکی چی هستند و چه کاربردی دارند. حالا می‌دانید هنگام خرید پرده سبز یا پرده آبی، باید به چه نکاتی توجه کنید و چه چیزهایی را مدنظر قرار بدهید. جنس انواع پرده را نیز در این مقاله شناختید. به نظر شما، به جزء اینشات و پریمیر، دیگر چه برنامه‌ای برای حذف پس زمینه سبز، مناسب است؟

مطالب پیشنهادی برای شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.