آموزش بالا بردن کیفیت فیلم؛ چگونه کیفیت فیلم را بالا ببریم؟

چگونه کیفیت فیلم را بالا ببریم؟ آیا می‌توان کیفیت فیلم را بالا برد؟ اگر به‌ عنوان یک تولید‌کننده محتوای ویدیویی فعالیت می‌کنید، احتمالا این سوالات برایتان پیش آمده است. در واقع یکی از دغدغه افرادی که با محتوا‌های ویدیویی سر و کار دارند، افزایش کیفیت فیلم‌ها است. در این مقاله قصد داریم به این موضوع بپردازیم و تمام نکات کاربردی را با شما به اشتراک بگذاریم. تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

آموزش بالا بردن کیفیت فیلم در کامپیوتر

در ابتدا باید به مفهوم مشترکی از کیفیت برسیم؛ زیرا وقتی درباره بالا بردن کیفیت فیلم صحبت می‌کنیم ممکن است هر کسی به یک چیز فکر کند. برای مثال بالا بردن کیفیت می‌تواند افزایش رزولوشن یا کراپ‌ کردن اصولی باشد. در این بخش ما قصد داریم به‌طور کلی چند کار مربوط به تدوین ویدیو به شما آموزش دهم که در نهایت مخاطبان با مشاهده ویدیوتان از کیفیت آن لذت ببرند. منظور ما از بالا بردن کیفیت ویدیو انجام چند کار مربوط به تدوین ویدیو در راستای لذت‌بخش کردن ویدیو برای مخاطبان است. خب بهتر است برویم سراغ اصل مطلب! در ادامه می‌توانید راهکار‌ها را مشاهده کنید.

البته بگذارید این نکته بگوییم که تمامی فعالیت‌ها در نرم‌افزار پریمیر پرو انجام می‌شوند. اگر قصد استفاده از نرم‌افزار‌های دیگری دارید در انتهای مقاله چند نرم‌افزار به شما معرفی کرده‌ایم.

تغییر اندازه، چرخش و همه موارد مربوط به کات!

تا به حال برایتان پیش آمده که پس از ۱ ساعت ضبط ویدیو متوجه شوید دوربین کمی کج بوده و تصویر هم کج ضبط شده. نیازی نیست که دوباره ویدیو را ضبط کنید، تنها با چند کلیک ساده می‌توانید این مورد را در نرم‌افزار پریمیر پرو اصلاح کنید. علاوه بر این اگر قصد دارید ویدیو عمودی را تبدیل به افقی کنید یا بالعکس، به‌راحتی می‌توانید با پریمیر این کار را انجام دهید. برای کات کردن ویدیو هم مثل آب خوردن می‌توانید از قسمت تایملاین با یک برش کار را تمام کنید!

کات کردن بخش‌های اضافی و اشتباهی ویدیو، تنظیم جهت و تنظیم ویدیو می‌تواند به بهبود کیفیت ویدیو کمک کند. حتی اگر ویدیوتان دارای لرزش است، می‌توانید از بخش افکت‌ها و استفاده از Warp Stabilization لرزش ویدیو را از بین ببرید. مرحله اول بالا بردن کیفیت فیلم در کامپیوتر این موارد است.

تغییر اندازه، چرخش و همه موارد مربوط به کات!بهبود رنگ ویدیو

پس از اضافه کردن ویدیو‌ها به نرم‌افزار و انجام کات‌ها، نوبت به رنگ می‌رسد. بهبود رنگ ویدیو یکی از مهم‌ترین فعالیت‌های تدوین و بالا بردن کیفیت فیلم است. شما به چندین روش می‌توانید رنگ ویدیوتان را بهبود دهید. اولین راه برای بهبود رنگ فیلم استفاده از پریست‌های پیش‌فرض پریمیر است. به تنظیمات رنگ ویدیو که ذخیره شده‌اند پریست می‌گویند. در واقع با استفاده از پریست شما تنظیمات از قبل ذخیره شده را بر روی ویدیوتان اعمال می‌کنید. این پریست‌های پیش‌فرض بسته به کاربرد دارای تنظیمات مختلف هستند. برای مثال پریست‌های سینمایی یا غیره؛ همچنین می‌توانید پریست‌های مختلف را خریداری کنید یا رایگان دریافت کنید و به پریمیر اضافه کنید.

اگر به هر دلیلی پریست‌های پیش‌فرض برای ویدیو شما جوابگو نبود، شما می‌توانید از طریق تب Colors به‌صورت دستی تنظیم رنگ کنید. در این بخش شما به امکانات زیادی دسترسی دارید که می‌توانید با استفاده از آن‌‌ها نور و رنگ ویدیو را تنظیم کنید. برای رسیدن به یک ترکیب رنگی خوب باید آزمون و خطا کنید تا به بهترین نتیجه برسید. این کمی زمان‌بر است؛ اما شما می‌توانید تنظیمات رنگی‌ای که ایجاد کردید را به عنوان پریست‌های شخصی ذخیره کنید تا بعدا از آن‌ها استفاده کنید.

بهبود رنگ ویدیواضافه کردن تایتل‌ها و ترنزیشن‌ها

گرافیک همیشه بخش مهمی از محتواست! اضافه کردن عنوان‌ها به‌ صورت متن و اشکال گرافیکی به ویدیو می‌تواند منجر به افزایش کیفیت ویدیو شود. منظور از ترنزیشن مدل تغییر تصاویر و ورود و خروج متن‌ها به ویدیو است. تمامی این موارد بر روی کیفیت فیلم تاثیر دارند.

اضافه کردن تایتل‌ها و ترنزیشن‌هابالا بردن کیفیت فیلم موبایل با اینشات

پریمیر پرو یک نرم‌افزار تمام عیار برای تدوین و بالا بردن کیفیت فیلم است؛ اما اگر نمی‌توانید دسترسی به کامپیوتر و پریمیر داشته باشید، جای نگرانی نیست. شما می‌توانید با استفاده از اینشات در موبایلتان ویدیو دلخواه‌تان را ویرایش کنید و کیفیت آن را افزایش دهید. اینشات بسیاری از امکانات پریمیر پرو را به‌ صورت محدود در خود جای داده است.

بهبود رنگ در اینشات

برای اصلاح رنگ در اینشات می‌توانید از قسمت فیلتر اقدام کنید. در این بخش تعداد زیادی از فیلتر‌های پیش‌فرض وجود دارند که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید. این فیلتر‌های دارای سبک‌های مختلفی هستند و برخی وقتی اشتراک پریمیوم این اپلیکیشن را داشته باشید فعال می‌شوند؛ اما خبر خوب این است که شما به‌ صورت دستی هم می‌توانید رنگ ویدیو را اصلاح کنید. در همان بخش فیلتر، قسمتی به‌نام Adjust وجود دارد که می‌توان مواردی مانند نور، کنتراست و غیره را تغییر داد.

همان‌طور که قبلا گفتم شما باید برای به‌ دست آوردن بهترین نتیجه کمی وقت بر روی کار با این امکانات بگذارید. در واقع پس از مدتی کار کردن می‌توانید تشخیص دهید که کدام پارامتر‌ها را باید تغییر دهید تا به نور و رنگ دلخواه برسید.

بهبود رنگ ویدیو در برنامه اینشاتکراپ و تغییر جهت

در نوار اصلی اینشات امکانات زیادی مانند کراپ و تغییر سایز ویدیو وجود دارد؛ همچنین شما می‌توانید با استفاده از امکانات این اپلیکیشن جهت ویدیو را هم تغییر دهید. یکی دیگر از عواملی که باعث بالا بردن کیفیت فیلم می‌شود، داشتن یک قاب مناسب است. همان‌طور که در بخش قبلی گفتم امکان دارد در هنگام ضبط قاب‌بندی فیلم دچار مشکل شود، برای مثال تصویر کج یا دور ضبط شود. شما می‌توانید با استفاده از این امکانات قاب‌بندی فیلم‌تان را اصلاح کنید.

کراپ و تغییر جهت در برنامه اینشاتاضافه کردن متن و استیکر

اپلیکیشن اینشات هم مانند ادوبی امکانات زیادی برای جلوه‌های گرافیکی در راستای بالا بردن کیفیت فیلم در موبایل در اختیار شما قرار می‌دهد. شما می‌توانید در این اپلیکیشن متن‌های دلخواه‌تان را وارد کنید و از ترنزیشن‌های مختلف استفاده کنید؛ همچنین می‌توانید فونت‌های مورد دلخواه‌تان را هم به اینشات اضافه کنید. در بخش دیگری نیز قابلیت استفاده از استیکر‌های مختلف وجود دارد. این استیکر‌ها دارای موضوعات مختلف هستند که بسته به موضوع فیلم می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید.

اضافه کردن متن و استیکر در برنامه اینشاتبهترین برنامه‌های بالا بردن کیفیت فیلم

نرم‌افزار Adobe Premier Pro

معروف‌ترین و حرفه‌ای‌ترین در زمینه ویرایش فیلم ادوبی پریمیر است. این برنامه با قابلیت‌های مختلف در ویرایش فیلم شما را سوپرایز می‌کند! به کمک پریمیر می‌توانید نویز مزاحم صدا را حذف کنید، رنگ‌بندی تصویر خود را تغییر دهید، همچنین قابلیت اصلاح خودکار آن کار شما را ساده‌تر خواهد کرد و در پوشش نقص‌ها به شما کمک می‌کند.

این برنامه قابلیت‌های متنوع و بی‌شماری دارد که یادگیری آن نیاز به زمان بیشتری دارد. ادوبی پریمیر یک برنامه کاملا حرفه‌ای است، پس اگر قصد ویرایش کیفیت فیلم به صورت حرفه‌ای را دارید پیشنهاد من به شما این برنامه است.

نرم‌افزار DVDFAB Enlager AI

اگر می‌خواهید به سادگی و سرعت تمام کیفیت فیلم خود را بالا ببرید، DVDFAB Enlager AI بهترین انتخاب برای شما خواهد بود. این برنامه به کمک هوش مصنوعی بدون دخالت شما می‌تواند کیفیت ویدئو را افزایش دهد، فقط کافی است فیلم را آپلود کرده و اندازه آن را مشخص کنید و سپس منتظر باشید تا کار برنامه تمام شود. ویدئوی شما آماده است!

این برنامه یکسری ویژگی‌های دیگر مانند قابلیت افزودن آهنگ، اضافه کردن زیرنویس و همچنین امکان بهبود نور و روشنایی را به شما می‌دهد.

نرم‌افزار Final Cut Pro

این نرم‌افزار به شما کمک خواهد کرد تا فیلم‌های خود را با افکت‌های ویرایش و طیف گسترده‌ای از رنگ‌ها بهبود ببخشید. پس از آپلود ویدئو در برنامه می‌توانید کیفیت ویدئو، تصویر و صدا را تنظیم کنید؛ این تنظیمات شامل روشنایی و کنتراست، عادی کردن رنگ‌ها، شارپن کردن ویدئو و حذف نویز‌های صوتی است.

نرم‌افزار ویرایش ویدئو Filmora

اگر دنبال یک برنامه کاربردی، بهینه و سبک هستید، این برنامه یک انتخاب مناسب برای شماست. فیلمورا به شما اجازه می‌دهد روشنایی، کنتراست و رنگ‌بندی ویدئوهای خود را تغییر دهید، همچنین الگو‌های موشن افکت و فیلترهای مختلفی برای ادیت ویدئو وجود دارد.

البته این نرم‌افزار نیاز به پرداخت هزینه دارد (یا باید از نسخه کرک استفاده کنید). قسمت رایگان برنامه نیز موجود است ولی قابلیت‌های آن در اصلاح کیفیت فیلم کمتر است. این برنامه برای پلتفرم‌های مک و ویندوز در دسترس است.

برنامه Power Director

گاهی اوقات نیاز دارید یک ویدئو را با سرعت بالا اصلاح کنید؛ اگر صاحب گوشی اندرویدی هستید، یکی از قدرتمندترین نرم‌افزارهای بالا بردن کیفیت فیلم PowerDirector است.

با وجود امکانات زیاد و حرفه‌ای که این برنامه در اختیار کاربران قرار می‌دهد، کاملا رایگان است. از ویژگی‌های این اپلیکیشن می‌توان به امکان ویرایش چند تایملاین به طور همزمان، ویرایش افکت، پشتیبانی از صفحه آبی و سبز همراه با ویرایش کروماکی و همچنین امکان ویرایش صوت اشاره کرد.

برنامه Avidemux

این اپلیکیشن کاملا رایگان و متن باز است. اگر قصد بالا بردن کیفیت فیلم را دارید با استفاده از ابزار «Stabilization» و تغییر رزولوشن می‌توانید این کار را انجام دهید.

خوشبختانه این برنامه از فرمت‌های مختلف MP4, MOV, WMV, OMG, AVI, FLV, MKV, MPEG  و بسیاری دیگر پشتیبانی می‌کند و به کاربران اجازه می‌دهد از انواع و اقسام ویدئوهای ضبط شده استفاده کنند.

البته نکته‌ی ناامید کننده‌ای که راجع به این برنامه وجود دارد این است که امکان ویرایش تایملاین و افکت‌ها در آن وجود ندارد.

Avidemux برای پلتفرم‌های ویندوز، مک و لینوکس عرضه شده‌ است.

برنامه Pinnacle Studio Pro

حالا رسیدیم به برنامه محبوب کاربران آیفون که می‌توانید تجربه عالی از ویرایش و بالا بردن کیفیت فیلم را با آن داشته باشید.

این نرم‌افزار مدت‌ها است امکان ویرایش را به وسیله قاب‌ها و افکت‌ها و برخی ابزارهای دیگر برای کاربران فراهم کرده تا به سادگی فیلم‌های خود را اصلاح کنند.

البته این اپلیکیشن رایگان نیست و برای استفاده از آن باید ۱۲.۹۹ دلار پرداخت کنید یا دست به دامن کرک‌کنندگان محترم در سطح وب شوید.

برنامه Fonepew Video Converter Ultimate

قبل از هر چیز باید بدانید این یک نرم‌افزار برای اصلاح رزولوشن ویدئو‌ها است. به کمک این اپلیکیشن می‌توانید رزولوشن ویدئوها را زیاد کنید تا به طور مستقیم بر روی کیفیت فیلم شما اثر بگذارد و آن را بهبود بخشد.از قابلیت‌های دیگر آن می‌توان به روشن کردن ویدئوهای تاریک و کم کردن لرزش دست هنگام فیلم برداری اشاره کرد. این نرم‌افزار با بیشتر فرمت‌ها سازگار است و می‌توانید از دوره رایگان آن برای ویرایش فیلم‌ استفاده کنید اما اگر می‌خواهید همیشه به آن دسترسی داشته باشید باید نسخه پولی آن به قیمت ۲۹.۹۵ دلار را تهیه کنید.

سخن‌آخر

بهبود رنگ فیلم و تنظیم قاب‌بندی از مهم‌ترین موارد بالا بردن کیفیت فیلم هستند. در این مقاله سعی کردیم به طور دقیق به این موارد و موضوع بالا بردن کیفیت فیلم بپردازیم. همچنین در بخش آخر تعدادی نرم‌افزار به شما معرفی کردیم که با استفاده از آن‌ها کیفیت فیلم‌هایتان را افزایش دهید. امیدواریم این مقاله برای شما کاربردی باشد. شما از چه نرم‌افزاری برای بالا بردن کیفیت فیلم استفاده می‌کنید؟ در بخش نظرات به ما بگویید.

مطالب پیشنهادی برای شما
1 نظر
  1. BarzanMaids می گوید

    سلام مرسی عالی بود.
    لطفا یه سری به چنل من هم بزنید ویدیو های گیم و ترسناک میزارم.

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.