5+1 تکنیک ساده برای ساخت ویدئو جذاب

ساخت یک ویدئو جذاب در ابتدای کار می‌تواند کمی ترسناک باشد. ممکن است سؤالات زیادی داشته باشید. سؤالاتی مثل اینکه چه تجهیزاتی برای ضبط ویدئو لازم دارم؟ در مورد چه موضوعاتی باید ویدئو بسازم؟ از چه نوع موسیقی در محتوای ویدئویی خودم استفاده کنم؟

اما خبر خوش اینکه تولید محتوای ویدئویی، نیاز به هزینه زیاد برای خرید تجهیزات گران‌قیمت فیلم‌برداری ندارد. شما می‌توانید تنها با توجه به چند نکته کلیدی و تمرین مستمر، ویدئوهای حرفه‌ای تولید کنید. در این مقاله چند تکنیک ساده برای ارتقای کیفیت محتوای ویدئویی به شما آموزش خواهیم داد. چه در حال فیلم‌برداری از یک محصول باشید، چه یک گیمر باشید، با به‌کاربردن این تکنیک‌ها، بینندگان عاشق تماشای ویدئوهای شما خواهند شد.

1. برای ساخت محتوای ویدئویی خود برنامه‌ریزی کنید.

باور کنید یا نه محتوای ویدئوی شما خیلی بیشتر از کیفیت آن اهمیت دارد. البته این بدان معنا نیست که کیفیت مهم نیست، مطمئناً مهم است؛ اما اگر مجبور بودید، به یک جنبه توجه بیشتری داشته باشید و زمان و انرژی بیشتری بگذارید، برنامه‌ریزی درست محتوای خود را در اولویت قرار دهید.

برای افزایش کیفیت محتوایتان و همچنین داشتن اهدافی دقیق‌تر و به‌روزتر می‌توانید از نمونه‌های مشابه جهانی که در سایت‌های مختلف مانند Behance و Biteable یافت می‌شوند، ایده بگیرید و در ساخت ویدئو خود از آنها استفاده کنید.

ساخت-ویدئو-جذاب

برای برنامه‌ریزی محتوای خود، سه نکته زیر را در نظر بگیرید:

  • هدف خود را مشخص کنید.

در ساخت ویدئو خود به دنبال چه چیزی هستید؟ آیا سعی دارید مردم را بخندانید؟ آیا در تلاش هستید که آنها را به بازدید از وب‌سایت خود ترغیب کنید؟ به آنها چیز جدیدی یاد می‌دهید؟ یا می‌خواهید محصولات خود را تبلیغ کنید؟ قبل از حرکت، هدف خود را مشخص کنید.

  • مخاطبان هدف خود را شناسایی کنید.

نداشتن دید واضحی از مخاطب هدف، منجر به ارائه پیامی ضعیف در محتوای ویدئوی شما خواهد شد. مخاطب شما، نحوه نوشتن محتوای ویدئو، نحوه فیلم‌برداری و مکان توزیع ویدئوی شما را تعیین می‌کند. به این فکر کنید که می‌خواهید چه کسانی ویدئوی شما را ببینند و معمولاً به چه نوعی محتوایی علاقه دارند.

  • از قدرت احساسات استفاده کنید.

احساسات چیزی است که بینندگان را ترغیب می‌کند تا اقدامی که از آنها خواسته‌اید؛ خواه عضویت در کانال باشد یا اشتراک‌گذاری ویدئو یا خرید محصول انجام دهند. بارها و بارها ثابت شده است که احساسات برانگیخته شده توسط محتوا، انگیزه انجام CTA را تحریک می‌کند. راه‌هایی برای تحریک واکنش‌های احساسی از طریق ویدئوهایتان پیدا کنید تا به طور طبیعی مخاطبان خود را به مشتریان وفادار تبدیل کنید و آنها سفیرانی برای تبلیغ برند شما به دیگران باشند.

بهترین “دعوت به اقدام” در تبلیغات ویدئویی چیست

2. پس‌زمینه مناسبی برای ویدئوی خود انتخاب کنید.

انتخاب پس‌زمینه ویدئوی خود را هرگز به آخرین لحظه موکول نکنید. یک پس‌زمینه خوب به بیان بهتر داستان شما، ارسال پیام و کمک به برند شما کمک می‌کند و روی کیفیت ویدئوی شما تأثیر زیادی می‌گذارد.

انتخاب یک پس‌زمینه‌ای خوب به نوع ویدئویی که تولید می‌کنید، اهداف و مخاطبان شما بستگی دارد. دو نوع اصلی پس‌زمینه عبارت‌اند از:

  • پس‌زمینه‌های واقعی

این نوع پس‌زمینه شامل یک محیط واقعی مانند یک دفتر، یک اتاق نشیمن یا یک مکان در فضای باز است. این گزینه ساده‌ترین انتخاب پس‌زمینه برای ساخت ویدئو است؛ زیرا می‌توانید با هر آنچه دارید، کار را شروع کنید.

  • پس‌زمینه‌های ساختگی

این پس‌زمینه‌ها شامل صفحه‌نمایش سبز، پرده یا کاغذ است. صفحات سبز عالی هستند؛ زیرا به شما امکان می‌دهند، پس‌زمینه واقعی خود را با هر چیزی که می‌خواهید، جایگزین کنید. راه‌اندازی و کار با این پس‌زمینه‌ها کمی سخت است، اگر در ساخت ویدئوی مبتدی هستید، استفاده از نرم‌افزارهای تغییر پس‌زمینه که در مقاله زیر به معرفی آنها پرداخته‌ایم را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

ویدئو-جذاب

۵ نرم‌افزار حذف یا تغییر پس‌زمینه در ویدئو

3. شما نیازی به خرید یک دوربین گران‌قیمت و جدید ندارید.

در مورد اینکه از چه نوع دوربینی برای ضبط ویدئوهای خود استفاده کنید، استرس نداشته باشید، به‌خصوص اگر به‌تازگی در حال شروع به تولید محتوای ویدئویی هستید.

شاید تصور کنید، مجبور هستید پول زیادی برای خرید یک دوربین فیلم‌برداری باکیفیت بالا خرج کنید؛ اما وقتی حتی نمی‌دانید آیا این کاری است که به انجام آن ادامه می‌دهید یا خیر، فکر خرید یک دوربین فیلم‌برداری ضروری نیست.

این روزها پیداکردن یک دوربین مناسب برای فیلم‌برداری باکیفیت، کار سختی نیست. به عنوان مثال اکثر تلفن‌های هوشمند دوربین‌های با کیفیتی دارند؛ بنابراین در حال حاضر، از آنچه دارید برای شروع ضبط ویدئوهای خود استفاده کنید و کم کم تجهیزات خود را ارتقا دهید.

تجهیزات موردنیاز برای تولید محتوا

4. لطفاً از میکروفون دوربین خود استفاده نکنید.

صدای ویدئوی شما می‌تواند، محتوای ویدئویی شما را بسازد یا خراب کند، چند کار ساده وجود دارد که می‌توانید برای حفظ یکپارچگی کیفیت صدای ویدئوتان انجام دهید.

بهترین راه برای ضبط صدا، استفاده از هر میکروفونی غیر از میکروفون داخلی دوربین یا گوشی هوشمند است. استفاده از یک میکروفون خارجی ساده‌ترین و مطمئن‌ترین راه برای ضبط صدای ویدئو است؛ البته اگر مجبور به استفاده از میکروفون دوربین خود بودید، این پایان دنیا نیست، فقط قبل از فیلم‌برداری، همیشه صدا را تست کنید تا مطمئن شوید که آن را به‌درستی تنظیم کرده‌اید.

بهترین میکروفون برای ضبط ویدئو کدام است؟

5. از نور طبیعی استفاده کنید.

شاید فکر کنید برای نورپردازی ضبط محتوایی ویدئو خود به یک سیستم کامل با تجهیزات حرفه‌ای نیاز دارید؛ اما خبر خوب این است که نور طبیعی در واقع بهترین عملکرد را برای ضبط ویدئو دارد و تضمین‌شده‌ترین راه برای داشتن یک نور باکیفیت است.

بهتر است در یک روز ابری یا در ساعت طلایی (یک ساعت پس از طلوع یا یک ساعت قبل از غروب خورشید) در فضای باز ویدئوی خود را ضبط کنید. در این سه حالت، نور طبیعی به‌قدری ملایم و سینمایی است که هیچ نور شدیدی در ویدئوی شما دیده نخواهد شد.

اما اگر باران ببارد چطور؟ یا اگر نیاز داشته باشید، ویدئوی شما در داخل خانه ضبط شود، چطور؟ نور طبیعی، همچنان بهترین گزینه برای شماست. اتاقی را انتخاب کنید که نور طبیعی زیادی از طریق پنجره‌های بزرگ یا چندگانه داشته باشد. بعد از آن می‌توانید منابع نور اضافی مانند نورپردازی سقف، لامپ‌های رومیزی و غیره را اضافه کنید تا در صورت نیاز به روشنایی بیشتری از آنها استفاده کنید.

6. موسیقی متن خود را متناسب با محتوای خود انتخاب کنید.

موسیقی متن به ایجاد یک جو مناسب در محتوای ویدئوی شما کمک می‌کند، اما قطعاً نمی‌خواهید صدای شما با یک موسیقی زمینه نامناسب تلاقی کند؛ بنابراین به دنبال موسیقی باشید که کیفیت ویدئو شما را ارتقا می‌دهد.

به عنوان مثال، بعید است موسیقی متال در کنار یوگا ترکیب جذابی باشد یا موسیقی گیتار الکترونیک برای فضای مراقبه و مدیتیشن مناسب نیست.

در پایان هنگام انتخاب موسیقی، مطمئن شوید که مجوز استفاده از آن را دارید. وب‌سایت‌های زیادی وجود دارد که موسیقی بدون کپی‌رایت را به‌صورت آنلاین در اختیار شما قرار می‌دهند، شما می‌توانید با مراجعه به مقاله زیر با تعدادی از بهترین آنها آشنا شوید.

معرفی بهترین منابع دانلود موزیک بدون کپی رایت برای ساخت ویدئو

سخن پایانی

در این مقاله به ارائه تکنیک‌هایی برای ساخت ویدئو جذاب پرداختیم. در طول مسیر ساخت ویدئو، نه‌تنها این نکات فیلم‌برداری به شما کمک می‌کند ویدئوهای حرفه‌ای‌تری تولید کنید که مخاطبان شما را تحت‌تأثیر قرار دهد، بلکه به شما کمک می‌کند تا پتانسیل و سبک فیلم‌سازی خلاقانه خود را کشف کنید و به یک تولیدکننده محتوای ویدئویی درجه یک تبدیل شوید. امیدواریم از این تکنیک‌ها در ساخت ویدئوهای جذاب و الهام‌بخش استفاده کنید.

شما از چه تکنیک‌ها و روش‌هایی برای ساخت ویدئوهای جذاب خود استفاده می‌کنید؟ لطفاً تجربیات خود را با ما و دوستان خود به اشتراک بگذارید.

 

مطالب پیشنهادی برای شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.