آشنایی با قانون کپی رایت و لایسنس‌های موجود

تصور کنید زمان زیادی صرف ضبط ویدئو، ویرایش آن، جستجوی آهنگ‌های عالی، ایجاد وب‌سایتی برای نمایش محتوای ویدئوی خود و به‌اشتراک‌گذاری آن در شبکه‌های اجتماعی کرده‌اید، اما همه این زحمات، فقط به دلیل استفاده از موزیک بدون کپی رایت و در واقع نقض قانون کپی رایت، بی‌صدا یا حذف شود. این بدترین کابوس برای بسیاری از تولیدکنندگان محتوای ویدئوی، به‌خصوص برای مبتدیان در این زمینه است؛ زیرا آنها از نحوه عملکرد مجوزهای موسیقی و استفاده از موزیک بدون کپی رایت آگاه نیستند یا در صورت آگاهی توانایی پرداخت هزینه مجوزهای ذکر شده را ندارند.

آهنگ‌ها بخش مهمی از هر محتوای ویدئوی را تشکیل می‌دهند؛ اما یافتن موسیقی پس‌زمینه رایگان و بدون کپی رایت برای ویدئوها کار ساده‌ای نیست. نه‌تنها باید مکانی قانونی برای دانلود آهنگ‌های باکیفیت بالا پیدا کنید، بلکه باید مطمئن شوید که حق استفاده از این فایل‌ها را در کار خود دارید. خوشبختانه، طیف گسترده‌ای از وب‌سایت‌های معتبر برای همه این موارد وجود دارد، فقط اگر بدانید کجا باید آنها را جستجو کنید.

ما در این مقاله به معرفی 5 وب‌سایت از بهترین وب‌سایت‌های دانلود موسیقی رایگان و بدون کپی رایت پرداخته‌ایم و در مورد علائم مهمی که در کنار هر فایل موسیقی، نشان‌دهنده نوع مجوز ارائه شده توسط صاحب اثر به شما است، صحبت کرده‌ایم. برای شروع ساختن ویدئوهای شگفت‌انگیز و استفاده از موزیک‌های بدون کپی رایت و تأثیرگذار آماده‌اید؟ پس بیاید شروع به جستجو کنیم.

 

نحوه صدور مجوز موزیک بدون کپی رایت برای ویدئوها

قبل از اینکه به معرفی بهترین منابع دانلود موزیک بدون کپی رایت برای ساخت ویدئو بپردازیم، اجازه دهید، نگاهی گذرا به جنبه قانونی استفاده از موسیقی بدون کپی رایت و رایگان بیندازیم.

از نظر فنی، شما می‌توانید از هر آهنگی روی ویدئوهایتان استفاده کنید؛ اما در واقعیت، این کار تنها زمانی امکان‌پذیر است که بخواهید ویدئوها را برای خودتان نگه دارید؛ یعنی از آنها برای محصولات تجاری استفاده نکنید یا آنها را با افراد دیگر به اشتراک نگذارید.

استفاده از موزیک دارای کپی رایت بدون اجازه صاحب اثر خلاف قانون است و می‌تواند منجر به مجازات‌های مختلفی از صامت شدن ویدئوتان تا احضار به دادگاه شود. به همین دلیل، مهم است که مطمئن شوید، موزیک بدون کپی رایت را برای تولید محتوای ویدئوی خود دانلود کرده‌اید.

هنگامی که به دنبال موزیک بدون کپی رایت برای ویدئوهایتان هستید، خواهید دید که بیشتر آن تحت مجوز Creative Commons ارائه می شوند. درحالی‌که این مجوز به شما اجازه دانلود و اشتراک‌گذاری محتوا را می‌دهد، باید بدانید این مجوز درجات مختلفی دارد و حتماً باید از آنها آگاهی داشته باشید تا دچار نقض قانون کپی رایت نشوید. پنج نوع از مهم‌ترین مجوزهای Creative Commons به شرح زیر است:

 

  • CC0: با استفاده از این مجوز شما می‌توانید موزیک موردعلاقه خود را بدون هیچ‌گونه شرطی در ویدئوی خود قرار دهید.
  • CC BY: این مجوز به شما اجازه استفاده تجاری، بازنشر یا بازسازی موزیک را می‌دهد، فقط درصورتی‌که نام صاحب اصلی اثر را در محتوای خود ذکر کنید.
  • :CC BY-SA این مجوز به شما اجازه می‌دهد تا موزیک مورد نظر خود را برای مقاصد تجاری در ویدئوی خود استفاده کنید، تا زمانی که به صاحب اثر اعتبار دهید و در آثار جدید خود تحت شرایط یکسان به آنها مجوز دهید.
  • CC BY-NC: در این مجوز شما فقط می‌توانید از موزیک برای اهداف غیرتجاری استفاده کنید؛ البته با ذکر نام صاحب اصلی اثر.
  • CC-BY-ND: در این مجوز شما می‌توانید از موزیک برای ساخت ویدئوی خود استفاده کنید، اما نمی‌توانید در موزیک تغییری ایجاد کنید. (به عنوان مثال اجازه ریمیکس موزیک را ندارید.)

 

انواع مجوزهای رایج دیگری که ممکن است در جستجوی خود برای موزیک بدون کپی رایت با آنها روبرو شوید عبارت‌اند از: «royalty free» و « public domain»

مجوزهای «royalty free» مجوزهایی هستند که  یک بار هزینه آن را پرداخت می‌کنید و در استفاده های مجدد موسیقی، لازم به پرداخت نخواهید داشت.

«public domain» بهترین شکل صدور مجوز است، زیرا آثار می‌توانند به‌صورت رایگان برای هر هدفی مورداستفاده قرار گیرند.

حالا که با انواع مجوز برای دریافت موزیک بدون کپی رایت آشنا شدیم؛ بیاید به سراغ معرفی بهترین منابع دانلود موزیک بدون کپی رایت برای ساخت ویدئو برویم.

5 سایت معتبر برای دانلود موزیک بدون کپی رایت در ویدئو مارکتینگ :

  1. Incompetech

نوع مجوز: CC BY

Incompetech یکی از بهترین منابع موزیک بدون کپی رایت در ویدئو مارکتینگ محسوب می‌شود. این پلتفرم، اثر آهنگ‌ساز آمریکایی Kevin MacLeod است. او هزاران افکت صوتی و آهنگ را برای استفاده رایگان ساخته است.

این سایت بسیار کاربرپسند است و به شما این امکان را می‌دهد تا موسیقی پس‌زمینه برای ویدئوی خود را بر اساس ژانر، موضوع، مدت‌زمان، محبوبیت و موارد دیگر جستجو کنید.

موزیک بدون کپی رایت

  1. SoundCloud

نوع مجوز: همه انواع CC

SoundCloud به عنوان یکی از محبوب‌ترین شبکه‌های موسیقی، کتابخانه‌ای با بیش از 125 میلیون آهنگ را پشتیبانی می‌کند. در حالی که نوع مجوز پیش‌فرض در این وب‌سایت «همه حقوق محفوظ است: All rights reserved» است، بسیاری از کاربران ترجیح می‌دهند از کار خود تحت مجوز Creative Commons محافظت کنند.

برای دیدن موسیقی رایگان دارای مجوز CC، به‌سادگی نوع آهنگ موردنظر خود را جستجو کنید و سپس تنظیمات فیلتر پیش‌فرض «To listen to» را تغییر دهید. پس از آن، می‌توانید موسیقی بدون کپی رایت موردنظر خود را از طریق فهرستی از برچسب‌ها محدود و بادقت انتخاب کنید.

موسیقی بدون کپی رایت

  1. Free Music Archive

نوع مجوز: همه انواع CC و  public domain

“بایگانی موسیقی رایگان” که معمولاً به‌عنوان FMA شناخته می‌شود یکی از بزرگترین پلتفرم‌های موجود برای موسیقی بدون کپی رایت در ویدئو مارکتینگ است. شما می‌توانید بر اساس عنوان آهنگ، مدت زمان یا نوع مجوز آن، موزیک مورد نظر خود را جستجو کنید.

البته توجه داشته باشید درحالی‌که اکثریت قریب به‌اتفاق آهنگ‌ها در این وب‌سایت تحت مجوز Creative Commons هستند، برخی از آنها فقط برای دانلود و گوش‌دادن شخصی در دسترس هستند. قبل از شروع کار بر روی پروژه خود، حتماً این موضوع را بررسی کنید.

موسیقی رایگان

  1. Bensound

نوع مجوز: CC BY-ND

Bensound هزاران موسیقی رایگان برای ویدئوها، وب‌سایت‌ها، انیمیشن‌ها و موارد دیگر به شما ارائه می‌دهد. شما می‌توانید بر اساس ژانر، محبوبیت، تاریخ آپلود یا برچسب‌ها، موسیقی بدون کپی رایت موردنظر خود را جستجو کنید.

اکثریت قریب به‌اتفاق موزیک‌ها در این پلتفرم تحت مجوز CC BY-ND ارائه می شوند. این بدان معناست که شما می‌توانید از آن‌ها به‌عنوان موسیقی پس‌زمینه رایگان برای ویدئوهای خود استفاده کنید تا زمانی که به سایت اعتبار دهید و از آهنگ‌ها برای ساخت آهنگ‌های جدید یا ساخت ریمیکس استفاده نکنید.

موزیک رایگان بدون کپی رایت

  1. AudioNautix

نوع مجوز: CC BY

Jason Shaw  نام آهنگسازی است که این وب سایت را برای اشتراک کلیپ‌های موسیقی خود با جهان ساخته است. او از اشتیاق خود برای موسیقی استفاده می‌کند تا به دیگران کمک کند، ویدئوهای خود را با موزیک بدون کپی رایت تولید کنند. تنها کاری که باید در این وب‌سایت انجام دهید این است که به آهنگ‌ساز، چه جیسون و چه آهنگ‌ساز مهمان، اعتبار دهید.

یکی دیگر از مزایای وب‌سایت جیسون این است که کتابخانه موسیقی او بر اساس سبک، سرعت و کلمات کلیدی قابل جستجو است. علاوه بر این، شما می‌توانید با انتخاب حالت‌های مختلف اطمینان حاصل کنید که نتایج، تا حد ممکن به موسیقی موردنظر شما نزدیک خواهد بود.

موزیک بدون کپی رایت

سخن پایانی:

در این مقاله به معرفی بهترین منابع دانلود موزیک بدون کپی رایت برای ساخت ویدئو پرداختیم. امیدواریم فهرست انتخاب شده ما به شما کمک کند، ویدئوهای خود را به بهترین نحوه ممکن و بدون هیچ مشکلی سازماندهی کنید. آیا شما از این وب‌سایت‌ها برای یافتن و دانلود موسیقی بدون کپی رایت برای ویدئوهای خود استفاده کرده‌اید؟ وب‌سایت موردعلاقه شما برای دانلود موسیقی بدون کپی رایت در این لیست قرار داشت؟

ما دوست داریم تجربیات شما را در مورد فرایند ساخت ویدئو و استفاده از موسیقی بدون کپی رایت بشنویم. لطفاً هرگونه سؤال و توصیه‌ای در این زمینه را با ما و دوستان خود در میان بگذارید.

مطالب پیشنهادی برای شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.