فن بیان و تأثیرگذاری در موفقیت ویدئو

اگر به اطراف خود کمی دقیق‌تر نگاه کنید؛ ویدئوها در همه جای زندگی دیجیتالی ما نقش پررنگی پیدا کرده‌اند. از ویدئوهای آپارات گرفته تا لایوهای اینستاگرام همگی نشان می‌دهند، ما رسماً وارد عصر ویدئو به‌عنوان پادشاه شده‌ایم.

ویدئو در صحنه دیجیتال چیز جدیدی نیست، اما محبوبیت و تأثیر روزافزون رسانه‌هایی مانند آپارات، توجه کسب‌وکارها را به موفقیت ویدئو در جذب مخاطبان و افزایش نرخ کلیک جلب کرده است.

گزارش سالانه آپارات

با پررنگ شدن نقش ویدئو در کسب‌وکارها، افرادی که از نوشتن متنفرند، از خوشحالی به آسمان می‌پرند؛ اما بیشتر درون‌گراهای دنیا در لاک خود فرو می‌روند و عقب‌نشینی می‌کنند.

قرار گرفتن در مقابل دوربین در ابتدا می‌تواند؛ حتی برای افراد برونگرا هم ترسناک و چالش برانگیز باشد. اما باداشتن مهارت‌های مهمی مثل فن بیان نه تنها می‌توانید در ویدئوهای خود طبیعی و جذاب به نظر برسید، بلکه موثرتر از همیشه با مخاطبان خود ارتباط برقرار خواهید کرد و با آنها تعامل قابل توجهی خواهید داشت.

اگر می‌خواهید فن بیان و توانایی سخنوری خود را جلوی دوربین افزایش دهید، ما در این مقاله به تاثیر فن بیان در تولید محتوای ویدئویی و دلایل اهمیت آن‌ پرداخته‌ایم. در پایان هم 5 استراتژی که می‌تواند به شما در ارتقای فن بیان خود کمک کند اشاره کرده‌ایم. شما می‌توانید با بهبود و ارتقای مهارت سخنوری خود، برای یک ارتباط موثر و راحت در مقابل دوربین آماده شوید و موفقیت ویدئوهایتان را تضمین کنید.

مهارت-فن-بیان

مهارت فن بیان چیست؟

به زبان ساده مهارت‌ فن بیان یعنی هنر جذاب صحبت کردن. برای اینکه پیام شما هرچه زیباتر، موثر تر و خوش آهنگ تر به مخاطب انتقال داده شود، شما به مهارت فن بیان نیاز دارید. این مهارت به شما کمک می‌کند جذاب و تأثیرگذار در یک جمع یا جلوی دوربین ظاهر شوید. برخی از مهارت هایی که به بهبود مهارت فن بیان شما کمک می‌کنند، عبارتند از:

  • اعتمادبه‌نفس
  • مهارت‌های ارتباطی
  • جذابیت یا کاریزما
  • تلفظ درست کلمات
  • شور و اشتیاق
  • هوش هیجانی
  • داستان‌سرایی

چرا مهارت فن بیان در موفقیت ویدئو تأثیرگذار است؟

تاثیر فن بیان در تولید محتوای ویدئویی و موفقیت ویدئو امری انکارنشدنی است. اگر شما به‌عنوان یک تولیدکننده محتوای ویدئویی مهارت فن بیان خوبی داشته باشید، به‌راحتی می‌توانید پیام‌های قدرتمندی به مخاطبان خود انتقال دهید، ایده‌های خود را به‌وضوح بگویید و روی مخاطبان خود طوری تأثیر بگذارید که با شما همراه شده و تعامل بالایی داشته باشند.

مهارت فن بیان در تولید محتوای ویدئویی به شما کمک می‌کند تا به یک فرد تأثیرگذار در رسانه خود تبدیل شوید و با ساختن ویدئوهای جذابی که سریع دست‌به‌دست و وایرال می‌شوند، رقبای خود را پشت سر بگذارید. در واقع شما با داشتن این مهارت، موفقیت ویدئوی خود را تضمین خواهید کرد.

حتی اگر نیازی به جلوی دوربین آمدن ندارید، موقعیت‌های زیادی وجود دارد که در آن مهارت فن بیان در جمع می‌تواند به شما در پیشرفت شغلی و ایجاد فرصت‌های جدید کمک کند. به عنوان مثال، در هنگام آموزش به یک تیم مجازی، یا هنگام صحبت با گروهی از مشتریان در یک جلسه آنلاین، مهارت سخنوری به یاری شما خواهد آمد و موفقیت شما را تضمین می‌کند.

به طور خلاصه، سخنران خوب بودن و داشتن مهارت فن بیان می‌تواند شهرت شما را افزایش دهد، اعتمادبه‌نفس شما را بالا ببرد و فرصت‌های بی‌شماری را پیش روی شما فراهم کند.

قدرت-فن-بیان

5 استراتژی برای توسعه مهارت فن بیان

برای تقویت مهارت فن بیان و تبدیل‌شدن به یک تولیدکننده محتوای ویدئوی تأثیرگذار، تمرین‌ها و راهکارهای زیادی وجود دارد. ما در اینجا به چند تا از مهم‌ترین و مؤثرترین استراتژی‌ها که می‌تواند به موفقیت ویدئوی شما کمک کند، اشاره کرده‌ایم:

1. خلاصه‌ای از محتوای خود تهیه کنید.

شاید عجیب به نظر برسد؛ اما برای داشتن مهارت فن بیان بهتر است به‌جای نوشتن تمام جزئیاتی که می‌خواهید در ویدئوتان در مورد آنها صحبت کنید، تنها خلاصه‌ای از موضوع اصلی را یادداشت کنید. این کار به شما کمک کند به‌راحتی به حافظه خود دسترسی داشته باشید و بدانید در مورد چه موضوعاتی قرار است در ویدئوی خود صحبت کنید و چیزی را از قلم نیندازید.

برای نوشتن خلاصه متن کافی است، نکات کلیدی صحبت خود و هر واقعیت، آمار یا نقل‌قول مهمی که قصد دارید در ویدئوی خود در مورد آنها صحبت کنید، یادداشت کنید.

2. از سخنرانان حرفه‌ای تقلید کنید.

یک راه عالی برای یادگیری مهارت فن بیان و تضمین موفقیت ویدئو، توجه به نحوه عملکرد سایر افراد موفق در این زمینه است. زمانی را برای تماشا و گوش‌دادن به سخنرانی‌های تأثیرگذار اختصاص دهید. به ساختار جملات سخنرانان موفق، ریتمی که به کار می‌برند توجه کنید.

همچنین به نحوه استفاده آنها از مکث‌ها پس از بیان کلمات یا جملات خاص برای ایجاد یک اثر دراماتیک دقت کنید. هنگامی که علت موفقیت  سخنرانان حرفه‌ای را شناسایی کردید، با تطبیق برخی از تکنیک‌های آنها در ارائه‌های خود و با تمرین و تقلید از آنها مهارت فن بیان خود را ارتقا دهید.

3. از ماجراها و داستان‌های خودتان صحبت کنید.

گنجاندن داستان‌های شخصی در ویدئو به شما کمک می‌کند تا احساسات و توجه مخاطبان را به خود جلب کنید و در سطح عمیق‌تری با آنها ارتباط برقرار کنید. به‌اشتراک‌گذاری ماجراهای واقعی و خنده‌دار علاوه بر جلب‌توجه مخاطبان و ساختن تجربه‌ای به‌یادماندنی برای آنها، مهارت فن بیان شما را بهبود می‌بخشد و ویدئوی شما را مخاطب‌پسند می‌کند. برای موفقیت ویدئو و مشاهده تأثیر فن بیان در تولید محتوای ویدئوی خود از داستان‌های کوتاه و جذاب برای نشان‌دادن نکات کلیدی محتوای خود استفاده کنید.

4. به تن صدای خود توجه کنید.

سخنرانان ماهر می‌دانند که چگونه فراز و فرود صدای خود را تنظیم کنند تا به ارائه‌های خود تنوع دهند. این کار به مخاطبان کمک می‌کند تا در طول مدت تماشای ویدئوی شما علاقه‌مند و درگیر صحبت‌های شما باقی بمانند. شما می‌توانید بادقت به زیر و بم صدای خود در حین اجرا، دامنه صدای خود را کشف کنید. همچنین تمریناتی وجود دارد که می‌توانید از آنها برای افزایش دامنه صدای خود استفاده کنید. برای انجام درست این تمرینات و تقویت مهارت فن بیان خود کمک‌گرفتن از یک مربی آواز می‌تواند مؤثر باشد.

5. سخنرانی در جلوی دوربین را تمرین کنید.

تمرین سخنرانی در جلوی دوربین می‌تواند، به تقویت مهارت فن بیان و احساس راحتی بیشتر در مقابل دوربین کمک کند. سخنرانی خود را با صدای بلند جلوی آینه یا برای خانواده و دوستان تمرین کنید. همچنین برای موفقیت ویدئو و بهبود عملکردتان می‌توانید از یک دوست مورد اعتماد بخواهید، بعد از تماشای ویدئوی شما بازخورد مثبت یا منفی خود را با شما در میان بگذارد.

مهارت-فن-بیان

سخن پایانی

در این مقاله در مورد تأثیر فن بیان در تولید محتوای ویدئویی و موفقیت ویدئو صحبت کردیم. چه در حال آماده‌شدن برای ارائه یک سخنرانی الهام‌بخش در TED باشید یا یک تولیدکننده محتوای ویدئویی در آپارات، سخنوری مهارتی است که می‌تواند موفقیت ویدئو شما را تضمین کند. برای موفقیت ویدئو، شما باید به‌یادماندنی صحبت کنید؛ البته اگر تجربه زیادی نداشته باشید، این کار می‌تواند برای شما کمی مشکل باشد. حتی کسانی که در سخنرانی عالی هستند، این کار را با تقویت مداوم مهارت‌های ارتباطی مانند فن بیان و یادگیری تاکتیک‌های جدید برای ارائه بهتر به مخاطبان خود و تعامل با آنها انجام می‌دهند.

با استفاده از استراتژی‌های ارائه شده در این مقاله مهارت فن بیان خود را بهبود بخشید و ویدئوهای درخشانی بسازید. شما از چه راهکارهایی برای داشتن یک اجرای تأثیرگذار و جذاب جلوی دوربین استفاده می‌کنید، لطفاً تجربیات خود را با ما و دوستان خود به اشتراک بگذارید.

مطالب پیشنهادی برای شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.