بازیکنان بازی World of Warcraft به رسوایی‌های اخیر اکتیویژن بلیزارد واکنش نشان دادند

در پی رسوایی‌های اخیر شرکت اکتیویژن بلیزارد که حاکی از وجود فضای مسموم کاری در استودیوهای این ناشر بزرگ است، بسیاری از بازیکنان بازی مشهور World of Warcraft نسبت به این اقدامات اعتراض کردند.

 

اواخر هفته‌ی گذشته بود که دپارتمان استخدام و مسکن عادلانه در ایالت کالیفرنیای آمریکا، شکایتی را علیه شرکت Activision Blizzard ناشر سری Call of Duty و بازی World of Warcraft تنظیم کرد.

این شکایت ادعا داشت که در استودیوهای این شرکت و به طور خاص، استودیوی بلیزارد، فضای کاری به شدت مسمومی وجود دارد که کارمندان زن را به شدت تحت فشار قرار می‌دهد. دپارتمان پس از تحقیقات متعدد، مدعی شده که بسیاری از کارمندان زن که در بلیزارد حضور دارند، حتی با وجود کار بیشتر و بازخورد بهتر از کارمندان مردی که مقام یا کار یکسان دارند، حقوق کمتری دریافت می‌کنند.

در این شکایت عنوان شده که مدیران ارشد بارها درخواست افزایش حقوق و ترفی کارمندان زن را رد کرده‌اند و در عوض، به سراغ کارمندان مرد رفته‌اند. این تنها مشکل موجود نیست و این عده در بلیزارد از رفتارهای غیراخلاقی دیگر اعضا هم رنج می‌برند.

مورد بعدی این‌که اعضای ارشد بلیزارد از جمله J. Allen Brack رئیس استودیو هم از این مسائل باخبر بوده‌اند، اما اقدامی در راستای حل آن انجام نداده‌اند. این گزارش همچنین فاش کرد که Alex Afrasiabi یکی از اعضای باسابقه‌ی بلیزارد که جزو کارگردان‌های اصلی World of Warcraft محسوب می‌شده و ژوئن ۲۰۲۰ و به طور ناگهانی و در سکوت خبری این استودیو را ترک کرده، جزو افرادی است که شامل این اتهامات می‌شود.

پس از انتشار این گزارش و رسوایی اکتیویژن بلیزارد، بسیاری از بازیکنان حاضر در WoW در خود بازی تجمع و اعتراض خود را به این مسئله نشان دادند. این عده در هاب‌ها و فضاهای اجتماعی بازی مثل Idyllia Steps جمع شده و نشسته‌اند. این تجمع اولین بار توسط گروهی به نام Fence Macabre شکل گرفت که یکی از انجمن‌های معروف در کامیونیتی WoW محسوب می‌شود.

اعتراض بازیکنان بازی World of Warcraft

بازیکنان معترض علاوه بر اعتراض به اکتیویژن بلیزارد، خواستار پاک شدن تمام اشاره‌ها و کاراکترهایی از بازی هستند که به هر نوعی، اشاره یا ادای دینی به «الکس افراسیابی» است.

شرکت اکتیویژن بلیزارد در واکنش به این شکایت بیانیه‌ای را تنظیم و ادعا کرد که این ادعا غلط و به دور از واقعیت هستند، اما این صحبت‌ها هم جلوی موج اعتراض‌ها را نگرفت. باید دید که این ناشر بزرگ طی روزهای آینده برای مقابله با این قضیه چه اقدامی خواهد کرد.

مطالب پیشنهادی برای شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.