مصاحبه با پرهام طاهری (Parham_Gamer) استریمر برگزیده آپارات گیم

پرهام طاهری که با لقب «پرهام گیم‌پلی» مشهور است، به عنوان کانتنت کریتور و استریمر در آپارات فعالیت می‌کند. او تقریبا دو سال است که به تولید محتوای ویدیویی در این پلتفرم می‌پردازد، اما استریم را چند ماه پیش آغاز کرده و در همین مدت توانسته رشد خوبی داشته باشد و هم‌اکنون هم در مسابقات استریمر برگزیده‌ی سال جزو رتبه‌های بالاست. در ادامه گپی با پرهام داشتیم تا با او بیشتر آشنا شویم.

 

خودت را معرفی کن.

من پرهام طاهری هستم ۲۴ ساله از تهران و لقب من تو آپارات «پرهام گیم‌پلی» هست. من تحصیلات فوق لیسانس در رشته‌ی ساخت و تولید دارم. خیلی هم بچه‌ی درس‌خوانی هستم. ولی خب بر اساس علاقه‌ای که داشتم به سمت گیم آمدم. ولی آنجا هم خیلی موفق بودم.

 

چه شد که با استریم آشنا شدی و استریم را شروع کردی؟

والا اصلا قرار نبود استریم بکنم. حدود ۲ سال پیش بود که دیدم آپارات در پلتفرمش تبلیغاتی گذاشته که اگر هر کس بتواند تولید محتوای ویدیویی کند، مثل پلتفرم یوتیوب ما به او پول می‌دهیم. من نگاه کردم و گفتم چقدر خوب است. آپارات هم که دیگر شماره یک ایران است و همه آن را می‌شناسند. گفتم که پس شروع کنم به تولید محتوا و مدام ویدیو گذاشتم و گذاشتم تا این‌که به تعداد ۷ هزار دنبال‌کننده رسیدم.

بعد از آن دیدم که خیلی‌ها دارند استریم می‌کنند. یک روز با خودم گفتم بگذار پخش زنده بکنیم ببینم چه جوری است. اصلا توجه هم کرده باشید لقب من «گیم‌پلی» است؛ یعنی من فقط می‌خواستم از بازی ویدیو بذارم و تولید محتوا کنم. خلاصه یک روز تصمیم گرفتم پخش زنده بگذارم و دیدم که چه دنیایی است و چه لذتی می‌دهد. خلاصه این لذت را گرفتم و استریم را هم ادامه دادم.

استریم را دقیقا از ۱۴ یا ۱۵ فروردین همین امسال شروع کردم که حدودا پنج ماه می‌شود. اما حدودا از ۲ سال پیش من تولید محتوا می‌کردم.

 

واکنش خانواده به استریم کردنت چه بود؟

خانواده خیلی اوکی بودند. چون برایشان توضیح دادم و آن‌ها گفتند چه جالب چه شغل جدیدی است و چه خوب است و واکنش خیلی خوبی داشتند. در این مسئله مخصوصا این شغل، خیلی مهم است که پشتوانه‌ی خانواده را داشته باشی. همین طور که روز به روز جلو می‌رفتم و پیشرفت من را می‌دیدند، قانع‌تر هم می‌شدند و بیشتر من را تشویق کردند.

وقتی از همان اول برایشان توضیح دادم، اوکی بودند و نگفتند که نمی‌شود از گیم پول درآورد، اما از فامیل و رفقا داشتم کسانی که می‌گفتند مگر می‌شود از گیم پول درآورد. ولی واقعیت امر حالا پس از دو سال فعالیتم، همان آدم‌ها دارند از من راهکار می‌پرسند و فهمیدند چه دنیایی است و می‌شود در آن پیشرفت کرد و پول درآورد.

به نظرم خودم (استریمر بودن) شغل تازه و عالی‌ای هست و خیلی خوب است که در داخل خانه کار خود را انجام می‌دهید، ولی به این معنا نیست که چون در خانه انجام می‌دهیم یعنی استراحت می‌کنیم. خود من از ساعت 10 صبح که کارم شروع می‌شود و تا ساعت 2 بعدازظهر استریم می‌کنم، از آن موقع تا ساعت 6 یا 7 ادیت و آپلود می‌کنم و دقیقا عین یک شغل است.

 

پس هنوز در کنار استریم کار تولید محتوای ویدیویی را هم انجام می‌دهی.

آره در کنار استریم تولید محتوا هم می‌کنم که خود ویدیوها را دوباره در آپارات می‌گذارم و اصل درآمدزایی من هم از همین تولید محتوا هست.

 

چه بازی‌هایی را استریم می‌کنی؟

بازی‌های متفاوتی می‌روم. اکثرا من بازی‌ها را از خود بچه‌ها می‌پرسم. ساعت 10 صبح که می‌آیم، از بچه‌ها می‌پرسم که بازی پیشنهادی‌تان چیست و نظرسنجی می‌گذارم. اگر آن بازی را داشتم سراغش می‌روم و اگر نداشتم هم می‌گویم که فردا یا پس فردا سراغش خواهم رفت. همه جور سبکی هم بازی کردم؛ شبیه‌ساز، استراتژی، آنلاین، آفلاین و هر چه که هست.

 

جدیدا دیدم که سراغ Call of Duty Mobile هم رفته‌ای.

آره Call of Duty Mobile هم می‌رویم. مثلا با بچه‌ها دوئل بازی می‌کنیم و مولتی‌پلیر و زامبی می‌رویم. کلا همه جور بازی‌ای می‌رویم و تخصص در یک بازی خاص ندارم.

 

پس تمام سلایق را می‌پسندی.

آره ولی بیشتر در استریم سعی می‌کنم بازی‌هایی که بچه‌ها دوست دارند را بروم. خب خیلی از بازی‌ها هستند که من واقعا دوست ندارم و سبک من نیست، ولی آن‌ها دوست دارند و بر اساس نظر آن‌ها بازی می‌کنم.

 

تصویر پرهام گیم‌پلی

 

جدا از استریم سراغ چه بازی‌هایی می‌روی و بازی‌های مورد علاقه‌ات چیست؟

من سری رزیدنت ایول را خیلی دوست دارم و جزو مورد علاقه‌هایم هست. سری مرد عنکبوتی را هم خیلی دوست دارم که در استریم هم بازی کردیم. فوتبال را هم دوست دارم. بازی Call of Duty: Warzone را بازی نکردم، ولی خیلی دوست دارم بازی کنم. بازی‌های استراتژیک هم خیلی دوست دارم، ولی خب در استریم خیلی‌ها دوست ندارند و خیلی کم بازی کردیم. مثلا Red Alert و Tiberian (از سری C&C) و Commandos که بازی‌های قدیمی هستند را خیلی دوست دارم و خیلی بازی‌های عالی‌ای هستند. سری هیتمن را هم بازی نکرده‌ام ولی خیلی دوست دارم.

این‌ها بازی‌هایی هستند که جزو سلایقم هستند و خیلی دوست داشتم در استریم هم بازی کنم، ولی تا حالا در استریم خیلی پیشنهاد نداده‌اند که بازی کنیم. شاید چون جدیدترند و این بازی‌ها را نمی‌شناسند. یا مثلا «مافیا ۱» با دوبله‌ی فارسی عالی بود.

 

فوتبال PES بازی می‌کنی یا فیفا؟

من PES بازی می‌کنم و فیفا کلا بازی نمی‌کنم. بیشتر به خاطر این‌که با کامپیوترم بازی می‌کردم سراغ PES رفتم. واقعیتش از ابتدا هم سراغ فیفا نرفتم و هیچ نظری هم درباره‌اش ندارم و نمی‌توانم مقایسه کنم.

 

موقع شروع استریم کسی بوده که از او الهام بگیری؟

آره. اصلا یکی از مهم‌ترین چیزها برای پیشرفت این است که از استریمرهای دیگر الهام بگیرید. من دو تا از استریمرها رو خیلی نگاه می‌کردم و جزو استریمرها مورد علاقه‌ام بودند. یکی علی کامیکس و یکی هم Rest In Peace بود که واقعا آن‌ها را دوست دارم. دو نفر هم خیلی به من کمک کردند و هر جا مشکلی یا سوالی پیش می‌آمد، سریع جواب می‌دادند همه جوره به من لطف داشتند. یکی علی کامیکس و دیگری هم حجت (استراتژی) بود. آن‌ها هر موقع مشکلی یا سوالی بود، سریع در اینستاگرام جواب من را می‌دادند.

 

در حال حاضر استریمری هست که دوست داری تماشایش کنی؟

آره هنوز آن‌ها (علی کامیکس و Rest In Peace) را نگاه می‌کنم. واقعا از تماشای استریم‌شان کیف می‌کنم و لذت می‌برم.

 

چه شد که برای استریم سراغ آپارات آمدی؟

والا آپارات خیلی شرایط خوبی دارد. مثلا کیفیت عالی است و خیلی از بچه‌ها را می‌بینم که با کیفیت 1080p استریم می‌کنند و هیچ مشکلی ندارند و درآمدزایی خیلی خوبی هم دارند و از طرف دیگر، حجم خیلی کمتری از اینترنت هم نسبت به پلتفرم‌های دیگر مصرف می‌شود. همچنین من نگاه کردم که اینجا ما بازدید بیشتری هم نسبت به پلتفرم‌های دیگر داریم. خیلی‌ها را می‌توانید نگاه کنید که در آپارات بالا آمدند و کلی بازدید گرفتند و معروف شدند.

من واقعا تا حالا نکته‌ی منفی‌ای از آپارات ندیدم. من هم تولید محتوا می‌کنم و هم استریم و درآمدم را هم دارم و خیلی راضیم. هنوز هیچ‌گونه خللی پیش نیامده که بگویم می‌خواهم جابه‌جا شوم، چون من این‌جا همه چیز دارم. این طور که من دیدم هم هر روز نزدیک ۲۰۰ تا ۲۵۰ نفر (در آپارات) استریم می‌کنند. این نشان می‌دهد که خیلی‌ها از استریم در آپارات راضی هستند. خیلی استریم تاپ هم داریم که در آپارات فعالیت می‌کنند.

 

تقریبا ۲ سال می‌شود که در آپارات به تولید محتوا و استریم مشغول هستی. چه نظر، پیشنهاد یا انتقادی درباره‌ی این پلتفرم داری؟

در این 2 سال من هر روز در خودم پیشرفت دیدم و تعداد دنبال‌کننده‌ها و درآمدم هم زیاد شده است. طبق نموداری هم که دارم، درآمدم به هیچ عنوان نزولی نشده و کاملا صعودی بوده است. من چیز منفی‌ای به ذهنم نرسیده که بخواهم بگویم.

 

زندگی روزمره‌ات چگونه است و چه کارهایی طی روز انجام می‌دهی؟

برنامه‌ی روزمره به این صورت است که وقتی ساعت ۹ یا نه و ربع که از خواب پا می‌شوم، خودم و سیستم را آماده می‌کنم برای ساعت ۱۰ صبح که پخش زنده دارم. تا ساعت ۲ (بعدازظهر) مشغول استریم هستم. بعد از آن هم تا ساعت پنج و شش ادیت می‌کنم. بعد از آن هم یا بیرون می‌روم یا فیلم می‌بینم یا کتاب می‌خوانم. بالاخره روز را می‌گذرانم تا شب. بعضی اوقات هم آخر شب و ساعت ۱۱ شب به بعد بازی دانلود می‌کنم.

 

گفتی کتاب می‌خوانی. آخرین کتابی که خواندی چه بود؟

والا کتاب‌های تخصصی رشته‌های خودم را می‌خوانم و زیاد کتاب‌های متفرقه نمی‌خوانم، چون شدید به ریاضی علاقه دارم و کتاب‌های مرتبط می‌خوانم. چون این کتاب‌ها برای رشته‌ی خودم هست، تا جایی که می‌توانم خودم را در این زمینه به‌روز می‌کنم.

 

برنامه‌ی آپارات گیم شو را دیده‌ای؟

خیلی جالب و خوب است. من بیشتر بخش گفتگو با استریمرها را می‌دیدم. چون بیشتر استریمرهای معروف بودند، می‌خواستم ببینم چه می‌گویند و درباره‌ی چه چیزی بحث می‌کردند. البته به طور مداوم نگاه نکردم و گذری بوده.

 

استریم چه قدر روی زندگی خودت تاثیر گذاشت؟ آیا به خاطرش چیزی را کنار گذاشتی؟

خیلی تاثیرگذار بوده. من واقعیتش دنبال یک شغل در زندگی بودم و استریم باعث شد تا آن شغل را به دست بیارم و زندگی من متحول شد و به جای این‌که محل دیگری کار کنم، شغل خودم را دارم و خدا رو شکر در حال پیشرفت هم هستم. تا این‌جا محبت بچه‌های آپارات را هم می‌رساند که این پلتفرم را گذاشتند و ما توانستیم در این راه قدم برداریم.

اما چیزی را کنار نگذاشتم، چون طی این دو سال دانشجو بودم و محتوا می‌گذاشتم که بعد از این‌که دانشگاه تمام شد و فارغ‌التحصیل شدم، مستقیم سراغ پخش زنده آمدم و شغلم را مشخص کردم.

 

آیا می‌توانی تصور کنی که این کار را ترک کنی و سراغ چیز دیگری بروی؟

والا فکر نمی‌کنم، چون تا الان خیلی خوب بوده است. اگر هم کنار بگذارم، باید یک چیز خیلی قوی‌تر باشد. علایق هم مهم است. علاقه‌ای که من به گیم دارم را فکر نمی‌کنم کنار بگذارم. چون تا الان هم حدود ۲۸۰۰ ویدیو در آپارات آپلود کرده‌ام و جزو عشقم است که این ویدیوها را نگاه می‌کنم و خیلی هم دوست دارم که این تعداد را به ده هزار ویدیو برسانم. واقعا یکی از آرزوها و هدف‌هایم این است و خیلی دلم می‌خواهد به آن برسم.

 

از دنیای استریم دوستی هم برای خودت پیدا کردی که ارتباط دوستانه‌ات با او به فضای خارج از استریم کشیده شود؟

رفیقی که بخواهم با او بیرون بروم نه، ولی در حدی که درباره‌ی حوزه‌ی استریم حرف بزنیم چرا، ولی خارج از آن نه دوستی نداشتم. اما در حوزه‌ی استریم چرا با خیلی‌ها دوست هستم. خیلی از بچه‌هایی که به استریم مشغولند خیلی بامرام هستند.

 

عجیب‌ترین اتفاقی که طی استریم برایت افتاده چه بود؟

من بازی‌ها را غالبا ریکورد می‌کنم. یک بار فکر کنم بازی Minecraft بود که می‌رفتیم. دو ساعت و نیم بازی کردم و خیلی خوب ساختم، اما آن را ریکورد نکردم. هنوز دل در مانده است. خیلی خوشگل شده بود و خیلی حیف شد.

 

سیستم پرهام گیم‌پلی

 

موقعی که خواستی استریم را شروع کنی با چه چالش‌هایی روبرو بودی؟

اول از همه اینترنتم درست نبود. اولین کار این بود که سراغ اینترنت رفتم تا آن را درست کنم. دومین مورد هم سیستمم بود. من قبل از اینکه استریم کنم، یک لپ‌تاپ قدیمی نسل سوم داشتم که با آن خیلی از ویدیوهایم را گرفتم. خیلی از بچه‌ها می‌گویند که پرهام چگونه استریم کنیم باید کلی پول بدهیم. من به آن‌ها توضیح می‌دهم که به خدا من روز اولی که شروع کردم، لپ‌تاپم یک لپ‌تاپ نسل سوم بود و اصلا کیفیت خوبی برای گیم نداشت، ولی با بازی‌های ساده شروع کردم و رفتم و رفتم و درآمد کسب کردم و نم‌نم، سیستم راه انداختم تا این‌که به اینجا رسیدم که توانستم سیستم گیمینگ هم راه بیندازم. در کل چالش‌های من بیشتر تجهیزات و جمع کردن آن‌ها بود.

 

الان با چه چالش‌هایی روبرو هستی؟

الان به نظرم چالش خاصی را نمی‌بینم، چون به قول معروف روی غلتکی افتاده‌ام که کار خوب جلو می‌رود و دیگر شناخته شده‌ام. تا الان هم ۲۹ هزار و ۴۰۰ نفر دنبال‌کننده دارم که این هفته به احتمال زیاد به ۳۰ هزار نفر می‌رسد. خب ابتدایش خیلی سخت است، چون شما معروف نیستید. البته هنوز آن‌چنان هم معروف نیستم و اغراق است بگویم معروفم، اما خب آن ابتدا تا کار درست شود و جلو بیایی خیلی طول می‌کشد. خیلی از بچه‌ها هم به خاطر این‌که من طی یک سال و نیم دو سال ویدیو می‌گذاشتم من را می‌شناختند و اولین باری که من پخش زنده گذاشتم، تقریبا ۷۰ یا ۸۰ نفر من را نگاه کردند و خیلی‌ها گفتند روز اول هفتاد هشتاد نفر آمده‌اند و تو را نگاه می‌کنند. من آن موقع شش یا هفت هزار دنبال‌کننده داشتند.

ولی خب می‌بینم خیلی‌ها هستند که روز اول بیننده‌ای ندارند. خب این منطقی است و کسی شما را نمی‌شناسد. بعد از آن طرف معترض هم هستند! این افراد باید حرکتی بزنند و معروف شوند. خود من بعد از یک سال و نیم تازه استریم گذاشتم.

 

استریمرهای تازه‌کار را دنبال یا حمایت می‌کنی؟

ببینید من در این مسابقاتی (مسابقات استریمر برتر سال) که دیدم که خود آپارات یک لیست از نفرات برتر هم دارد، یکی به اسم نوید بود که نفر اول شده بود و آن را دیدم. ولی طی مسابقاتی نه صحبتی و نه حمایتی کردم. فقط آن‌ها را نگاه کردم و هیچ چیز خاصی انجام نداده‌ام، چون مسابقه‌ست و شما اگر هر کدام را حمایت کنید، حق دیگری خورده می‌شود.

اما شاید بعد از تمام شدن مسابقات، با بعضی از استریمرهای دیگر هم صحبت کنیم و به جایی برسیم، چون باید همگانی باشد تا به یک جا برسیم که چه کار باید بکنیم. ولی به نظر من ما هم باید یک جوری از آن‌ها حمایت کنیم و این خیلی مهم است، ولی باید همگانی باشد و از دید من نباید تکی جلو برویم، چون یک نفر را حمایت بکنیم، دیگری ناراحت می‌شود و می‌گوید چرا از او حمایت کردی و از من نکردی. ما هم ظرفیت این را داریم که حداکثر دو، سه یا چهار نفر را حمایت کنیم و دیگر بیشتر از این نمی‌شود. به نظر من همه‌ی استریمرهای معروف برای این کار دست به دست هم بدهیم.

 

برای کسانی که می‌خواهند استریم را شروع کنند توصیه‌ای داری؟

آره. یک توصیه‌ای که داریم این است که حتما قرار نیست سیستم خیلی خفنی داشته باشید، چون من خیلی‌ها را دیده‌ام که می‌گویند من پولش را ندارم. این را می‌گویم که الان دیگر در خانه‌ی هر کسی یک کامپیوتر پیدا می‌شود. خود من یک لپ‌تاپ نسل سه داشتم و اگر ویدیوهای آن موقع من را ببینید، خنده‌تان می‌گیرد و می‌گویید چه بودی و چه شدی (می‌خندد).

در ابتدا با همان سیستم شروع کنند و اگر سیستم خاصی ندارند و نمی‌توانند استریم کنند، فعلا تولید محتوا کنند، ویدیو بگذارند و تلاش‌شان را بکنند تا یک خرده شناخته شوند و پول بگیرند. خود من هم از پولی که از آپارات گرفتم توانستم تجهیزات را درست بکنم و از ابتدا خیلی چیزها را نداشتم. خلاصه نیاز نیست از ابتدای کار سراغ مرحله‌ی آخر نروند و تلاش کنند. هیچ کاری را هم نمی‌توان یک شبه یا حتی یک ماهه به موفقیت رسید و باید زمان گذاشت. هر شغلی حتی یک سال یا دو سال زمان نیاز دارد و این یک چیز طبیعی است و باید حوصله به خرج دهند و طبق علاقه‌شان جلو بروند.

با خانواده‌هایشان هم صحبت کنند و شغل و درآمدها را به آن‌ها نشان دهند و قانع‌شان کنند. به نظر من خانواده قانع هم می‌شوند، اگر واقعیت و تمام آمار را خودشان ببینند. به نظر من تا چند سال بعد استریم خیلی جا می‌افتد و دیگر همه به نام شغل آن را خواهند شناخت.

 

سخن پایانی. چیزی هست که دوست داشته باشی به بقیه بگویی؟

همیشه تلاش کنید، پشتکار داشته باشید و ناامید نشوید. این یک حرف کلی است که خودم هم همیشه در زندگی استفاده کرده‌ام. خود من ابتدای کار که شروع کردم، خیلی سخت بود تا جا بیفتم و بالا بیایم، ولی هیچ‌وقت ناامید نشدم و می‌دانستم که ته این مسیر موفقیتی دارد و یک درآمد و شغل خوب در انتظار من است.

اگر علاقه‌مند به تماشای استریم Parham_Gamer هستید، از طریق این لینک می‌توانید به صفحه‌ی او در آپارات بروید. همچنین برای مشاهده‌ی مصاحبه‌های دیگر به این صفحه در بلاگ مراجعه کنید.

مطالب پیشنهادی برای شما
9 نظرات
 1. پرهام فرامرزی می گوید

  خوبه

 2. پرهام فرامرزی می گوید

  خوب

 3. معین می گوید

  عمو پرهام خدافظ خیلی دوستت داشتم

 4. حمید می گوید

  سلام من پدر بکی از بچه ها هستم ی مشکلی پیش اومده بی زحمت با من تماس بگیرید

  1. فریبا امامی می گوید

   سلام دوست عزیز، لطفا به پشتیبانی آپارات تیکت بزنید.

 5. Samen می گوید

  خو پرهام خودت میگی هیچ وقت دست از تلاش بر نداریم پس چرا رفتی😭

 6. عرفان می گوید

  دمت گرم آقا پرهام . فن شماره یک شماییم.

 7. Alireza FARMAN می گوید

  امیدوارم که موفق باشی رفیق گل و دوست داشتنی ، ایشون یه تنه به استریم بنده و انگیزه هام 50 برابر رونق بخشید ،مرسی پرهام ،مرسی آپارات (:

  1. رادمان می گوید

   خیلی از بازی هایت را من دیدم

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.