مایکروسافت هرگز از فروش کنسول های ایکس باکس سود نبرده است!

یکی از نمایندگان شرکت مایکروسافت به طور رسمی اعلام کرده که هیچکدام از کنسول های ایکس باکس تا به حال برای آن‌ها سود به همراه نداشته است.

 

اگر در جریان اخبار مهم این روزهای صنعت بازی‌های ویدیویی باشید، پس می‌دانید دادگاهی که با محوریت شکایت شرکت Epic Games از شرکت Apple روند خود را طی می‌کند، عامل انتشار اطلاعات بسیار مهمی از اتفاقات پشت پرده‌ی برندهای مهمی چون سونی و مایکروسافت شده است.

حال در جدیدترین جلسه از این دادگاه، یکی از نمایندگان برند ایکس‌باکس خانم Lori Wright به عنوان شاهد حاضر شده تا به سوال وکلا پاسخ دهد. او در جواب یکی از سوالات، این حقیقت را فاش کرده که مایکروسافت تا به حال از فروش کنسول های ایکس باکس سودی عایدش نشده است.

در این جلسه، وکیل شرکت اپیک گیمز از رایت این سوال را پرسید:

مایکروسافت از فروش کنسول های ایکس باکس چقدر درآمد کسب می‌کند؟

رایت هم در جواب گفت:

ما چیزی کسب نمی‌کنیم. ما کنسول‌ها را با ضرر می‌فروشیم.

رایت همچنین در جواب این سوال که آیا فروش این کنسول‌ها سودی برای مایکروسافت به همراه داشته، به وضوح «نه» گفته است.

آیا فروش یک کنسول بازی همراه با ضرر برای شرکت‌هایی چون سونی و مایکروسافت اتفاقی عجیب محسوب می‌شود؟ جواب باز هم خیر است. در طول تاریخ، اکثرها کنسول‌ها با قیمتی روانه‌ی بازار شده‌اند که بیشتر از قیمت تولید آن‌ها تمام می‌شود و در واقع عرضه‌کننده‌ به خاطر آن ضرر می‌کند.

پس درآمد این شرکت‌ها چگونه تامین می‌شود؟ با فروش بازی، سرویس‌های مختلف و همچنین سهمی که از فروش بازی‌های دیگر ناشران دریافت می‌کنند. این موضوع چیزی است که «دنیل احمد» تحلیل‌گر مشهور صنعت بازی‌های ویدیویی هم طی یک رشته توییت به آن اشاره کرد.

احمد به این قضیه اشاره کرد که هر دو کنسول PS5 و Xbox Series X با ضرر عرضه می‌شود و قیمت تولید آن‌ها، بالاتر از قیمت فروش است. این کنسول ها مشابه کنسول های ایکس باکس در واقع به مرور زمان و با فروش نرم‌افزاری به مرحله‌ی درآمدزایی و سوددهی می‌رسند.

البته در این بین استثناهایی هم وجود دارد؛ برای مثال کنسول سوییچ برای شرکت نینتندو سود به همراه دارد. کنسول PS4 هم یک مورد دیگر است که فروش آن برای سونی سودآوری داشت.

این اطلاعات، جدیدترین اخباری هستند که به لطف دادگاه بین اپیک گیمز و اپل به دست ما رسیده‌اند. مقدار درآمد بازی Fortnite و اتفاقات پشت پرده‌ی فروشگاه اپیک گیمز از دیگر مواردی هستند که طی این دادگاه فاش شده‌اند.

مطالب پیشنهادی برای شما

نظرات بسته شده است.