استور اپیک گیمز برای این شرکت ضرر ۴۵۰ میلیون دلاری به همراه داشته است

طبق اطلاعات منتشر شده در این هفته، شرکت مشهور اپیک گیمز به خاطر استور خود برای کاربران PC متحمل ضرر ۴۵۰ میلیون دلاری شده است.

 

احتمالا در جریان هستید که طی دو سال و نیمی که از تاسیس فروشگاه شرکت اپیک گیمز برای پلتفرم رایانه‌های شخصی گذشته، صدها بازی به صورت انحصاری یا انحصاری زمانی در آن منتشر شده‌اند و بازی‌های متعددی هر هفته به‌صورت رایگان در دسترس قرار گرفته‌اند.

شرکت Epic Games قصد داشت تا با این روش، در برابر شرکت Valve و پلتفرم محبوب استیم قد علم کند و رقیبی جدی برای آن باشد. به لطف دعوای حقوقی‌ای که بین این شرکت و شرکت اپل راه افتاده، اطلاعاتی از درآمد و سود استور اپیک گیمز در دسترس قرار گرفته که جزئیات بسیار جالبی را فاش می‌کند.

بر اساس این اطلاعات، اپیک گیمز تا به حال نه تنها سودی از فروشگاه خود دریافت نکرده، بلکه متحمل ضرر هم شده است. این شرکت در سال ۲۰۲۰ مبلغ ۴۴۴ میلیون دلار خرج کرده تا بازی‌های دیگر ناشران را حداقل به مدت یک سال در انحصار فروشگاه خود قرار دهد.

از سوی دیگر بازیکنان این فروشگاه ۷۰۰ میلیون دلار در آن خرج کرده‌اند، اما نکته‌ی جالب این‌جاست که تنها ۲۶۵ میلیون دلار آن به بازی‌های ناشران دیگر مربوط می‌شود. این یعنی ۴۳۵ میلیون دلار باقی‌مانده از طریق خریدهای درون‌برنامه‌ای بازی فورتنایت حاصل شده است.

شرکت اپل که مسئول اصلی انتشار این اطلاعات است، ادعا کرده که اپیک گیمز طی این مسیر، در سال‌های ۲۰۱۹ و ۲۰۲۰ به ترتیب ۱۸۱ و ۲۷۳ میلیون دلار ضرر دیده و در سال ۲۰۲۱ هم احتمالا ۱۳۹ میلیون دلار از دست خواهد داد که یعنی طی سه سال، حدود ۶۰۰ میلیون دلار از سرمایه‌ی این شرکت کسر خواهد شد.

اما ظاهرا خود Epic Games از این ماجرا ناراضی نیست، چرا که طبق برنامه‌های کمپانی، فروشگاه از سال ۲۰۲۳ شروع به سوددهی خواهد کرد. البته جبران ضرری که تا به حال وارد شده، احتمالا تا سال ۲۰۲۷ میسر نخواهد بود.

خالق انجین بازی‌سازی آنریل و بازی بسیار محبوب Fortnite با وجود این‌که درگیری شدیدی با شرکت اپل به خاطر قضایای پیش آمده در اپ استور دارد، اما با قدرت به پشتیبانی از استور خود ادامه می‌دهد.

به جز انحصاری کردن عناوین و انتشار بازی‌های رایگان، این شرکت با استودیوهایی چون رمدی و Playdead قراردادی امضا کرده تا از پروژه‌ی بعدی آن‌ها به‌طور کامل حمایت کند؛ عناوینی که به احتمال زیاد روی پی‌سی در انحصار کامل Epic Games Store قرار خواهند داشت.

مطالب پیشنهادی برای شما

نظرات بسته شده است.