نتیجه‌ی نهایی دادگاه بین دو شرکت اپل و اپیک گیمز مشخص شد

بالاخره دادگاه کالیفرنیا رای نهایی را برای بخش‌های مختلف پرونده‌ی شکایت شرکت اپیک گیمز از اپل اعلام کرد.

 

یک سال پیش بود که شرکت اپل، بازی فورتنایت را به خاطر قرار دادن روش جداگانه برای پرداخت‌های درون‌برنامه‌ای از استور خود حذف کرد. همین ماجرا باعث شد تا شرکت اپیک گیمز شکایتی را علیه اپل راه بیندازد.

این شکایت چند مورد داشت؛ اول این‌که اپل سهم زیادی از فروش هر اپلیکیشن یا بازی دریافت می‌کند و باید سهم خود را از ۳۰ درصد به میزان پایین‌تری کاهش دهد. دوم هم اپل یک امپراتوری انحصاری برای خود دارد که در نتیجه برای تمام توسعه‌دهندگان روی سیستم‌های عامل‌های آیفون یا مک محدودیت ایجاد کرده و به آن‌ها اجازه نمی‌دهد تا به جز خرید مستقیم از اپل استور، راه‌های دیگری برای خریدهای درون‌برنامه‌ای قرار دهند.

حال و پس از ماه‌ها در جریان داشتن پرونده‌ی شکایت، قاضی دادگاه کالیفرنیا رای نهایی را برای این پرونده صادر کرد که البته برای هر مورد رای متفاوتی صادر شده است.

دادگاه در اکثر موارد اپل را برنده اعلام کرده، اما رای نهایی برای یک مورد بسیار مهم به نفع اپیک گیمز صادر شده که قطعا تاثیر مهمی روی درآمد اپل خواهد داشت. قاضی دادگاه اعلام کرده که Apple نمی‌تواند توسعه‌دهندگان را از قرار دادن روش‌های دیگر برای پرداخت درون‌برنامه‌ای منع کند و آن را ضد رقابت می‌داند.

اما از سوی دیگر دادگاه انحصاری بودن اپل را نپذیرفت و در نتیجه، این شرکت هنوز سهم ۳۰ درصد خود از فروش اپلیکیشن‌ها و بازی‌ها روی App Store را حفظ خواهد کرد. با این حال اما رای صادر شده به نفع اپیک قطعا برای شرکت مقابل ضرر به همراه خواهد داشت، چرا که حالا تمام توسعه‌دهندگان می‌توانند راه‌های دیگری را برای پرداخت درون‌برنامه‌ای به مشتری خود ارائه دهند که در نتیجه، سهمی از آن به اپل نخواهد رسید.

دادگاه کالیفرنیا ۹۰ روز به اپل فرصت داده تا تغییرات لازم را برای اجرای این موارد در سیستم‌های خود پیاده کند و این تغییرات از ماه دسامبر به طور رسمی اجرایی خواهد شد. در عین حال اپیک گیمز هم موظف شد تا برای ضررهای وارد شده، حداقل ۳.۶۵ میلیون دلار غرامت به اپل پرداخت کند.

پرداخت غرامت اما تنها ضرری نیست که شامل حال Epic Games می‌شود، چرا که این شرکت هنوز برای برگشتن بازی Fortnite به اپ استور نیاز به تایید اپل دارد که ظاهرا چنین خبری نخواهد بود. البته این قضیه در مناطق مختلف تفاوت دارد؛ برای مثال فورتنایت در حال حاضر در استور کشور کره جنوبی در دسترس است، اما قطعا شرایط در قاره‌های اروپا و آمریکا بیشتر باب میل اپل خواهد بود.

مطالب پیشنهادی برای شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.