مصاحبه با امیر توکلی (Amidox) استریمر برگزیده آپارات گیم

امیر توکلی که بین علاقه‌مندان با لقب Amidox شهرت دارد، نزدیک به دو سال است که وارد حرفه‌ی استریم شده و طی این مدت توانسته تا به یکی از استریمرهای محبوب و همچنین برگزیده تبدیل شود. طی مصاحبه‌ای که در ادامه می‌خوانید، با امیر هم صحبت شدیم تا از زندگی او و همچنین چگونگی ورودش به دنیای استریم بیشتر بدانیم.

 

خودت را معرفی کن.

امیر توکلی هستم که بچه‌ها در آپارات من را به اسم Amidox می‌شناسند. متولد 14 آذر 1378 هستم. مقطع تحصیلی‌ای که در حال حاضر هستم، کاردانی نرم‌افزار دانشگاه ملی کرمان هست و ساکن کرمانم. فرزند آخر یک خانواده‌ی چهارنفره‌ام و سربازی نرفتم (می‌خندد)، ولی به احتمال زیاد معاف می‌شوم.

 

چه شد که با استریم آشنا شدی و استریم را شروع کردی؟

دقیقا 6 تیر سال 1398 بود که به خاطر اینکه در هنرستان هم کامپیوتر می‌خواندم، یک کامپیوتر گرفتم. آن موقع استودیو می‌رفتم و آهنگسازی هم می‌کردم و از طریق آن پول در می‌آوردم تا بتوانم پی‌سی بگیرم. مقدار کمی از پول پی‌سی را خودم جمع کردم و مقداری هم پدر و مادر کمک کردند. با این پول کامپیوتر خریدم و خودم شروع به آهنگسازی کردم.

آن زمان درگیر گیم و استریم کردن نبودم و آشنایی نداشتم. یکی از دوستان به من مشاوره داد و به من گفت که می‌توانی بازی کنی و از بازی کردن، داخل سایت‌هایی مثل آپارات درآمدزایی کنی. من اول باور نمی‌کردم که چنین امکانی وجود داشته باشد. بعد از آن و به دعوت و معرفی دوستم، وارد سایت آپارات شدم. آن زمان تعداد استریمرها نسبت به الان خیلی کمتر بود و آپارات هم امکانات حالا را نداشت. چند تا استریم دیدم و خوشم آمد و فردای همان روز، با یک پی‌سی داغون که حتی به زور می‌شد با آن آهنگسازی کرد، بازی PUBG Mobile را با شبیه‌ساز و لگ افتضاح استریم کردم.

آن اوایل خیلی پیگیر استریم نبودم، ولی بعد از دو سه ماه دیدم که خیلی‌ها به سراغ فعالیت در این حرفه آمده‌اند و پیشرفت می‌کنند. همین باعث تا من هم آن را ادامه دهم. ابتدا من تکه تکه استریم می‌کردم، اما از تابستان پارسال استریم مداوم را پی گرفتم و از همان موقع تا به حال، تقریبا هر روز استریم کرده‌ام.

 

گفتی که به موسیقی علاقه داشتی.

یکی از آشناهای ما استودیو داشت و من آن‌جا رفتم و آهنگسازی یاد گرفتم. آن موقع شعر می‌نوشتم و تنظیم و میکس می‌کردم.

 

هنوز هم جدی این کار را ادامه می‌دهی؟

از زمانی که استریم را پیگیری کردم دیگر نه، چون آهنگسازی آن طور که فکرش را می‌کردم به درآمدزایی نرسید و آن طور نشد که بتوانم از آن درآمد زیادی کسب کنم. دیگر به جایی رسید که من پی‌سی گرفتم و درگیر درس شدم و دیگر بی‌خیال موسیقی شدم. چند وقت پیش دوباره سراغش رفتم، ولی زمانی که استریم و کارهایش می‌گیرد آن قدر زیاد است که اصلا به چیزهای دیگر نمی‌رسم.

 

واکنش خانواده به استریم کردنت چه بود؟

اولش شدیدا مخالف بودند. طبیعی‌ست که طرز فکر پدر و مادر نسل‌های دهه هفتاد و هشتاد این طور باشد که کار کردن بیرون از خانه و توی اداره، شرکت یا مغازه باشد. طبیعی بود که پدر و مادر من هم بگویند که نه این کار آینده‌ای ندارد و من را تشویق به کار بیرون از خانه بکنند. خب من آن اوایل که تکه‌تکه استریم می‌کردم، در سوپرمارکت داییم کار می‌کردم، ولی عشق و علاقه‌ای که به گیم و استریم داشتم باعث شد که همیشه آن‌جا نمانم. مثلا سه ماه آن‌جا بودم و دوباره سراغ استریم می‌آمدم. استریم کردنم آن موقع مداوم نبود و وقفه‌ی دو سه روز یا یک هفته‌ای بینش داشت، ولی الان خانواده خیلی من رو حمایت می‌کنند و اصلی‌ترین حامی من هستند.

 

امیر توکلی ملقب به Amidox

 

چه بازی‌هایی را استریم می‌کنی؟

اوایل سراغ بازی‌های ترسناک و داستانی رفتم. بعد از آن با یک استریمر آشنا شدم که به من Role-Play را یاد داد و درگیر آن بازی شدم و خارج از استریم سراغش می‌رفتم. این برای یک سال پیش است که استریم مداوم را شروع کردم. بازی GTA Role-Play را یاد گرفتم و فهمیدم چه قوانینی دارد. از آن موقع شروع کردم به رول پلی کردن و اصلی‌ترین بازی‌ای که تا الان کردم هم همین است.

بعضی اوقات سراغ بازی‌های دیگری مثل PUBG Mobile هم می‌روم. خارج از استریم اصلا رول پلی انجام نمی‌دهم و ۹۰ درصد این مواقع سراغ Dota 2 می‌روم. خارج از استریم انگیزه‌ی خیلی بیشتری برای بازی کردن دوتا ۲ دارم. روی استریم هم آن را بازی کردم، ولی اصلا جوری نبود که خارج از استریم بازی می‌کردم و به همین خاطر، بی‌خیال استریم کردنش شدم.

 

پس دوتا ۲ را به خاطر پیچیدگی بیشترش استریم نکردی.

آره دقیقا. هم استرس دارد هم باید حواست به همه چیز باشد و نمی‌توانی کامل روی بازی تمرکز کنی. به همین خاطر سراغ دوتا ۲ نرفتم و جنبه‌ی فان استریم را ادامه دادم.

 

آن زمان کسی بوده که از او الهام بگیری؟

یادم است که هیچی از OBS Studio و نرم‌افزارهایی که می‌شود با آن استریم کرد نمی‌دانستم. در آپارات و سایت‌های دیگر گشتم و خودم آن را یاد گرفتم. آن زمان آموزش و جاهایی که این نرم‌افزار را یاد بدهند خیلی کم پیدا می‌شد. نشستم و خودم تنهایی آن را یاد گرفتم، چون بالاخره کاری بود که می‌خواستم حرفه‌ای دنبالش کنم.

ولی آن زمان استریمر زیادی وجود نداشت که بخواهد از من حمایت کند. خودم بیشتر اوقات چیزهایی که بلد بودم را به بقیه یاد می‌دادم. اصلا اخلاق این را نداشتم که برم از کسی در این باره بپرسم و خودم تنهایی یاد می‌گرفتم. اما در شش ماه گذشته با یک سری از استریمرهای خوب آپارات و سایت‌های دیگر آشنا شدم و خیلی به من کمک کردند که چه چیزهایی را کم یا زیاد کنم و یک جورهایی ایده‌های من را رشد دادند.

 

در حال حاضر استریمری هست که دوست داری تماشایش کنی؟

آره صد درصد. اصلا یکی از چیزهایی که در کار ما وجود دارد این است که الگوبرداری کنیم. چون مثلا استریم من جوری است که بچه‌ها می‌آیند تا دور هم بخندیم و لحظاتی داشته باشیم که به دور از دنیای واقعی و فان باشد و غم و غصه‌ها را بی‌خیال شویم. به همین خاطر ترجیح می‌دهم دنبال استریمرهایی بروم که این الگوریتم را در استریم‌هایشان دارند و بتوانم حداقل چیزی از آن‌ها یاد بگیرم که در استریم‌های خودم هم انجام دهم. تقریبا ۶۰ یا ۷۰ درصد استریم کردن برگرفته از استریم‌های دیگر است. آن‌ها را دیدم، الگوبرداری کردم، تغییر دادم و به سبک و روش خودم در استریم به دیگران نشان دادم.

 

جدا از بازی‌هایی که گفتی آیا بازی مورد علاقه‌ای داری؟

یک زمان با بچه‌ها Call of Duty Warzone بازی می‌کردم، ولی چون کلا از آن سبک تیراندازی خوشم نمی‌آمد بی‌خیالش شدم و بیشتر پیگیر دوتا ۲ و GTA Role-Play شدم.

 

زندگی روزمره‌ات چگونه است و چه کارهایی طی روز انجام می‌دهی؟

جدیدا باشگاه ثبت‌نام کردم. چون مقداری قدم بلند است و ۱۹۸ سانتی‌متر قد دارم. نمی‌شود گفت لاغرم، ولی آن قدر هیکلی نیستم. برای همین باشگاه ثبت‌نام کردم که انشاالله از شنبه بروم (می‌خندد). یک زمانی هم والیبال بازی می‌کردم و در تیم پاس کرمان بودم، منتهی یک سری مسائل ورزشی و اختلاف با مربی و تیم پیش آمد و آن را کنار گذاشتم.

الان هم از صبح که بیدار می‌شوم، یک چیزی می‌خوردم، سیستم را روشن و استریم را شروع می‌کنم (چون تایم استریم من صبح است) تا بعدازظهر. بعدازظهر هم سمت باشگاه می‌روم و بعد از برگشتن به خانه، اگر بچه‌ها باشند دیسکورد می‌روم و صحبت یا بازی می‌کنیم.

 

چه شد که برای استریم سراغ آپارات آمدی؟

یکی از دوستانم اولین سایتی که به من پیشنهاد آپارات بود. من سایت‌ها و پلتفرم‌های دیگر را نمی‌شناختم و سمت آپارات آمدم. من تا شش هفت ماه فقط توی آپارات استریم‌ها را نگاه می‌کردم و بعد فهمیدم که پلتفرم‌های دیگری هم وجود دارد. اما دیدم جو و کامیونیتی‌ای که آن‌جا وجود دارد، نسبت به جو و کامیونیتی‌ای که آن زمان آپارات داشت اصلا قابل مقایسه نبود. به همین خاطر سعی خودم را کردم که در همین کامیونیتی بچه‌ها کلی هوای همدیگر را دارند، کلی فضا دوستانه‌ست، استریمرها کلی همدیگر را دوست دارند و اختلافی بین‌شان نیست، در همین سایت بمانم و همین‌جا کارم را ادامه دهم. وگرنه کار کردن در سایت‌ها خارجی یا دیگر سایت‌های ایرانی خیلی راحت است و کاری ندارد، اما مهم این است که ببینی کجا جو و کامیونیتی دوستانه‌ای دارد و برای کارتان ارزش قائل می‌شود.

 

الان تقریبا دو سال است که در آپارات استریم می‌کنی. چه نظر، پیشنهاد یا انتقادی درباره‌ی این پلتفرم داری؟

از قدیم گفتند کسی آدم منطقی‌ای است که بدت را به تو بگوید. دو سال پیش واقعا استریم کردن در آپارات سخت بود. آن موقع خیلی از امکانات و فیچرهایی که در سایت‌های دیگر بود و نیاز داشتیم را نداشت، ولی کم‌کم و روز‌به‌روز و با سیزن‌هایی که گذشت، تغییراتی که ایجاد شده واقعا آپارات گیم و پلتفرم استریم آپارات را ده سطح از آن سطح اولیه بالاتر آورده. یعنی الان هم‌پای بقیه‌ی سایت‌ها بالا می‌رود و واقعا باید تبریک گفت به این تیم که این طور هم استریمرها و هم کامیونیتی استریمینگ ایران را حمایت می‌کند.

 

برنامه‌ی آپارات گیم شو را دیده‌ای؟

تا آخرین قسمت را نگاه کردم، ولی از آخرین قسمتش خیلی می‌گذرد. چون مهمان دعوت می‌کردید و آن بخش‌ها مهمان‌ها را خیلی پیگیر بودم. یه بخش معرفی بازی هم بود که خیلی دوست داشتم. در فضای مجازی و اینستاگرام هم خیلی خوب کار می‌کنید. خیلی خوب است که آدم دلش و پشتش گرم باشد به این که جایی هست که همیشه آپدیت است و روزبه‌روز فیچرهای جدید می‌آورد. این واقعا به آدم انگیزه می‌دهد.

 

استریم چه قدر روی زندگی خودت تاثیر گذاشت؟ آیا به خاطرش چیزی را کنار گذاشتی؟

صد درصد. من عشق آهنگسازی بودم. من کسی بودم که این قدر به موسیقی علاقه داشتم که گیتار کلاسیک را خودم به تنهایی و فقط با دیدن ویدیو و بدون داشتن استاد یاد گرفتم. من خیلی به موسیقی، شعر نوشتن و آهنگسازی علاقه داشتم، ولی الان هیچکدام‌شان نیست. دلیلش هم این است که تمام هدف من استریم کردن شده و محتوایی که می‌خواهم روی استریم ارائه دهم.

 

آیا می‌توانی تصور کنی که این کار را ترک کنی و سراغ چیز دیگری بروی؟

خب نمی‌شود. یک مثال می‌زنم؛ یک نفر ده سال است که سوپرمارکت دارد و یهو می‌خواهد سوپرمارکت را تعطیل کند و خیاطی بزند. واقعا چیز سختی است. شدنی است و همه چیز امکان دارد، اما سخت است. من هم واقعا نمی‌توانم. حتی اگر بدترین شرایط هم پیش بیاید، استریم کردن و فعالیت در فضای مجازی و کانتنت کریتوری را ادامه می‌دهم و واقعا چیزی نیست که ترکش کنم یا بی‌خیالش شوم.

 

تولید محتوای ویدیویی هم می‌کنی یا فقط روی استریم تمرکز داری؟

تولید محتوا خیلی زیاد ذهن من را این چند وقت درگیر کرده و ذهنم را مشغول کرده که آن را استارت بزنم. کلی ایده روی برگه آوردم که انجام دهم، اما هنوز تایمش نشده و احساس می‌کنم هنوز به آن پختگی در استریم نرسیده‌ام که بخواهم کار دیگری شروع کنم. هنوز در استریم خیلی جا دارم تا تولید محتوا را شروع کنم. فعلا نه ولی خیلی شدید توی فکرش هستم.

 

امیر توکلی ملقب به Amidox

 

از دنیای استریم دوستی هم برای خودت پیدا کردی که ارتباط دوستانه‌ات با او به فضای خارج از استریم کشیده شود؟

آره خیلی استریمرها هستند که از همان اولی که می‌خواستند استریم کنند، برای مثال امیر که با لقب «جعفر جنی» استریم می‌کند، من و او به همدیگر کمک می‌کردیم و با هم بالا آمدیم و هدف‌هایی که داشتیم را دوتایی با تلاش که کردیم انجام دادیم. رفقای دیگری هم هستند که به خاطر این دوستی‌ای که داشتیم، مثلا از بوشهر یا شهرستان‌های دیگر به شهرستان ما در کرمان آمدند و هم‌دیگر را دیدیم. خیلی خوب است که رابطه‌ی بین ما استریمرها این قدر دوستانه باشد.

 

عجیب‌ترین اتفاقی که طی تقریبا دو سال استریم برایت افتاده چه بود؟

اتفاق عجیب که زیاد بوده. معمولی‌ترینش رفتن برق بوده. یکی از عجیب‌ترین‌ها که البته عجیب نه، جالب این که من تقریبا یک ماهی می‌شود که یک چلنج روی استریم گذاشتم و به خاطرش در استریم خودم را کچل کردم و هنوز هم زیاد موهایم درنیامده (می‌خندد) و با کلاه در استریم می‌آیم. این یکی از عجیب‌ترین و جالب‌ترین اتفاق‌هایی بود که برای اولین بار آن را انجام دادم.

 

موقعی که خواستی استریم را شروع کنی با چه چالش‌هایی روبرو بودی؟

چالش که آن زمان بی‌نهایت بود! این‌جا را درست می‌کردی آن یکی خراب می‌شد. یک چیز را فیکس می‌کردی یک چیز دیگر باز خراب می‌شد. چالش اصلی این بود که آن زمان هیچ حمایتی نبود. نه جا و مکان و شرکتی بود که از ما حمایت کند مثل بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای، نه کسی بود که به فکر ما باشد سر قیمت‌ها. چون استریم (در ایران) یک حرفه‌ی نوپاست و در وضعیت مالی بد مملکت پا گرفت و وسیله‌ها و تجهیزاتی که آن زمان و حتی الان نیاز است، طوری نیست که بشود شب اول، روز دوم، روز سوم یا هفته‌ی اول بتواند هزینه‌ی همه را از استریم کردن دربیاورد. به همین خاطر آن زمان اصلی‌ترین چالشی که داشتیم، چالش اینترنت و تجهیزاتی بود که حتی برای بازی کردن روزانه نیاز داشتیم. برای استریم کردن که دو سه سطح بالاتر از بازی کردن بود، چون تجهیزات خیلی بهتری می‌خواهد و یه سری تجهیزات هست که برای بازی کردن نیست (و مخصوص استریم است).

در هر صورت، باید خودمان را وفق بدهیم و هر جور شده تلاش‌مان را بکنیم تا به جایی برسیم و نباید چالش‌ها باعث ناامیدی شود.

 

الان با چه چالش‌هایی روبرو هستی؟

الان تقریبا می‌شود گفت یک سری حمایت نشدن از سمت جاهای بزرگ است. الان آپارات به ما در استریم کردن خیلی کمک کرده و چیزهایی یک استریم برای این کار نیاز دارد را به ما داده. الان تنها چالشی که می‌شود گفت وجود دارد این است که استریم کردن در مملکت ما به عنوان یک شغل حساب نمی‌شود. شما داخل اجتماع بروید و به چند نفر که مثلا یکی خیاط، یکی آرایشگر، یکی کار آزاد و یکی دیگر هم کار اداری دارد بگویید که من استریمر هستم، آن‌ها این کار را واقعا به عنوان یک شغل حساب نمی‌کنند. آن‌ها می‌گویند که تو برای تفریح خودت استریم می‌گذاری، بازی می‌کنی، محتوا تولید می‌کنی، ری‌اکت و پول در می‌آوری. این را ما به عنوان یک شغل حساب نمی‌کنیم و این تفریح تو است.

اگر در کشور ما این جا بیفتد که کار استریم به عنوان یک شغل حساب می‌شود و حتی مزایایی مثل بیمه به آن تعلق بگیرد، فضای استریمینگ ایران و وضعیت استریمرهای دیگر از این رو به آن رو می‌شود.

 

به نظر تو برای جا افتادن این قضیه چه کاری می‌توان کرد؟

تنها کاری که ما می‌توانیم بکنیم، گوشزد کردن به کسانی است که مسئول و دست‌اندرکار هستند. الان تنها جاهایی که می‌توانند این کار را انجام دهند، بنیاد، شرکت‌های بازی‌سازی و کسانی هستند که حرفه‌ای در این حوزه کار می‌کنند و آن را جلو می‌برند. آن‌ها می‌توانند یکی شوند و نامه‌نگاری کنند و تلاش کنند کاری که ما انجام می‌دهیم و برایش تلاش می‌کنیم، به عنوان یک شغل و حرفه حساب کنند. وگرنه اگر بخواهد همین جوری ادامه پیدا کند، استریم کردن در مملکت ما با تفریح هیچ فرقی نمی‌کند. یعنی اگر ما بگوییم شغل‌مان استریم است به ما می‌خندند. این خنده و تمسخر و چیزی که بعضی آدم‌ها از سر ناآگاهی انجام می‌دهند، اگر این موارد اوکی شود و فرهنگ‌سازی شود، فضای استریم کردن در ایران خیلی بهتر می‌شود.

 

استریمرهای تازه‌کار را دنبال یا حمایت می‌کنی؟

خوب شد گفتید. نشده که من هر روز یک استریم‌ام تمام شود و یکی از استریمرهای در حال پیشرفت را Raid نکنم. آپارات هم ویژگی‌هایی را اضافه کرده که برای همه خوب است. حتی برای کسانی که تازه استریم را شروع کرده‌اند دسته‌بندی گذاشته است. با چشمان خودم دیدم که حمایت و ویوی یک استریمر در نهایت از من بیشتر شده. یعنی کسی بوده که من حمایتش کردم و الان جوری شده که در این سطح از من جلو زده. هنوز که هنوز هست هم من بعد هر استریم یک نفر را Raid می‌کنم.

 

برای کسانی که می‌خواهند استریم را شروع کنند توصیه‌ای داری؟

آره خیلی توصیه می‌شود کرد. اصلا امیدشان را از دست ندهند. لحظه‌ای که پشت سیستم می‌نشینند، اگر حال‌شان بد است یا اتفاق بدی برایشان افتاده، اصلا دست‌شان روی دکمه‌ی شروع استریم نرود. بگذارند حال‌شان بهتر شود تا آن حالی که می‌خواهید در استریم داشته باشید حال خوب باشد.

از توصیه‌های دیگری که می‌توانم بکنم، اصلی‌ترین توصیه این است که زمان دقیقی برای استریم و یک برنامه‌ریزی ماهانه داشته باشند. من فلان روز فلان ساعت حتما باید استریم کنم. وقتی شما یک تایم ثابت استریم کنید، بعد از یک ماه بیننده خودش تو را پیدا می‌کند و می‌داند مثلا امیداکس هر روز ساعت ده صبح استریم دارد. اگر ده صبح هم نیاید یازده صبح می‌آید، چون می‌داند و مطمئن است من همیشه آن موقع استریم می‌کنم.

تایم ثابت، دلسرد نشدن، ناامید نشدن از اینکه وسیله و تجهیزات ندارند. یک جمله‌ی معروف بود که می‌گفت پولی که امروز نیاز نداری و خرج می‌کنی و به دلخواه می‌روی یک وسیله می‌گیری، فردا مجبور می‌شوی آن وسیله را برای نیاز مالی بفروشی. پول‌هایی که در می‌آورید پس‌انداز کنید، چون ۸۰ سود و درآمد استریم دوباره به خودش برمی‌گردد. پول اینترنت و کلی تجهیزات و وسیله است که باید بگیرید.

یک مثال می‌زنم؛ این ماه مثلا یک میلیون از استریم دریافت کرده‌اید. اگر ۸۰۰ هزار تومان از آن را روی کیفیت استریم بگذارید، مطمئن باشید که ماه بعد درآمدتان دو برابر یا بیشتر خواهد شد و رشد صعودی خواهد داشت. اگر به فکر فعالیت حرفه‌ای در استریم و درآمدزایی از آن هستید، این توصیه‌ای است که من می‌توانم بکنم.

 

سخن پایانی. چیزی هست که دوست داشته باشی به بقیه بگویی؟

تشکر خیلی زیاد از شما تیم آپارات که خیلی خفن استریمرها را از هر لحاظ حمایت کردند و هر چه که نیاز داشتیم تامین کردند. واقعا این چیزی‌ست که آدم می‌تواند به آن افتخار کند که چنین فضا و پلتفرمی را داریم که ایرانی و به اسم خودمان است و می‌توانیم داخل آن استریم کنیم و کلی مخاطب خفن دارد.

می‌خواستم تشکر کنم از شما و بعد تشکر کنم از کسانی که من را حمایت کردند. اول از خانواده، پدر و مادر و برادرم و خواهرهایم که خیلی من را حمایت و کمک کردند. از مادریتورهایی که در چت هستند، کسانی که در فضای مجازی فعالیت می‌کنند و همه‌ی بیننده‌های خفن و مخاطب‌های گلی که هر روز پا می‌شوند و می‌آیند و چت‌های خفن‌شان را می‌توانیم ببینیم و از حضورشان لذت ببریم.

 

 

اگر علاقه‌مند به تماشای استریم Amidox هستید، از طریق این لینک می‌توانید به صفحه‌ی او در آپارات بروید. همچنین برای مشاهده‌ی مصاحبه‌های دیگر به این صفحه در بلاگ مراجعه کنید.

مطالب پیشنهادی برای شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.