مصاحبه با یگانه فتح‌اللهی استریمر برگزیده آپارات گیم

یکی از استریمرهایی که توانسته خیلی زود به محبوبیت برسد، یگانه فتح‌اللهی است. در این مصاحبه نگاهی به ماجراهایی که او برای شروع استریم کردن داشته انداخته‌ایم و بیشتر راجع به او و تجربیاتش می‌شنویم. حتما این مصاحبه جذاب را تا انتها مطالعه کنید.

خودت را معرفی کن؟

من یگانه فتح اللهی هستم متولد ۱۳۸۳ در تهران. اصالتا ترک هستم و رشته تحصیلی‌ام انسانی است.

پس شما یکی از جوان‌ترین استریمرهای برگزیده آپارات گیم هستید! از این بابت چه حسی دارید؟

حس خاصی نسبت به این قضیه ندارم (می‌خندد).

چه شد که آمدی به سمت استریم؟ از کجا آشنا شدی؟

من راستش اصلا با این فضا آشنایی نداشتم و پیگیر آن نبودم. البته گیم را دنبال می‌کردم. برادرم در بهار امسال من را با استریم آشنا کرد و گفت که کمکم خواهد کرد. در ابتدا مخالف بودم و خیلی ناگهانی وارد این فضا شدم. یکی دو ماه اول هم اصلا به آن عادت نداشتم.

گفتی که برای ورود به استریم مخالفت داشتی. در ابتدا استریم را دنبال کردی و علاقه‌مند شدی یا با همان مخالفت وارد این حوزه شدی؟

خب راستش من در ابتدا آشنایی زیادی با حوزه استریم نداشتم. حتی آشنایی من با حوزه گیم هم در آن اوایل به شدت الان نبود. با این حال وقتی کار را شروع کردم علاقه‌ام نسبت به آن شدت گرفت.

الآن از استریم و وضعیتی که در حوزه استریم داری راضی هستی؟

بله ولی اگر از قبل پیگیر آن بودم، شاید از جایگاهی که الآن دارم هم بالاتر بودم. بیشتر به این خاطر که خیلی ساده کار را شروع کردم و اگر با اطلاعات بیشتری وارد این عرصه می‌شدم احتمالا شروع قوی‌تری داشتم و به دنبال آن اکنون هم وضعیت بهتری داشتم. ولی در کل از وضعیتم راضی هستم.

از استریمت برای ما بگو؟ چه حال و هوایی دارد؟ چه بازی‌هایی بیشتر استریم می‌کنی؟

بیشتر بازی‌های بتل رویال اکشن و ترسناک را بازی می‌کنم. بیشتر فضای فان و صمیمانه بر استریم حاکم است. در حال حاضر بیشتر پاب‌جی استریم می‌کنم ولی با ارتقای سیستم دوست دارم به سمت فورتنایت و وارزون بروم.

پس برنامه‌ت در حال حاضر احتمالا باید ارتقای سیستم باشد. درست است؟

بله الآن هدفم بیشتر روی ارتقای سیستم می‌چرخد.

آیا بازی‌هایی که استریم می‌کنی یا بازی‌های دیگری بازی می‌کنی؟

نه راستش اگر خارج از فضای استریم بخواهم بازی کنم به سمت فورتنایت می‌روم.

در طول روز کلا چه کارهایی انجام می‌دهی؟

صبح‌ها معمولا به کلاس‌های آموزشی می‌گذرد. ساعت شروع استریم من ۳ عصر است تا ۷ شب. بیشتر روز را پشت سیستم می‌گذرانم و بعد از استریم هم کماکان پشت سیستم هستم. بقیه وقت هم در کنار خانواده یا در کنار گوشی می‌گذرانم (می‌خندد).

در زمینه تولید محتوای ویدئویی هم فعالیت داری یا فقط استریم می‌کنی؟

خب آن اوایل ویدئو زیاد برای آپارات و پیج اینستاگرامی خودم تولید می‌کردم ولی الآن به علت کمبود وقت تمرکزم بیشتر روی استریم است و فرصت تولید محتوای ویدئویی ندارم.

آیا به خاطر استریم مجبور شدی فعالیتی یا کاری را در زندگی روزمره کنار بگذاری؟

بله وقت گذراندن با دوستان، تفریح در کنار دوستان و خانواده و حتی کلاس‌های مختلف. دلم برای این‌ها تنگ شده (می‌خندد).

الآن که چند ماه از شروع استریم کردنت می‌گذرد، آیا می‌توانی به ترک این حوزه فکر کنی؟

اصلا! انقدر آدم وابسته می‌شود که دیگر نمی‌تواند به ترک آن فکر کند. من یک مدت از درس‌ها عقب افتاده بودم و خانواده‌ هم با استریم مخالف بود به همین علت، به این خاطر یک هفته از سیستم و استریم دور بودم و به شدت افسرده شده بودم. انقدر آدم به این فضا وابسته می‌شود که دیگر دل کندن از‌ آن سخت است (می‌خندد).

گفتی که برادرت انگیزه اصلی را برای استریم در تو ایجاد کرد. با این حال بعدتر گفتی خانواده‌ات با استریم کردنت مخالف بود. واکنش اولیه خانواده نسبت به استریم کردنت چه بود؟

خانواده من در ابتدا مخالفتی با این قضیه نداشتند. در ابتدا با برادرم با آن‌ها صحبت کردیم و مخالفت خاصی با آن نداشتند. ولی چون بیشتر وقت را روی استریم می‌گذاشتم و در درس‌ها افت کرده بودم، مدتی مخالف استریم کردن من بودند و به همین خاطر چند روزی استریم کردن را کنار گذاشتم تا بتوانم به درس‌ها برسم.

گفتی نقش برادرت خیلی در شروع استریم کردنت پررنگ بود، آیا او خودش هم استریم می‌کند؟ اگر نه برنامه‌ای برای شروع استریم دارد یا نه؟

راستش اول خودش می‌خواست شروع کند، ولی بعد از من خواست شروع کنم چون حدس می‌زد یک استریمر دختر زودتر می‌تواند موفق شود و به همین خاطر من اول کار را شروع کردم. حضور جلوی دوربین نه ولی بعضی اوقات در کنار من موقع استریم حضور دارد و خودش هم در نظر دارد تا سیستم‌اش را جمع کند و استریم کردن را شروع کند. دوست داریم ایده استریم خواهر و برادری را اجرا کنیم.

آیا درست است که دختر بودن تاثیری در موفق‌تر بودن یک استریمر دارد؟ یا با چنین نگرشی که برخی دارند مخالفی؟

خب راستش دخترها در ابتدای کار بازدید بیشتری نسبت به پسرها دارند. بنابراین شاید در شروع کار آن‌ها تاثیر مثبتی داشته باشد ولی در ادامه کار تفاوتی بین دختر و پسر بودن وجود ندارد و برای حفظ مخاطبان همه‌ی استریمرها کار سختی در پیش دارند.

از دنیای استریم دوستی هم برای خودت پیدا کردی که ارتباط دوستانه‌ات با او به فضای خارج از استریم کشیده شود؟

بله پیدا کردم ولی هنوز از بین دخترها دوستی پیدا نکرده‌ام (می‌خندد). خیلی هم دوست دارم که چنین دوستی پیدا کنم ولی متاسفانه تا الآن چنین اتفاقی رخ نداده است.

آیا اخبار بازی‌های مختلف را دنبال می‌کنی یا فقط پیگیر اخبار بازی‌های مورد علاقه‌ات هستی؟

راستش بیشتر فرصت دنبال کردن اخبار بازی‌های موردعلاقه‌ام را دارم ولی دوست دارم که فرصتش پیش بیاید و جدی‌تر اخبار بازی‌های دیگر را هم دنبال کنم.

پیگیر بازی‌های ایرانی هستی یا نه؟

راستش پیگیر آن‌ها نبوده‌ام ولی بدم نمی‌آید که بیشتر با دنیای بازی‌های ایرانی آشنا شوم.

چالش‌هایی که برای شروع استریم با آن‌ها مواجه شدی چه بود؟

راستش من برای راضی کردن خانواده اصلا اذیت نشدم و بنابراین چالشی در این زمینه تجربه نکردم (می‌خندد). مشکل چندانی بابت اینترنت هم نداشتم و خیلی کم برایم دردسر ایجاد کرد. با این حال اعتماد به نفس زیادی در شروع کار نداشتم چون اطلاعات زیادی از دنیای استریم آن اوایل نداشتم.

اتاق استریم یگانه

استریمرهای دختر آپارات را دنبال می‌کنی؟ رقابتی هم با هم دارید؟

راستش رابطه دوستانه‌ای با هم داریم ولی خیلی فرصت نداشته‌ام که ارتباط زیادی با استریمرهای دیگر داشته باشم. رقابت هم دروغ چرا اندکی وجود دارد (می‌خندد).

تا حالا اتفاق عجیبی هنگام استریم کردن برایت رخ داده است؟

راستش آن اوایل از طرف بعضی از بیننده‌ها انرژی منفی و گاهی اوقات کلمات نامناسبی دیدم و شنیدم و حتی در پیام‌های دونیت هم چنین مشکلی وجود داشت. الان نسبت به قبل کمتر است.

تا حالا شده این انرژی منفی که از طرف برخی گرفته‌ای تو را ناامید کند؟

بله آن اوایل چنین اتفاقی رخ داده بود چون خیلی انرژی منفی می‌گرفتم. خیلی‌ها به من می‌گفتند که این کاره نیستی یا چه کسی به تو گفته که استریمر شوی؟ به خاطر این حرف‌ها خیلی اوقات حس ناامیدی را تجربه کردم. ولی با این حال سعی کردم کارم را ادامه دهم تا تاثیری از طرف اینگونه پیام‌ها حس نکنم.

آن اوایل که استریم کردن را شروع کردی استریمر شناخته‌شده‌ای از تو حمایت کرد؟ خودت چطور؟ تا به حال شده از استریمرهای تازه‌کار حمایت کنی؟

راستش آن اوایل رید (Raid) شدم و استریمرهایی از من حمایت کردند و حتی همین حالا هم برخی از استریمرها این کار را انجام می‌دهند. راستش خودم بیشتر افرادی که آن‌ها را می‌شناسم حمایت کرده‌ام.

چه شد که اصلا آپارات را برای استریم انتخاب کردی؟

به خاطر فضایی که دارد. به نظرم فضای صمیمانه‌ای دارد و همه ما زبان همدیگر را می‌فهمیم.

از آپارات به عنوان پلتفرمی که در آن استریم می‌کنی راضی هستی؟ نظری یا پیشنهادی برای بهبود آن داری؟

در این ۹ ماه که من استریم می‌کنم مشکلی برایم پیش نیامده و از این پلتفرم راضی بوده‌ام. راستش پیشنهادم برای بهبود اضافه شدن قابلیت رکورد (Record) است. اگر بیشتر از استریمرهای تازه‌کار حمایت شود هم خیلی عالی خواهد بود.

برنامه آپارات گیم شو را دنبال می‌کنی؟ نظرت راجع به آن چیست؟

بله دنبال می‌کنم. از تجربیات مهمانان برنامه استفاده می‌کنم. به‌نظرم برنامه خیلی خوبی است.

به نظرت برای بیشتر جا انداختن استریم در ایران چه می‌توان کرد؟

راستش بیشتر خانواده‌ها با استریم آشنایی ندارند و آشناتر کردن آن‌ها با دنیای استریم می‌تواند تاثیر خوبی داشته باشد.

اصلا به نظرت می‌توان به استریم به چشم یک شغل نگاه کرد؟ از درامد آن راضی هستی؟

به عنوان یک شغل که می‌توان به آن نگاه کرد. به شرطی که به شهرت کافی در این عرصه بتوان رسید. راستش از درامد آن راضی نیستم. حداقل در حال حاضر راضی نیستم.

توصیه‌ات برای افرادی که تازه می‌خواهند استریم کردن را شروع کنند چیست؟

به‌نظرم مهم‌ترین چیز برنامه‌ریزی است. دوم این که واقعا برای آن چیزی که می‌خواهند تلاش کنند و دست از تلاش برندارند. خودشان باشند، خود واقعی‌شان. اطلاعات کافی در مورد استریم پیدا کنند و مثل خودم بدون اطلاعات کافی وارد این کار نشوند (می‌خندد). صبر و تلاش و برنامه‌ریزی خیلی مهم است.

سخن پایانی. چیزی هست که دوست داشته باشی به بقیه بگویی؟

از تیم آپارات گیم تشکر می‌کنم که هوای ما را دارد. تشکر می‌کنم از کسانی که تا الآن کنارم بودند و حمایتم کردند.

ممنونیم که وقت خود را به ما دادید.

خواهش می‌کنم. مرسی از شما که این بستر را برای ما فراهم کردید تا بتوانیم در کنار دوستان لحظات خوشی را داشته باشیم.

مطالب پیشنهادی برای شما

نظرات بسته شده است.