مصاحبه با پریسا محمدی استریمر برگزیده آپارات گیم

پریسا محمدی یا پیکسی (Pixieow) کارش را از تابستان شروع کرده، ولی حسابی توانسته در جلب نظر بینندگان موفق عمل کند. در ادامه، مصاحبه‌ای خواندنی با این استریمر داشته‌ایم که شما را به خواندن آن در بلاگ آپارات گیم دعوت می‌کنیم.

خودت را معرفی کن؟

من پریسا محمدی هستم. متولد شب یلدای ۱۳۷۴. ساکن پایتخت‌ هستم. از قدیم اسم‌ام پیکسی بوده، چه در اینستاگرام، چه در PSN و چه در آپارات. وقتی شروع به استریم کردم ۵۳ کیلو بودم ولی الان ۴۹ کیلو. از لحاظ قدی هم تو جیب جا می‌شوم، ۱۵۷ سانتی‌متر. من زمانی که باید انتخاب رشته می‌کردم به اصرار خانواده دوم دبیرستان رشته ریاضی را انتخاب کردم ولی برای خواسته‌هایم جنگیدم و به سختی وارد هنرستان شدم. وقتی هنرستان تمام شد، پس از کنکور هنر در دانشگاه نقاشی خواندم.

چه شد که آمدی سمت استریم؟ از کجا با استریم آشنا شدی؟

سه سال پیش با استریم آشنا شدم. اولین استریمری که شناختم نینجا بود. با این حال نینجا استریمر مورد علاقه‌ام نیست. وقتی تازه نینجا با فورتنایت در استریم می‌کرد از طریق استریم‌های پیشنهادی دیگر با استریمرهای دیگری آشنا شدم که بیشتر هم از آن‌هایی که ساده‌تر بودند خوشم آمد. با این حال به خاطر درگیری‌ّهای درسی خیلی به فکر استریم نبودم. سپس ایده استریم را با خانواده مطرح کردم که با مخالفت آن‌ها روبرو شد. با این حال از لحاظ روحی در شرایطی نبودم که بخواهم زیاد اصرار کنم، به همین جهت بیخیال استریم شدم و کار دیگری را شروع کردم. ولی به هر حال هر کس باید از فضای کاری که دارد لذت ببرد. بعد از مدتی از کاری که داشتم بیرون آمدم و عید امسال بود که با اصرار دوچندان به خانواده، شروع به بستن تجهیزات لازم برای استریم کردم. از موقعی که استریم را در تابستان امسال شروع کردم، خیلی چیزها برایم عوض شد. از حال و هوا و روحیه خودم گرفته تا سبک زندگی‌ام. مسیری که تا کنون طی کرده‌ام پر چالش ولی لذت‌بخش بوده است.

الآن خانواده از اینکه استریم می‌کنی راضی است؟

بله خیلی به خاطر این که یکی از دغدغه‌های قبلی که به خاطر کار کردن داشتم این بود که خانواده می‌گفت چرا باید کاری انجام دهی که به خاطر آن لازم باشد به کسی جواب پس بدهی ولی اکنون کاری که انجام می‌دهم دست خودم است.

دوستانش از قدیم به او پیکسی می‌گفته‌اند

چه بازی‌هایی استریم می‌کنی؟

خیلی از بازی‌ها را استریم کردم ولی بازی‌هایی که بیشتر روی آن‌ها مانور می‌دهم Fortnite و DayZ  و Overwatch هست ولی بازی‌های دیگری هم استریم کرده‌ام مثل Among Us و یک سری بازی‌های ترسناک.

بین بازی‌هایی که استریم می‌کنی و بازی‌هایی که خودت دوست داری تفاوتی وجود دارد؟

من خیلی سعی می‌کنم بازی‌هایی که خودم دوست دارم یا خودم قبلا بازی کرده‌ام را به بقیه نشان دهم تا شاید بقیه هم از آن خوششان بیاید. مثلا حتی به سراغ Stardew Valley. مخاطبان خیلی از آن خوششان نیامد ولی به هر حال بازی‌ای که دوست داشتم را استریم کردم. ولی اگر از بازی خاصی خوشم نیاید و آن را بازی نکنم، آن را استریم هم نمی‌کنم.

اگر بخواهی استریم تماشا کنی چه بازی و چه استریمرهایی را تماشا می‌کنی؟

بیشتر به سراغ بازی‌هایی می‌روم که خودم هم آن‌ها را بازی می‌کنم. الآن چند وقتی است که بعد از استریم‌های خودم به سراغ تماشای استریم‌های DayZ می‌روم. یک مود از این بازی وجود دارد که خودم آن را ندارم و به همین خاطر تجربه جدیدی برایم است و آن را تماشا می‌کنم. سه استریمر وجود دارد که من آن‌ها را دنبال می‌کنم. البته چهار استریمر. اگر استریمرهای دیگری را ببینم صرفا برای برطرف کردن حس کنجکاوی است (می‌خندد). آن چهار استریمر XQCOW، ژولین، Bigezmoge و Rwin Show.

زندگی روزمره‌ات چگونه می‌گذرد؟

به صورت کلی روزها را سعی می‌کنم به خودم و افراد حاضر در زندگی‌ام مثل خانواده و دوستانم و افرادی که به آن‌ها نزدیکم اختصاص دهم. شب برای من خیلی مهم است و من شب را بیشتر دوست دارم. به همین خاطر شب‌ها را برای خودم و کارم کنار گذاشته‌ام. از بعد از ظهر پشت سیستم می‌نشینم و آرام آرام کارهای مرتبط با کارم را جلو می‌برم و کمی هم استراحت می‌کنم.

تولید محتوای ویدئویی هم می‌کنی یا فقط استریم می‌کنی؟

تولید محتوای ویدئویی در ذهنم است ولی چون هنوز در زمینه تهیه و تدوین آن‌ها به حدی که می‌خواهم نرسیده‌ام کار را شروع نکرده‌ام.

چه شد که برای استریم به سراغ آپارات آمدی؟

راستش آپارات جایی است که خیلی راحت می‌توان در‌ آن استریم را شروع کرد. با یک اینترنت نسبتا خوب و یک سیستم مناسب می‌توان استریم را با کیفیت متوسط شروع کرد. همچنین چون در فضای آپارات در قیاس با توییچ برای من امکان رسیدن به موفقیت در بازه زمانی کوتاه‌تری وجود داشت به سراغ این پلتفرم آمدم.

نظرت راجع به آپارات به عنوان یک پلتفرم استریم چیست؟ نظری یا پیشنهادی برای آن داری؟

آپارات برای استارت کار و آشنا شدن با استریم پلتفرم خیلی خوبی است. چند نظر وجود دارد که حس می‌کنم خود تیم آپارات هم در حال کار روی آن‌هاست. یکی از آن‌ها همان سیستم VOD یا رکورد است. یا با اینکه در آپارات قابلیت تائید نظرات افرادی که شماره تلفن آن‌ها تائید شده وجود دارد، ولی کماکان برخی از افراد بعد از بن شدن حساب کاربری‌شان باز هم برای ارسال کامنت‌های نامناسب اقدام می‌کنند. البته انتقادی هم که دارم این است که ای کاش مبالغ اشتراک‌ها در تاریخ مشخصی واریز شود (می‌خندد).

تصویری از ستاپ استریم پیکسی

برنامه آپارات گیم شو را دنبال می‌کنی؟ نظرت راجع به آن چیست؟

آپارات گیم شو برنامه خیلی جالبی است. با این حال به نظرم مجری برنامه باید آشنایی بیشتری با اینگونه مفاهیم داشته باشد.

دوستی از استریم پیدا کردی که رابطه‌ات با آن‌ها به دنیای خارج از استریم کشیده شود؟

به دنیای خارج از استریم نه ولی به صورت کلی دوستان زیادی پیدا کرده‌ام.

با استریمرهای دختر دیگر در ارتباط هستی یا نه؟ رقابتی بین خودتان می‌بینید؟

هر دو سوال خیر. اگر رقابتی هم وجود داشته باشد به این معنی است که آدم باید خودش را بهتر کند، دشمنی نباید وجود داشته باشد.

اصلا به نظرت می‌توان به استریم به چشم یک شغل نگاه کرد؟ از درامد آن راضی هستی؟

قطعا می‌توان به چشم یک شغل به آن نگاه کرد و درامدی که استریم دارد یک چیز نسبی است و نمی‌توان به طور قطع گمان کرد که در هفته چقدر درامد وجود دارد. همه‌چیز نسبی است و نمی‌توان قطعی در مورد آن نظر داد. رضایت از درامد هم به میزان نیاز و توقع استریمر بستگی دارد و باز نمی‌توان به طور قطع نظری راجع به آن داد. ولی شخصا از درامد استریم راضی هستم.

از استریمرهای تازه‌کار حمایت می‌کنی؟

تا جایی که توانسته‌ام از استریمرهای تازه‌کار حمایت کرده‌ام و تا جایی که بتوانم هم به آن‌ها کمک می‌کنم. با این حال در راه حمایت از دیگران برخی اوقات به چیزهای برخورده‌ام که واقعا برایم تعجب‌آور بوده و بدون این که بخواهم وارد جزئیات شوم، باید بگویم که گاهی واقعا برایم سوال می‌شود که آیا باید به حمایت از بقیه ادامه دهم یا نه.

به نظرت برای بیشتر جا انداختن استریم در ایران چه می‌توان کرد؟

به‌نظرم تنها کاری که می‌توان کرد این است که ما افرادی که با این صنعت آشنا هستیم و به آن اشراف داریم، دانش خودمان راجع به آن را با دیگران هم در میان بگذارید. یک نفر بیشتر هم با این فضا آشنا شود باز ارزشمند است.

توصیه‌ات برای افرادی که تازه می‌خواهند استریم کردن را شروع کنند چیست؟

توصیه‌ام برای این افراد این است که خودشان را انقدر باور داشته باشند که با کسی خودشان را مقایسه نکنند.

پیگیر بازی‌های ایرانی هستی یا نه؟

خیلی خیلی کم.

عجیب‌ترین اتفاقی که هنگام استریم برایت افتاد چه بوده است؟

یک بار مشغول به استریم یک بازی ترسناک بودم و به همین خاطر صدایم بالاتر از حد معمول رفته بود و چون زمان استریم من شب است، مزاحم خانواده بود. مادرم برای اینکه به من تذکر دهد تا آرام‌تر حرف بزنم آرام به اتاق آمد و من هم هدست داشتم و حواسم نبود پس صدا رو نداشتم، به همین خاطر چراغ اتاق من را خاموش و روشن می‌کرد که من برگردم و متوجه حضورش شوم. خیلی ترسناک بود. (می‌خندد)

چالش‌هایی که این روزها خودت در بحث استریم کردن داری چه مواردی است؟

چالش‌هایی که من خودم با آن‌ها خیلی سر و کار دارم که قطعا یکی مشکل اینترنت است. بسیار بسیار بسیار بسیار اذیت‌کننده است بعضی شب‌ها. خصوصا اگر من بخواهم فورتنایت بازی کنم که اوضاع خیلی بد می‌شود. از لحاظ فرهنگی هم اوایل استریم چرا، این مشکل را داشتم که خیلی از کسانی که می‌آمدند من را نمی‌شناختند و نمی‌دانستند که چه شوخی‌هایی نباید با من بکنند یا مواردی از این دست ولی اکنون دیگر چنین چیزی وجود ندارد چون اکثر کسانی که اکنون من را تماشا می‌کنند را می‌شناسند و اگر کسی جدید باشد متوجه می‌شوم که جدید است و روال کار دستش می‌آید. آن اوایل خیلی اذیت می‌شدم و تبعیض جنسیتی خیلی‌ها اذیت می‌کردند ولی اکنون نه بنابراین در حال حاضر بزرگ‌ترین مشکل همان بحث اینترنت است که خیلی روی اعصابم است و خیلی اذیت می‌کند!

سخن پایانی. چیزی هست که دوست داشته باشی به بقیه بگویی؟

ای کسی که این مصاحبه را خواندی، تو یکی از خفن‌ترین آدم‌های دنیا هستی و این را بدان که پیکسی خیلی دوستت دارد! (می‌خندد) مرسی از وقتی که گذاشتی و این متن را خواندی تا به پایان آن برسی.

ممنونیم که وقت خود را به ما دادید.

مرسی از شما که دعوت کردید و ارزش قائل می‌شوید تا حرف ما را بشنوید و به گوش بقیه برسانید.

مطالب پیشنهادی برای شما

نظرات بسته شده است.