مصاحبه با میلاد (BohBig) استریمر برگزیده آپارات گیم

مصاحبه با BohBig (یا عمو بیگ، لقبی که طرفدارنش به او داده‌اند) بسیار جذاب بود. در این مصاحبه نگاهی به روند کشیده شدن او به سمت استریم و البته فراز و نشیب‌هایی که او در این کار طی کرده انداختیم و به نتایج جالبی هم رسیدیم. از مطالعه این قسمت از سری مصاحبه‌های بلاگ آپارات گیم با استریمرهای برگزیده غافل نشوید!

خودت را معرفی کن؟

من اسمم میلاد است. ۳۰ ساله‌ام و اهل نجف‌آباد اصفهان هستم. تحصیلات‌ام دیپلم است و به خاطر وضعیت مالی امکان ادامه تحصیل نداشتم. از خدمت سربازی هم به خاطر داشتن ۳ برادر دیگر معاف شدم. از سال ۸۱-۸۲ با گیم آنلاین آشنا شدم. برای بازی‌های آفلاین هم از ۵-۶ سالگی با کنسول‌های NES و سگا جنسیس و بازی‌هایی مثل Street Fighter بازی کردن را شروع کردم.

چه شد که به سمت استریم آمدی؟ از کجا با استریم آشنا شدی؟

من سال ۹۵ بود که تصادف کردم و به خاطر آن مجبور شدم تمام دارایی‌ام را بفروشم تا مخارج درمان پایم دربیاید. به این خاطر یک حس ناامیدی شدیدی داشتم در سن ۲۵-۲۶ سالگی. خانواده هم توان کمک به من برای جمع کردن مجدد سیستم را نداشت و به همین خاطر به ناچار در یک گیم نت به عنوان شاگرد مشغول به کار شدم. صاحب گیم‌نت از من خواست بازی‌هایی برای گیم نت بیاورم که بتواند فروش را زیاد کند. من هم به سراغ آوردن بازی زولا رفتم و جواب هم داد و با حقوقم توانستم یک سیستم جمع کنم. بعد از مدتی گیم نت تعطیل شد و مجبور شدم سیستمم را به خانه بیاورم. بعد از آن زمان تا مدتی بیکار بودم فقط مقداری از پس‌اندازهای قبلی برایم باقی مانده بود. روزی یکی از دوستانم لینک استریم خانمی که مشغول به استریم بازی زولا بود را برایم فرستاد و آن اولین استریمی بود که من تماشا کردم. ولی در آن زمان نمی‌دانستم که استریم چیست و استریمرها دونیت می‌شوند و کسب درامد دارند. خیلی اتفاقی آیکون پخش‌ زنده‌های آپارات را کلیک کردم و با پخش زنده‌های دیگر مواجه شدم و تازه فهمیدم که استریمرها حمایت مالی می‌شوند و می‌توان به عنوان یک شغل به آن نگاه کرد. همین باعث شد که من به سراغ خرید یک وبکم و بسته اینترنت بروم و روز اول استریم در حالی که سیستمم روی زمین بود استریم را با بازی زولا شروع کنم. بعد از مدتی به مسابقات زولا رفتم و آن جا مقام چهارم کشوری را به دست آوردم. یکی از مسئولان که استریم من را دیده بود به من پیشنهاد همکاری داد تا در ازای استریم بازی زولا واحد پولی این بازی یعنی زولا گلد دریافت کنم. با این حال همکاری ما قطع شد و تصمیم گرفتم که بازی‌های دیگری استریم کنم.

واکنش خانواده به استریم کردنت چه بود؟

حقیقتا خانواده چون بضاعت مالی چندانی نداشت بعد از تصادفی که داشتم و خیلی ناامید شده بودم، خانواده از من قطع امید کرده بود و امید چندانی به آینده‌ام نداشتند. وقتی به سراغ استریم آمدم فقط یک بار شب استریم کردم که پدرم به اتاقم آمد و گفت سر و صدای زیادی به پا کرده‌ای و خاموش کن. خانواده من شغلم را قبول نداشتند، ‌ولی وقتی روحیه‌ام را عوض کرد و کسب درامد از استریم داشتم با من همسو شدند.

از استریمت برای ما بگو. چه حال و هوایی دارد؟ چه بازی‌هایی بیشتر استریم می‌کنی؟

حال و هوای استریم من بیشتر سمت استریم‌های داستانی است چرا که هر روز استریم من یک داستان جدید دارد و چند اسکواد دارم که هر کدام از اعضای آن یک نقش دارند. در واقع حالتی مثل تئاتر دارد و هر اسکواد و هر نفر از آن‌ها کار خود را دارند و طرفداران خود را هم دارند. بعضی اوقات هم گریزی به بازی‌های دیگر می‌زنیم. حال و هوای استریم‌های من بیشتر فان است.

آیا بازی‌هایی که استریم می‌کنی را فقط تجربه می‌کنی یا بازی‌های دیگری هم بازی می‌کنی؟

من حقیقتا قبلا انرژی زیادی داشتم ولی اکنون با بالا رفتن سن دیگر بعد از استریم انرژی زیادی برای بازی کردن ندارم. با این حال اگر نخواهم استریم کنم انتخاب اولم Dota 2 است. این بازی را خیلی دوست دارم. بازی Call of Duty Warzone هم از نظر من آینده خیلی خوبی دارد و بعضی اوقات آن را هم بازی می‌کنم ولی برای استریم.

در طول روز کلا چه کارهایی انجام می‌دهی؟

راستش من شب‌ها ۲-۳ بامداد می‌خوابم و تا ۱۰-۱۱ صبح خواب هستم. بعد از صرف غذا و آماده کردن خودم از ساعت ۱ هماهنگی‌های نقش‌آفرینی استریم را با دوستانم انجام می‌دهم و از ۲ تا ۶ استریم می‌کنم. از ۶ تا ۸ هم با مخاطبانم در شبکه‌های اجتماعی در ارتباط هستم و از ساعت ۸ به بعد هم یکی دو ساعت استریم‌های دیگران را تماشا می‌کنم و بعد هم بعد از صرف غذا به سراغ بازی کردن می‌روم.

در زمینه تولید محتوای ویدئویی هم فعالیت داری یا فقط استریم می‌کنی؟

واقعا در این زمینه ضعیفم، در واقع تنبلی‌ می‌کنم و این ایده را نگه داشته‌ام برای زمانی که انرژی بیشتری دارم یا کمتر استریم کنم.

آیا به خاطر استریم مجبور شدی فعالیتی یا کاری را در زندگی روزمره کنار بگذاری؟

من چون اکثر سال‌های جوانی را در گیم‌نت‌ها گذراندم و شور و هیجان آن جا را نتوانستم هیچ جایی تجربه کنم واقعا دلتنگ گیم‌نت رفتن می‌شوم. بعضی اوقات هم با دوستان به گشت و گذار می‌پرداختیم که دیگر فرصت انجام آن وجود ندارد. کار ثابتم را هم به خاطر استریم کردن کنار گذاشتم و اکنون تمام تمرکزم روی استریم است.

الآن که مدت‌هاست از شروع استریم کردنت می‌گذرد، آیا می‌توانی به ترک این حوزه فکر کنی؟

سوال خیلی سختی است. چون من وقتی تازه وارد این کار شدم به عنوان یک شغل به آن نگاه کردم و پله پله بالا آمدم چون همواره استریم کردم نمی‌دانم بعد از یک هفته یا یک ماه استریم نکردن می‌توانم با آن کنار بیایم یا نه. بنابراین فعلا نمی‌دانم که وضعیتم چطور است. حتی اگر شغل پردرامدتری هم پیدا کنم، باز نمی‌دانم که استریم را به خاطر آن کنار می‌گذارم یا نه.

از دنیای استریم دوستی هم برای خودت پیدا کردی که ارتباط دوستانه‌ات با او به فضای خارج از استریم کشیده شود؟

بله ۲-۳ نفر بوده‌اند. تبدیل به رفیق‌های خیلی صمیمی شدیم و مدام با هم در ارتباطیم.

آیا اخبار بازی‌های مختلف را دنبال می‌کنی یا فقط پیگیر اخبار بازی‌های مورد علاقه‌ات هستی؟

نه اصلا پیگیر نیستم.

پیگیر بازی‌های ایرانی هستی یا نه؟

خب من چون استریم‌های استریمرهای دیگر را تماشا می‌کنم از روی استریم‌ها متوجه می‌شوم که بازی ایرانی جدیدی آمده است یا نه.

چالش‌هایی که برای شروع استریم با آن‌ها مواجه شدی چه بود؟

مهم‌ترین چالش من همان مشکل اینترنت بوده که من حتی اینترنت P2P و هر چیزی که فکرش را بکنید را تهیه کردم و هیچ کدام مشکل من را حل نکرده و با توجه به تعداد مخاطبان باز هم نمی‌توانم بیت ریت بالاتر از ۲۵۰۰ را انتخاب کنم. دیگر چالشم سناریوهایی است که برای اسکوادهایم تهیه می‌کنم و بعضی اوقات وقتی مجبور می‌شوم به کسی که اشتباه کرده تذکر دهم. گاهی اوقات هم آن‌ها اسکواد را ترک می‌کنند و باید جایگزین برایشان پیدا کنم که خودش یک چالش است. در حوزه‌ای که من استریم می‌کنم ممکن است در دنیای بازی با یک استریمر همکار دیگر مواجه شوم و باعث به هم ریختن چت هر دو طرف و ایجاد مشکلات این‌چنینی شود که باید با مدیریت بحران آن را حل کرد.

استریمرهای GTA آپارات را دنبال می‌کنی؟ رقابتی هم با هم دارید؟ رقابتی که با هم دارید تو خود دنیای استریم است یا به بیرون هم کشیده شده؟

بله دنبال می‌کنم. رقابت که بوده ولی رقابت سالمی بوده. شاید ۲-۳ بار بوده که یک استریمر می‌خواسته رفتار نامناسبی داشته باشد مثلا بالاسر جنازه من در بازی کری بخواند یا چنین چیزی ولی واقعا در حد ناچیز بوده.

عجیب‌ترین اتفاقی که هنگام استریم کردن برایت رخ داده است؟

دو بار در سال ۹۷ و ۹۸ مانیتورهای ۲۴۰ هرتز من در روز تولدم خراب شد.

تا حالا شده انرژی منفی که از طرف برخی گرفته‌ای تو را ناامید کند؟

والا من چون از صفر شروع کردم و واقعا کارهای خیلی سختی انجام دادم و درامد استریم‌ از کارهایی که می‌کردم خیلی بهتر بود این انرژی‌های خیلی برایم اهمیتی نداشت و روی من تاثیری نگذاشت.

آن اوایل که استریم کردن را شروع کردی استریمر شناخته‌شده‌ای از تو حمایت کرد؟ خودت چطور؟ تا به حال شده از استریمرهای تازه‌کار حمایت کنی؟

من خودم دو ماه اول استریم کلا دو هزار تومن از طرف استریمرها حمایت مالی شدم و یک سال اول هم کلا یک میلیون تومان. حمایت معنوی هم که کسی نکرد. ولی خودم وقتی کارم گرفت از دوستانی که در اسکوادم بودند را حمایت کردم و چندین نفرشان را حمایت کردم و برخی از افراد دیگری که از ابتدا با من بودند را نیز حمایت کردم. برخی اوقات هم هدف استریمم را حمایت از استریمرهای تازه‌کار می‌گذارم و با مبالغ جمع شده از آن تازه‌کارها را حمایت می‌کنم.

چه شد که اصلا آپارات را برای استریم انتخاب کردی؟ از آپارات به عنوان پلتفرمی که در آن استریم می‌کنی راضی هستی؟ نظری یا پیشنهادی برای بهبود آن داری؟

آپارات واقعا سال اولی که من برای استریم آمده‌ بودم خیلی از امکانات الآن را نداشت و استریم در آن سخت بود ولی دلیلی که من آپارات را انتخاب کردم فضای سالمی بود که داشت و چون در چارچوب قانون در آن فعالیت می‌کنند برای من واقعا دلگرم‌کننده بود. دلیل اصلی این است که برخوردها با همه در یک سطح است. به نظر من آپارات تمام امکانات لازم را دارد ولی قابلیت تایم‌اوت و دلیل بن را هم اگر اضافه کند خیلی عالی می‌شود.

برنامه آپارات گیم شو را دنبال می‌کنی؟ نظرت راجع به آن چیست؟

برنامه را تماشا کرده‌ام. اگر بخواهم نظری راجع به آن دهم در مورد بخش لتس پلی است که هیجان و ارتباط بیشتری با مخاطب داشته باشد. قسمت معرفی بازی و مهمانان هم خیلی خوب است.

به نظرت برای بیشتر جا انداختن استریم در ایران چه می‌توان کرد؟

به‌نظرم باید اول فرهنگ‌سازی انجام شود آن هم در خود استریم‌ها. در ابتدا استریم‌ها یک لول بالاتر بروند و یک سری از ری‌اکشن‌های فعلی در آن انجام نشود و حرفه‌ای‌تر شوند و کسی که با این فضا آشنا نیست بازخورد بدی از استریم‌ها نداشته باشد. سپس می‌توان تبلیغات بیشتری در این زمینه انجام داد. خیلی‌ها مثلا از کسانی که در گیم‌نت می‌بینم حتی نمی‌دانند استریم چیست با اینکه گیمر هستند.

اصلا به نظرت می‌توان به استریم به چشم یک شغل نگاه کرد؟ از درامد آن راضی هستی؟

بله درامدش طوری بوده که زندگی‌ام را تغییر داده و از آن ناامیدی که قبلا داشتم بیرون آمده‌ام و الآن اهداف بزرگ‌تری دارم. واقعا به من زندگی دوباره‌ای اهدا کرده.

توصیه‌ات برای افرادی که تازه می‌خواهند استریم کردن را شروع کنند چیست؟

توصیه‌ام این است که نه افراط کنند و نه تفریط. یعنی اگر استریمری را دیدند که موفق است فکر نکنند که خودشان هم حتما قرار است موفق شوند و بالعکس. از استریم خودم می‌توانم این نتیجه را بگیرم که در سال اول ممکن است پول اینترنت را هم نتوانی دربیاوری و در سال دوم به درامدزایی برسی ولی برخی هم در عرض دو سه ماه می‌توانند به درامدزایی برسند. بهتر است با یک بودجه متوسط وارد کار شوند، نه آن قدر کم که کیفیت پایین بیاید چون اکنون رقابت خیلی بالاست و نه آن قدر زیاد که در خرج خودشان بمانند. اگر می‌توانند یک کار دیگر در کنار استریم داشته باشند  تا از درامد آن بتوانند برای استریم استفاده کنند چون ممکن است مثلا تا حتی یک سال هم استریم‌شان به درامدزایی نرسد.

سخن پایانی. چیزی هست که دوست داشته باشی به بقیه بگویی؟

اولا از سایت آپارات و مدیران و دست اندرکاران آن تشکر می‌کنم که این کامیونیتی را به وجود آورد و خیلی از جوان‌ها را صاحب شغل کرد و خیلی‌ها مثل من زندگی دوباره‌ای پیدا کردند و مرسی بابت این که هیچ گونه جهت‌گیری بین استریمرها نیست و با همه طبق قانون برخورد می‌شود و خیلی ممنونم که این فضا انقدر سالم مانده که یک استریمر بتواند با یکی دو ماه استریم بتواند به موفقیت برسد و این نشان از سالم بودن کامیونیتی آپارات است. یک تشکر ویژه می‌کنم از کسانی که در این دو سال استریم من را دیدند و به پیشرفت من خیلی کمک کردند و اگر آن‌ها نبودند اکنون من هم اینجا نبودم. کسانی که مرا حمایت کردند و مرا دیدند. دمشان گرم. کسانی که ادمین من بودند چه در فضای مجازی و چه در استریم، امیدوارم که حال همگی‌شان خوب باشد. و اینکه هیچوقت از زندگی ناامید نشوید. همیشه در پس یک سختی یک آسانی هم هست و همیشه باید توکلتان به خدا باشد.

ممنونیم که وقت خود را به ما دادید.

من هم. اولا خیلی آرامش گرفتم از این مصاحبه و خیلی برایم جالب بود که یکی از جنس خودم با من صحبت کرد. دم شما گرم.

مطالب پیشنهادی برای شما

نظرات بسته شده است.