مصاحبه با علی آذرگون (zartosht.kabirr) استریمر برگزیده آپارات گیم

علی آذرگون (zartosht.kabirr) یکی از استریمرهای قدیمی آپارات است که با همسر خود به استریم می‌پردازد.

 • مختصر خودت را معرفی کن؟ (نام و نام خانوادگی، شهر محل زندگی، سن)

سلام و عرض ادب خدمت تیم آپارات گیم و تمام فعالان حوزه استریمیگ ایران و همچنین تمام هواداران. بنده علی آذرگون هستم متولد سال چهارم فروردین سال ۱۳۷۲ از بندر بوشهر. بنده فارغ‌التحصیل رشته مهندسی شهرسازی هستم از دانشگاه پیام نور و دارای مدرک دیپلم زبان انگلیسی از آموزشگاه عالی بوشهر.

 • از چه زمانی استریم کردن را شروع کردی؟

من از اردیبهشت سال ۱۳۹۶ در آپارات وارد صنعت استریمینگ شدم. در آن زمان خوب به یاد دارم که استریم کاملا چیز جدید و نوپایی محسوب می‌شد و ما با داشتن اینترنت ضعیت به لطف آپارات توانستیم که وارد این صنعت شویم چون من همیشه دوست داشتم استریم انجام بدم اما به دلیل ضعیف بودن اینترنت هیچ وقت قادر به انجام اون نبودم و با اینکه تعداد استریمرها اندازه انگشتان دو دست بود اما با عشق و علاقه به کارمان و با کمترین درامد استریم را ادامه دادیم و کم کم توانستیم استریم را جا بیندازیم.

 • قبل از شروع استریم چه شغلی داشتی و چرا آن را کنار گذاشتی؟

بنده قبل از استریم مسئول روابط عمومی آموزشگاه فنی مهندسی تابوک در بوشهر و همچنین مدیر سایت ورزشی پارس برازجان بودم. وقتی که وارد صنعت استریمینگ شدم با توجه به درامد مطلوبی که کسب کردم تصمیم گرفتم که کارهای دیگر را کنار بگزارم و تمام تمرکزم را روی استریمم بگذارم.

 • موقعی که استریم را شروع کردی، چه لوازم و تجهیزاتی داشتی؟

زمانی که من استریم رو شروع کردم سیستم نسبتا خوبی داشتم.

مشخصات سیستم:

VGA : 1050 TI 4 GIG

RAM : 16 DDR 3

CPU : INTEL CORE I5 4440S

WEBCAM : LOGITECH C310

از آن جایی که من خودم گیمر بودم تمام سیستمم را قبلا با شغل‌هایی که داشتم گرفته بودم و تنها کمک خانواده من خرید وب کم بود که پدرم آن را به مبلغ ۱۵۰ هزار تومن خرید. هدفم از گفتن این موضوع این بود که علاقه‌مندان به استریم فکر نکنند تمام استریمرها با پول پدر و مادرشون سیستم خریدن و شروع به استریم کردن.

اگر رویایی دارید خودتان سعی کنید به اون جامه عمل بپوشانید و منتظر هیچ کس نباشید.

 • چه زمانی با همسر خود آشنا شدی و چه شد که ایدهی استریم در قالب یک زوج به ذهنتان رسید؟

من و همسرم از سال ۹۵ باهم آشنا شدیم . ایده استریم دو نفره از قبل در ذهن بود اما به دلیل اینکه هنوز نامزد نبودیم این کار محقق نبود و همچنین همسرم هم ایمانی به این کار نداشت چه برسد به اینکه من اون رو به عنوان شغل انتخاب کنم. تا اینکه اوایل سال ۹۷ که ما نامزد کردیم و همچنین با توجه به اینکه در استریمم پیشرفت زیادی داشتم توانستم همسرم رو متقاعد کنم که همراه من به استریم بیاد البته لازم به ذکر است که همسرم خودش تمایل داشت که در استریم به من کمک کند و زمانی که من توی بازی هستم بتواند چت‌ها را مدیریت کند.

از این گذشته با توجه به اینکه خانم‌ها به دلیل فحاشی‌های زیاد هنوز جایگاهی توی استریمینگ ایران نداشتند ما تصمیم گرفتیم که در این کار پیش قدم شویم و تا حدودی بتوانیم این را جا بندازیم که اگر خانومی در حال استریم کردن بود برای بقیه امری عادی تلقی بشود. در این راهی که ما پشت سر گذاشتیم فحاشی‌های بسیاری را تحمل کردیم تا اینکه بزرگ‌ترین اتفاق افتاد و آپارات گیم به صورت کاملا رسمی ما را به عنوان اولین زوج استریمینگ ایران معرفی کرد و برای ما ترتیب یک مصاحبه با رادیو جوان را به عنوان کار آفرین دادند که این اتفاق برگ زرینی در کارنامه من محسوب می‌شود و به عنوان اولین استریمری که با یک رسانه ملی مصاحبه داشتم آن هم در مورد استریم افتخاری بزرگی محسوب می‌شد. من از همینجا از مدیریت آپارات گیم بابت حمایت‌هایشان کمال تشکر را دارم.
این تازه شروع کار بود. و کم کم رویای اینکه هر کسی فارغ از جنسیتش بتواندراحت در آپارات استریم بگذارد برای ما در راه محقق شدن قرار گرفت. من به عنوان یک فعال حوزه استریم ایران اعتقادم بر این است ما باید فرهنگ استریم را جا بیندازیم و اولین قدم نه به تبعیض جنسیتی است به دلیل اینکه هر جا خانم‌ها باشند با محیطی سالم‌تری از نظر فرهنگی روبرو خواهیم بود.

 • آیا قبل از شما هم زوجهای دیگری در این قالب به استریم مشغول بودند؟ بعد از شما این ایده چه قدر رواج پیدا کرد؟

خیر. قبل از ما دیده بودم که عده‌ای انگشت شمار به صورت دو نفره استریم بگذارند اما هیچ کدام زوج نبودند و مهم‌تر از آن هیچ‌کدام به صورت مداوم حضور نداشتند و به صورت تفریحی استریم گذاشته بودند.

بعد از ما شاهد زوج‌هایی بودیم که به این کار روی آوردند و همین الان هم شاهد خیلی از زوج‌ها هستیم که در حال استریم کردن در آپارات به صورت مستمر هستند و این امر واقعا باعث خشنودی و رضایت‌مندی ما بوده و خواهد بود. به دلیل اینکه می‌فهمیم راهی که شروع کردیم بی‌ثمر نبوده و هدف ما تحقق یافته.

 • خوبیها و بدیهای این گونه استریم کردن برای شما چه بوده؟

مهمترین موضوع و مزیت استریم به صورت زوج این هست که وقتی همسرتان را کنار خودتان می‌بینید که دارد شما را در این راه همراهی می‌کند از ته دل آرامش بخش است. اینطوری هم سختی‌هاشو به جون می‌خرید و هم حوصلتان سر نمی‌رود. از دیگر مزایای آن این است که هر موقع احساس کسالت دارید لازم نیست استریم را برای آن شب کنار بگذارید چون یک نفر هست که در نبود شما استریم را انجام دهد و خب این واقعا باعث دل‌گرمی است. همچنین اینکه وقتی من در حال بازی کردن هستم همسرم چت را مدیریت می‌کند و به سوال‌های هوادارها پاسخ می‌دهد.

تنها بدی که دارد فقط یک چیز است. فحاشی و فحاشی که دیگر فکر کنم ما بعد این سال‌ها ضد ضربه شدیم. البته با توجه اینکه سیستم مدیریت چت در آپارات پیشرفت خیلی زیادی داشته مثل سابق ما شاهد فحاشی نیستیم.

 • آیا همسر هم به اندازهی تو به بازیهای ویدیویی علاقهمند است؟

اوایل خیر اما جدیدا علاقه مند شده تا جایی که تصمیم گرفتیم یک لپتاپ گیمینگ تهیه کنیم که بتواند در بعضی از بازی‌ها من را همراهی کند. به صورتی که تصویر بازی همسرم را من روی صفحه استریم می‌آورم و همزمان بازی هر دوی ما قابل مشاهده است.

 • بهترین و بدترین خاطرهای که از دوران استریم داشتی را بگو.

بهترین خاطره را دقیق یادم نیست زیرا اتفاقات خوب بسیار زیاد بودند. اما بهترینشان که همیشه از آن یاد می‌کنم مصاحبه حضوری من با رادیو جوان بود.

بدترین… تا دلتان بخواهد هست از کم لطفی‌های همکاران تا فحاشی‌ها. اما خوشبختانه من شخصیتی دارم که بدی‌ها را زود فراموش می‌کنم و الان در ارامشم.

 • چرا آپارات را به عنوان پلتفرم اصلی برای استریم انتخاب کردی؟

بدون تعارف بگویم اصلی‌ترین دلیلش اینترنت ضعیفمان بود. انقدر رویای استریم را در سر داشتم که به محض اینکه مطلع شدم آپارات این سیستم را آورده سریعا دست به کار شدم. اینترنت نیم بها و پینگ مناسب آپارات کاملا با اینترنت های ما سازگار بود و رویای استریم کردن را برای ما به حقیقت تبدیل کرد.

 • آیا شیوع کرونا تاثیری روی آمار استریمتان گذاشت؟

شاید باورتان نشود اما بله. کمتر شدن درامد بقیه شغل‌ها به صورت مستقیم روی کار ما تاثیر گذاشته. وقتی بقیه نتوانند خوب کار کنند پس نمی‌توانند حمایت نیز کنند.

 • اکثر اوقات به بازی کردن GTA Online RP مشغول هستی. چه شد که به سراغ آن رفتی و چند وقت است که بازی میکنی؟

راستش قبل از رول‌پلی من GTA Online بازی می‌کردم. به جرات هم می‌توانم بگویم جزو اولین کسایی بودم که در آپارات این بازی را استریم می‌کردم. با جا افتادن GTA برای استریم نوبت به رول پلی رسید که با توجه به محبوب بودن خود بازی GTA رول پلی هم توانست خودش را در دل همه جا کند و شبیه‌ساز یک زندگی واقعی برای ما باشد. البته با همه گیر شدن این بازی کلا رول پلی به حاشیه رفت. به دلیل اینکه اکثر پلیرها کم‌سن و سال هستند فحاشی‌های گسترده در بازی رخ می‌دهد که همین امر سبب شد من در حال حاضر کمتر این بازی‌ را استریم کنم.

 • بازیهای مورد علاقهات را نام ببر.

به طور کل من علاقه زیادی به استریم بازی‌های داستانی دارم که با توجه به اینکه خودم هم می‌توانم بازی را ترجمه و تحلیل کنم مورد علاقه‌ترین سبک برای استریمم بازی‌های داستانی هستن.

 • به عنوان یک استریمر، مهمترین مشکلاتی که با آنها روبرو هستی چیست؟

ببینید این سوال یک سوال خیلی کلی است و ساعت‌ها می‌شود در موردش حرف زد. اما من بزرگترینشان را خواهم گفت.

اول از همه با بنیاد ملی بازی های رایانه‌ای شروع میکنم که عملا از استریمرها هیچ حمایتی تا حالا نکرده‌اند. صدا و سیما هم که تا توانسته استریم رو کوبیده است. از یک طرف دیگر تعرفه گران اینترنت‌ها که هر روز گران‌تر هم می‌شود.

از آن‌جایی که یک استریمر حرفه‌ای باید تجهیزاتش به روز باشد اعم از سیستم / دوربین یا وب کم/  داشتن کنسول‌ها و تجهیزاتی جانبی گیمینگ مثل صندلی، موس و کیبرد و دکور استریم و با توجه به وضعیت کنونی و گرانی قطعات این کار انقدر سخت شده که یا باید استریمر وام بگیرد و یا مدت‌ها اهداف حمایتش فقط در مورد استریمش باشد. حالا این که از کجا و چطور زندگی خودش را بچرخاند خودش یک چالش دیگر است.

دلخوری بعدی من مربوط به بازی‌سازان داخلی هست. تاحالا نشده یک بازی‌ساز داخلی بازی‌شان را در اختیار چندین استریمر قرار دهد. این کار نه هزینه ای دارد و کاملا به نفع بازی‌سازان هم است و همچنین به شناخته شدن صنعت استریمینگ هم کمک شایانی می‌کند اما بی‌توجهی و بی‌اعتمادی بازی‌سازان این اتفاق را هنوز محقق نکرده.

تنها و تنها تا الان فقط آپارات بوده که از ما حمایت کرده است. این واقعیت رو دیگر فکر کنم همه قبول دارند.

 • چه برنامههایی برای گسترش استریم خود داری؟چشماندازی که برای خودت در حوزه استریم میبینی به کجا ختم میشود؟

حقیقتا در اینده نه چندان دور تغییرات گسترده‌ای در استریم من ایجاد خواهد شد که این برای هوادارها یک سوپرایز هست.

من با توجه به شناختی که از خودم دارم استریم را تا جایی که بتوانم ادامه خواهم داد و خیلی خوشحال هستم که همسرم هم من را در این راه همراهی می‌کند. تصور خودم این است که تا پانزده سال دیگر من به استریم ادامه خواهم داد. بلکه حتی بیشتر.

 

 • در حوزه تولید محتوای ویدئویی هم فعالیت داری؟

آره. اما نه خیلی زیاد. به عنوان فعال حوزه استریم من تمام تمرکزم را روی استریمم گذاشتم و واقعیت این است که زمان چندانی برای تولید محتوا ندارم. اما برنامه‌ریزی‌هایی دارم برای آینده که فعالیتم را در حوزه تولید محتوا بیشتر گسترش دهم.

 • سخن پایانی؟

در آخر اینکه استریم در ایران کاملا نو پا است و نیاز به حمایت تمامی ارگان‌های مربوطه دارد. در این زمینه تا الان فقط آپارات پیش قدم بوده و امیدم این است که در آینده شاهد حمایت دیگر نهادها هم باشیم.

یک نصیحت هم برای نوجوان‌ها دارم آن هم اینکه همیشه دنبال علاقه‌تان بروید. حتی اگر نقاشی یا جوش‌کاری باشد. چون مطمئنا در آن کار و حرفه پیشرفت خواهید کرد و اکر هم به جایی نرسید کسی را مقصر نمی‌دانید چون انتخاب خودتان بوده.

مطالب پیشنهادی برای شما

نظرات بسته شده است.