مصاحبه با حجت رضایی نسب (hojat.Strategy)

حجت رضایی نسب که طرفدارانش او را با نام حجت استراتژی می‌شناسند، یکی از استریمرهای پرطرفدار آپارات است. در این مصاحبه با حجت استراتژی همراه شده‌ایم و بیشتر از او و زندگی و استریم‌هایش می‌شنویم. با بلاگ آپارات گیم همراه باشید.

خودت را معرفی کن.

من حجت رضایی نسب هستم معروف به حجت استراتژی ،‌ لقبی که خودم روی خودم گذاشتم به خاطر علاقه‌ام به بازی‌های استراتژی و مهارتم. اهل بیرجند در استان خراسان جنوبی هستم که به آن شهر کاج هم می‌گویند. ۱۹.۵ سالم است و علاقه شدیدی به بازی‌های استراتژی دارم. من سال نهم با معدل ۱۹ و خرده‌ای (دقیق یادم نیست ولی خیلی خوب بود) به اجبار خانواده وارد رشته ریاضی شدم اما من لج کردم. در واقع قرار بود کامپیوتر بخوانم ولی به اصرار آن‌ها وارد ریاضی شدم. بعد از مدرسه هم همیشه برنامه‌نویسی می‌کردم یا به سراغ بازی می‌رفتم. تا سال یازدهم زیاد حرفه‌ای روی این موضوع کار نمی‌کردم ولی بعد از آن حرفه‌ای‌تر روی آن تمرکز کردم. ولی بعدتر بنا به دلایل و اتفاقاتی که افتاد به این نتیجه رسیدم که درسی که به اجبار باشد برایم منفعتی ندارد. بنابراین سعی کردم از راهی که دوست دارم پول دربیاورم. در کار هم همیشه از من در مورد تخصصم می‌پرسیدند نه مدرک تحصیلی.

هنوز هم برنامه‌نویسی می‌کنی؟

بعد از اینکه استریم را شروع کردمَ، برنامه‌نویسی را تا حد زیادی کنار گذاشتم. هم‌اکنون فقط روی یکی از پروژه‌های قبلی‌ام کار می‌کنم.

چه شد که استریم را شروع کردی؟

ماجرای استریمر شدن من از یک دردسر فوق‌العاده بزرگ برایم شروع شد. دردسری که ممکن بود باعث شود بسیار از زندگی دلسرد و ناامید شوم. ماجرایش خیلی طولانی است، ولی به طور خلاصه من یک باشگاه ورزشی تشکیل دادم که نزدیک به ۷۰۰ دانش‌آموز به آن می‌آمدند. یک سری اتفاقات افتاد که به خاطر خام و بی‌تجربه بودن من بود و این ماجرا خیلی ماجرای بدی بود. به خاطر مسائل مربوط به آن جا من چندین میلیون بدهی بالا آوردم و نمی‌خواستم خانواده‌ام از آن چیزی بدانند. دوباره به سراغ برنامه‌نویسی آمدم و به کمک آن بخشی از مبلغ را برگرداندم و بعد از مدتی هم پدرم متوجه شد و بخشی از مبالغ را او برگرداند. من اپلیکیشنی برای خودم طراحی کردم به اسم گیم‌نت یا شبکه بازی‌های رایانه‌ای. خب این اپلیکیشن بخش‌های مختلفی مثل اخبار و نقد و بررسی و … که یکی از بخش‌های اپلیکیشن تریلرهای گیم بود که مربوط به شبکه‌ای بود که مربوط به محتوای ویدئویی باشد. برای همان بخش من به سراغ آپارات آمدم و با این سایت شروع به کار کردم و خبری هم از درآمدزایی آپارات نداشتم و قصدم هم درآمدزایی از ویدیوها نبود. همین درگیر شدن من با آپارات و پنل آن باعث شد تا با استریم و استریمرهای آپارات آشنا شوم. تا ۵-۶ ماه من خودم بیننده استریم دیگران بودم. بعد تصمیم گرفتم که از صفر استریم را شروع کنم. به خاطر بدهی‌ها من لپتاپ خوب خودم را فروخته بودم و با یک لپتاپ به درد نخور مشغول به کار شدم، بدون هیچ وبکمی و با بازی وارکرفت. در یک هفته ۱۰۰ هزار تومان درآمد کسب کردم و با آن وبکم خریدم و شروعی شد بر ماجرای استریم من.

برای شروع استریم از کسی هم الگوبرداری کردی؟ استریمری هست که هنوز هم استریم‌هایش را دنبال کنی؟

خب‌ آن موقع در آپارات من استریم‌های stress207 و bigezmoge را دنبال می‌کردم و از stress207 هم الگوبرداری می‌کردم. دیگر وقت استریم دیدن ندارم ولی هنوز هم هروقت فرصت کنم به استریم‌های دیگران سر می‌زنم.

سبک موردعلاقه‌ت در بازی‌ها چیست؟ چندتا از بازی‌های موردعلاقه‌ات را نام ببر.

سبک مورد علاقه‌ام که استراتژی است. من سری Stronghold و Warcraft را در کنار Age of Empire دوست دارم. من از مدت‌ها قبل از استریم علاقه شدیدی به سری Stronghold داشتم. به خاطر همین هم لقب حجت استراتژی را انتخاب کردم.

بازی‌هایی که استریم می‌کنی را بر چه اساس انتخاب می‌کنی؟

راستش برنامه خاصی برای انتخاب آن‌ها ندارم. بیننده‌ها به من می‌گویند که مثلا فلان بازی باحال است و به همین خاطر به سراغشان می‌روم.

از وضعیتی که الآن در دنیای استریم داری راضی هستی؟ از درامدش چطور؟

خدا را شکر بله! (می‌خندد)

در طول روز عموما چه می‌کنی؟

من بین ۸ تا ۹ از خواب بیدار می‌شوم. خودم را درگیر اپلیکیشن می‌کنم تا ساعت ۹. سعی می‌کنم که راس ساعت ۹ استریم را شروع کنم تا ساعت ۴-۵ عصر. بعد یک ساعت می‌خوابم و بلند که شدم برای تولید ویدیوهایم ایده‌پردازی می‌کنم. از ساعت ۹-۱۰ به بعد هم به سوالات بیننده‌ها جواب می‌دم یا به سراغ بازی‌ که دوست دارم (Dota 2) می‌روم و بعد هم با خانواده وقت می‌گذارنم. روزهای جمعه هم کلا به تولیدمحتوای ویدیویی مشغولم.

آیا حجت استراتژی به خاطر استریم مجبور شده فعالیتی یا کاری را در زندگی روزمره کنار بگذارد؟

بله. جوابش ساده است، برنامه‌نویسی!

الآن که یک سال و نیم از شروع استریم کردنت می‌گذرد، آیا می‌توانی به ترک این حوزه فکر کنی؟

نه. روز به روز در حال پیشرفت هستم و هدف دارم. با توجه به هدفی که دارم، اصلا. به خاطر همین هدف است که هرروز صبح استریم را شروع می‌کنم و استریم‌هایم طولانی است. اگر این هدف را در سر نداشتم، بیشتر به سراغ همان تولید محتوای ویدیویی می‌رفتم که هم وقت کمتری می‌طلبد و هم محبوبیت و درامد بیشتری دارد.

از دنیای استریم دوستی هم برای خودت پیدا کردی که ارتباط دوستانه‌ات با او به فضای خارج از استریم کشیده شود؟

در شهر محل زندگی نه، ولی به صورت کلی چرا و خیلی هم زیاد. مثلا مرتضی و آیس مستر که از شروع استریم همراه من بودند. خیلی دوستان دیگر هستند.

پیگیر بازی‌های ایرانی هستی یا نه؟

بله. خیلی دنبال بازی‌‌های ایرانی هستم که شبیه به سفیر عشق باشند تا بتوانم آن‌ها را استریم کنم.

چالش‌هایی که برای شروع استریم با آن‌ها مواجه شدی چه بود؟

اینترنت و نبود امکانات داخل شهر. واقعا صفر است و همه‌چیز را باید اینترنتی بخرم. وقتی هم که اینترنتی می‌خرم، ممکن است جنس تحویل داده شده با جنسی که دیده‌ام فرق داشته باشد. تقریبا آن اوایل استریم بود که یک وبکم و بکگراند خوب می‌خواستم و آن زمان به خاطر گرانی در تهیه این موارد خیلی اذیت شدم.

عجیب‌ترین اتفاقی که هنگام استریم کردن برایت رخ داده است؟

عجیب‌ترین اتفاق این بود که من کارت گرافیکم سوخته بود و با این حال من استریم گذاشتم. با حمایت برخی از استریمرهای دیگر، در عرض دو شب ۳ میلیون تومان جمع شد که با کمک آن یک کارت گرافیک خریدم.

تا حالا شده این انرژی منفی که از طرف برخی گرفته‌ای تو را ناامید کند؟

نه، اصلا برایم مهم نیست.

تا به حال شده از استریمرهای تازه‌کار حمایت کنی؟

بله، رید کردن و فالو کردن آن‌ها و … که خیلی حس خوبی دارد.

از آپارات به عنوان پلتفرمی که در آن استریم می‌کنی راضی هستی؟ نظری یا پیشنهادی برای بهبود آن داری؟

بله، کاملا. اگر نوتیفیکیشن هم اضافه شود خیلی عالی می‌شود. یکی از مهم‌ترین چیزها برای استریمرها، اسپانسر داشتن است. آپارات هم از آن جایی که با شرکت‌های بسیاری برای تبلیغات در ارتباط است، اگر بتواند تبلیغات را به استریم‌ها بیاورد و درصدی را به استریمرها بدهد خیلی خوب خواهد شد.

به نظرت برای بیشتر جا انداختن استریم در ایران چه می‌توان کرد؟

قضاوت‌های اشتباه بر اساس اطلاعات اشتباه است. به نظر من بهترین کاری که می‌تواند استریم را بهبود ببخشد معرفی درست استریم و استریمر است. این که فرهنگ درست استریم جا بیفتد خیلی مهم است.

توصیه‌ات برای افرادی که تازه می‌خواهند استریم کردن را شروع کنند چیست؟

به نظر من بهترین پشتوانه‌ای که آدم می‌تواند داشته باشد خانواده آدم است. بالا برویم یا پایین بیاییم باید با خانواده خود روبرو شویم. باید خودت باشی و روراست باشی. باید شکرگزار نعمت‌های خدا باشی. هر چه که داریم از خداست.

سخن پایانی. چیزی هست که دوست داشته باشی به بقیه بگویی؟

استریم کردن واقعا کار ساده‌ای نیست. شاید بگویند که ساده است، ولی تا وقتی چیزی را لمس نکنی متوجه‌اش نخواهی شد. این مسئله‌ای کلی است. مسئله دیگر که همواره در استریم‌هایم هم می‌گویم، این است که حمایت از استریمر فقط دونیت نیست. مثلا دنبال کردن او در شبکه‌های اجتماعی هم حمایت است. به این ترتیب شما مخاطب او هستید و استریمر می‌تواند از راه‌هایی چون شبکه‌های اجتماعی و تبلیغات هم درامد داشته باشد. بنابراین یک استریمر می‌تواند از راه‌های مختلفی به کمک بینندگان خود درامد داشته باشد.

ممنونیم که وقت خود را به ما دادید.

خواهش می‌کنم.

مطالب پیشنهادی برای شما

نظرات بسته شده است.