مصاحبه با سید فرزاد سید عربی نژاد استریمر برگزیده آپارات گیم

این بار برای مصاحبه با یک استریمر فعال در آپارات، به سراغ کسی رفته‌ایم که شاید بیشتر از استریمر دیگری با اتفاقات پشت صحنه‌ی پلتفرم آپارات و روند استریم کردن در این پلتفرم آشنایی دارد. این استریمر را ممکن است با القاب WikiWeb یا «فرزاد ویکی وب» بشناسید. در این مصاحبه از چگونگی آشنایی او با بازی‌های ویدیویی، مقوله‌ی استریم و علاقه‌ی اصلی‌اش پرسیدیم. این اولین قسمت از سری مطالب مصاحبه با استریمرهای فعال و مطرح در پلتفرم آپارات است و در آینده شاهد مصاحبه‌های دیگری هم خواهید بود.

متنی که در ادامه می‌خوانید، تغییراتی نسبت به متن اصلی دارد که برای مطالعه‌ راحت‌تر اعمال شده است.

 

مختصر خودت را معرفی کن.

سید فرزاد سید عربی نژاد هستم. تهران زندگی می‌کنم ولی تبریز به دنیا آمدم و ۲۹ سال سن دارم.

 

چه شد که به استریم کردن علاقه‌مند شدی و آن را شروع کردی؟

از زمین خاکی که کومودور ۶۴ بود به بازی کردن علاقه داشتم. همین جوری نینتندو و سگا و سونی و … آمدم تا به PS4 رسید. بیشتر علاقه‌ام به استریم دیدن بود تا این که یک روز گفتم دوست دارم خودم هم (این کار را) امتحان کنم. هیچ‌وقت به‌طور منظم استریم نکردم و صرفا به عنوان یک کار تفریحی کنار کارم به آن نگاه کردم.

 

با چه تجهیزاتی استریم را شروع کردی؟

یک PS4 و یک لپ‌تاپ معمولی!

 

بهترین و بدترین خاطره‌ای که از دوران استریم داشتی را بگو.

خاطره‌ی بد که نداشتم. بهتر است بگویم بهترین اتفاق تا خاطره. بهترین اتفاق این بود که با یک عالمه دوست خوب در این کامیونیتی آشنا شدم.

 

استریم کردن برای تو یک شغل است یا تفریح؟

استریم برای من شغل است ولی استریم کردن نه. استریم کردن صرفا برایم تفریح است.

 

تا حالا پیش آمده که به استریم به عنوان یک شغل نگاه کنی یا حتی آن را به شغل اصلی خود تبدیل کنی؟

قطعا فکر کردم، ولی در واقع یکی از سوال‌های من هم همین است و دوست دارم از استریمرهایی که حرفه‌ای‌تر این کار را انجام می‌دهند، درباره‌ی این موضوع بپرسم؛ این که آیا ۱۰ سال دیگر هنوز استریم می‌کنند یا نه؟

 

استریمر WikiWeb

 

از کار و مهارت اصلی‌ات بگو. چند سال است که در این مسیر فعالیت می‌کنی؟

کار اصلی من برنامه‌نویسی است. تقریبا ۱۴-۱۵ سال است این کار را می‌کنم. وقتی اول دبیرستان بودم از طریق پسرخاله‌ا با این دنیا آشنا و دیگر غرقش شدم.

 

آیا این مهارت روی دیدت نسبت به بازی‌های ویدیویی هم تاثیر گذاشته است؟

بی‌تاثیر نبود. از همان سال دوم که این کار را شروع کردم، دوست داشتم بازی هم بسازم و خیلی کم در مورد گیم انجین‌ها مطالعه کردم، ولی ادامه ندادم و بی‌خیال شدم و (برنامه‌نویسی) وب را ادامه دادم.

 

نظرت درباره‌ی آپارات به عنوان یک پلتفرم استریم چیست؟

کسانی که من را می‌شناسند، می‌دانند که خود من یکی از منتقدین سرسخت آپارت هستم. به نظرم این درست است که آپارات کامل‌ترین پلتفرم لایواستریم نیست، اما تمام تلاش‌مان را می‌کنیم که روزی جزو بهترین‌ها باشد. پلتفرمی مثل توییچ که از سال ۲۰۱۱ به همین اسم توییچ فعالیتش را جدی کرده ۹ سال طول کشیده تا به این‌جا برسد و به نظرم ما سرعت خوبی داریم. همچنین نباید از نقش آپارات گیم در شناخته‌تر شدن بستر لایواستریم گیم چشم‌پوشی کنیم. خیلی از استریمرهایی که الان در توییچ فعالیت می‌کنند یا بیننده هستند، از طریق همین بستر شروع کردند.

 

در توسعه‌ی بخش زنده‌ی آپارات از نظرات استریمرهای دیگر هم استفاده کردی؟

من با خیلی از استریمرها در ارتباط بودم و هستم و همیشه سعی کردم نظرشان را در تصمیماتی که می‌گیریم استفاده کنم.

 

این که خودت استریم می‌کنی چه قدر در توسعه‌ی پخش زنده‌ی آپارات به تو کمک کرده است؟

من خیلی دوست دارم در تیمی که هستیم، چه تیم فنی و چه تیم مدیریتی لایو آپارات، نگاه استریمرها هم در تصمیمات دیده شود. به همین دلیل وقتی خودم این کار را می‌کنم، بیشتر با نقاط ضعف و قدرت‌مان آشنا می‌شوم و قطعا به من در توسعه‌ی این پلتفرم کمک می‌کند.

 

آیا شیوع کرونا روی فعالیت استریم کردنت تاثیری داشت؟

آره! بیشتر استریم می‌کنم. روزی حداقل دو ساعت از مسیر رفت و برگشتم کم شده و این مدت را می‌توانم استریم کنم.

 

چه شد که فورتنایت را در ابتدا به عنوان بازی استریمت انتخاب کردی؟

اولین بازی‌ای که استریم کردم فورتنایت بود و داشتم سعی می‌کردم وقت زیادی برایش بگذارم. به نظرم بازی بتل رویال به‌خصوص بازی‌ای مثل فورتنایت که همه چیز به‌شدت سریع اتفاق می‌افتند و نیاز به واکنش‌های سریع دارد، محتوای خوبی دارد و هیچ‌وقت برای بیننده تکراری نمی‌شود، البته اگر حرفه‌ای بازی کنی.

 

علاقه‌ی فراوانی به بازی Minecraft داری. از دوره‌ی آشنایی‌ات با این بازی بگو و چرا این قدر به آن علاقه داری؟

راستش من Fortnite را خیلی بازی می‌کردم و تقریبا از روزهای اول این بازی درگیرش بودم، ولی از جایی به بعد، به خاطر کار کمتر فرصت بازی کردن پیدا کردم. بازی Minecraft را هم تازه شروع کردم و خیلی حرفه‌ای نیستم و سعی می‌کنم اسپیدرانر خوبی شوم. دلیل اصلیش هم Tfue (استریمر مشهور در توییچ) بود، چون من استریم‌های Tfue را خیلی می‌بینم.

 

غیر از Minecraft بازی‌های مورد علاقه‌ات چه هستند؟

بازی‌های Phasmophobia، Fortnite، کمی Warzone، کمی Squad و Super Mario Bros. که خیلی بازی می‌کنم.

 

به عنوان یک استریمر، از مشکلاتی که با آن‌ها دست و پنجه نرم می‌کنی بگو.

به عنوان استریمر! سوال قشنگی‌ست! قیمت تجهیزات، پینگ و سرعت اینترنت، فیلتر شدن یا تحریم شدن بازی‌ها و فروشگاه‌های بازی‌ها، قیمت دلار، ممنوع بودن تقریبا همه‌ی بازی‌ها! باز هم بگویم؟؟؟

 

حرف آخر؟

بیایید هم‌دیگر را قضاوت نکنیم و کنار هم به پیشرفت صنعت گیم کمک کنیم. این که دارم می‌گویم خیلی کلی و شعاری است، ولی به نظرم اگر از گیمر گرفته تا بازی‌سازی و استریمر و پلتفرم و غیره، اگر نه مقابل هم بلکه کنار هم بایستیم، قطعا صنعت گیم در ایران در ۱۰ سال آینده چهارمین صنعت پول‌ساز ایران می‌شود. ما همیشه در مسیر دنیا حرکت می‌کنیم و یک مقدار عقب‌تریم و این اتفاق چه بخواهیم چه نخواهیم رخ خواهد داد. دیر یا زود…

 

اگر علاقه‌مند به تماشای استریم WikiWeb هستید، از طریق این لینک می‌توانید به صفحه‌ی این استریمر در آپارات بروید. همچنین برای مشاهده‌ی مصاحبه‌های دیگر به این صفحه در بلاگ مراجعه کنید.

مطالب پیشنهادی برای شما

نظرات بسته شده است.