آنالوگ‌های کنترلر دوال سنس بعد از چه مدتی خراب می‌شوند؟

طبق تحقیقات و آنالیزهای تازه، مشخص شده که آنالوگ‌های کنترلر کنسول پلی‌استیشن ۵ یعنی دوال سنس پس از چه مدتی خراب خواهد شد.

 

یکی از مشکلات رایج در کنترلرها دریفت (Drift) آنالوگ‌هاست؛ ایرادی که باعث می‌شود آنالوگ‌های یک کنترلر پس از مدت مشخص استفاده با نقص روبرو شوند که در نتیجه، بدون این که آن‌ها را لمس کنید کار می‌کنند یا فرمان خلاف جهت حرکت آنالوگ اعمال می‌شود.

این مشکل در سال‌های اخیر، بیشتر به واسطه‌ی کنترلرهای مخصوص کنسول نینتندو سوییچ یعنی جوی‌کان خبرساز و حتی به خاطر آن از شرکت نینتندو شکایت شده است. حال شرکت سونی درگیر مسئله‌‌ای مشابه برای کنترلر PS5 یعنی دوال سنس شده و ظاهرا این دستگاه هم با چنین ایرادی دست و پنجه نرم می‌کند.

در پی این قضیه، شرکت iFixit که به طور خاص تکنولوژی‌های مختلف را بررسی و آنالیز می‌کند، گزارشی جدید منتشر و در آن از جزئیات دریفت آنالوگ‌های DualSense صحبت کرده است.

طبق بررسی iFixit نه تنها این کنترلر، بلکه نسخه‌ی معمولی و Elite کنترلر ایکس‌باکس وان هم از دریفت آنالوگ‌ها رنج می‌برند. این شرکت با آزمایش دریافته که آنالوگ‌های دوال سنس حدود ۴۱۷ ساعت عمر دارند و پس از آن به مرور دچار نقص می‌شوند.

این شرکت نگاهی به اطلاعات این آنالوگ‌ها هم انداخته که توسط شرکتی به نام ALPS ساخته شده است. این تولیدکننده ادعا کرده که آنالوگ‌ها به اندازه‌ی ۲ میلیون بار استفاده و چرخاندن عمر می‌کنند و ۵۰۰ هزار بار کلیک و فشردن را تحمل می‌کنند.

با احتساب چنین طول عمری، اگر به طور میانگین روزی دو ساعت از کنترلر خود استفاده کنید، در عرض ۷ ماه عملکرد آن با مشکل مواجه خواهد شد.

شرکت iFixit عنوان کرده که چنین مشکلی با توجه به تحرک بالا و اصطکاک قطعات آنالوگ محتمل است. در عوض این ایراد را به شرکت‌های سازنده‌ی کنسول وارد کرده که چرا کنترلرهای خود را به گونه‌ای طراحی نمی‌کنند تا جایگزینی این آنالوگ‌ها برای کاربر راحت باشد.

در حال حاضر به خاطر همین مشکل، پرونده‌ای علیه دو شرکت سونی و نینتندو در جریان است که باید دید در ادامه چه تاثیری بر رویکرد این شرکت‌ها در طراحی کنترلر خواهد داشت.

مطالب پیشنهادی برای شما

نظرات بسته شده است.