تعرفه درآمد آپارات چقدر است؟ + مثال از درآمدهای واقعی کانال‌ها

سیستم درآمدزایی آپارات یکی از خدمات جذاب آپارات است که در مدت کوتاه راه‌اندازی، با استقبال گسترده کاربران روبرو شده است. در این سیستم، درآمد حاصل از پخش تبلیغات ویدیویی با صاحبان کانال‌های عضو این سیستم، تقسیم می‌شود.

با توجه به این که یکی از سوالات رایج کاربران راجع به تعرفه درآمد و نحوه محاسبه درآمد هر کانال است؛ در این مقاله تصمیم داریم شاخص‌های موثر بر درآمد هر کانال و روش محاسبه درآمد ماهیانه را خدمت شما توضیح دهیم. همچنین، برای این که دید بهتری از وضعیت درآمدزایی داشته باشید رقم درآمد چند کانال فعال را به طور نمونه اعلام می‌کنیم. با ما همراه باشید.

درآمد از آپارات چقدر است؟

در حال حاضر (تاریخ اسفند ۱۴۰۱) بیش از ۴ هزار نفر با داشتن شرایط ثبت نام سرویس اینکام، وارد این سیستم شده‌اند و با کسب درآمد از آپارات با گوشی و کامپیوتر توانسته‌اند منبع درآمد خوبی برای خود داشته باشند. البته درآمد کانال‌ها با یکدیگر متفاوت است و به عوامل مختلفی بستگی دارد که در ادامه توضیح می‌دهیم؛ به طوری که این درآمد برای برخی به عنوان منبع درآمد جانبی و برای برخی دیگر حتی به عنوان منبع درآمد اصلی در نظر گرفته می‌شود.

تولیدکنندگانی که در سیستم درآمدزایی عضو هستند، می‌توانند در هر زمانی که خودشان مایل بودند درخواست برداشت درآمد خود را در پنل کاربری ثبت کنند و حداکثر تا ۷ روز کاری، مبلغ به حساب‌شان واریز خواهد شد

حداقل سقف درخواست واریز وجه به حساب تولیدکننده ۴۰۰ هزار تومان است.

در حال حاضر ماهانه با بیش از ۱۰ هزار کانال تسویه می‌شود.

کانال‌هایی که درآمدشان کمتر از ۴۰۰ هزار تومان باشد پرداختی آن‌ها در ماه یا ماه‌های بعد و پس از رسیدن به سقف 400 هزار تومان تسویه خواهد شد.

شاخص‌های محاسبه درآمد آپارات در ویدئوی زیر هم توضیح داده شده‌اند. در صورتی که وقت کافی برای مطالعه این مقاله ندارید؛ ویدئوی زیر را تماشا کنید:

چند نمونه از پردرآمدترین کانال‌های آپارات

یکی از پرسش‌هایی که ذهن بسیاری از کاربران را مشغول کرده این است که درآمد از آپارات چقدر است و در صورتی که به طور مداوم تولید محتوا انجام دهم درآمد من از آپارات چقدر خواهد بود. همچنین کاربران با مفاهیم و اصطلاحاتی در سیستم اینکام مواجه می‌شوند که عدم آشنایی با مفهوم آن‌ها، ممکن است باعث سردرگمی آن‌‍‌ها شود.

مقاله مرتبط: توضیح اصطلاحات سرویس درآمدزایی آپارات

برای پاسخ به سوال مبلغ درآمدزایی، چند مثال واقعی از درآمد چند کانال در ماه اخیر را خدمت شما ارائه می‌کنیم:

به عنوان مثال، یک کانال آموزشی که در حوزه آموزش و تدریس دروس ابتدایی فعالیت می‌کند، در ماه گذشته بالاترین درآمد آپارات را داشته و حدود ۷۳ میلیون درآمد ماهیانه از آپارات داشته است.

همچنین گیمرها و افراد علاقمند به بازی‌های کامپیوتری نیز معمولا درآمدهای خوبی از طریق آپارات کسب می‌کنند.

به عنوان مثال در ماه گذشته یکی از کانال‌های مربوط به گیم حدود ۷۷ میلیون تومان فقط از طریق نشر محتوا درآمد داشته است.

لازم به ذکر است که استریمرها و گیمرها از سه طریق دیگر نیز می‌توانند درآمد داشته باشند که در مقاله روش‌های درآمدزایی از استریم در مورد آن‌ها صحبت کرده‌ایم.

(لازم به ذکر است ارقام ذکر شده مربوط به آمار بهمن ۱۴۰۱ هستند و این آمار در هر ماه ممکن است تغییراتی داشته باشد.)

ثبت‌نام سیستم درآمدزایی آپارات

نحوه محاسبه درآمد از آپارات؛ شاخص‌های محاسبه درآمد

به طور کلی، سه عامل بر محاسبه درآمد هر کانال موثر هستند که این سه در کنار هم، درآمد هر کانال را مشخص می‌کنند. توجه داشته باشید که هر یک از این موارد، به تنهایی نمی‌توانند مبنای درآمد شما باشند و ضرب این سه شاخص، درآمد شما را تعیین می‌کند.

1- شاخص RPM

RPM یا Revenue Per Mile درآمد به ازای هر ۱۰۰۰ بازدید است که به صورت سیستمی برای هر کانال محاسبه می‌شود.

در حال حاضر (تاریخ اسفند ۱۴۰۱) نرخ RPM به طور متوسط بین ۱۰ الی ۳۵ هزار تومان است.

2- سهم تولیدکننده از درآمد آپارات

یکی از دیگر از عواملی که تاثیر مهمی در درآمد آپارات دارد سهم تولیدکننده از درآمد آپارات است. همان‌طور که می‌دانید درآمد حاصل از پخش تبلیغات در آپارات با صاحبان کانال‌های عضو سیستم درآمدزایی، تقسیم می‎‌شود؛ این درصد همان درصد سهم تولیدکننده از درآمد آپارات است که در ادامه در مورد آن توضیح می‌دهیم.

سهم تولیدکننده از درآمد آپارات، برای تمام کانال‌ها یکسان نیست و به طور کلی بین ۵۰ الی ۷۰ درصد متغیر است.

مسلما هرچقدر سهم شما از درآمد آپارات، بیشتر باشد درآمدتان نیز بیشتر خواهد بود. این که چه درصدی به کانال شما تعلق پیدا کند به عوامل مختلفی بستگی دارد.

نوع و کیفیت محتوا، یونیک بودن موضوع و محتوای تولیدی، حرفه‌ای بودن ویدیو، میزان استقبال و توجه کاربران و تجهیزات استفاده شده برای ساخت ویدیو، نحوه تدوین و ویرایش ویدیو، پژوهشی بودن محتوای تولیدی و… از جمله عوامل موثر بر تعیین این درصد است.

سهم تولیدکننده از درآمد آپارات، به طور پیش فرض از ۵۰% شروع می‌شود و به صورت سیستمی، در ابتدای هر ماه مورد بازبینی قرار می‌گیرد.

شاخص درآمد آپارات

3- تعداد نمایش موفق تبلیغ در هر کانال

عامل دیگری که در تعیین درآمد ماهیانه هر کانال تاثیرگذار است تعداد نمایش‌های موفق تبلیغات است.

طبق قوانین درآمدزایی آپارات، هر تبلیغی که بیش از ۶ ثانیه توسط کاربر دیده شود به عنوان یک نمایش موفق در نظر گرفته می‌شود و درآمد حاصل از آن با صاحب کانال تقسیم می‌شود.

محاسبه درآمد آپارات

۳ موردی که در بالا توضیح دادیم عوامل موثر بر درآمد شما هستند و (علیرغم تصور اشتباهی که برخی کاربران دارند) نمی‌توان یکی از آن‌ها را به تنهای معیار و مبنای محاسبه درآمد قرار داد.

در واقع، ضرب این ۳ شاخص، درآمد ماهیانه هر کانال عضو سیستم درآمدزایی را مشخص می‌کند.

چه عوامل دیگری در افزایش درآمد آپارات تاثیرگذار هستند؟

در این جا لازم است چند نکته را توضیح دهیم.

اول این که لازم است به مفهوم «نمایش موفق تبلیغ» و این مسئله که تعداد نمایش موفق تبلیغ در محاسبه درآمد کانال در نظر گرفته می‌شود توجه داشته باشید. به این ترتیب اگر کاربری یک تبلیغ را بیش از 6 ثانیه نبیند و قبل از آن تبلیغ را رد کند یا به کل صفحه را ببند، درآمدی به ازای آن تبلیغ برای شما محاسبه نمی‌شود.

دوم توجه به تعداد بازدید کل ویدیوهای کانال یا total watch time است. همان طور که گفتیم به ازای هر پخش موفق تبلیغ روی ویدیوهای شما، درصدی از مبلغ تبلیغ در حساب شما قرار خواهد گرفت. حال هرچقدر تعداد بازدیدهای ویدیو و کل کانال شما بیشتر باشد در نتیجه با تقریب خوبی می‌توان نتیجه گرفت که تعداد پخش موفق‌ تبلیغات هم بیشتر خواهد بود؛ در نتیجه درآمد ماهانه بیشتری خواهید داشت.

به همین دلیل، یکی از راه‌های مهم و تاثیرگذار در افزایش درآمد ماهیانه آپارات، بهبود کیفیت تولید محتوا و ویدیوهایی است که در کانالتان قرار می‌دهید.

هرچقدر محتوای یونیک و باکیفیت‌تری بسازید و در ویدیوهایتان موضوعات جذاب و مفیدی مطرح کنید می‌توانید بازدیدکنندگان بیشتری داشته باشید و علاوه بر شناخته شدن و مطرح شما نام و برندتان، درآمدزایی بیشتری هم داشته باشید.

اما در رابطه با این موضوع لازم است به یک نکته مهم توجه کنید:

درست است که هرچقدر total watch time کانال شما بیشتر باشد درآمد ماهیانه کانال شما هم بیشتر می‌شود. اما تعداد بازدید کانال معادل تعداد پخش موفق تبلیغ نیست؛ به عنوان مثال، اگر بازدید کانال شما در یک ماه اخیر 50 هزار بوده؛ لزوما 50 هزار تبلیغ موفق روی ویدیوهای شما پخش نشده است.

علاوه بر مفهوم پخش موفق تبلیغ که در بالا توضیح دادیم؛ لازم است به این مسئله توجه کنید که:

همه ویدیوهای منتشر شده در آپارات، حاوی تبلیغات نیستند.

به عنوان مثال ممکن است در یک بازه زمانی به دلایل مختلف تعداد سفارش‌های تبلیغ توسط برندها و افراد کاهش پیدا کند و تعداد تبلیغاتی که قرار است در آپارات پخش شود نسبت بسیار کمی از تعداد ویدیوهای موجود در وبسایت آپارات باشد. در نتیجه، ممکن است در برخی ویدیوها اصلا تبلیغی پخش نشود.

به همین دلیل، نمی‌توان تعداد بازدید کل کانال را مبنای محاسبه درآمد دقیق ماهیانه قرار داد.

به طور میانگین، کاربران در ۷۰% بازدید ویدیوها شاهد تبلیغات ویدیویی هستند.

سخن آخر

در این مقاله تعرفه درآمد آپارات و شاخص‌ها و معیارهای محاسبه درآمد هر کانال را توضیح دادیم. امیدواریم با مطالعه این مقاله، جواب پرسش‌هایتان راجع به سیستم اینکام را پیدا کرده باشید و بتوانید دید بهتری از درآمد و تعرفه درآمدزایی داشته باشید.

همان طور که در مقاله هم توضیح دادیم کیفیت محتواهای تولید شده نقش بسیار مهمی در افزایش یا کاهش درآمد شما دارد؛ به همین دلیل با تمرکز بر تولید ویدیوهای باکیفیت و جذاب می‌توانید درآمد بالاتری داشته باشید. با توجه به مثال‌های واقعی که ذکر کردیم، درآمد از آپارات حتی می‌تواند به عنوان منبع درامد اصلی شما در نظر گرفته شود و شغل تولید محتوا را به صورت تمام وقت انجام دهید.

امیدواریم بتوانید با استفاده از موضوعات پرطرفدار برای ساخت ویدیو، استفاده از تجهیزات تولید محتوا و تولید محتواهای ویدیویی جذاب بتوانید درامد قابل توجهی از آپارات داشته باشید.

مطالب پیشنهادی برای شما
17 نظرات
 1. حمید ریج | HamidRage می گوید

  یه سر به پیج حمید ریج هم بزنید 🙂 درامدم تازه شروع شده و راضیم از اپارات

  1. فریبا امامی می گوید

   حمید ریج، خوشحالیم که به سیستم درآمدزایی آپارات پیوستید.

 2. مجید می گوید

  از آپارات ممنونم،همیشه بهترین بوده وهست

  1. فریبا امامی می گوید

   مجید عزیز، ممنون از کامنتت.

 3. ناشناس می گوید

  باید برای تبلیغ ان کسی که فیلم میگذارد پول بدهد

  1. فریبا امامی می گوید

   بله

 4. داوود می گوید

  سلام
  در مورد فیلم و سریال چقدر درامد هست چون دارم فعالیت میکنم

 5. ناشناس می گوید

  ممنون دنبال کنبد حتما

 6. ناشناس می گوید

  فاااااااااااااالللللللللللللللو

 7. ناشناس می گوید

  ممنون فالو=فالو

 8. بررسی لگوی اصل دانمارک می گوید

  عالی ممنون.

 9. جوان گیم می گوید

  حیف که به بازنشر کننده ها تعلق نمیگیره . کاش یه کاری بکنید بازنشر کننده ها هم درآمد داشته باشن

  1. سیدرضا موسوی می گوید

   چه توقعاتی از آپارت دارین ها!!
   برای چه به بازنشر کننده ها پول بدن؟
   همه بازنشر کردن بلدن

 10. ناهید می گوید

  بسیتر عالی و کاربردی سپاس⚘⚘⚘

 11. محمدسام دهقانی می گوید

  عالی

 12. رضا خیل تاش می گوید

  آپارات باید بزاره دوبلور ها و زیرنویس ها هم درآمد داشته باشن اونا هم زحمت میکشن حداقل به کسایی که کیفیتی بالایی توی دوبله یا زیرنویس داره باید درآمد تعلق بگیره

 13. آریا رام می گوید

  تشکر از مطالب مفیدتون

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.