یک کاور پست ایده‌آل باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد؟+ آموزش طراحی با موبایل و دسکتاپ

آیا تا به حال به این فکر کرده‌اید که دقیقاً کدام ویژگی‌های یک محتوای ویدیویی باعث جلب توجه مخاطب می‌شوند؟ بدون شک این ویژگی‌ها همگی باید کنار هم قرار بگیرند تا یک ویدیو را برای مخاطبان جذاب کند؛ اما گاهی رعایت برخی از آن‌ها را فراموش می‌کنیم یا تصور می‌کنیم چندان هم اهمیت ندارند.

یکی از عوامل جذابیت و جلب توجه مخاطب به ویدیوهای شما، کاور پست ویدیوهایتان است که معمولاً افراد کمی به آن توجه می‌کنند و وقت کافی برای انتخاب آن نمی‌گذارند. به همین دلیل در این مقاله قصد داریم درباره اهمیت کاور پست و ویژگی‌های یک کاور پست ایده‌آل برای شما صحبت کنیم. پس با ما همراه باشید.

چرا انتخاب کاور پست ایده‌آل اهمیت دارد؟

اگر در سایت آپارات ویدیوهای مختلف را تماشا کرده‌ باشید، احتمالاً متوجه ویدیوهایی شده‌اید که تصویر کاور جذابی دارند و توجه شما را جلب می‌کنند. در مقابل، ویدیوهای دیگری نیز وجود دارند که یک عکس ثابت تصادفی به عنوان کاور پست برای آن‌ها انتخاب شده است و به هیچ وجه شما را ترغیب به تماشای آن نمی‌کنند.

انتخاب یک کاور پست ایده‌آل می‌تواند تفاوت زیادی روی کلیک یا عدم کلیک مخاطب روی ویدیوهای شما ایجاد کند. در حقیقت یک کاور پست ایده‌آل ظاهری حرفه‌ای به ویدیوهای شما خواهد داد.

به‌طور پیش‌فرض، اگر برای ویدیوی خود کاور انتخاب و آپلود نکنید، سایت آپارات به صورت تصادفی یک کاور از بین لحظات مختلف ویدیوی شما انتخاب می‌کند که بدون شک جذاب و زیبا نخواهد بود.

به عنوان مثال فرض کنید در ویدیوی خود در حال صحبت کردن هستید. اگر کاوری برای آن انتخاب نکنید، احتمال زیادی وجود دارد که بعد از انتخاب کاور پیش‌فرض و تصادفی توسط آپارات، چهره شما در وضعیتی عجیب یا ناخوشایند به عنوان کاور ویدیو انتخاب شود.

ویژگی‌های یک کاور پست حرفه‌ای و جذاب

اگر نگاهی به پیج‌های موفق در سایت آپارات یا سایر پلتفرم‌ها انداخته باشید، حتماً متوجه کاورهای جذاب و حرفه‌ای آن‌ها شده‌اید. کاورهایی که توجه شما را جلب کرده‌اند و شما را ترغیب کرده‌اند که ویدیو را تا انتها تماشا کنید؛ اما آیا می‌دانید که چه چیزی باعث این اتفاق شده است و یک کاور پست ایده‌آل و جذاب باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد؟

در ادامه مهم‌ترین نکاتی را که باید برای انتخاب و طراحی یک کاورپست ایده‌آل بدانید، بیان کرده‌ایم.

بهترین و جذاب‌ترین عکس را انتخاب کنید

اولین و مهم‌ترین نکته‌ای که در طراحی کاور پست باید در نظر داشته باشید، انتخاب یک عکس باکیفیت و البته جذاب است. عکسی که انتخاب می‌کنید باید به‌قدری گیرا باشد که مخاطبان شما را در همان نگاه اول مجذوب خود کند و آن‌ها را ترغیب کند روی ویدیوی شما کلیک کنند.

البته باید توجه داشته باشید که در کنار کیفیت و جذابیت عکس، ارتباط آن با موضوع محتوای شما نیز از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و نباید این ارتباط را فدای جذابیت کنید. استفاده از عکس جذاب و مرتبط برای کاور ویدئو، اعتماد مخاطبان را به شما افزایش می‌دهد و سبب شکل‌گیری یک ارتباط قوی‌تر بین شما و آن‌ها می‌شود.

استفاده از متن در کاور ویدیو

فضاهای خالی کاور را پر کنید

استفاده از فضاهای خالی موجود، یکی از مهم‌ترین موضوعاتی است که در طراحی کاور پست باید به آن توجه کنید؛ زیرا جذابیت کاور را برای مخاطبان افزایش می‌دهد و در عین حال، اطلاعات لازم را نیز در اختیار آن‌ها قرار می‌دهد. برای پر کردن این فضاها می‌توانید از زیرعنوان‌های مرتبط با تیتر ویدئو استفاده کنید و در قسمتی از کاور نیز آیدی پیج خود را قرار دهید.

از رنگ‌های جذاب و متفاوت در کاور استفاده کنید

انتخاب رنگ مناسب و جذاب برای کاورپست هم می‌تواند باعث جلب توجه مخاطب شود و هم نقطه تمایزی برای محتواهای شما باشد. حتی کاورپست‌هایی که پس‌زمینه سیاه یا خاکستری دارند، می‌توانند از رنگ‌های زنده و غیرخنثی بهره ببرند.

همچنین به شما پیشنهاد می‌کنیم که رنگ خاصی را برای کاورپست‌هایتان انتخاب کنید و آن را در تمام ویدیوهایتان به کار ببرید تا بعد از مدتی مخاطبان، شما را با آن رنگ خاص بشناسند.

استفاده از متن را در کاورپست فراموش نکنید!

استفاده از متن با فونت مناسب در کاورپست مزایای زیادی دارد. در حقیقت یک تصویر تنها بدون متن، فقط تا حدی می‌تواند هدف ویدیوی شما را به مخاطب نشان دهد و موضوع اصلی فقط با متن مشخص خواهد شد. همچنین این متن باید جذاب باشد تا مخاطب را ترغیب به تماشای ویدیوی شما کند. گاهی اوقات، یک جمع‌بندی از ایده کلی ویدیو فقط در چند کلمه، می‌تواند تأثیر خوبی بر افزایش بازدید ویدیوهای شما بگذارد.

علاوه بر جذابیت متن، انتخاب فونت مناسب را نیز فراموش نکنید.

همچنین می‌توانید مانند انتخاب رنگ، یک فونت مناسب و مشخص را در تمامی ویدیوهایتان به کار ببرید تا مخاطبان، شما را با آن فونت بشناسند.

با مخاطب تماس چشمی برقرار کنید

آمار‌های ویدیو مارکتینگ نشان می‌دهند که ویدیوهایی که در کاور آن‌ها از تصویر اشخاص استفاده شده است، بیشتر از سایر ویدیوها کلیک دریافت می‌کنند. به همین دلیل هنگام انتخاب کاور برای ویدیوی خود، بهتر است از خودتان عکس بگیرید و احساسات مختلف را با صورت خود به مخاطب منتقل کنید. این کار باعث می‌شود که مخاطب احساس کند ارتباطی واقعی با شما برقرار کرده است و ترغیب خواهد شد که ویدیوی شما را تماشا کند.

کاورپست‌هایی که در آن تصویر چهره شما مشخص است، ارتباط قوی‌تری هم با مخاطب ایجاد می‌کند. همچنین با چهره می‌توانید احساسات مختلف را به نمایش بگذارید و همین امر باعث جذاب‌تر شدن کاورپست برای مخاطبان خواهد شد.

کاورپست را برای دستگاه‌های مختلف بهینه کنید

مخاطبان شما با دستگاه‌های هوشمند مختلفی مانند تلفن همراه، لپ‌تاپ و تبلت ویدیوهایتان را تماشا می‌کنند. به همین دلیل یک کاورپست ایده‌آل باید به راحتی در تمامی دستگاه‌ها بهینه و کاربرپسند باشد.

معمولاً اندازه و سایز یک کاورپست باید 1280 پیکسل در 720 پیکسل یا 640 پیکسل به عنوان حداقل عرض آن باشد (رزولوشن 1280 × 720). علاوه بر این، نسبت 16 در 9 برای تمامی کاورپست‌ها ایده‌آل است.

ثبات داشته باشید

همان‌طور که پیش از این گفتیم، بهتر است از رنگ و فونت مشخصی در تمامی کاورپست‌های ویدیوهایتان استفاده کنید تا نقطه تمایز شما از سایر افراد باشد. با این حال این نکته فقط به رنگ و فونت ختم نمی‌شود؛ بلکه می‌توانید در طراحی کاورپست‌هایتان و سایر المان‌هایی که در آن‌ها به کار می‌برید، این ثبات را حفظ کنید.

همچنین قبل از این کار بهتر است کاورپست‌های رقبا و سایر تولیدکنندگان محتوا را ارزیابی کنید و سعی کنید از رنگ‌ها یا طراحی‌هایی استفاده کنید که کاملاً با آن‌ها متفاوت باشد. هرچه قدر خاص‌تر و متفاوت‌تر باشید، مخاطبان سریع‌تر شما را خواهند شناخت.

علاوه بر این، داشتن ثبات در طراحی کاورپست، ظاهری حرفه‌ای و منسجم به ویدیوهای شما خواهد داد و باعث می‌شود که لیست‌ پخش ویدیوهای شما در آپارات سبکی یکنواخت داشته باشد. یکی دیگر از مزایای داشتن طراحی منحصربه‌فرد این است که توجه کسانی را که برند شما را می‌شناسند، به خود جلب می‌کند تا هنگام بالا و پایین کردن سایت آپارات، از محتوای شما عبور نکنند.

مثال‌های خوب از ثبات کاورپست، کانال Brian Dean در یوتیوب و کانال آپارات کست است.

کاورپست شلوغ و پیچیده انتخاب نکنید!

اگر می‌خواهید از طریق کاورپست، برای ویدیوهایتان کلیک‌ها و بازدیدهای بیشتری بگیرید، باید آن‌ها را طوری طراحی کنید که به راحتی قابل درک باشند و زیاد از حد شلوغ نباشند. استفاده از رنگ‌های متضاد، فونت‌های بیش از حد بزرگ یا کوچک و تصاویر شلوغ باعث سردرگمی مخاطب می‌شود و هدف اصلی ویدیوی شما نیز گم خواهد شد.

برای طراحی یک کاورپست مناسب، متن را روی بخشی قرار دهید که با مابقی تصویر رنگی متضاد داشته باشد تا بهتر خوانده شود. همچنین از فونت با سایز متوسط و ساده استفاده کنید.

آموزش طراحی کاورپست با موبایل

یکی از بهترین اپلیکیشن‌های ادیت برای طراحی کاورپست در موبایل، اپلیکیشن canva است. با استفاده از این اپلیکیشن می‌توانید به راحتی برای اینستاگرام یا سایر شبکه‌های اجتماعی خود، کاورپستی زیبا طراحی کنید. نحوه استفاده از این اپلیکیشن بسیار آسان است و در ویدیوی زیر می‌توانید آن را مشاهده کنید.

آموزش طراحی کاورپست در دسکتاپ

اگر می‌خواهید کاورپست‌های خود را در دسکتاپ طراحی کنید، بهترین کار استفاده از نرم‌افزار فتوشاپ است. طراحی کاورپست با این نرم‌افزار حتی اگر آن را بلد نباشید، بسیار ساده است. در ویدیوی زیر، نحوه طراحی کاورپست در دسکتاپ را با استفاده از نرم‌افزار فتوشاپ مشاهده خواهید کرد.

ایده برای طراحی کاورپست

طراحی کاورپست با موبایل و دسکتاپ کار راحتی است؛ اما نکته‌ای که باید به خاطر داشته باشید، متمایز بودن کاورپست‌های شما نسبت به سایر افراد است. برای این کار بهتر است در اینترنت کاورهای مختلف را مشاهده کنید تا بتوانید برای طراحی خلاقانه کاورپست‌های خودتان از آن‌ها ایده بگیرید. پیشنهاد ما به شما مراجعه به پلتفرم pinterest است. در پینترست شما می‌توانید هزاران کاور مختلف را با طراحی‌های متنوع مشاهده کنید و از آن‌ها برای طراحی کاورپست‌هایتان ایده بگیرید.

جمع‌بندی

در این مقاله اصول طراحی کاور پست حرفه‌ای را برای شما شرح دادیم. در انتها پیشنهاد می‌کنیم که از قالب‌های آماده که به صورت رایگان در اینترنت وجود دارند برای طراحی کاورپست‌های خود استفاده کنید. این قالب‌ها، کار شما را برای طراحی کاور راحت‌تر می‌کنند و می‌توانید با استفاده از آن‌ها  در کوتاه‌ترین زمان ممکن، یک کاور جذاب و حرفه‌ای برای ویدیوهای خود بسازید.

مطالب پیشنهادی برای شما
1 نظر
  1. حشمت رستمی می گوید

    جذاب است

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.