تاثیر ویدئو مارکتینگ در بازاریابی دهان‌به‌دهان چیست؟

اهمیت و جایگاه ویدئو مارکتینگ در موفقیت کسب‌وکارها، چیزی نیست که جای بحث یا تردیدی در آن وجود داشته باشد. یکی از ابعاد این استراتژی کاربردی، تاثیر آن در بازاریابی دهان‌‌به‌دهان است؛ اما آیا می‌دانید که این اتفاق، چطور و به چه دلیلی می‌افتد؟ در این نوشتار، به صحبت در رابطه با ویدیو مارکتینگ، بازاریابی دهان‌به‌دهان و ارتباط این دو استراتژی با یکدیگر خواهیم پرداخت و ابعاد مختلف این ارتباط را بررسی خواهیم کرد؛ با ما همراه باشید.

ویدئو مارکتینگ، تیری برای چند نشان!

ویدیو، یکی از محبوب‌ترین و تاثیرگذارترین انواع محتوا در جهان به‌شمار می‌رود و همین موضوع نیز، سبب جلب توجه بازاریابان تیزبین به سمت این محتوا و استفاده از آن برای تبلیغات و بازاریابی شده است. ویدئو مارکتینگ (Video Marketing)، به‌عنوان یکی از کارآمدترین و رایج‌ترین استراتژی‌های بازریابی در دنیای مدرن، بر مبنای همین محبوبیت پایه‌گذاری شده است و به استفاده‌ از محتوای ویدیویی برای تبلیغات در فضای دیجیتال اشاره دارد. استفاده از ویدئو مارکتینگ برای معرفی محصولات و خدمات، به سال ۱۹۴۰ و شرکتی به نام «Bulova» بازمی‌گردد و از آن زمان تاکنون، با وجود تغییرات صورت گرفته در محتواهای تولید شده، ویدیوهای تبلیغاتی، صاحب جایگاه ویژه‌ای در دنیای بازاریابی بوده‌اند.

ویدیو مارکتینگ، محبوبیت خود را مدیون مزایایی است که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم:

  • جلب توجه و درگیری بالای مخاطب

یک ویدیوی جذاب، توانایی بسیار بالایی در جذب و درگیرکردن مخاطبان دارد و همین موضوع نیز سبب می‌شود تا کسب‌وکارها بتوانند با استفاده از این موقعیت طلایی، محصولات و خدمات خود را به بهترین شکل ممکن به مخاطبان معرفی کنند.

  • استفاده‌ راحت و بی‌درسر مخاطب از محتوای ویدیویی

محتوای ویدیویی، برخلاف متن‌های طولانی و خسته‌کننده، زمان بسیار کمی از کاربران می‌گیرند و استفاده از آن‌ها نیز بسیار ساده است؛ به همین دلیل نیز، در ویدئو مارکتینگ، ارتباط بهتری و قوی‌تری بین برند و مخاطب شکل می‌گیرد.

  • هزینه‌ پایین برای برندها

از دیگر مزایای ویدیو مارکتینگ، می‌توان به هزینه‌ی تولید پایین آن در مقایسه با انواع دیگر محتواهای تبلیغاتی اشاره کرد. در کنار این موضوع، وجود بسترهای متنوع برای انتشار ویدیو مانند آپارات و یوتیوب، از دیگر مزایایی است که این استراتژی را به یکی از محبوب‌ترین استراتژی‌های دنیای تبلیغات تبدیل کرده است.

  • نشانه‌گرفتن قلب مخاطب

ویدیوهای باکیفیت، احساسات مخاطب را تحت تاثیر قرار می‌دهند و با نشانه‌گرفتن قلب مخاطبان، بیشترین تاثیر را در رفتار آن‌ها بر جای می‌گذارند.

  • تاثیر مستقیم روی سئو

افزایش میزان توجه و علاقه‌ی مخاطبان به محتواهای ویدیویی در سال‌های گذشته، جلب توجه گوگل را نیز به دنبال داشته است؛ بنابراین کاملا مشخص است که استفاد از محتوای ویدیویی، تاثیر مستقیمی روی رشد وب‌سایت‌ها دارد و این یعنی رسیدن به موفقیت و فروش بالا که هدف نهایی تمام استراتژی‌های بازاریابی است.

بازاریابی

بازاریابی دهان‌به‌دهان چیست و چرا تا این حد موفق است؟

همان‌طور که از عبارت «دهان‌به‌دهان» هم می‌توانید حدس بزنید، این نوع بازاریابی، متکی به انتقال اطلاعات و پیشنهادها از زبان مخاطبان است؛ به عبارت بهتر، بازاریابی دهان‌به‌دهان (Word Of Mouth Marketing) به این معنا است که شما به‌صورت برنامه‌ریزی شده و کاملا هدفمند، باعث برانگیختن مخاطبان شوید و آن‌ها را به صحبت در رابطه با برند و محصولات خود تشویق کنید. در این استراتژی، شما ابتدا یک موضوع جذاب و قابل بحث ایجاد می‌کنید و با انجام این‌کار، باعث می‌شوید که مخاطبان، شروع به بحث و تبادل نظر در رابطه با این موضوع کنند.

بر اساس تحقیقات انجام شده، بازاریابی دهان‌به‌دهان، یکی از موثرترین روش‌های تبلیغات در دنیای دیجیتال امروز است؛ اما دلیل این اتفاق چیست و چه چیزی باعث موفقیت این استراتژی شده است؟ برای پاسخ به این سوال، بد نیست نگاهی به آمار موجود در رابطه با مشتریان یک برند بیندازیم که بر اساس آن، ۹۲ درصد این افراد، تحت تاثیر پیشنهادات اطرافیان خود، اقدام به خرید محصولات یک برند کرده‌اند. این آمار نشان می‌دهد که مشتریان فعلی، باارزش‌ترین دارایی‌های هر کسب‌وکاری به‌شمار می‌روند و با سرمایه‌گذاری روی آن‌ها و تمرکز روی بازاریابی دهان‌به‌دهان، می‌توان هزینه‌های سنگین تبلیغات را کاهش داد.

تاثیرگر‌فتن مشتریان از پیشنهادهای مطرح شده از سوی دوستان و خانواده، به دلیل وجود فاکتور اعتماد اتفاق می‌افتاد و همین فاکتور نیز برگ برنده‌ی بازاریابی دهان‌به‌دهان محسوب می‌شود. در این نوع بازاریابی، خبری از بدبینی مخاطب به تبلیغات نیست و همین موضوع نیز باعث می‌شود تا بازاریابی دهان‌به‌دهان، به یکی از تاثیرگذارترین استراتژی‌های مورد استفاده توسط برندهای موفق در دنیا تبدیل شود.

بازاریابی

ویدئو مارکتینگ، برگ برنده‌ شما در بازاریابی دهان‌به‌دهان

همان‌طور که گفتیم، اساس موفقیت بازاریابی دهان‌به‌دهان، اعتماد است و این اعتماد، یکی از نتایجی است که ویدئو مارکتینگ نیز به‌‌همراه دارد. بر اساس بررسی‌های انجام شده، مخاطبان، به محتواهای ویدیویی اعتماد بیشتری دارند و همین موضوع نیز سبب می‌شود تا با اعتمادکردن به ویدیوی شما، وارد پروسه‌ی بازاریابی دهان‌به‌دهان شوند و با صحبت در رابطه با محصولات یا خدمات شما، اقدام به بازاریابی کنند.

تاثیر دیگری که ویدیو مارکتینگ در بازاریابی دهان‌به‌دهان بر جای می‌گذارد، به قابلیت این استراتژی در درگیر‌کردن مخاطب و ایجاد هیاهو برمی‌گردد. محتواهای ویدیویی، قابلیت بالایی در جذب مخاطبان دارند و تاثیر بسیار زیادی نیز روی آن‌ها می‌گذارند. در واقع می‌توان گفت که ویدیو مارکتینگ، ضمن افزایش آگاهی از برند، هیاهوی مورد نیاز برای شروع بازایابی دهان‌به‌دهان را نیز ایجاد می‌کند؛ این موضوع سبب می‌شود تا مخاطبان، شروع به صحبت و گفتگو در رابطه با محصولات، خدمات یا حتی برند شما بکنند و این یعنی شروع فرآیند یکی از موثرترین استراتژی‌های دنیای بازاریابی.

تاثیر ویدئو مارکتینگ در بازاریابی دهان‌به‌دهان، از یک بعد دیگر هم قابل بررسی است و آن‌ هم ارتباط شکل گرفته بین مخاطب و برند است. محتوای ویدیویی، یکی از موثرین انواع محتوا در دنیای تبلیغات به‌شمار می‌رود و باعث شکل‌گیری یک ارتباط نزدیک و البته قوی، بین کسب‌وکار و مخاطبان می‌شود. ارتباط شکل گرفته بین مخاطب و برند، سنگ بنای ایجاد اعتماد است و همان‌طور که گفتیم، بازاریابی دهان‌به‌دهان نیز حول محور همین مفهوم می‌چرخد؛ بنابراین، استفاده از ویدئو مارکتینگ، باعث اعتماد مخاطبان به برند می‌شود و تاثیر بسیار مثبتی در آغاز بازاریابی دهان‌به‌دهان دارد.

سخن آخر

بازاریابی دهان‌به‌دهان و ویدئو مارکتینگ، استراتژی‌های بسیار تاثیرگذاری هستند که در کنار یکدیگر، به یک قدرت جادویی تبدیل می‌شوند و می‌توانند هر برندی را از فرش به عرش برسانند. از نمونه‌های موفق تاثیر ویدیو مارکتینگ در بازاریابی دهان‌به‌دهان می‌توان به برند «Chipotle» اشاره کرد که بازدید بالای ششصد میلیون را برای ویدیوی خود به ثبت رساند و با این‌کار توانست نام خود را بر سر زبان‌ها بیندازد.

مطالب پیشنهادی برای شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.